اینترنت اشیا چیست؟

اصطلاح “اینترنت اشیاء” توسط کوین اشتون در سال 1999 معرفی شد.

IoT (اینترنت اشیاء) یک سیستم تحلیلی و اتوماسیون پیشرفته است که از شبکه، حسگر، فرا داده و تکنولوژی هوش مصنوعی بهره می برد تا سیستم های کامل برای یک محصول یا خدمات ارائه دهد. این سیستم شفافیت، کنترل و عملکرد بهتری را در هنگام استفاده در هر صنعت یا سیستم به ارمغان می آورد.

سیستم های IoT اپلیکیشن هایی را در سراسر صنایع دارد که از طریق انعطاف پذیری و توانایی منحصر به فرد خود در محیط های مختلف سازگار هستند. آنها از طریق دستگاه های هوشمند و فناوری توانمندسازی قدرتمند، جمع آوری داده ها، اتوماسیون، عملیات و غیره را بهبود می بخشند.

سیستم های IoT به کاربران اجازه می دهند اتوماسیون، تجزیه و تحلیل و ادغام بیشتری در یک سیستم را به دست آورند. IoT از تکنولوژی موجود و در حال ظهور برای حسگرها، شبکه، و روباتیک استفاده می کند.

با IoT از پیشرفت های اخیر در نرم افزار، کاهش قیمت سخت افزار و نگرش های مدرن نسبت به فناوری می توان بهره برد. عناصر جدید و پیشرفته آن، تغییرات عمده ای را در تحویل محصولات، کالاها و خدمات و تاثیر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی این تغییرات را ایجاد می کند.

مبانی اینترنت اشیا

 

امروزه میلیاردها دستگاه به اینترنت متصل هستند، استانداردهای IoT و پروتکل ها تثبیت می شوند و متخصصان فنی باید به طور فزاینده ای مشکلات واقعی را با تکنولوژی های IoT حل کنند. دستگاه های متصل شده و ارتباطات real time می توانند فرایند تصمیم گیری را افزایش دهند و به پیمانکاران کمک کنند تا بهترین مدیریت ممکن را در منابع، تجهیزات و منایع انسانی را به دست آورند.

هنگامی که یک دستگاه IoT نصب می شود، رفع اشکال و به روز رسانی نرم افزار مورد نیاز خواهد بود. برخی از دستگاه ها خراب می شوند و نیاز به تعمیر یا جایگزینی دارند. و هر بار که این اتفاق می افتد، شرکت شما باید بتواند خرابی را کاهش دهد. نه تنها می بایست رضایت مشتریان خود را حفظ کند، بلکه باید از محافظت از جریان درآمد خویش نیز اطمینان حاصل کند. اما چگونه؟ با طراحی مدیریت دستگاه اندیشمندانه در محصول خود. هر سیستم IoT چهار دسته اساسی مدیریت دستگاه را شامل می شود:

 • تأمین و احراز هویت
 • پیکربندی و کنترل
 • نظارت و عیب شناسی
 • به روز رسانی و نگهداری نرم افزار

نحوه کارکرد اینترنت اشیا

 

مهمترین ویژگی های IoT عبارتند از هوش مصنوعی، اتصال، سنسورها، تعامل فعال و استفاده از دستگاه کوچک است.

 • AI یا هوش مصنوعی – هر جنبه ای از زندگی را با قدرت جمع آوری داده ها، الگوریتم های هوش مصنوعی و شبکه ها بهبود می بخشد و آن را هوشمندانه می سازد.
 • اتصال – فن آوری های جدید برای شبکه ها و مخصوصا شبکه های IoT، به این معنی است که شبکه ها به طور انحصاری به ارائه دهندگان اصلی وابسته نیستند. شبکه ها می توانند در مقیاس بسیار کوچکتر و ارزان تر در حالی که هنوز هم عملی هستند وجود داشته باشند. IoT این شبکه های کوچک را بین دستگاه های سیستم ایجاد می کند.
 • سنسورها – IOT تمایز خود را بدون سنسورها را از دست می دهد. آنها به عنوان ابزارهای تعریف شده ای عمل می کنند که IoT را از یک شبکه استاندارد منفعل به یک سیستم فعال قادر می سازد که یکپارچه سازی در دنیای واقعی را انجام دهد.
 • تعامل فعال – بخش عمده ای از تعامل امروز با تکنولوژی متصل، از طریق تعامل غیرفعال صورت می گیرد. IoT یک پارادایم جدید برای تعامل محتوا، محصول یا خدمات فعال ارائه می دهد.
 • دستگاه های کوچک – دستگاه ها، همانطور که پیش بینی می شد، در طول زمان کوچکتر، ارزان تر و قوی تر شده اند. با IoT می توان از دستگا هایی بهره برد که کوچک، دقیق، مقیاس پذیری و همه کاره هستند

معماری اینترنت اشیا

 

به همان شیوه ای که اینترنت ما انسان ها را از طریق شبکه جهانی وب با یکدیگر مرتبط ساخت، IoT قصد دارد این اتصال را به سطح بعدی با اتصال دستگاه های مختلف به اینترنت – تسهیل ارتباطات انسان و ماشین و ماشین با ماشین منتقل کند. اکوسیستم IoT همانطور که در عکس زیر می بینید شامل سنسور ها و تکنولوژی سنسور، دروازه های IoT، کلود/سرور، اپلیکیشن های تلفن همراه کاربر نهایی و IPv6 است.

10 مورد از بهترین پروژه های اینترنت اشیاء سال 2018

 

 1. Zelda Ocarina Controlled Home Automation
 2. Mark Zuckerberg’s AI JARVIS
 3. Life-Size Phone Controlled BB8 Droid
 4. Microsoft Windows IoT Core Door
 5. IoT Motion Controlled Servos
 6. How to Assemble an Electronic Door Lock
 7. Wolf: IoT Multi-Terrain Quadruoed
 8. Raspberry Pi and Arduino Wodden Chess Computer
 9. IoT-ToV-Trafficlight
 10. Arduino_IoT Robotic ARM

5 مورد از استارت آپ های فنی IoT

 1. Onion Omega2 – این یک کامپیوتر لینوکس است که به طور خاص برای ساخت اپلیکیشن های سخت افزاری متصل شده است. همچنین فرم کوچک
 2. آردوینو را با قدرت و انعطاف پذیری Raspberry Pi ترکیب می کند. Omega2 مقرون به صرفه، قابل گسترش و آسان برای استفاده می باشد.
 3. Brixo – به نوعی بازی لگو می باشد که لگوهای آن برق را هدایت می کنند تا بتوانید آنها را حرکت دهید، بچرخانید و روشن کنید.
 4. WIO Link – برای ساده سازی توسعه IoT طراحی شده است. این یک برد توسعه Wi-Fi متن باز مبتنی بر ESP8266 برای ایجاد برنامه های IoT با مجازی سازی ماژول های plug-n-play به API های RESTful با APP های تلفن همراه است.
 5. MATRIX Creator – یک برد توسعه کامل شامل سنسورها، ارتباطات بی سیم، و یک FPGA است. به سازنده ها و توسعه دهنده ها در سراسر جهان یک ابزار کامل، مقرون به صرفه و کاربر پسند برای ایجاد برنامه های پیچیده اینترنت اشیاء (IoT) ارائه می دهد.
 6. LoPy – یک میکروکنترلر MicroPython فعال (LoRa، فای، بلوتوث) است – پلت فرم کامل IoT برای اشیاء متصل است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و آموزش IoT می توانید به صفحه آموزش اینترنت اشیا مراجعه فرمایید.