در این مطلب خواهید خواند:

گریم سینمایی

در صحنه های فیلم برداری به سبب وجود نور زیاد، چهره بازیگر، جزئیات صورت و همچنین رنگ پوست دچار تغییر شده و حالتی غیر طبیعی می گیرد. از طرفی دیگر دوربین ها نیز بر نرمال بودن یا نبودن رنگ چهره تاثیر دارند و معمولا تصاویری غیر طبیعی ایجاد کرده و موجب وضوح در عیب های چهره می شوند. در این میان با گریم های حرفه ای امکان رفع این ویژگی ها فراهم شده و با اجرای آن بر روی چهره و بدن بازیگر می توان به سمت طبیعی شدن و تاثیر گذاری نقش پیش رفت. اگر گریم سینمایی به صورت حرفه ای و با دقت انجام نشود در زمان فیلم برداری نواقص موجود به خوبی ثبت شده و بر خروجی کار و همچنین مخاطب فیلم تاثیری منفی خواهد داشت. در این شرایط می توان در کنار تمامی عوامل موثر کار گریمور را نیز بسیار با اهمیت دانست، چرا که گریم خوب و بی نقص تاثیر مستقیمی بر جذابیت نقش و همچنین ذهن مخاطب می کذارد. 

گریمور

بازیگران برای قرار گرفتن در صحنه های مختلف فیلم نیاز به آماده سازی چهره متناسب با شخصیت فیلم و همچنین شرایط نورپردازی و فیلم برداری صحنه دارند. گریمور کسی است که همراه با گروه فیلم برداری در روند ساخت فیلم حضور داشته و بازیگران را برای ایفای نقش، قرار گرفتن در مقابل دوربین و شرایط فیلم برداری آماده می کند. گریمور با اصلاح چهره، با استفاده از ابزارهای تخصصی اقدام به ایجاد برخی خصوصیات و یا رفع آن ها در چهره و بدن بازیگر کرده و در جهت بهبود شرایط برای اجرای نقش و همچنین قرار گرفتن در برابر نور زیاد آماده خواهد کرد. اگر گریمور کار خود را حرفه ای انجام دهد جذابیت و باور پذیری نقش بیشتر شده و لذا شاهد تاثیرگذاری بیشتر فیلم بر مخاطب خواهیم بود.

مهارت های گریمور

گریمور باید ابتدا درک بالایی از صحنه و شرایط نورپردازی آن داشته باشد. اگر گریمور بر چگونگی تاثیر نور بر چهره بازیگر و افراد حاضر در صحنه فیلم واقف باشد خواهد توانست کاستی های موجود را با استفاده از هنر خود و ابزار کارش رفع کرده و یک گریم حرفه ای را انجام دهد. لذا برای گریمور ضروری است که مهارت های زیر را کسب کرده و برای ارتقا آن ها تلاش کند:

  • درک بالا در مورد چگونگی تاثیر نور بر چهره 
  • درک بالا از نقش، حالات مورد نظر آن و خواسته کارگردان در صحنه فیلم
  • درک بالا از آناتومی چهره و بدن
  • شناخت زمینه پوست و آشنایی با نحوه متعادل سازی بینی، چانه، ابرو و گونه
  • آشنایی با تکنیک های مختلف برای گریم سنمایی
  • تسلط کامل بر گریم های گوناگون
  • روانشناسی فرم انواع پیشانی، گونه و لب
  • درک بالا از حالات چهره در شرایط احساسی متفاوت
  • تسلط بالا برای استفاده از ابزارها و مواد آرایشگری
  • سرعت عمل و تسلط بالا برای انجام گریم در زمان های کوتاه

انواع گریم سینمایی

گریم های سینمایی بر اساس شخصیت مورد نظر و شرایط آن در فیلم نامه شامل ایجاد و یا کم کرده برخی ویژگی ها می باشد. در برخی موارد نیز تنها نیاز به متعادل کردن چهره بازیگر برای قرار گرفتن در صحنه فیلم می باشد. با این تفاسیر گریم سینمایی شامل موارد زیر می باشد.

متعادل سازی

اگر گریم بازیگر در جهت رفع عیوب چهره و متعادل کردن تمامی قسمت های صورت انجام شود، متعادل سازی چهره اتفاق افتاده و با هدف بزرگ و کوچک کردن اجزا صورت مانند فاصله چشم ها، ابروها، پیشانی، گونه ها و... اجرا خواهد شد.

نا متعادل سازی

اگر گریم با هدف ایجاد خصوصیتی کاملا متفاوت با چهره اصلی بازیگر مانند پیر و جوان کردن، ایجاد خال و تاول و دیگر آثار سوختگی، ایجاد زخم و جراحت، شکستگی، بالماسکمه، چهره های عروسکی و کارتونی انجام شود نا متعادل سازی چهره انجام شده و نیاز به ترفندها و تکنیک های مختلف دارد.

پروتز سازی

در این نوع از گریم شاهد قالب گیری چهره، ساخت انواع ماسک فانتزی، لاتکسی، پاپیه ماشه و شبیه سازی چهره هستیم.

آموزش گریم سینمایی

گریمور سینما علاوه بر مهارت های ذکر شده می بایست تکنیک های حرفه ای برای ایجاد خصوصیات جدید و ایجاد چهره ای متفاوت از اصل صورت بازیگر را فرا گیرد تا بتواند در پروژه های حرفه ای و درجه یک فعالیت کند. تکنیک های گریم سینمایی انواع مختلفی داشته و هر روز شاهد پیشرفت و به روز شدن آن ها هستیم لذا آموزش گریم سینمایی و فراگیری تکنیک های روز دنیا می تواند برای هر گریموری ضروری باشد.

در روند آموزش گریم باید تمرکز بر این باشد که هنرجو مهارت برجسته سازی حالات چهره، ایجاد تغییرات طبیعی در شرایط احساسی مختلف، گریم بازیگر برای خلق چهره های جدید با استفاده از ابزارهای مختلف و جدید را فرا گیرد.

آموزش گریمور سینما، آموزش گریم سینمایی

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود