آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی جنکینز

پروژه جنکینز در سال 2004 در ابتدا با نام Hudson توسط Kohsuke Kawaguchi در حالی که وی برای Sun Microsystems کار می کرد در CloudBees آغاز شد. او Jenkins CI را به عنوان روشی برای انجام ادغام مداوم ایجاد کرد، یعنی تست کد خود برای اطمینان از اینکه همه چیز خوب است. جنکینز ابزاری برای اتوماسیون است که در زبان برنامه نویسی جاوا به منظور ادغام مداوم نوشته شده است. جنکینز برای ساخت و آزمایش پروژه های نرم افزاری شما بطور مداوم مورد استفاده قرار می گیرد و باعث می شود تا برنامه نویسان بتوانند تغییرات را در پروژه اعمال کند و همچنین دستیابی به بیلد جدید را برای کاربران آسان تر کند. همچنین به توسعه دهندگان امکان می دهد تا با ادغام با تعداد زیادی از فناوری های تست و استقرار، نرم افزار خود را به طور مداوم تحویل دهید. ادغام مداوم مهمترین بخش DevOps است که برای ادغام مراحل مختلف DevOps استفاده می شود. Jenkins بر روی سروری نصب می شود که ساخت مرکزی در آن انجام خواهد شد.

 با Jenkins، سازمان ها می توانند فرایند توسعه نرم افزار را از طریق اتوماسیون به سرعت افزایش دهند. Jenkins ادغام فرآیندهای چرخه عمر توسعه هر نوعی را که شامل انواع ساخت، سند، تست، بسته، مرحله، استقرار، تجزیه و تحلیل استاتیک و غیره می شود را انجام می دهد. ادغام مداوم را به کمک پلاگین ها انجام می دهد. اگر می خواهید یک ابزار خاص را ادغام کنید، باید پلاگین هایی برای این ابزار نصب کنید. به عنوان مثال: گیت، Maven 2 project ،Amazon EC2 ،HTML publisher و غیره.

ادغام مداوم چیست؟

تصویر زیر نشان می دهد که جنکینز در حال ادغام مراحل مختلف DevOps است:

آموزش جنکینز

Continuous Integration یا ادغام مداوم یک عمل توسعه است که نیاز به توسعه دهنده دارد تا کد را در یک مخزن مشترک در فواصل منظم ادغام و یکپارچه کند. این مفهوم به این معنی است که مشکل پیدا کردن وقایع بعدی در چرخه عمر ساخت را حل کند. یکپارچه سازی مداوم به توسعه دهنده نیاز دارد تا ساخت های مکرر داشته باشند. هر زمان که یک کد رخ می دهد، یک ساختار باید فعال شود. هدف اصلی CI جلوگیری از مشکلات ادغام است که در توصیفهای اولیه XP از آن به عنوان جهنم ادغام یاد می شود. CI به عنوان یک پیشرفت در ادغام مداوم به طور جهانی پذیرفته نمی شود، بنابراین مهم است که بین این دو تفاوت قایل شویم زیرا اختلاف نظر درمورد فضایل هر یک وجود دارد.

مزایای جنکینز

جنکینز یک راه ساده برای ایجاد ادغام مداوم یا محیط تحویل مداوم است که تقریبا برای انواع زبان ها و مخازن منبع با استفاده از اتوماسیون سایر کارهای توسعه معمول را ارائه می دهد. در حالی که جنکینز نیازی به ایجاد اسکریپت برای مراحل فردی را برطرف نمی کند، اما به شما یک راه سریع تر و قوی تر برای ادغام کل زنجیره ساخت، آزمایش و استقرار ابزارهای شما می دهد. اگر پلاگینی وجود نداشته باشد، میتوانید آن را کدنویسی کنید و با جامعه به اشتراک بگذارید.جنکینز با بیش از 1400 پلاگین ارتباط برقرار کرده است که به آن اجازه می دهد تا با بیشتر ابزارهای توسعه، آزمایش و استقرار ادغام شود. جنکینز با بیش از 165،000 نصب فعال و بیش از 1 میلیون کاربر در سراسر جهان گسترده است. جنکینز با جاوا ساخته شده است بنابرابن به راحتی قابل حمل است.

می توانید جنکینز را تنظیم کنید تا در مکانهایی مانند SVN و GitHub تغییرات مختلف را مشاهده کنید و از فن آوری کانتینر مانند Docker و Kubernetes استفاده کنید و سپس تست را شروع کنید. ساختار را می توان با وسایل مختلفی به عنوان مثال با یک سیستم کنترل نسخه، با برنامه ریزی از طریق مکانیزمی شبیه به cron و درخواست یک URL خاص برای ساخت، ایجاد کرد.

ویژگی پستچی جنکینز به پیکربندی اعلان های ایمیل برای نتایج ساخت اجازه می دهد هر زمان که اتفاق مهمی خاص رخ دهد، برای گیرندگان مشخص شده ایمیل ارسال می کند، مانند: ساخته نشد. ساخت ناپایدار. ساخت موفقیت آمیز پس از ساخت شکست خورده، نشان می دهد که یک بحران به پایان رسیده است. ساخت ناپایدار پس از موفقیت آمیز، که نشان می دهد رگرسیون وجود دارد.

Credentials در جنکینز اجازه می دهد تا مدارک معتبر در جنکینز ذخیره شود. یک API استاندارد برای سایر افزونه ها برای ذخیره و بازیابی انواع مختلف گواهینامه را فراهم می کند. همچنین قابلیت نظارت بر کارهای خارجی توانایی نظارت بر نتیجه کارهایی که در خارج از برنامه انجام می شود را اضافه می کند.

مهندسان تیم های پشتیبانی و پشتیبانی CloudBees به طور مرتب کد را در پروژه جنکینز ارائه می دهند، در کانال های IRC و جلسات پروژه Jenkins فعال هستند و در لیست های پستی پروژه جنکینز مشارکت می کنند. چندین پروژه کلیدی CloudBees توسعه یافته اند شامل Jenkins X ،Blue Ocean و Jenkins 2 هستند. علاوه بر این، تمام اصلاحاتی که توسط CloudBees به صورت اوپن سورس انجام شده است و به این پروژه اهدا می شود و این به ما کمک می کند تا همیشه همه از کیفیت بالای جنکینز لذت ببریم.

پلاگین های Jenkins

پلاگین هایی برای جنکینز منتشر شده است که کاربرد آن را در پروژه هایی که به زبان های دیگری غیر از جاوا نوشته شده اند، گسترش داده است. پلاگین ها برای ادغام جنکینز با اکثر سیستم های کنترل نسخه و پایگاه داده های اشکال موجود است. بسیاری از ابزارهای ساخت از طریق افزونه های مربوطه پشتیبانی می شوند. افزونه ها همچنین می توانند شیوه ظاهری جنکینز را تغییر دهند یا عملکرد جدیدی به آن اضافه کنند. یک مجموعه پلاگین اختصاص داده شده به هدف تست واحد است که گزارشات آزمایش را در قالب های مختلف تولید می کند (به عنوان مثال JUnit همراه با جنکینز، MSTest ،NUnit و غیره) و تست خودکار که از تست های خودکار پشتیبانی می کند. Builds می تواند گزارشات آزمایش را در قالب های مختلفی که توسط افزونه ها پشتیبانی می شوند (پشتیبانی JUnit در حال حاضر همراه است) تولید کند و جنکینز می تواند گزارش ها را نمایش داده و روند ایجاد کند و آنها را در GUI ارائه دهد.

کاربرد های Jenkins

یک مشکل شایع برای بسیاری از تیم های DevOps، یک گردش کار پراکنده است و ناکارآمدی می تواند نگران کننده باشد. افراد حاضر در تیم تمایل دارند به طور مستقل کار کنند. مهندسان به طور مرتب کدگذاری را انجام می دهند و بخشهای بزرگی از کد را خارج از کنترل نسخه ایجاد می کنند. هنگامی که یک توسعه دهنده پیام "انجام شد" را ثبت میکند آنها کار خود را به کد پایه اضافه می کنند. سپس یک تیم دیگر آزمایش های دستی را برای تأیید ساخت انجام می دهد. سالهاست که بسیاری از تیم ها این تقسیم کار را آزار دهنده و مشکل ساز می دانند. هنگامی که چندین توسعه دهنده به طور جداگانه مرتکب تغییرات بزرگی در کنترل نسخه می شوند، اشکالات پیچیده ای را ایجاد می کنند و اصلاحات با زمان زیاد، چندین برابر می کنند و زمان لازم برای انجام آزمایش های دستی بیشتر را افزایش می دهند و همه چیز کند می شود. با جنکینز می توانید سرعت چرخه ساخت شما را بدون رفع اشکال خسته کننده بالا ببرید و زمان تولید را کم کنید و در نهایت سود شرکت شما را بالا ببرید.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود