آموزش بیسیک فور اندروید

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی Basic4Android

Basic4Android (در حال حاضر با عنوان B4A شناخته می شود) یک ابزار توسعه سریع برنامه برای برنامه های نیتیو اندروید است که توسط .Anywhere Software Ltd تهیه و به بازار عرضه شده است. B4A جایگزینی برای برنامه نویسی با جاوا است. B4A شامل یک طراح ویژوال است که فرایند ساخت رابط های کاربر برای تلفن ها و تبلت ها را با اندازه های مختلف صفحه نمایش هدف قرار می دهند. برنامه های کامپایل شده می توانند در شبیه سازهای مدیر AVD یا در دستگاههای واقعی Android با استفاده از Android Debug Bridge و B4A Bridge آزمایش شوند. این زبان به صورت ویژوال بیسیک و مشابه ویژوال بیسیک دات نت است. هرچند که با محیط نیتیو اندروید سازگار است. B4A یک زبان مبتنی بر شی و رویداد است. B4A برنامه های استاندارد امضا شده اندرویدی تولید می کند که می تواند در فروشگاه های برنامه هایی مانند گوگل پلی (Google Play)، برنامه های Samsung و Amazon Appstore بارگذاری شود. هیچ وابستگی خاصی یا فریمورک های زمان اجرا لازم نیست.

Basic4Android یک محیط و زبان برنامه نویسی است که به شما اجازه می دهد برنامه های Android را با استفاده از BASIC کدنویسی کنید. به طور معمول برنامه نویسی اندروید نیاز به جاوا دارد که زبانی سنگین است. کدنویسی در BASIC این فرایند آسانتر و سریعتر می کند. Basic4Android اساسا زبان قدیمی برنامه نویسی BASIC را برای اندروید به ارمغان می آورد، به شما این امکان را می دهد که زبان ساده کدنویسی کنید و سپس به سادگی آن کد را به زبان جاوا نیتیو کامپایل کنید که اندروید نیاز دارد. Basic4Android همچنین فرایند مدیریت فایل ها، کمک گرفتن و حتی آزمایش برنامه های شما را بسیار ساده تر می کند.

ویژگی های Basic4Android

بیسیک فور اندروید

B4A شامل تمام ویژگی های مورد نیاز برای توسعه سریع هر نوع برنامه Android است. B4A توسط ده ها هزار نفر از توسعه دهندگان از سراسر جهان، از جمله شرکت هایی مانند NASA، HP، IBM و دیگران استفاده می شود. همراه با B4i اکنون می توانید به راحتی برنامه های اندروید و آی او اس را توسعه دهید. B4A از انواع برنامه هایی مانند بازی ها، پایگاه داده، اتصال، حسگرها و سخت افزار پشتیبانی می کند. B4A با API نیتیو از طریق کتابخانه های جاوا تعامل دارد. كتابخانه هاي B4A از دو فایل تشكيل شده است: فایل jar Java و يك فایل XML توسط ابزاري ساخته شده که همراه با B4A تهيه مي شود.

 • ابزار RAD ساده و قدرتمند برای توسعه برنامه های نیتیو اندروید
 • IDE کامل و زبان برنامه نویسی متمرکز بر توسعه اندروید
 • عملکرد مشابه با برنامه های نوشته شده با جاوا
 • زبان برنامه نویسی شی گرا
 • به اشتراک گذاری کد با B4J
 • بدون نیاز به برنامه نویسی XML
 • پشتیبانی از کتابخانه های سفارشی جاوا
 • ویرایشگر WYSIWYG visual editor برای اندروید
 • ایجاد طرح بندی های پیچیده
 • سرویس Cloud4android UI Cloud
 • پشتیبانی از تمام گوشی های اندروید و تبلت از اندروید
 • IDE مدرن با تکمیل خودکار
 • مجموعه بزرگ مستندات
 • پشتیبانی از تمام ویژگی های اصلی اندروید

آیا Basic4Android همه کارهایی را که نیاز دارید می تواند انجام دهد؟

سوالی که احتمالاً افراد زیادی می پرسند این است: "آیا واقعاً می توانید در Basic4Android کاری را انجام دهید که در Android Studio انجام دهید؟" در کل، جواب این سوال مثبت است. Basic4Android به هر کاربر اجازه می دهد تا کتابخانه های خود را که در جاوا نوشته شده اند ایجاد و به اشتراک بگذارد. هر كدی را كه می توانید با اندروید استودیو (Android Studio) استفاده كنید، می توانید آن را در كتابخانه B4A بپیچانید. و اگر نتوانید، احتمالاً شخصی در انجمن وجود دارد که این کار را برای شما انجام دهد. مردم بازی های سه بعدی را در Basic4Android انجام داده اند.

مثال Basic4Android

کامنت ها

معمولاً از کامنت برای نشان دادن آنچه که یک کد خاص انجام می دهد استفاده می شود. همچنین می توان از کامنت برای توصیف روش های کامل استفاده کرد. کامپایلرها کامنت را نادیده می گیرند، بنابراین برای هر آنچه می خواهید از کامنت استفاده کنید!

'This is a comment

نمایش یک شماره تصادفی در message box.

متغیر XUI را در Process_Globals یا Class_Globals اعلام کنید:

Private XUI As XUI

تعداد تصادفی را ایجاد کنید و سپس آن را در message box نمایش دهید:

Public Sub MyButton_Click
  Dim Random As Int
  Random = Rnd(1, 10)
  XUI.MsgboxAsync(Random, "Your Random Number")
End Sub

نمایش عدد تصادفی در message box (روش ارث بری).

کد زیر می تواند بین B4A و B4i بدون تغییر به اشتراک گذاشته شود:

Sub MyButton_Click
  Dim Random As Int = Rnd(1, 10)
  #If B4J
  fx.Msgbox(Form, Random, "Your Number")
  #Else
  MsgBox(Random, "Your Number")
  #End If
End Sub

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود