آموزش پی ال سی

پی ال سی (PLC) چیست؟

پی ال سی (PLC) یا Programmable Logic Controller برای کنترل یک سیستم کامپیوتری در یک سازمان صنعتی کار می کند. PLC ها ورودی های سیستم را نظارت می کنند و سپس در مورد خروجی های مرتبط تصمیم می گیرند. معمولاً برای نظارت بر موتورها یا ماشین‌ها استفاده می‌شود، PLC‌ها اغلب اساس یک سیستم تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌کننده هستند که می‌تواند پیش از ایجاد خرابی‌های بزرگ، به کسب‌وکارها از مشکلات احتمالی هشدار دهد.

پی ال سی برای خودکارسازی فرآیندهای سیستم ضروری است. PLC ها با اجازه دادن به ماشین ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر، کنترل عملیات را به دست می گیرند. این ارتباط در هنگام نظارت و اجرای وظایف مختلف صنعتی بسیار مهم است. چندین ماژول PLC از انواع مختلف را می توان برای سطح بالاتری از کارایی، عملکرد و قابلیت اطمینان به یکدیگر متصل و به هم متصل کرد.

تاریخچه PLC

دیک مورلی توضیح می دهد که او اولین PLC را در گاراژ خود ساخت بدون اینکه متوجه شود که آن را می سازد. تجارت مبتنی بر گاراژ مورلی یک طرح رله ساده با چهار خروجی ایجاد کرد که برای شرکت‌های خودروسازی در سال 1969 جذاب بود.

تا سال 1973، مایکل گرینبرگ یک PLC را ایجاد کرد که به صورت تجاری در دسترس بود و توسط Modicon پالایش شد تا توسط جنرال موتورز و لندیس استفاده شود. رله‌های فیزیکی، اتصالات سیمی و تایمرها از منطق نردبان PLC بهره می‌بردند که امکان افزایش عملکرد را بدون سیم‌کشی و سخت‌افزار جدید فراهم می‌کرد.

در طول هفت سال آینده، نرم‌افزار مبتنی بر رایانه شخصی وارد صحنه شد، به این معنی که PLC‌ها را می‌توان برنامه‌ریزی کرد، سرعت پردازش را افزایش داد و ویژگی‌های جدید را آسان‌تر توسعه داد.

در آغاز قرن، یک نسخه پیشرفته از PLC به کنترل کننده اتوماسیون قابل برنامه ریزی (PAC) تغییر نام داد. PAC به استفاده از نرم افزار مبتنی بر رایانه ادامه داد، اما رابط انسان و ماشین (HMI) و همچنین مدیریت دارایی را اضافه کرد. اگرچه سازمان‌های بزرگ‌تر شروع به استفاده از PAC کردند، اما کسب‌وکارهای کوچک تا متوسط هنوز فناوری کمتر پیشرفته PLC را برای شرکت‌هایشان بسیار مفید می‌دانستند.

اصول PLC

تولیدکنندگان از PLC ها برای نظارت بر ورودی های انتخابی به صورت مداوم استفاده می کنند. سپس این ورودی ها را از طریق یک سیستم کامپیوتری اجرا می کنند تا خروجی های مناسب تولید کنند. نتیجه نهایی این است که تجهیزات صنعتی، خطوط تولید و فرآیندهای تولید کارآمدتر می شوند. PLC ها به تنظیم یا تکرار عملیات خاص در حین جمع آوری و به اشتراک گذاری داده ها کمک می کنند که می تواند به سازندگان در تصمیم گیری بهتر کمک کند.

زیبایی سیستم های PLC این است که می توان آنها را برای استفاده از دستگاه های ورودی و خروجی خاص سفارشی کرد. با بهره گیری از انعطاف پذیری PLC و همچنین درک فناوری های مرتبط، می توانید بهترین راه حل را برای رفع نیازهای سازمان خود انتخاب و ایجاد کنید.

PAC: همانطور که قبلا ذکر شد، PLC معمولا برای کنترل ماشین استفاده می شود، در حالی که PAC ها برای سیستم های اتوماسیون پیچیده تری طراحی شده اند که شامل HMI، کنترل فرآیند پیشرفته یا مدیریت دارایی است.

SCADA: این مخفف کنترل نظارتی و جمع آوری داده است و اغلب به عنوان شریک نرم افزاری یک سیستم سخت افزاری PLC عمل می کند. هنگامی که SCADA و PLC با هم اجرا می شوند، می توانند ستون فقرات یک سیستم تعمیر و نگهداری پیش بینی را تشکیل دهند.

DCS: یک سیستم کنترل توزیع شده (DCS) اغلب از چندین PLC تشکیل شده است. هر PLC به یک فرآیند یا ماشین اختصاص داده می شود. یک DCS چندین PLC هستند که نیازهای یک کارخانه تولیدی بزرگتر را برطرف می کنند. آنها از طریق یک سیستم ارتباطی پیچیده به هم متصل می شوند و به یک مدیر دید بهتری از کل مرکز می دهند.

DDC: DDC که به عنوان کنترل دیجیتال مستقیم شناخته می‌شود، اطلاعات حسگر را جمع‌آوری می‌کند، آن را به دامنه مناسب اختصاص می‌دهد و محرک‌ها را مدیریت می‌کند، اغلب برای برنامه‌های اتوماسیون ساختمان.

HMI: HMI جزء یک PLC است که به کارمند اجازه می دهد تا مستقیماً با ماشین تعامل داشته باشد. یک تکنسین ممکن است داده ها را بررسی کند، ورودی ها را تنظیم کند، خروجی ها را مدیریت کند یا با استفاده از HMI تصمیمات مربوطه را اتخاذ کند.

انواع و اجزای PLC

همانطور که می دانیم، PLC نوعی مغز کارخانه تولیدی است که به مدیریت و تکنسین ها اجازه می دهد تا کنترل بهتری بر فرآیندها و تجهیزات مختلف داشته باشند. این سیستم‌های کامپیوتری کوچک و در عین حال قدرتمند برای کاربردهای صنعتی طراحی شده‌اند و اغلب می‌توانند در شرایط محیطی سخت کار کنند.

PLC ها معمولاً فشرده یا ماژولار هستند. PLC های فشرده دارای تعداد مشخصی از قابلیت های ورودی و خروجی هستند و برای برنامه های کوچکتر به خوبی کار می کنند. PLC های ماژولار امکان گسترش آسان تر یک سیستم کلی را فراهم می کنند. شرکت‌های بزرگ‌تر یا در حال رشد ممکن است سیستم‌های ماژولار را انتخاب کنند که می‌توانند برای نیاز فعلی سفارشی شوند و بعداً به آن اضافه شوند.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود