آموزش Nest JS

آنچه در این صفحه می خوانیم:

 

آموزش Nest JS
NestJS ثابت کرده است که سریع‌ترین چارچوب TypeScript در حال رشد برای ساخت برنامه‌های کاربردی باطنی انعطاف‌پذیر، مقیاس‌پذیر، در مقیاس بزرگ و آماده سازمانی با استفاده از Node.js است. هنگام ساخت برنامه‌های باطنی بسیار قابل آزمایش، ساختار یافته و قابل نگهداری با استفاده از TypeScript، NestJS بهترین انتخاب برای سازمان‌های برتر است.

NestJS بیش از 39000 ستاره GitHub و 3900 Forks در Github در زمان نگارش دارد. دانلود هفتگی تا 700000 در 6 ماه گذشته از NPMTrends، فریمورک Nest.js را به چارچوبی ضروری برای ساخت پروژه باطن خود با Node.js و TypeScript تبدیل می‌کند.

به عنوان یک چارچوب وب کامل با ساختار بالا و ساختارهای خوب، چارچوب تایپ اسکریپت NestJS دارای ویژگی‌های عالی است که آن را مقیاس‌پذیر، آزمایش‌پذیر و قابل نگهداری می‌کند.

 

ویژگی های NestJS
TypeScript
NestJs با TypeScript ساخته شده است و محبوب ترین در این اکوسیستم است. این ادغام به شدت خطاهای مربوط به بررسی نوع و ناسازگاری نوع را هنگام استفاده از جاوا اسکریپت برای ساخت برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ و سازمانی کاهش می دهد.

CLI
NestJS قدرتمندترین ابزار CLI را ارائه می دهد. این ابزار می تواند هر بخشی از چارچوب NestJS را با تایپ کردن دستورات ترمینال شما ایجاد و مدیریت کند. CLI تنها یک نکته حقیقت برای Command freaks برای توسعه برنامه های کاربردی با NestJS بدون بسیاری از تعاملات رابط کاربری گرافیکی است. با CLI، می‌توانید پایگاه‌های اطلاعاتی را برای ایجاد ماژول‌ها، کنترل‌کننده‌ها و فایل‌های سرویس با تایپ چند دستور ایجاد کنید.

مستندات
NestJS راهنماهای بسیار تمیز و مستندی را برای مبتدیان فراهم می کند تا برنامه های ساده تا پیچیده را با چارچوب تایپ اسکریپت NestJS بسازند. با مستندات، شروع کار ساده است و تقریباً تمام سؤالات توسعه شما قبلاً در مستندات پوشش داده شده است.

میکروسرویس ها
جدا از سبک معماری سنتی توسعه به نام یکپارچه. NestJS به طور بومی از سبک توسعه معماری میکروسرویس با ارائه یکپارچه سازی مناسب با بسیاری از ابزارهای میکروسرویس محبوب مانند Kafka، gPRC، RabbitMQ و غیره پشتیبانی می کند.

کتابخانه های محبوب
NestJS از ابزارهای محبوب مختلف خارج از جعبه پشتیبانی می کند، که دردسرهای توسعه را کاهش می دهد و توسعه سریعتر برنامه را افزایش می دهد. بهترین ابزارهای توسعه دهنده در حال حاضر با پیروی از بهترین شیوه ها و استانداردهای صنعت یکپارچه شده اند.

NestJS از TypeORM، Mongoose، GraphQL، Logging، Validation، Caching، WebSockets و بسیاری موارد دیگر کاملاً خارج از جعبه پشتیبانی می کند و نیازی به پیکربندی اضافی نیست. جدا از این ویژگی‌های کلی NestJS، بسیاری از ویژگی‌های فوق‌العاده با استفاده از NestJS برای پروژه شما ارائه می‌شود که ما فهرست نکردیم.

 

چرا باید NestJS را یاد بگیرید؟
شک به یک چارچوب جدید ابتدا برای همه اتفاق می افتد. حداقل برای من این اتفاق می افتد. بهتر است بگوییم، آیا این فریمورک Node.js دیگری نیست؟ چرا باید برای یادگیری آن زحمت بکشم؟ در اینجا چرا؟

اولاً دلایل مختلف یک شرکت یا فرد را وادار می کند تا چارچوب خاصی را برای پروژه خود انتخاب کند. ما مزایای استفاده از چارچوب Nest.js را برای پروژه شما نسبت به سایر چارچوب های Node.js بر اساس تجربه شخصی خود با NestJS بررسی خواهیم کرد و NestJS را با سایر چارچوب ها مقایسه خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم تصمیم خود را محکم کنید. ابتدا، NestJS استانداردها و ساختارهای استفاده شده توسط فریمورک محبوب Front-end به نام Angular را دنبال می کند و آنها را بهبود می بخشد. بنابراین اگر از Angular به NestJS می‌آیید، احتمالاً می‌توانید در یک روز با آن شروع کنید.

در مرحله بعد، تیم Nest.js بر روی ساخت سازه‌های معماری عالی برای برنامه‌های سازمانی بلافاصله تمرکز می‌کند. این ویژگی ساخت سریعتر برنامه های سازمانی بسیار مقیاس پذیر و قابل نگهداری را برای توسعه دهندگان آسان می کند. اگر مزایای فوق کافی نیست، در اینجا بهترین مزایای ما برای تغییر به NestJS آمده است:

 • ساختن برنامه‌های کاربردی مقیاس‌پذیر و قابل نگهداری آماده برای سازمانی بسیار آسان است زیرا از فناوری‌های مدرن مانند TypeScript، الگوهای معماری ضد گلوله استفاده می‌کند.
 • همچنین از بسیاری از ابزارهای محبوب سازمانی مانند GraphQL، WebSockets، Kafka، RabbitMQ برای ساخت برنامه‌های میکروسرویس بزرگ پشتیبانی می‌کند.
 • فریمورک NestJS همچنین از ابزارهایی مانند TypeORM، Mongoose، Logging، Validation، Caching، WebSockets و بسیاری موارد دیگر به طور مستقیم پشتیبانی می کند و نیازی به پیکربندی اضافی نیست.
 • NestJS Framework در مقابل سایر فریم ورک ها: مقایسه 5 فریمورک برتر TypeScript با NestJS نشان می دهد که NestJS یکی از فریمورک های برتر Node.js به جز ExpressJS و KoaJS است که مدت زیادی است وجود داشته و هنوز هم از جاوا اسکریپت استفاده می کند.

 

آموزش Nest JS

چرا از NestJS استفاده کنیم؟ 
NestJS برای برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ و در سطح سازمانی عالی است. اگر آن را با یک چارچوب ظاهری مانند React یا Vue ترکیب کنید، می توانید به سرعت وب سایت های تجارت الکترونیک موثر ایجاد کنید. به همین دلیل است که شرکت های بزرگی مانند آدیداس و تریلون از آن استفاده می کنند. گذشته از این، اگر هر یک از نکات زیر برای شما اهمیت زیادی دارد و با سناریوی مورد استفاده شما مطابقت دارد، استفاده از Nest را بسیار سودمند می‌دانید.

1. سرعت و قابلیت اطمینان: NestJS یک چارچوب جاوا اسکریپت است که نیاز به نصب صفر دارد. می‌توانید از سیستم فایل به‌عنوان یک API استفاده کنید، و از آنجایی که بر روی NodeJS ساخته شده است، می‌توانید از هر فریمورک Node برای ساختن Backend استفاده کنید. بعلاوه، برنامه های ایجاد شده به دلیل استفاده از فناوری های مدرن، عمر طولانی دارند و نگهداری آنها آسان است. این به شما امکان می دهد تا به سرعت وارد توسعه برنامه شوید و یک معماری کاملاً تعریف شده را ارائه دهید که برای مبتدیان عالی است. همچنین مراقبت می کند که تمام بلوک های ساختمانی لازم را گذاشته تا توسعه از ابتدا تا انتها به آرامی پیش رود. Nest همچنین ساخت و استفاده مجدد از قطعات منطقی در برنامه های مختلف را با ایجاد ماژول هایی که به ماژول های دیگر وابسته هستند امکان پذیر می کند.

2. سازگاری: چارچوب Nest از ماژول های متعددی پشتیبانی می کند که به شما کمک می کند برنامه خود را بدون محدودیت بسازید. این شامل ادغام مفاهیم، ​​فناوری‌ها و حتی سایر چارچوب‌ها می‌شود، مانند:

 • ردیس
 • GraphGL
 • RabbitMQ
 • ORM را تایپ کنید
 • gRPC
 • مانگوس
 • ذخیره سازی
 • اعتبار سنجی
 • ورود به سیستم
 • وب سوکت ها

یا به سادگی از آن استفاده کنید - این به شما بستگی دارد!

3. مدولار شدن: اگر می‌خواهید کدتان تمیز باشد، ماژول‌ها یک راه عالی برای جداسازی کد هستند. اگر چیزی از داخل یک ماژول خاص نیامده باشد، واقعاً نمی‌توان در قسمت‌های دیگر برنامه به آن دسترسی داشت. مسئولیت واحد اعمال می شود و رشد پروژه را در یک تیم آسان تر می کند. معماری Nest سازماندهی برنامه‌تان را در ماژول‌هایی که مستقل هستند و هر کدام مسئولیتی دارند، آسان می‌کند. می‌توانید از ماژول‌ها برای جداسازی عناصر با قرار دادن مجموعه‌های مرتبط از کنترل‌کننده‌ها، سرویس‌ها و مدل‌ها در آنها استفاده کنید. به عنوان یک امتیاز، توسعه دهندگان همچنین با نگاه کردن به کدهایی که خواندن و نگهداری آن آسان است، آرامش خاطر خواهند داشت.

4. تزریق وابستگی (DI): تزریق وابستگی به معنای اجتناب از نیاز به وابستگی سخت به چیزهایی مانند میان‌افزار یا مؤلفه‌ها یا سرویس‌های درون کد است. NestJS دارای  محفظه DI مخصوص به خود است که استفاده از آن آسان است، اما از تزریق کارخانه نیز پشتیبانی می کند تا کاربران بتوانند در صورت نیاز به راحتی بین هر دو سبک جابجا شوند. دامنه‌های تزریق یک ویژگی عالی اضافه شده با تزریق وابستگی Nest است. در Nest، سرویس‌ها به‌طور پیش‌فرض تک‌تن هستند، اما اگر برای هر درخواست به‌جای دسترسی مکرر به یک سرویس، نیاز به دسترسی به یک نمونه جدید از یک سرویس داشته باشید، این ویژگی مفید خواهد بود!

5.فیلترهای استثنایی: Nest به شما امکان می دهد استثنائات را به خوبی مدیریت کنید. به عنوان مثال، اگر کاربری سعی کند به محتوای غیرمجاز دسترسی پیدا کند، فیلترهای استثنای Nest این موضوع را دریافت کرده و با پیامی با قالب بندی مناسب و کد وضعیت پاسخ HTTP مناسب پاسخ می دهند. همچنین می‌توانید فیلترهای استثنای داخلی Nest را برای افزودن گزارش‌های شخصی‌شده یا بازگرداندن کدهای وضعیت خاص سفارشی کنید. علاوه بر این، استثناهای کنترل نشده و غیرمنتظره به طور خودکار از طریق یک خطای 500 که برای کاربر ارسال می‌شود، برطرف می‌شوند.

6. TypeScript: Nest از آخرین نسخه TypeScript استفاده می کند، به این معنی که همچنان در چشم انداز جاوا اسکریپت در حال تغییر است. دکوراتورها همه جا هستند و شما همچنین می توانید دکوراتورهای سفارشی ایجاد کنید. تغییر متن با کمک ارائه شده در ایجاد تغییر از کد Angular به NestJS یکپارچه و بدون درد برای توسعه دهندگان در تمام سطوح مهارت آسان می شود. نیازی به پیکربندی فایل TSConfig یا هر چیز دیگری نیست. می توانید کارها را فوراً انجام دهید.

7. آزمون پذیری: Nest با ویژگی‌های تزریق وابستگی و مدولارسازی، تجربه آزمایشی روان و آسانی را ارائه می‌کند. با تمسخر کردن ماژول‌هایی که در حال حاضر با استفاده از ویژگی ارائه دهندگان سفارشی Nest آزمایش نمی‌شوند، می‌توانید کنترل‌کننده‌ها یا کل برنامه‌ها را خیلی سریع‌تر آزمایش کنید. علاوه بر این، دسترسی رایگان به آزمایش‌های اساسی برای هر کنترل‌کننده، فیلتر، سرویس و غیره که از Nest's CLI ایجاد می‌شود، دارید.

 

حرف آخر

از سوی دیگر، Nest بسیار مورد نظر است. از پارادایم طراحی "کنوانسیون بر پیکربندی" پیروی می کند. توسعه دهندگان را به کدنویسی به روشی خاص و استفاده از ابزارها به روشی خاص راهنمایی می کند. از توسعه دهندگان انتظار می رود که کنترلرها، سرویس ها و مخازن را به روش های خاصی بنویسند. این به افرادی که در چارچوب آشنایی دارند اجازه می‌دهد تا بتوانند به پروژه‌های مختلف بپرند، زیرا برخلاف Express — ساخت‌های Nest از قراردادهای مشابه پیروی می‌کنند.

معماری NEST نیز به شدت از فریمورک جلویی Angular الهام گرفته شده است. از MVC گرفته تا نحو، کاربرد و فلسفه - همه چیز را می توان با Angular مطابقت داد. بنابراین، برای یک توسعه‌دهنده Front end که به پروژه NEST عقب می‌رود، ممکن است احساس کند روی همان پروژه کار می‌کند. این همان هدف Express است. این "برای ساخت برنامه های کاربردی سمت سرور کارآمد، قابل اعتماد و مقیاس پذیر" است.
Nest یک چارچوب Node است که به سرعت در حال رشد است. اگرچه ممکن است در ابتدا برای کسی که TypeScript/Angular را نمی‌داند، ورود به آن دشوار باشد. هر دو فریم ورک بهترین موارد استفاده خود را ارائه می کنند، بنابراین باید بر اساس نیاز پروژه از آنها استفاده شود.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود