آموزش Jenkins

دسته بندی: نرم افزار ها

معرفی Jenkins

ادغام مداوم مهمترین بخش DevOps است که برای ادغام مراحل مختلف DevOps استفاده می شود. Jenkins معروفترین ابزار ادغام مداوم است. Jenkins بر روی سروری نصب می شود که ساخت مرکزی در آن انجام خواهد شد.

گاهی در کنار Jenkins از Hudson نیز نام برده می شود. Hudson ابزار ادغام مداوم مبتنی بر جاوا و متن باز است که توسط Sun Microsystems توسعه یافته و سپس به دست Oracle افتاده است. Oracle پس از مالکیت Sun، یک انشعاب از کد منبع Hudson به نام Jenkins معرفی شد.

ادغام مداوم چیست؟

Continuous Integration یا ادغام مداوم یک عمل توسعه است که نیاز به توسعه دهندگان دارد تا کد را در یک مخزن مشترک در فواصل منظم ادغام و یکپارچه کنند. این مفهوم به این معنی بود که مشکل پیدا کردن وقایع بعدی در چرخه عمر ساخت را حل کند. یکپارچه سازی مداوم به توسعه دهندگان نیاز دارد تا ساخت های مکرر داشته باشند. هر زمان که یک کد رخ می دهد، یک ساختار باید فعال شود.

Jenkins چیست؟

Jenkins یک ابزار نرم افزاری ادغام مداوم است که در زبان برنامه نویسی جاوا برای تست و گزارش دهی بر روی تغییرات جداگانه در یک code base بزرگتر در زمان واقعی نوشته شده است.

این نرم افزار به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به سرعت نقص های موجود در کد پایه را پیدا و رفع کند و تست ساخت آنها را خودکارسازی کند.

Jenkins برای ساخت و تست پروژه های نرم افزاری استفاده می شود و کار را برای توسعه دهندگان جهت ادغام و یکپارچه سازی مداوم تغییرات در پروژه و ایجاد ساخت برای کاربران را آسان می سازد.

با Jenkins، سازمان ها می توانند فرایند توسعه نرم افزار را از طریق اتوماسیون به سرعت افزایش دهند. Jenkins ادغام فرآیندهای چرخه عمر توسعه هر نوعی را که شامل انواع ساخت، سند، تست، بسته، مرحله، استقرار، تجزیه و تحلیل استاتیک و غیره می شود انجام می دهد.

Jenkins ادغام مداوم را به کمک پلاگین ها انجام می دهد. اگر می خواهید یک ابزار خاص را ادغام کنید، باید پلاگین هایی برای این ابزار نصب کنید. به عنوان مثال: Git، Maven 2 project، Amazon EC2، HTML publisher و غیره.

مزایای Jenkins

  • متن باز و جامعه ای بزرگ برای پشتیبانی
  • نصب آسان
  • دارای بیش از 1000 پلاگین برای آسان سازی کارها
  • اگر پلاگینی وجود نداشته باشد، میتوانید آن را کدنویسی کنید و با جامعه به اشتراک بگذارید.
  • رایگان
  • ساخته شده با با جاوا
آیا این نوشته را دوست داشتید؟