آموزش ماریا دی بی

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی ماریا دی بی (MariaDB)

MariaDB یک سیستم مدیریت پایگاه داده اوپن سورس مبتنی بر مای اس کیو ال است. در واقع، مشتق توسعه ای MySQL و جایگزینی برای MySQL می باشد. پایگاه داده بعد از اینکه MySQL توسط شرکت اوراکل به دست آمد، توسعه یافت. یکی از نقاط قوت MariaDB این است که بر روی امنیت پایگاه داده متمرکز شده است و تیم MariaDB به طور مداوم مسائل امنیتی MySQL و MariaDB را پیدا و رفع می کند. از لحاظ سازگاری، MariaDB راه حل پایگاه داده است که در آن شما می توانید پایگاه داده MySQL را به طور مستقیم و به راحتی به سیستم MariaDB منتقل کنید.

توسعه توسط برخی از توسعه دهندگان اصلی MySQL هدایت می شود، که به دلیل نگرانی در مورد خریداری این شرکت توسط شرکت Oracle در سال 2009، آن را جعل کردند.

MariaDB در نظر داشت سازگاری بالایی با MySQL داشته باشد و از قابلیت جایگزینی قطره ای با برابری دودویی کتابخانه و مطابقت دقیق با API ها و دستورات MySQL اطمینان حاصل کند. با این حال، ویژگی های جدید بیشتر متفاوت می شوند. این شامل موتورهای ذخیره سازی جدید مانند Aria، ColumnStore و MyRocks می شود.

این توسعه دهنده اصلی / CTO مایکل "مونت" Widenius، یکی از بنیانگذاران MySQL AB و بنیانگذار Monty Program AB است. در 16 ژانویه 2008، MySQL AB اعلام کرد که موافقت کرده است توسط Sun Microsystems با قیمت تقریبی 1 میلیارد دلار خریداری شود. این کسب و کار در 26 فوریه 2008 تکمیل شد. ماریا پس از دختر کوچک مونی، ماریا نامگذاری شده است.

ویژگی های ماریا دی بی (MariaDB)

بسیاری از ویژگی ها به جایگاه MariaDB به عنوان یک سیستم پایگاه داده کمک می کند. سرعت آن یکی از بارزترین ویژگی های آن است. MariaDB به طرز چشمگیری مقیاس پذیر است و قادر به ده ها هزار جدول و میلیارد ها ردیف داده است. همچنین می تواند مقادیر کمی از داده ها را به سرعت و هموار مدیریت کند و این امر را برای مشاغل کوچک یا پروژه های شخصی راحت می کند.

ویژگی دیگری که آن را از پیشینیان خود جدا می کند، تمرکز ویژه روی امنیت است. هنگامی که مسائل امنیتی مهم کشف شد، مهندسان ما بلافاصله در اسرع وقت نسخه جدیدی از MariaDB را تهیه و توزیع می کنند. تیم MariaDB از نزدیک با سازمان میتر همکاری می کند تا اطمینان حاصل شود که کلیه مسائل امنیتی به سرعت گزارش و مستندات کافی در جزئیات ارائه می شود. این جزئیات معمولاً پس از انتشار نسخه جدید منتشر می شوند.

توابع داخلی MariaDB شامل مواردی برای دستکاری و قالب بندی محاسبات متنی، تجاری و آماری، ثبت اطلاعات زمانی و همچنین ویژگیهای ویژه مانند عملکردهای مربوط به نقشه برداری GPS است.

نرم افزار مهم در هر سیستم مدیریت دیتابیس موتور ذخیره سازی آن است که پرس و جوها و واسط های بین گفته های SQL کاربر و ذخیره سازی پشتیبان بانک اطلاعات را مدیریت می کند. MariaDB چندین موتور ذخیره سازی با مزایای مختلف ارائه می دهد. برخی از آنها موتورهای ذخیره سازی امن هستند که امکان گردآوری داده ها را فراهم می کنند.

MariaDB همچنین یکپارچه سازی کامل با خوشه Galera را ارائه می دهد - افزونه ای برای MariaDB برای اجرای چندین سرور پایگاه داده برای عملکرد بهتر و در دسترس بودن زیاد. این فقط یکی از نمونه های بسیاری از چگونگی ادغام خوب MariaDB با سایر نرم افزارها و سیستم ها است. چنین ادغام و ویژگی های رمزگذاری جدید MariaDB، آن را به بانک اطلاعاتی برتر تبدیل کرده است.

از دیگر ویژگی های ماریا دی بی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انتشار امنیت سریع تر و شفاف تر
  • پشتیبانی از موتور های ذخیره سازی بیشتر مانند ColumnStore ،Aria ،Spider ،Cassandra و غیره
  • Galera active master clustering
  • سازگار و قابل انتقال
  • بهینه سازی پرس و جو ها
  • پشتیبانی از PAM

کاربرد ماریا دی بی (MariaDB)

ما در تلاش هستیم تا سیستم دیتابیس را توسعه دهیم که به راحتی در وب کار کند و یکی از سریعترین اتصالات را داشته باشد. با تشکر از این واقعیت که ما از نخ استفاده می کنیم، می توانیم بارهای بسیار بالاتری نسبت به سایر سیستم های پایگاه داده تحمل کنیم. ما همیشه تلاش کرده ایم که با سخت افزارهای جدید سازگار شویم و نرم افزار را برای همه سیستم ها و روش های استقرار متداول بهینه سازی کنیم. از آنجا که ما به طور مداوم در حال بهبود نرم افزار هستیم، ما قادر به ارائه نسخه جدید هر ماه و نسخه جدید هر ساله هستیم. این نشانگر آن است که همه چیز به طور مرتب اتفاق می افتد و بهبود می یابد.

علاوه بر استفاده از وب، MariaDB می تواند برای برنامه های مستقل اعم از سیستم های معاملاتی و تحلیلی سازمانی گرفته تا دستگاه های تلفن همراه، جاسازی شده با سایر نرم افزارها، استفاده شود. MariaDB در ابر یا فرض پیش فرض کار می کند. با توجه به تمرکز بر روی عملکرد و بر اساس مدل نخ آن، MariaDB دارای فناوری های مقیاس مورد نیاز برای زمانی که سایت یا برنامه شما دارای سنبله های اصلی در ترافیک یا رشد سریع تجارت است.

سرور MariaDB یکی از محبوب ترین سرورهای پایگاه داده در جهان است. این توسط توسعه دهندگان اصلی MySQL ساخته شده است و تضمین شده است که از منبع آزاد استفاده کنید. کاربران قابل توجه شامل ویکی پدیا، WordPress.com و Google هستند.

MariaDB داده ها را به طیف گسترده ای از برنامه ها، از بانکداری تا وب سایت ها، تبدیل به اطلاعات ساختار یافته می کند. این یک جایگزین پیشرفته و جایگزین برای MySQL است. از MariaDB استفاده می شود زیرا سریع، مقیاس پذیر و مقاوم است و دارای اکوسیستم غنی از موتورهای ذخیره سازی، پلاگین ها و بسیاری از ابزارهای دیگر می باشد که برای انواع مختلفی از موارد استفاده بسیار متنوع است. MariaDB به عنوان یک نرم افزار اوپن سورس توسعه یافته و به عنوان یک پایگاه داده رابطه ای، رابط SQL را برای دسترسی به داده ها فراهم می کند. آخرین نسخه های MariaDB همچنین شامل ویژگی های GIS و JSON است.

شباهت ها و تفاوت های ماریا دی بی (MariaDB) و مای اس کیو ال (MySQL)

هنگام مقایسه MariaDB در مقابل MySQL، می توانید انتظارات بسیاری از شباهت ها بین دو سیستم مدیریت پایگاه داده را ببینید. از این گذشته، هر دو آنها دارای سابقه مشترک مشترکی مشابه، کد منبع و ویژگی های بسیاری هستند. MariaDB یک جایگزین مهم برای MySQL است که توسط برخی از اعضای اصلی MySQL ساخته شده است. به سادگی پایگاه داده های قدیمی را رها کنید و همانطور که با MySQL می خواهید، در پایگاه داده جدید وارد کنید هر افزونه ای که از MySQL پشتیبانی می کند از MariaDB نیز پشتیبانی می کند. از این رو چرا این یک "جایگزینی برای کاهش" است. در صورت وجود، غالباً براساس نسخه مربوط به MySQL است.

وقتی صحبت از ساختار بانک اطلاعاتی و نمایه ها می شود، هر دو سیستم مدیریت پایگاه داده اساساً یکسان هستند. MySQL از طرف خود با استفاده از SQL که زیر مجموعه گسترده ای از ANSI SQL 99 است، از برنامه اطلاعاتی ANSI متشکل از جداول، ستون ها، نماها، محرک ها و غیره پیاده سازی می کند.

به طور مشابه، ساختار بانک اطلاعاتی و شاخص های MariaDB اساساً مشابه MySQL است. در نتیجه، این شباهت منجر به تعاریف جدول و داده های سازگار و همچنین ساختار پروتکل های مشتری، واسط های برنامه نویسی برنامه می شود. به همین ترتیب، نام فایل ها، باینری ها، مسیرها، درگاه ها و غیره، اساساً یکسان هستند.

علاوه بر این، اصلاحات اضافی برای به دست آوردن اتصالات MySQL (PHP، Perl، Python، Java، MyODBC، Ruby، ​​اتصال MySQL C، و غیره) برای کار با MariaDB لازم نیست - آنها بسیار خوب کار خواهند کرد. همچنین بسته های سرویس گیرنده MySQL بدون مشکل با سرور MariaDB کار می کنند. به همین دلیل، با MariaDB vs MySQL، می توانید MySQL را حذف کرده و MariaDB را نصب کنید و همچنان به جلو ادامه دهید تا گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است.

در نتیجه، هر دو پایگاه داده MySQL vs MariaDB اساساً یکسان هستند، اگرچه توسط سازمانهای مختلفی اداره می شوند. معنی MySQL متعلق به شرکت Oracle Corp است. در حالی که MariaDB متعلق به MariaDB Corp. AB است و نسخه جامعه آن توسط بنیاد MariaDB اداره می شود.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود