معرفی CoffeeScript

CoffeeScript یک زبان سبک مبتنی بر روبی و پایتون است که transcompiles (کامپایل از یک زبان منبع به دیگری) به جاوا اسکریپت است. CoffeeScript سینتکس بهتری ارائه می دهد که از بخش های مشکل ساز جاوا اسکریپت جلوگیری می کند و با این حال هنوز هم از انعطاف پذیری و زیبایی زبان برخوردار است.

مزیت های CoffeeScript

به راحتی قابل فهم است: CoffeeScript یک فرم کوتاه از جاوا اسکریپت است، نحو آن در مقایسه با JavaScript کاملا ساده است. با استفاده از CoffeeScript، می توانیم کدهای تمیز، واضح و به راحتی قابل فهم را بنویسیم.

کمتر بنویسید بیشتر انجام دهید: برای یک کد بزرگ در جاوا اسکریپت، ما نیاز به تعداد نسبتا کمتری از خطوط CoffeeScript را داریم.

قابل اطمینان :CoffeeScript  یک زبان برنامه نویسی امن و مطمئن برای نوشتن برنامه های پویا است.

قابل خواندن و قابل نگهداری:  CoffeeScript  نام  مستعار برای اکثر اپراتورها فراهم می کند که کد را قابل خواندن می کند.

وراثت مبتنی بر کلاس: جاوااسکریپت هیچ کلاسی ندارد به جای آنها، نمونه های قدرتمند اما گیج کننده را دارا است. بر خلاف جاوا اسکریپت، ما می توانیم کلاس هایی ایجاد کنیم و آنها را در CoffeeScript به ارث برسانیم. علاوه بر این، نمونه و خواص استاتیک و همچنین mixins نیز فراهم می کند. CoffeeScript از نمونه اولیه جاوا اسکریپت برای ایجاد کلاس ها استفاده می کند.

No var keyword: نیازی به استفاده از کلمه کلیدی var برای ایجاد یک متغیر در CoffeeScript نیست، بنابراین ما می توانیم از کاهش سرعت پیش آمدی تصادفی یا ناخواسته جلوگیری کنیم.

جلوگیری از نماد های مشکل ساز: نیازی به استفاده از semicolons و پرانتز در CoffeeScript نیست. به جای اتصالات فوری، می توانیم از فضای خالی استفاده کنیم تا کد های بلوک مانند توابع، حلقه ها و غیره را متمایز کنیم.

پشتیبانی از کتابخانه گسترده: در CoffeeScript، ما می توانیم از کتابخانه های جاوا اسکریپت و بالعکس استفاده کنیم. بنابراین، در حال کار با CoffeeScript، دسترسی به یک مجموعه غنی از کتابخانه ها داریم.

تاریخچه CoffeeScript

CoffeeScript توسط   Jeremy Ashkenas در 13 دسامبر 2009 در Git منتشر شد.

در اصل کامپایلر CoffeeScript در زبان Ruby نوشته شده است.

در مارس 2010، کامپایلر CoffeeScript جایگزین شد؛ این بار به جای روبی، از خود CoffeeScript استفاده می کردند.

در همان سال، CoffeeScript 1.0 منتشر شد و در زمان انتشار، این یکی از پروژه های مورد علاقه در مرکز گیت بود.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود