در این مطلب خواهید خواند:

کارگردان

کارگردان به عنوان اصلی ترین عامل تاثیر گذار بر روند اجرای فیلم نامه، چگونگی چیدمان صحنه، اجرای شخصیت ها و فیلم برداری را رهبری می کند. کارگردان با نظارت بر روند ساخت فیلم، ایده ذهنی و خلاقیت خود را پیاده کرده و در تمامی بخش های فیلم آن را حفظ می کند. کارردان برنامه ریزی روند ساخت فیلم، جنبه های هنری و فنی فیلم، نحوه فیلم برداری، چگونگی اجرای بازیگران، صدابردای و صداگذاری فیلم، را تحت کنترل داشته و در کنار ایده پردازی های لازم مسیر مورد نظر را به بازیگران و گروه تولید نشان می دهد. در این شرایط به سبب واحد بودن ایده، فیلم روندی مشخص گرفته و جنبه های مختلف آن همسو با نظرپردازی های کارگردان و اهداف او پیش خواهد رفت.

وظایف کارگردان

همان طور که گفته شد رهبری و ایده پردازی فیلم بر عهده کارگردان بوده و خلاقیت او در جنبه های فنی و هنری فیلم می تواند موجب افزایش سطح کیفی فیلم و اجرای صورت گرفته در آن شود. در مجموع برای کارگردانان وظایف زیر را شاهد هستیم که تاثیر مستقیمی بر روند ساخت و خروجی نهایی کار دارد.

یکی از وظایف اصلی کراگردان دکوپاژ فیلم نامه می باشد. دکوپاژ به معنای قطع کردن بوده و در روند فیلم سازی تقطیع فیلم نامه را دکوپاژ می گویند. کارگردان برای اجرای فیلم نامه ابتدا باید آن را به قطعاتی کوچک تر تقسیم کرده و تمامی بخش های هر نما شامل زاویه دوربین، نورپردازی، صدا و زمان قطع فیلم برداری را تعیین کرده و سپس وارد فاز اجرا و فیلم برداری شود. اگر دکوپاژ فیلم به خوبی انجام گیرد، و اتصال نماها در فرایند پس از تولید نیز با دقت کافی همراه باشد، فیلم به صورتی یکنواخت و پویا بوده و بیننده احساس سردرگمی نمی کند. نحوه دکوپاژ فیلم نامه یکی از وظایف کارگردان است که اگر به خوبی انجام شود، ضرب اهنگ فیلم و حال و هوای آن را به مخاطب منتقل کرده و اثر گذاری بهتری خواهد داشت.

علاوه بر دکوپاژ فیلم نامه تنظیم و تعیین میزانسن نیز بر عهده کارگردان می باشد. منظور از میزانسن طراحی صحنه و چیدمان آن، نورپردازی، لباس، آرایش وگریم بازیگران، رفتار وحرکت آن ها در خلال بازی، چگونگی ترکیب تصاویر و نماهای صبط شده، موقعیت دوربین وزاویه دید آن در شرایط صبط هر نما را شامل شده و تحت نظارت و دخالت مستقیم کارگردان پیاده سازی می شود. کارگردان با اجرای ایده های خود در روند ساخت فیلم، سبک و فرم کاری خود را ارائه داده و با اضافه کردن خلاقیت و هنر خود بر صحنه، لباس وچهره پردازی، حالات و حرکات عناصر صحنه و نورپردازی، فیلم را به اثری ماندگار تبدیل می کند. در عین حال اگر میزانسن به خوبی نظارت نشود و یا ایده ها به خوبی پیاده سازی نشوند شاهد سطحی بودن فیلم و همچنین عدم موفقیت آن خواهیم بود.

علاوه بر این ها کارگردان وظیفه انتخاب بازیگران، ایده دادن دادن به بازیگر برای اجرای بهتر، هماهنگی با گروه تولید و فیلم برداری، نظارت بر برنامه تولید و همکاری با تدوینگر برای داشتن خروجی بهتر را نیز بر عهده داشته و بایستی با نظرات و ایده های خود گروه تولید را در مسیر مورد نظر هدایت کند.

روند آموزش کارگردانی

آموزش کارگردانی و آشنایی با مهارت مورد نیاز آن، می تواند روند کاری بهتری را پیش روی شما قرار دهد. اگر روند آموزش به خوبی پیش برود شما با تکنیک ها و جزئیات کار به خوبی آشنا خواهید و در زمان اجرا با مهارت بالاتری وارد عرصه شده و خواهید توانست بهتر و خلاقانه تر پیش بروید. برای این منظور توصیه می شود چگونگی انتخاب فیلمنامه، اندازه نماهای سینمایی، ترکیب بندی، انتخاب لوکیشن، عوامل و ابزار، مدیریت تولید، گرفتن مجوزها و بستن قرارداد، انتخاب و معارفه بازیگران، چگونگی همکاری با عوامل، آشنایی با دوربین، انواع لنز و نحوه کار با آن ها، نورپردازی، صدابرداری و تدوین فیلم را مد نظر داشته و با فراگیری آن ها در جهت کارگردانی حرفه ای پیش بروید. 

آموزش کارگردانی

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود