Emacs چیست؟

Emacs یک کلاس از ویرایشگران متن چندسکویی و سفارشی است که توسط ریچارد استالمن طراحی شده است. اولین Emacs در سال 1976 منتشر شد.

امروز Emacs تحت پروژه GNU توسعه داده شده و در C و Emacs Lisp نوشته شده است. Emacs دارای انواع مختلفی است، اما GNU Emacs و XEmacs دو نسخه محبوب هستند.

ویرایشگران متن Emacs حالت های حساس به محتوای متنوعی را برای متن ساده، برنامه نویسی کد منبع و کد HTML ارائه می دهند. چنین حالت هایی دارای نحو برجسته سازی هستند که رنگ های مختلف برای برجسته کردن عناصر مختلف سینتکس (مانند حلقه ها، نظرات، متغیرها و ...) استفاده می شوند. این ویژگی می تواند کد برنامه را ساده تر و سریع تر برای خواندن و در نتیجه توسعه سریع تر کند.

Emacs بیش از یک ویرایشگر متن است همچنین می تواند دستورات پوسته، دسترسی به اینترنت، نوشتن و تست برنامه ها، و خواندن و ارسال ایمیل در محیط Emacs انجام دهد.

به دلیل چندسکویی بودن آن، Emacs می تواند بر روی انواع سیستم عامل های مختلف مانند Windows، Mac OS X، Linux، FreeBSD، SunOS، Solaris و OpenBSD اجرا شود.

Emacs را می توان با استفاده از Emacs Lisp که یک گویش زبان برنامه نویسی Lisp است بیشتر گسترش داد و یا سفارشی کرد. Lisp شامل پسوندهای متعدد مانند برنامه ریز پروژه، تقویم، رابط اشکال زدایی و ایمیل و خبر خوان است.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود