آموزش نرم افزار انسیس

در این بخش می خوانید:

نرم افزار Ansys چیست؟

ANSYS یک نرم افزار شبیه‌ سازی تحلیلی است که برای حل مسائل مهندسی استفاده می‌ شود. این نرم افزار برای شبیه‌ سازی و تجزیه و تحلیل مسائل مختلفی از جمله مسائل سازه‌ ای، مکانیک جامدات، دینامیک سیالات، انتقال حرارت و غیره طراحی شده است. با استفاده از ANSYS، کاربران قادر خواهند بود تا به شبیه‌ سازی و تحلیل رفتار و واکنش سیستم‌ های پیچیده مهندسی پرداخته و در نتیجه، از بهبود کیفیت و کارایی محصولات خود برخوردار شوند. انسیس یکی از پراستفاده‌ ترین نرم‌ افزارهای شبیه‌ سازی تحلیلی در صنعت مهندسی است و در بسیاری از صنایع، از جمله خودروسازی، هوافضا، نفت و گاز، صنایع الکترونیکی و غیره استفاده می‌ شود.

این نرم افزار تحلیلی که برای طراحی محصولات مکانیکی و طراحی های سازه های عمرانی استفاده می شود از تکنیک های عددی مبتنی بر کامپیوتر برای حل مسائل استفاده می کند. انسیس یک نرم افزار FEA توسط ANSYS Inc است که به طور گسترده برای تجزیه و تحلیل راه حل ها در صنعت استفاده می گردد. دامنه مشکلاتی که می تواند حل کند بسیار زیاد است. انسیس به مهندسی و طراحی مدل‌ های پیچیده، بسیار غیرخطی و بزرگ کمک می‌ کند و برای تحریک مدل‌ های کامپیوتری سازه‌ ها، الکترونیک یا اجزای ماشین برای تجزیه و تحلیل استحکام، کشش، دما استفاده می‌ شود. بیشتر تحریک آن با استفاده از سیستم ANSYS Workbench انجام می شود. همچنین ANSYS نرم افزار را برای مدیریت داده و پشتیبان گیری توسعه می دهد.

ANSYS Workbench توسط شرکت هایی مانند Honeywell ،Raytheon ،RTX و Space X مورد استفاده قرار گرفته است. از طریق ANSYS، مهندسان مکانیک فرصتی برای انجام تحلیل دینامیکی با استفاده از دانش از قبل موجود خود خواهند داشت. ANSYS ACT به شما اجازه می دهد تا گردش کار خود را سفارشی کنید، قابلیت ها را اضافه کنید و فرآیند شبیه سازی را بهبود بخشید. این کارایی یک شرکت را در این دنیای رقابتی تضمین می کند.

یادگیری انسیس ansys

کاربرد نرم افزار انسیس

ANSYS به عنوان یک نرم افزار شبیه‌ سازی تحلیلی، برای حل مسائل مختلفی از جمله مسائل مهندسی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. به طور خلاصه، می‌ توان گفت که با استفاده از ANSYS می‌ توان مسائل زیر را حل کرد:

1. مسائل سازه‌ای: شامل تحلیل رفتار سازه‌ های فلزی، بتنی و چوبی، طراحی و بهینه‌ سازی سازه‌ های بازیافت‌ پذیر و استفاده از مواد جدید و نوین در سازه‌ سازی است.

2. مسائل مکانیک جامدات: شامل تحلیل رفتار قطعات و ماشین‌ آلات، بهینه‌ سازی طراحی قطعات و ماشین‌ آلات، تحلیل و ارزیابی رفتار خمشی، کششی و خمیری قطعات و ماشین‌آلات است.

3. مسائل دینامیک سیالات:شامل تحلیل و ارزیابی جریان سیالات در محیط‌ های مختلف، تحلیل و بهینه‌ سازی طراحی لوله‌ ها، شبکه‌ های توزیع سیالات و سیستم‌ های تهویه مطبوع است.

4. مسائل انتقال حرارت:شامل تحلیل و ارزیابی انتقال حرارت در سیستم‌ های مختلف، بهینه‌ سازی طراحی سیستم‌ های انتقال حرارت و تحلیل رفتار سیستم‌ های خنک‌ کننده است.

5. مسائل الکترومغناطیسی:شامل تحلیل و ارزیابی رفتار سیستم‌ های الکترومغناطیسی، بهینه‌ سازی طراحی سیستم‌ های الکترومغناطیسی و تحلیل رفتار سیستم‌ های الکترومغناطیسی است.

6. مسائل پویایی سیستم‌ های مختلف:شامل تحلیل و ارزیابی رفتار سیستم‌ های پویا مانند سیستم‌ های زمین‌ لرزه‌ای، سیستم‌ های انتقال نیرو و سیستم‌ های تحت بارگذاری دینامیکی است.

7. طراحی و قرارگیری آنتن: شبیه سازی الکترومغناطیسی طراحی آنتن و تعامل آن با کل سیستم.

8. سلول و الکترود باتری: الکتروشیمی را قبل از فرآیند ساخت به طور دقیق شبیه سازی می کند.

9. شبیه‌سازی باتری:مدل‌ سازی باتری و شبیه‌ سازی از مولتی‌ فیزیک برای کمک به به حداکثر رساندن عملکرد باتری استفاده می‌ کند.

10. توسعه نرم‌افزار مستقل: نرم‌افزار خودروی خودمختار را تأیید و تولید خودکار کنید.

11. کنترل پرواز: ابزارهای آن برای هدایت تجزیه و تحلیل، توسعه بسیار مهم هستند.

12. طراحی سه بعدی

13. مولتی‌ فیزیک

14. الکترونیک

با استفاده از ANSYS، می‌توان به شبیه‌ سازی و تحلیل رفتار و واکنش سیستم‌ های پیچیده مهندسی پرداخت و در نتیجه، از بهبود کیفیت و کارایی محصولات خود برخوردار شد. کاربردهای ANSYS از نظر تعداد زیاد است اما در نهایت همه آنها به یک مفهوم واحد به نام سودآوری سازمان منجر می شوند.

آموزش آنلاین انسیس ansys

مزایای ANSYS

  • می تواند انواع هندسه های CAD (2D و 3D) را از نرم افزارهای مختلف CAD وارد کند.
  • قابلیت انجام شبیه سازی های مهندسی پیشرفته را با دقت دارد.
  • قابلیت بهینه سازی ویژگی های مختلف مانند طراحی هندسی، شرایط مرزی را دارد.
  • ابزار سفارشی به نام ACT دارد که از پایتون به عنوان زبان برنامه نویسی پس زمینه استفاده می کند.
  • قابلیت ادغام فیزیک های مختلف و انجام آنالیز را دارد.
  • از ورودی های خاصی استفاده می کند و رفتار محصول را نسبت به فیزیک ارزیابی می کند.
  • یک نرم افزار با هدف عمومی است که برای تحریک تعامل بین فیزیک مانند دینامیک، ایستا، سیال استفاده می شود.
  • می تواند اشکال هندسی مختلف را از نرم افزارهای مختلف CAD وارد کرده و از آنها برای انجام شبیه سازی استفاده کند.

آموزش Ansys

ANSYS یک نرم افزار پیچیده و گسترده است که برای استفاده بهینه از آن، نیاز به آموزش و آشنایی با ابزارها و تکنیک‌ های مختلف آن دارید. در هر صورت، برای آموزش ANSYS، باید ابتدا با مفاهیم پایه مهندسی و شبیه‌سازی آشنا شوید و سپس با استفاده از منابع آموزشی مختلف، مراحل مختلف آن را فرا بگیرید. همچنین، برای این که بتوانید به طور کامل از ANSYS بهره‌ مند شوید، باید با مفاهیم مختلفی مانند تحلیل المان محدود، رفتار مواد، انتقال حرارت و مهندسی سیالات آشنا شوید.

در زیر چند مرجع و منبع آموزشی برای شروع به کار با ANSYS ذکر شده است:

1. سایت رسمی ANSYS: سایت رسمی ANSYS، منابع آموزشی بسیاری را برای کاربران فراهم می کند. این منابع شامل آموزش های آنلاین، ویدئوهای آموزشی، کتابخانه های آموزشی و مقالات مرتبط با ANSYS است. همچنین، سایت رسمی ANSYS مستندات کامل و جزئیات فنی در مورد نحوه استفاده از نرم افزار را ارائه می دهد.

2. آموزش های Udemy: یودمی یکی از بهترین وبسایت های آموزش آنلاین است که دوره های آموزشی متعددی در مورد ANSYS ارائه می دهد. این دوره ها شامل آموزش های مقدماتی و پیشرفته ANSYS، تحلیل و طراحی سیستم های سازه ای و دینامیک سیالات است.

4. آموزش های آنلاین: سایت هایی مانند Coursera، edX و LinkedIn Learning نیز دوره های آموزشی متعددی در مورد ANSYS ارائه می دهند. این دوره ها شامل آموزش های مختلفی مانند طراحی سیستم های الکترومغناطیسی، تحلیل و طراحی سیستم های پویایی و مهندسی سیالات است.

خبر خوب این است که می توانید تمام دوره های آنلاین و آموزش های برتر ANSYS را یکجا در سایت گیت مشاهده کنید.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود