دوره های آموزش آنلاین mern stack

در این بخش می خوانید:

MERN Stack چیست؟

MERN Stack یک وب فریمورک است که برای توسعه برنامه‌ های تحت وب از جمله وبسایت‌ ها و برنامه‌ های تحت وب قابل استفاده است. این فریمورک از چهار تکنولوژی اصلی شامل MongoDB ،Express.js، React.js و Node.js تشکیل شده است. به همین دلیل این فریمورک به عنوان MERN شناخته می‌شود.

MongoDB: یک پایگاه داده NoSQL است که بر اساس مدل سند مبتنی بر JSON عمل می‌ کند و به عنوان پایگاه داده اصلی برای ذخیره داده‌ ها در MERN Stack استفاده می‌ شود.

Express.js: یک فریمورک سمت سرور برای توسعه برنامه‌ های تحت وب است که بر پایه Node.js استوار است. Express.js به عنوان یک رابط برای ارتباط بین سمت کاربر (Front-end) و پایگاه داده (Back-end) استفاده می‌ شود.

React.js: یک کتابخانه جاوا اسکریپت برای توسعه رابط کاربری (UI) است که توسط Facebook توسعه داده شده است. React.js به عنوان رابط بین کاربر و برنامه در سمت کاربر (Front-end) استفاده می‌ شود.

Node.js: یک محیط اجرایی جاوا اسکریپت برای سمت سرور است که اجازه می‌ دهد که کد جاوا اسکریپت در سمت سرور اجرا شود. به عنوان بخشی از MERN Stack ،Node.js به عنوان پلتفرم سمت سرور استفاده می‌ شود که با استفاده از Express.js، ارتباط با پایگاه داده MongoDB برقرار می‌ کند.

Stack چیست؟

پشته یا Stack یک ساختار مفهومی است که بر اساس اصل آخرین ورود، اولین خروج (LIFO) و از تعدادی قطعه همگن (LIFO) تشکیل شده است. Stack یک نوع داده انتزاعی است که اغلب استفاده می شود و دارای دو عملیات اصلی push و pop است. عنصر بالایی که به تازگی به Stack اضافه شده است، تحت عملیات push و pop قرار می گیرد. در حالی که عملیات pop یک عنصر را از نقطه بالا حذف می کند، عملیات push یک عنصر را به پشته اضافه می کند. مدیریت حافظه رایانه و برنامه نویسی هر دو از مفهوم Stack استفاده می کنند. Stack ترکیبی از زبان های برنامه نویسی و فناوری مناسب است. اینها اغلب به یکی از این دو دسته تقسیم می شوند: پشته های برنامه یا پشته های فناوری، و اولی فقط یک کلمه بین رشته ای است که در فرآیند توسعه نرم افزار استفاده می گردد.

MERN Stack چگونه کار می کند؟

معماری MERN به شما این امکان را می دهد که به راحتی یک معماری سه لایه (فرانت اند، بک اند، پایگاه داده) کاملاً با استفاده از جاوا اسکریپت و JSON بسازید.

آیا MERN یک راه حل full-stack است؟

بله، MERN یک فول استک است که از الگوی معماری سنتی سه لایه پیروی می کند، از جمله لایه فرانت اند (React.js)، لایه بک اند (Express.js و Node.js)، و لایه پایگاه داده (MongoDB).

تفاوت بین فول استک و mern stack

تفاوت بین Full Stack و MERN Stack

تفاوت های زیادی بین Full Stack و MERN Stack وجود دارد. فول استک شامل jQuery ،LESS و دیگر کتابخانه های ضروری است. پشته MERN به کتابخانه های اضافی برای پشتیبانی شخص ثالث نیاز دارد. یک فول استک از دیدگاه معماری به معماری وب 3 لایه نیاز دارد. MERN Stack به معماری رندر رابط کاربری نیاز دارد. فریمورک توسعه Full Stack برای برنامه‌ ها و پروژه‌های مقیاس بزرگ است. MERN Stack برای پروژه‌ های نمونه کوچک‌ تر، مانند برنامه‌ های تک صفحه‌ ای یا برنامه‌ های تلفن همراه مناسب‌ تر است. توسعه دهندگان فول استک در هر جنبه ای از توسعه نرم افزار در زمینه خود متخصص هستند. MERN Stack فقط برای توسعه وب قابل اجرا است. توسعه دهندگان MERN Stack در تمام جنبه های جاوا اسکریپت و فریمورک های توسعه back-end به خوبی آشنا هستند. توسعه Full Stack مولدتر است.

بنابراین، برای مقایسه Full Stack با MERN Stack، هر دو فناوری Stack برای زمینه های مربوطه مناسب هستند. شما باید تفاوت بین MERN Stack و فول استک را درک کنید و به چندین جنبه مانند الزامات پروژه، ویژگی ها، عملکردها و موارد دیگر توجه کنید تا بهترین و مناسب ترین پشته را برای توسعه برنامه های موبایل و وب انتخاب کنید.

علاوه بر این، با توجه به انواع پشته های تکنولوژیکی در بازار، می توانید سرمایه گذاری در یک پروژه متمرکز را چالش برانگیز بدانید. تصمیم شما برای انتخاب پشته فنی تحت تأثیر الزامات کلی پروژه خواهد بود که با در نظر گرفتن پشته جاوا در مقابل MERN Stack به طور کامل آنها را تجزیه و تحلیل خواهید کرد.

به طور خلاصه، با در نظر گرفتن نقش توسعه دهنده فول استک در مقابل توسعه دهنده MERN Stack، یک پشته ایده آل برای توسعه وب وجود ندارد. شما باید الزامات پروژه و بودجه ایده آل خود را درک کنید تا بتوانید پشته کامل را انتخاب کنید.

Full Stack چیست و چرا باید آن را انتخاب کرد؟

یک توسعه دهنده فول استک از مجموعه ای از ابزارها و زبان های برنامه نویسی برای کار در فرانت اند و بک اند یک برنامه یا وب سایت استفاده می کند و این به عنوان فناوری تمام پشته شناخته می شود. فناوری Front End، زبان‌های توسعه Back End، سیستم‌های کنترل نسخه، سرور، APIها و پایگاه داده یک برنامه، همگی توسط توسعه‌دهندگان Full Stack قابل کار هستند.

در اینجا، توسعه‌ دهنده انعطاف‌ پذیری برای ایجاد عالی‌ترین UI/UX و استفاده از انواع فناوری‌ های بک‌اند را دارد. توسعه دهندگان از ابتدا شروع می کنند و با تولید یک وب سایت یا برنامه کاملاً کارآمد به پایان می رسند. فول استک شامل چهار راه حل نرم افزاری حیاتی است: فرانت اند، بک اند، تست و اپلیکیشن موبایل.

مزایای Mern Stack

برخی از مزایای MERN Stack به شرح زیر است:

  • چرخه توسعه وب - تمام مراحل توسعه وب، از front-end تا back-end را با جزئیات پوشش می دهد. MERN Stack به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا در یک محیط فول استک کار کنند. به عبارت دیگر، آنها منابع مورد نیاز خود را برای ایجاد برنامه های کاملا مقیاس پذیر، از جمله جدیدترین ابزارها و فناوری های توسعه front-end دریافت می کنند.
  • MERN از Model View Controller برای یک فرآیند توسعه روان پشتیبانی می کند.
  • مقیاس پذیر و قابل انطباق - توسعه دهندگانی که از MERN Stack استفاده می کنند، توانایی مقیاس کردن راه حل را در صورت لزوم ارزیابی می کنند. علاوه بر این، انعطاف پذیری زیادی برای ایجاد راه حل ها ارائه می دهد و در عین حال یکنواختی را در بین مراکز داده حفظ می کند.
  • طرحواره پویا: فناوری های MERN Stack یک مدل داده قابل تنظیم با طرحی پویا ارائه می دهند. این ویژگی ها ابزارهای خط فرمان و رابط کاربری گرافیکی قوی را ارائه می دهند. به گفته توسعه دهندگان، فناوری MERN Stack نیز سریعتر، بهتر و بیشتر برای توسعه برنامه طراحی شده است. 
نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود