تفاوت هاست و سرور مجازی چیست و کدام مناسب شماست؟

سرور مجازی

همانطور که برای راه اندازی یک مغازه یا فروشگاه به یک فضا برای قرار دادن اجناس و وسایل خود نیاز دارید در دنیای مجازی نیز برای راه اندازی یک وب سایت، به یک فضا برای قرار دادن اطلاعات خود نیاز دارید. به این فضا سرور گفته می‌شود که در دو نوع سرور مجازی و سرور اختصاصی وجود دارد. اما سرور فضای بزرگی است و امکانات بسیار زیادی دارد. شاید وب سایت شما به این میزان از منابع نیاز نداشته و فضای یک هاست برای آن کافی باشد. اما تفاوت هاست و سرور مجازی چیست؟

برای درک موضوع تفاوت هاست و سرور مجازی باید درک درستی از نحوه کارکرد یک سرور داشته باشید. حالا سوال این است که سرور چیست و چگونه کار می‌کند؟ یک سرور چگونه اطلاعات یک وب سایت را میزبانی می‌کند؟ 

 

سرور چیست؟

هاست اشتراکی

همانطور که گفتیم سرور فضایی است که تمامی اطلاعات وب سایت‌ها در آن قرار داده می‌شود. سرور یک ابر کامپیوتر بسیار قدرتمند با تجهیزات بسیار قوی مانند رم و CPU است که همیشه روشن و به اینترنت متصل است. 

یک سرور اختصاصی برای میزبانی اطلاعات یک شرکت و سازمان بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اطلاعات شامل تمامی عکس‌ها، متن‌ها، ویدیوها، فایل‌ها و غیره است که در سرور ذخیره می‌شود. امنیت سرورها بسیار بالا است.

اگر شما از یک سرور اختصاصی استفاده کنید تنها وب سایت و یا وب سایت‌های شما روی آن سرور نگه داری می‌شود و این فضا با هیچ سایت دیگری به اشتراک گذاشته نمی‌شود. همه اطلاعات شما در یک فضای امن ذخیره شده و در صورت نیاز شما از آن بکاپ تهیه می‌شود و شما همیشه به اطلاعات خود دسترسی خواهید داشت. 

با این حال همه وب سایت‌ها به سرور نیاز ندارند. بلکه خرید هاست اشتراکی نیز برای وب سایت‌های کوچکی که ترافیک کم و  اطلاعات کمتری دارند، کافی است. اما منظور از هاست اشتراکی چیست؟ آیا خرید هاست وردپرس برای سایت شما مناسب است؟ برای خرید هاست اشتراکی و خرید سرور مجازی ایران از این شرکت چطور باید اقدام کرد؟

 

هاست اشتراکی چیست؟

هاست اشتراکی

سرورها 2 نوع هستند. سرور مجازی و سرور اختصاصی. سرور اختصاصی به کل یک سرور گفته می‌شود که با تمامی منابع آن در اختیار یک سایت یا در اصطلاح یک سازمان قرار داده می‌شود. اما نوع دیگری از سرورها هستند که با استفاده از نرم افزارهای مجازی ساز همچون xen تشکیل می‌شوند. این سرورها قیمت کمتری دارند اما فضا، منابع و امنیت آنها حرف زیادی برای گفتن دارد. 

به دلیل قیمت مناسب‌تر خیلی از شرکت‌ها برای وب سایت خود اقدام به خرید سرور مجازی می‌کنند. اما اگر کمی پایین‌تر بیاییم، هنوز هم وب سایت‌هایی هستند که به منابع بسیار کمتری از سرور مجازی نیاز دارند و به سراغ خرید هاست می‌روند. 

اگر یک سرور اختصاصی را به منابع و فضاهای مختلف در تعداد بالایی تقسیم یا پارتیشن بندی کنیم، به فضای تشکیل شده هاست می‌گویند. هاست، فضا و منابع کمتری داشته و از حدود 500 مگابایت یا یک گیگابایت شروع می‌شود. 

هاست دقیقاً چیزی است که برای شروع کار و راه اندازی وب سایت خود به آن نیاز خواهید داشت. برای شروع می‌توانید از هاست وردپرس مبین هاست یا دیگر هاست‌های اشتراکی یا اختصاصی استفاده کنید. در آینده با رشد وب سایت نیز قادر خواهید بود تا فضای هاست خود را ارتقا دهید. اما اجازه دهید تا برسیم به سوال اول. تفاوت هاست و سرور مجازی چیست؟

تفاوت هاست و سرور مجازی چیست؟

مهم‌ترین تفاوت هاست و سرور مجازی در میزان منابع است. مسلماً سرور مجازی میزان منابعی نسبت به یک هاست اشتراکی یا اختصاصی دارد. برای مثال سرور مجازی ایران مبین هاست در پلن‌های متفاوتی ارائه می‌شود. با خرید سرور مجازی ایران پلن 4 مبین هاست، منابعی که در اختیار شما قرار داده می‌شود عبارت است از:

  • 4 گیگابایت فضا
  • رم 4 گیگ
  • پردازنده 2 هسته
  • هارد 60 گیگابایت
  • پهنای باند: 1 گیگابایت

اما این منابع در هاست اشتراکی متفاوت است. برای مثال هاست وردپرس مبین هاست در پلن 1 گیگابایت شامل منابع زیر است:

  • فضا: یک گیگابایت
  • ترافیک نامحدود 
  • پردازنده یک هسته و سایر موارد

البته لازم به ذکر است که این منابع در پلن‌های متفاوت هاست و سرور مجازی متفاوت بوده و امکان ارتقای آن وجود دارد. اما قدر مسلم وب سایت‌های پربازدید و با اطلاعات بالاتر، به سرور مجازی نیاز خواهند داشت در حالی که منابع یک هاست برای وب سایت‌های کوچک‌تر کافی است. 

دیگر تفاوت هاست و سرور مجازی در امنیت اطلاعات است. سرور مجازی امنیت بالاتری دارد. زیرا با محدودیت تعداد کاربر ارائه می‌شود. در صورتی که در هاست‌های اشتراکی، منابع یک سرور به صورت اشتراکی میان صدها وب سایت قرار داده می‌شود.

اگرچه با خرید هاست اشتراکی، هرگز به اطلاعات دیگر وب سایت‌ها دسترسی نخواهید داشت. اما با این حال ممکن است یک وب سایت با مصرف منابع بیشتر، سایت شما را دچار مشکل کند. که این مورد هم با مانیتورینگ شرکت ارائه دهنده هاست، قابل کنترل است.

مورد بعدی در خصوص تفاوت هاست و سرور مجازی مربوط به قیمت است. قیمت یک هاست به صورت ماهانه یا سالانه نسبت به سرور مجازی ارزان‌تر است. پس اگر قیمت نیز یکی از دغدغه‌های شما است، پیشنهاد می‌شود تا از پلن‌های اختصاصی هاست استفاده کنید.

برای خرید سرور مجازی یا هاست، می‌توانید با کارشناسان مبین هاست با شماره  ۰۲۱-۷۲۳۰۸ در ارتباط باشید تا اطلاعات تکمیلی در خصوص جزئیات پلن‌ها، قیمت‌ها و یا کاربرد هر یکی از سرویس‌ها را به دست آورید.

 

برای ثبت دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید.