در این صفحه می خوانیم:

گوگل کلود پلتفرم یا پلتفرم ابری گوگل چیست؟

پلتفرم ابری گوگل مجموعه ای از سرویس های رایانش ابری عمومی ارائه شده توسط گوگل است. این پلت فرم شامل طیف وسیعی از سرویس های میزبانی شده برای محاسبه، ذخیره سازی و توسعه نرم افزار است که در سخت افزار Google اجرا می شود. می توان به سرویس های پلتفرم ابری گوگل توسط توسعه دهندگان نرم افزار، مدیران کلود و دیگر شرکت های فناوری اطلاعات در سراسر اینترنت عمومی و یا از طریق یک اتصال اختصاصی شبکه دسترسی پیدا کرد.

رقبای اصلی گوگل در بازار رایانش ابری عمومی سرویس های وب آمازون (Amazon Web Services -AWS) و Microsoft Azure هستند.

مزایای پلتفرم ابری گوگل

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از Google Cloud Platform در مقایسه با سایر ارائه دهندگان سرویس ابر عمومی، قیمت مناسب تر است. یکی دیگر از مزایای کلیدی انتخاب Google Cloud، حضور شبکه گسترده جهانی خصوصی با استفاده از کابل های فیبر نوری است که حتی در امتداد اقیانوس ها نیز اجرا می شود. سرعت بالای شبکه بسیار عالی مزایای زیادی را ارائه می دهد از جمله داده ها را می توان سریع تر پردازش کرد. پلتفرم ابری گوگل همچنین راه مهاجرت های زنده از ماشین های مجازی را ایجاد می کند.

ارائه دهندگان مانند AWS و Azure نمی توانند این عملکرد منحصر به فرد را ارائه دهند. مثلا هنگامی که شما یک سایت وردپرسی میزبانی می کنید می توانید مطمئن باشید که VM ها همیشه در حال اجرا هستند. حتی زمانی که VM ها تغییر می کنند، هیچ تغییری در عملکرد رخ نخواهد داد. بنابراین، مهندسان Google Cloud می توانند مشکلات پچ یا به روز رسانی را بهتر حل کنند. پلتفرم ابری گوگل همچنین می تواند عملکرد بهتر را تضمین کند. همچنین امنیت بالا و حداقل خطا را برایتان به ارمغان می آورد. در نهایت، Google Cloud همواره متعهد به گسترش زیرساخت های خود برای بسیاری از لوکیشن های جدید است.

ویژگی های پلتفرم ابری گوگل

 • بدون مدیریت سرور – کد خود را مستقر کنید و اجازه دهید گوگل آن را برایتان اجرا و مقیاس کند.
 • پرداخت هزینه تنها برای زمانی که کد شما اجرا می شود
 • مقیاس کردن به صورت خودکار
 • کد را در پاسخ به رویدادها اجرا می کند
 • خدمات را متصل و گسترش می دهد.
 • متن باز و آشنا

سرویس های پلتفرم ابری گوگل

پلتفرم ابری گوگل سرویس هایی برای محاسبه، ذخیره سازی، شبکه سازی، کلان داده ها، یادگیری ماشینی و اینترنت اشیا (IoT)، و همچنین مدیریت ابر، امنیت و ابزارهای توسعه ارائه می دهد. محصولات رایانش ابری در پلتفرم ابری گوگل عبارتند از:

 • موتور محاسبات ابری گوگل (Google Compute Engine) یک زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS) است که کاربران را با نمونه های ماشین مجازی برای هاستینگ کار فراهم می کند.
 • موتور اجرای برنامه گوگل (Google App Engine) یک سرویس پلت فرم به عنوان یک سرویس (PaaS) است که دسترسی توسعه دهندگان نرم افزار را به هاستینگ مقیاس پذیر Google فراهم می کند. توسعه دهندگان همچنین می توانند از یک کیت توسعه دهنده نرم افزار (SDK) برای توسعه محصولات نرم افزاری که در موتور برنامه اجرا می شوند استفاده کنند.
 • ذخیره سازی ابری گوگل (Google Cloud Storage) یک پلت فرم ذخیره سازی ابری است که برای ذخیره مجموعه های داده های بزرگ و غیر ساختاری طراحی شده است. گوگل همچنین گزینه های ذخیره سازی پایگاه داده را ارائه می دهد، از جمله Cloud Datastore برای ذخیره سازی غیررابطه ای NoSQL و Cloud SQL برای ذخیره سازی کاملا رابطه ای MySQL و همچنین پایگاه داده Cloud BigTable نیتیو گوگل.
 • موتور کانتینر گوگل (Google Container Engine) یک سیستم مدیریت و ارکستریشن برای کانتینرهای Docker است که در ابر عمومی گوگل اجرا می شود. موتور کانتینر گوگل مبتنی بر موتور ارکستریشن کانتینر Google Kubernets است.

پلتفرم ابری گوگل سرویس های توسعه و یکپارچه سازی اپلیکیشن ها را ارائه می دهد. به عنوان مثال، Google Cloud Pub / Sub یک سرویس پیام رسانی مدیریت شده و در زمان واقعی است که اجازه می دهد پیام ها بین برنامه ها مبادله شوند. علاوه بر این، Google Cloud Endpoints به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا خدمات مبتنی بر API های RESTful ایجاد کنند و سپس این سرویس ها را برای مشتریان اپل iOS، Android و جاوا فراهم کند. گوگل همچینین دارای سرویس هایی در سطح بالاتر است مانند:

 • Google BigQuery برای آنالیز و پردازش داده
 • Google Cloud Dataflow برای پردازش داده
 • Google Cloud Dataproc که خدمات Apache Spark و Hadoop را برای پردازش کلان داده ها ارائه می دهد.
 • Cloud Machine Learning Engine برای هوش مصنوعی جهت ترجمه و تحلیل گفتار، متن، تصاویر و فیلم ها.
 • Google Cloud IoT Core برای اینترنت اشیامجموعه آموزش های پلتفرم ابری گوگل (Google Cloud Platform) - پلتفرم ابری گوگل مجموعه ای از سرویس های رایانش ابری عمومی ارائه شده توسط گوگل است. این پلت فرم شامل طیف وسیعی از سرویس های میزبانی شده برای محاسبه، ذخیره سازی و توسعه نرم افزار است که در سخت افزار Google اجرا می شود.
نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود