زبان اشاره آمریکایی

آنچه در این صفحه می خوانیم:

 

آموزش زبان اشاره آمریکایی ASL

اگر والدین کودکی هستید که به تازگی شناسایی شده و ناشنوا یا کم شنوا است، می توانید از سیستم مداخله زودهنگام فرزندتان درخواست آموزش ASL کنید. سیستم های مداخله اولیه برای کمک به رشد کودک شما در همه زمینه ها طراحی شده اند. این سیستم ها همچنین برای ارائه خدمات به خانواده ها طراحی شده اند تا خانواده ها بتوانند از فرزند خود حمایت کنند. اطلاعات بیشتر در زبان اشاره برای والدین موجود است.

یادگیری علائم فردی نسبتاً آسان است. مانند هر زبان گفتاری، ASL زبانی است با قواعد گرامر و نحو منحصر به فرد خود. یادگیری علائم کافی برای ارتباطات اولیه و امضای راحت آنها می تواند یک سال یا بیشتر طول بکشد. برخی از افراد علائم را آهسته تر از دیگران انتخاب می کنند، و اگر اینطور است، ناامید نشوید. هرکسی زبان اشاره را با سرعت خودش یاد می گیرد. صبور باشید و در یادگیری زبان موفق خواهید شد. 

 

 آشنایی با زبان اشاره آمریکایی ASL

یک زبان بصری است. با علامت گذاری، مغز اطلاعات زبانی را از طریق چشم ها پردازش می کند و حالات چهره و حرکات بدن نقش مهمی در انتقال اطلاعات دارند. امضا کردن بدون استفاده از حالات صورت یا حرکات بدن امکان پذیر است، اما انجام این کار ممکن است پیامی متفاوت بدهد، گیج کننده باشد یا دچار سوءتفاهم شود. همچنین برای امضاکنندگان بومی عجیب یا غیرطبیعی به نظر می رسد.

زبان اشاره یک زبان جهانی نیست - هر کشوری زبان اشاره مخصوص به خود را دارد، و مناطق دارای گویش هایی هستند، مانند بسیاری از زبان های رایج در سراسر جهان. اگر قرار بود به ایالت دیگری سفر کنید و فرصتی برای امضای قرارداد با فردی که ASL می داند داشته باشید، ممکن است متوجه شوید که او از برخی علائم متفاوت از شما استفاده می کند. این علائم به عنوان علائم "منطقه ای" شناخته می شوند و می توانید آنها را معادل "لهجه" در نظر بگیرید. این بدان معنا نیست که افراد در ایالت شما اشتباه امضا می کنند. این فقط یک تغییر عادی در ASL است و چنین علائم منطقه ای به درک شما از ASL طعم می بخشد.

وقتی علامت چیزی را نمی‌دانید، کلمه یا کلمات را املا کنید (به نام «املای انگشتی»). وقتی متوجه شدید که هیچ علامتی برای یک کلمه وجود ندارد، نباید علامت جدیدی اختراع کنید یا بسازید. انجام این کار ممکن است قوانین دستوری ASL را نقض کند یا ممکن است ناخواسته توهین آمیز باشد.

 

ASL چیست؟
زبان اشاره آمریکایی (ASL) یک زبان کامل و طبیعی با نحو انگلیسی است که بسیاری از ویژگی های زبانی مشابه زبان های گفتاری را دارد.

حرکات دست و صورت برای انتقال معنی در ASL استفاده می شود. بسیاری از افراد ناشنوا و کم شنوا در آمریکای شمالی از آن به عنوان زبان اصلی خود استفاده می کنند.

آیا زبان اشاره در کشورهای دیگر متفاوت است؟ هیچ زبان اشاره واحدی در سراسر جهان وجود ندارد. ملل یا مناطق مختلف از زبان های اشاره مختلف استفاده می کنند به عنوان مثال، زبان اشاره بریتانیایی (BSL)، که از زبان اشاره آمریکایی (ASL) متمایز است، ممکن است برای آمریکایی ها دشوار باشد. برخی از کشورها عناصر ASL را در زبان اشاره مادری خود گنجانده اند.

زبان اشاره آمریکایی

چگونه زبان اشاره را یاد بگیریم؟

در جوامع ناشنوا، زبان اشاره اغلب به جای زبان گفتاری مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا برخی از افراد مبتلا به کم شنوایی تنها با استفاده از زبان اشاره برای تعامل با خانواده و دوستان بزرگ شده اند. البته، همه ممکن است این زبان باشکوه و رسا را ​​یاد بگیرند، صرف نظر از اینکه توانایی شنوایی دارند یا خیر. ASL یکی از رایج ترین زبان های اشاره در جهان است، بنابراین یادگیری آن مزایای بیشتری دارد. بنابراین، ما در اینجا به برخی از موثرترین استراتژی ها برای شروع نگاه می کنیم. در ASL، برای انتقال آنچه مردم می خواهند ارتباط برقرار کنند، از حرکات و اشکال دست و همچنین حالات صورت و حرکات لب استفاده می شود.
هنگام یادگیری زبان اشاره آمریکایی، باید در مجموع 26 حرکت مختلف دست ASL مهارت داشته باشید. همچنین اگر می خواهید با زبان اشاره شروع به برقراری ارتباط کنید، باید بر 19 حرکات مختلف دست و انواع حالات صورت تسلط داشته باشید. مهمترین چیز این است که شما باید به طور مکرر با افراد ناشنوای واقعی ارتباط برقرار کنید.

1. در کلاس زبان اشاره شرکت کنید
برای شروع، می توان اصولی مانند الفبای ASL را مطالعه کرد. با این حال، تسلط بر ASL به تنهایی امکان پذیر نیست. اگر می خواهید بحث های معناداری را در ASL شروع کنید، آموزش و تمرین حرفه ای می خواهید.

2. از خانواده و دوستان ناشنوای خود بخواهید که به شما آموزش دهند
یک راه عالی برای شروع این است که از یک دوست ناشنوا یا یکی از اعضای خانواده بخواهید زبان اشاره را به شما آموزش دهد. از دوستان یا خانواده ای که قبلاً در زبان اشاره مهارت دارند بخواهید برخی از نشانه ها را به شما آموزش دهند نیز ممکن است به شما کمک کند و آنها هر دو از برخی از مشکلات در برقراری ارتباط با افراد ناشنوا جلوگیری کنند.

قبل از پرس و جو، مطمئن شوید که دوست یا خویشاوند شما از زبان اشاره استفاده می کند زیرا همه افراد مبتلا به کم شنوایی با آن آشنا نیستند.

3. از برنامه آموزش زبان اشاره استفاده کنید
هرکسی که آیفون، گوشی هوشمند اندرویدی یا تبلت دارد، می‌تواند مهارت‌های ASL را تمرین کند و اصول اولیه را به لطف فناوری مدرن بیاموزد. در حالی که برنامه های زیادی وجود دارد که محبوب ترین آنها برنامه ASL است. مکالمه ASL تمرکز اصلی برنامه ASL است. برنامه ASL برای ساده، در دسترس و لذت بخش کردن یادگیری است. این شامل بیش از 2500 علامت و جمله، ناوبری آسان، و ویژگی های با بسیاری از امضا کنندگان است. می‌توانید به حالت آهسته بروید، علائم مورد علاقه (یا نشانه‌هایی را که می‌خواهید بیشتر تمرین کنید) ذخیره کنید، و هر زمان که می‌خواهید ویدیو را متوقف کنید یا جلو ببرید، ضربه بزنید/ماشین کنید.

4. 100 کلمه اصلی زبان اشاره را یاد بگیرید
قبل از اینکه بتوانید صحبت کنید باید با برخی از کلمات اساسی آشنا باشید. بنابراین، هنگامی که برای اولین بار ASL را یاد می گیرید، روی یادگیری اصولی مانند "سلام"، "متشکرم" و "لطفا" تمرکز کنید. به محض اینکه چند کلمه پرکاربرد را یاد گرفتید می توانید مکالمه را شروع کنید

5. الفبای زبان اشاره را یاد بگیرید
هنگام یادگیری زبان اشاره آمریکایی، آشنایی با الفبای ASL ضروری است. اگر حروف الفبا را بدانید می توانید هر کلمه ای را امضا کنید. بنابراین، اگر آن را فراموش کردید، ممکن است به سادگی علامتی را بنویسید.
در برقراری مکالمات و شروع به امضای فورا تردید نکنید! به محض اینکه با برخی از کلمات اساسی و الفبا آشنا شدید، از نزدیک شدن به سایر کاربران ASL نترسید. هر زبانی را می توان از طریق مکالمه یاد گرفت. بسیاری از زبان آموزان این خطا را مرتکب می شوند که ارتباط با دیگران را برای مدت طولانی به تاخیر می اندازند.

6.مراقب منحنی یادگیری ناپایدار باشید
به یاد داشته باشید که همه روزهای بد را تجربه می کنند. می توانید احساس کنید که بعضی از روزها همه نشانه ها را فراموش کرده اید و به جلو حرکت نمی کنید. اجازه ندهید این احساسات انگیزه شما را از بین ببرند. برخلاف تصور رایج، یادگیری به صورت خطی پیشرفت نمی کند. اگرچه زمانی که در حال یادگیری یک زبان جدید هستید اغلب دشوار است، اما مهارت های شما به تدریج در طول زمان بهبود می یابد.

7. یوتیوبر مورد علاقه خود را پیدا کنید
زبان اشاره را به صورت آنلاین یاد بگیرید. کانال های مورد علاقه خود را در رسانه های اجتماعی پیدا کنید. بودن در اطراف ASL یادگیری شما را سرعت می بخشد و آن را لذت بخش تر می کند!
8. اهداف روشنی را تعیین کنید
تعیین اهداف روزانه، هفتگی یا ماهانه ممکن است به شما کمک کند انگیزه بیشتری داشته باشید. در اینجا چند نمونه از تعیین اهداف آورده شده است:

  • هر روز 3 نشانه جدید یاد بگیرید
  • یک مکالمه هفتگی به زبان اشاره داشته باشید
  • هر ماه، 20 کلمه جدید را انتخاب کنید

9. از اشتباه کردن نترسید
کودکان اغلب سریع‌تر از بزرگسالان چیزها را برمی‌دارند زیرا از اشتباه کردن نمی‌ترسند. یکی از حیاتی ترین جنبه های یادگیری، تجربه شکست است. با این حال، اکثر ما به عنوان بزرگسالان احساس خودآگاهی می کنیم و احساس می کنیم که نباید اشتباه کنیم. از لغزش بی میل نباشید. شیطون تر باشید و سریع تر یاد خواهید گرفت. هیچ کس شما را قضاوت نخواهد کرد.

 

زبان اشاره آمریکایی

حرف آخر

زبان، به ویژه گفتار، زمانی که برای اولین بار آموخته می شود، می تواند یک مفهوم بسیار انتزاعی باشد. این یک سؤال را مطرح می کند؛ چگونه می توان مولفه انتزاعی یک زبان ناشناخته در حال یادگیری را برای زبان آموزان ملموس تر و قابل فهم تر کرد؟ یکی از رویکردهای این امر استفاده از زبان اشاره آمریکایی (ASL) است.قرار گرفتن در معرض زبان نوعی غنی‌سازی است که می‌تواند پردازش واج‌شناختی را تقویت کند و به‌ویژه، PWM [حافظه کاری آواشناسی] توسط تعدادی از مطالعات تأیید شده است.

این مفهوم که زبان اشاره می تواند به مناطق مختلف مغز دسترسی بهتری داشته باشد، و بنابراین در درجات و عمق یادگیری متفاوت است، قشر شنوایی در لوب گیجگاهی فوقانی با زبان گفتاری بیشتر فعال می‌شود، در حالی که بخش‌هایی از قشر بینایی (قشر گیجگاهی خلفی و تحتانی، و پس سری) بیشتر با زبان اشاره فعال می‌شوند. پس می‌توان فهمید که زبان دوم تکمیل‌شده با زبان اشاره می‌تواند به دسترسی به مناطق مختلف مغز کمک کند و احتمالاً پایه قوی‌تری برای درک ایجاد کند.
هنگام آموزش زبان دوم، درک دستورالعمل های مربوط به یادگیری تنها به زبان دوم برای زبان آموزان مبتدی دشوار است. به همین دلیل، معلمان اغلب به زبانی ترکیبی صحبت می کنند که هم از زبان مادری و هم از زبان دوم استفاده می کند.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود