آموزش Sass

معرفی Sass

Syntactically Awesome Stylesheets به اختصار Sass، زبان پیش پردازنده CSSاست که تنها به مدیریت و توسعه ی کدهای Css کمک می کند.

SASS امکان استفاده از متغیرها، Nesting، Partial Imports، Mixins، وراثت و Operators را در کدهای Css فراهم می کند. کدهای SASS در نهایت کامپایل و به Css تبدیل می شوند.

برای کامپایل یا تبدیل SASS به CSS با استفاده از Rubyو نصب SASS روی آن و یا نرم افزارهایی مثل Prepros می توان این کار را کرد. Sass امکان استفاده از اصل DRY را فراهم می سازد.

کاربرد  SASS

در sass می توان متغیرهایی را تعریف کرد که اطلاعاتی که شاید چندین بار در بخش های متفاوت یک فایل css وارد شود را داخل آنها نگه داشت  و در صورت لزوم  به جای آن اسم متغیر رو نوشت.

تفاوت LESS  و  SASS

LESS  یک  کتابخانه از جاوا اسکریپ بوده و یک زبان  Client-Side  می باشد. اما sass   یک زبان server-side  است. در  SASS  از دایرکتیو Mixin استفاده می شود ولی در LESS یک سلکتور کلاس تعریف می شود. نمایش خطاها در LESS  دقیق تر از Sass می باشد.

شباهت های LESS  و  SASS

پارامترها، قوانین کلاس های تو در تو، توابع محاسبات ریاضی و رنگ ها، اجرا و مدیریت استایل ها، کلاس ها و ارزیابی هایی از جاوا اسکریپ و استفاده از آن در طراحی سایت از شباهت های این دو زبان به شمار می رود.