آموزش یادگیری الکترونیکی

در این بخش می خوانید:

یادگیری الکترونیکی چیست؟

یادگیری الکترونیکی (E-Learning) به معنای استفاده از فناوری‌ های ارتباطی و اطلاعاتی برای آموزش و یادگیری است. در این روش آموزشی، دانشجویان با استفاده از رایانه، تبلت، گوشی هوشمند و یا دستگاه‌ های دیگر، به محتوای آموزشی دسترسی دارند و می‌ توانند با استفاده از ابزارهای مختلفی که در اختیارشان قرار می‌ گیرد، مثل ویدیو ها، نرم‌ افزارهای آموزشی، پلتفرم‌ های آموزشی مجازی و غیره آموزش داده شوند.

آموزش الکترونیکی جایگزینی برای تجربه یادگیری سنتی در کلاس درس است و اغلب به عنوان «یادگیری آنلاین»، «یادگیری از راه دور»، «یادگیری مجازی»، «یادگیری سیار»، «یادگیری دیجیتال» یا «آموزش از راه دور» شناخته می شود.

آموزش الکترونیکی عمدتاً شامل استفاده از اینترنت و یک یا چند فناوری دیگر است که شامل انتقال یک یا دو طرفه از طریق پخش باز، مدار بسته، کابل، خطوط باند پهن، فیبر نوری، ماهواره یا دستگاه‌ های ارتباطی بی‌سیم یا کنفرانس صوتی تصویری است.

این احتمال وجود دارد که هر کسی که از آموزش الکترونیکی استفاده می کند به شما بگوید که چقدر تاثیرگذار و راحت است. در دنیای "همیشه فعال" امروزی، آموزش الکترونیکی مزایای زیادی هم برای یادگیرندگان و هم برای سازمان ها ارائه می دهد. چه یک متخصص آموزش الکترونیکی یا مبتدی باشید، نمی توان انکار کرد که محبوبیت آن در دهه گذشته به شدت افزایش یافته است. به کارفرمایان، روشی مقرون به صرفه و کارآمد برای آموزش کارکنان ارائه می دهد. در مقابل، کارکنان از آموزش های مناسبی بهره مند می شوند که مهارت ها و دانش آنها را افزایش می دهد. همچنین توسط سازمان ها برای آموزش شرکا و مشتریان خود برای افزایش پذیرش، حفظ و در نهایت درآمد استفاده می شود. 

الیوت میزی در سال 1999 اصطلاح "آموزش الکترونیک" را ابداع کرد و اولین باری بود که این عبارت به صورت حرفه ای استفاده شد. در سال‌های پس از آن، شهرت آموزش الکترونیکی بسیار قوی‌تر شده است. اما چه عواملی باعث شده است که آموزش الکترونیکی امروزه به محبوب ترین روش ارائه آموزش تبدیل شود؟ برخی از این عوامل عبارتند از:

اینترنت – قبل از ظهور اینترنت، بسیاری برای یادگیری و آموزش به کتاب‌های راهنمای چاپی، CD-ROMS و سایر روش‌ های محدود کننده متکی بودند. ظهور اینترنت به سازمان ها اجازه داد تا شیوه های تک بعدی را کنار بگذارند و از انعطاف پذیری آموزش الکترونیکی استفاده کنند.

توسعه چند رسانه ای - با پیشرفت آموزش الکترونیکی، توانایی ادغام عناصری مانند تصاویر، فیلم ها، صدا و گرافیک روش قابل اعتمادتری برای درگیر نگه داشتن یادگیرندگان در مقایسه با یادگیری سنتی بود.

دستگاه‌های دیجیتال مقرون‌ به‌ صرفه – با در نظر گرفتن هزینه‌ ی اولین رایانه IBM که امروزه تقریباً 5000 دلار است، قابل درک است که با مقرون‌ به‌ صرفه‌ تر شدن دستگاه‌ های دیجیتال، محبوبیت آموزش الکترونیکی افزایش یافت. یادگیری تلفن همراه همچنین رشد آموزش الکترونیکی را بسیار تسهیل کرد.

مزایای یادگیری الکترونیکی

یادگیری الکترونیکی از مزایای زیادی برخوردار است که این روش آموزشی را به یکی از محبوبترین و موثرترین روش‌ های آموزش تبدیل کرده است. برخی از این مزایا شامل:

 • دسترسی آسان و در هر زمان و مکانی به محتوای آموزشی
 • ایجاد یک فرآیند آموزشی شخصی‌ سازی شده برای هر دانشجو
 • صرفه‌ جویی در زمان و هزینه‌ های آموزشی
 • امکان ارائه محتوای آموزشی با کیفیت و جذاب
 • افزایش تعامل و همکاری بین دانشجویان و استادان
 • امکان ارزیابی و پیگیری پیشرفت دانشجویان بر اساس داده‌های جمع‌ آوری‌ شده
 • قابلیت انعطاف‌ پذیری و تغییر و بهبود محتوای آموزشی در زمان بروزرسانی

با توجه به مزایای بسیاری که یادگیری الکترونیکی دارد، روز به روز این روش آموزشی در دانشگاه‌ ها، سازمان‌ ها و مراکز آموزشی دیگر به کار گرفته می‌ شود و به عنوان یکی از روش‌ های مهم و حیاتی آموزشی در دنیای امروز شناخته می‌ شود.

یادگیری الکترونیکی

معایب یادگیری الکترونیکی

5 مورد از معایب آموزش الکترونیکی به شرح زیر می باشد:

1. فاقد تعامل اجتماعی است.

یادگیری الکترونیکی یکی از دلایل انزوای اجتماعی است زیرا شما دیگر معلمان و همکلاسی های خود را رودررو نمی بینید. تعامل بسیار محدود می شود.

2. غیر قابل دسترس برای دیگران

اگر در منطقه ای هستید که اتصال اینترنت سریع و پایدار است، خود را خوش شانس بدانید. متاسفانه برخی از افراد دسترسی بسیار محدودی به اینترنت دارند. آنها باید به کافی نت ها بروند یا از وای فای عمومی استفاده کنند که بسیار ناخوشایند است.

3. تقلب

یادگیری الکترونیکی، درست مانند یک کلاس معمولی، شامل ارزیابی می شود. با این حال، هیچ معلم یا سرپرستی برای مراقبت از شما در طول امتحانات وجود ندارد. برای دانشجویان آنلاین آسان است که پاسخ‌ها را با دانستن اینکه کسی تماشا نمی‌ کند به اشتراک بگذارند.

4. نیاز به خودانگیختگی و مهارت های مدیریت زمان مناسب دارد

شما اساساً در آموزش الکترونیکی تنها هستید. شما باید به خودتان انگیزه دهید که سخت مطالعه کنید، یادداشت برداری کنید و اطلاعات بیشتری جمع آوری کنید. شما همچنین باید زمان خود را به خوبی مدیریت کنید و یاد بگیرید چگونه درس خواندن را انجام دهید در حالی که کارهای دیگری مانند کارهای خانه یا کسب درآمد پاره وقت انجام می دهید.

5. بیشتر بر نظریه تمرکز می کند

بیشتر وقت خود را صرف گوش دادن به پادکست ها، تماشای ویدیوها و تماشای ارائه های اسلاید خواهید کرد. هیچ تجربه عملی مانند انجام آزمایش وجود ندارد.

این مدرن ترین روش یادگیری است که فقط به یک ابزار و دسترسی به اینترنت نیاز دارد. با این حال، این برای همه نیست. آگاهی از مزایا و معایب آموزش الکترونیکی می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا این برای شما مناسب است یا خیر.

چه نوع ابزارهایی برای یادگیری الکترونیکی استفاده می‌ شود؟

برای یادگیری الکترونیکی، ابزارهای مختلفی استفاده می‌ شود که به دانشجویان کمک می‌ کنند تا به محتوای آموزشی دسترسی پیدا کنند و بهترین شکل ممکن یاد بگیرند. برخی از این ابزارها عبارتند از:

 • پلتفرم‌ های آموزشی مجازی: این پلتفرم‌ ها شامل سیستم‌ های مدیریت یادگیری (LMS) مانند Moodle ،Blackboard ،Canvas و غیره هستند که به دانشجویان امکان می‌ دهند تا با استفاده از یک محیط آموزشی مجازی، به محتوای آموزشی دسترسی پیدا کنند، تمرینات را انجام دهند و با استفاده از امکانات مختلفی که در این پلتفرم‌ ها در دسترس است، به یادگیری خود ادامه دهند.
 • ویدیوهای آموزشی: ویدیوهای آموزشی به دانشجویان کمک می‌ کنند که با دیدن محتوای آموزشی بهترین شکل ممکن یاد بگیرند. این ویدیوها می‌ توانند در قالب کلاس‌ های آنلاین، ویدیوهای آموزشی مستقل و یا در قالب دوره‌ های آموزشی باشند.
 • نرم‌ افزارهای آموزشی: نرم‌ افزارهای آموزشی مانند نرم‌ افزارهای شبیه‌ سازی، بازی‌ های آموزشی و برنامه‌ های کاربردی، به دانشجویان کمک می‌ کنند تا با استفاده از این ابزارها، مفاهیم و مهارت‌ های خود را بهتر فرا بگیرند.
 • آزمون‌ های آنلاین: با استفاده از آزمون‌ های آنلاین، دانشجویان می‌ توانند با ارائه پاسخ به سوالات مختلف، پیشرفت خود را پیگیری کنند و از نتیجه‌ی آزمون خود برای بهبود و بهتر شدن در یادگیری استفاده کنند.
 • فایل‌ های صوتی و تصویری: استفاده از فایل‌ های صوتی و تصویری مانند پادکست‌ ها، ویدیوهای آموزشی صوتی و فایل‌ های پی‌ دی‌ اف، به دانشجویان کمک می‌ کند تا با شنیدن و دیدن محتوای آموزشی، بهترین شکل ممکن یاد بگیرند.
 • ارتباطات آنلاین: ارتباطات آنلاین مانند گفتگو های آنلاین، ارتباطلاعات بین دانشجویان و استادان را فراهم می‌ کنند و به دانشجویان امکان می‌ دهند تا با پرسش و پاسخ و همکاری با دیگران، بهترین شکل ممکن یاد بگیرند.
نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود