در این مطلب خواهید خواند:

سخنرانی های تد (TED Talks)

واژه تد برگرفته از کلمات Technology ،Entertainment ،Design می باشد و سخنرانی های تد با هدف توزیع و گسترش ایده‌های ارزشمند اجرا می شوند. سخنرانی های تد در ابتدای کار تنها در حوزه های ذکر شده اجرا می شد اما در حال حاضر گستره وسیع تری را شامل شده و در زمینه های مختلفی می توانیم از آن بهره بگیریم. سخنرانی های تد از 1990 به صورت رسمی آغاز شد و با گسترش ایده های ناب به صورت ساده و باور پذیر، در میان مردم محبوبیت بالایی پیدا کرد. سخنران های تد در ابتدا تنها به تکنولوژی، سرگرمی، طراحی و مسایل مربوط به آن می پرداختند اما با گذر زمان و توجه افراد به این نوع از سخنرانی ها افراد مختلفی تجربیات گوناگون خود را به اشتراک گذاشته و باعث گسترش بیشتر سخنرانی های تد و تاثیر آن در زندگی افراد شدند. در حال حاضر سخنرانی های تد موضوعات مختلفی را از علم تا فرهنگ شامل شده و دانشمندان، کارآفرینان، موزیکدانان، رهبران بزرگ دنیا، بشر دوستان و فعالان محیط زیست، در مدت زمان 18 دقیقه، به شیوه های گوناگون و معمولا در قالب داستان پیام خود را منتقل می کنند تا روشنگر راه دیگران باشند.

تاریخچه تد

سخرانی های تد و روند اجرای آن با ایده های Richard Saul Wurman که طراح گرافیک و معمار بود، آغاز شد. در ابتدای کار به سبب طراح بودن ورمان و نوع تخصص او، زمینه سخنرانی های تد به تکنولوژی، طراحی و سرگرمی ختم شد. اولین سخنرانی تد در سال 1984 برای رونمایی از کامپیوترهای شرکت مکینتاش و نمایش لوح فشرده سونی، توسط ورمان (Wurman) و هری مارکز (Harry Marks) اجرا شد. اما دومین سخنرانی تد در 1990 اجرا شد و از آن پس این سخنرانی ها به صورت جامع تر و با حضور افراد بیشتری برگذار و ارائه شد.

از سال ۲۰۰۶، گروه تد اقدام به ارائه رایگان سخنرانی ها در سایت TED.com کرد و با دسترسی افراد در تمام دنیا به این سخنرانی ها شاهد رشد بیشتر مجموعه و محبوبیت آن در میان عموم بودیم. سخنرانی های تد سرشار از نکته ها و ایده هایی بود که انتشار آن ها در سایت تد، اتفاقی مهم برای مشتاقان آن رقم زد.

کنفرانس های بین المللی TED Global

این سخنرانی ها که به صورت بین المللی و با حضور افراد مختلف از سراسر جهان، با هدف گسترش ایده های خلاقانه برگذار می شود، از سال 2005 آغاز شده و تحت مدیریت کریس اندرسون، در کنار سخنرانی های تد اجرا می شوند. این کنفرانس ها به صورت سالانه برگذار شده و تاکنون در کشور های بریتانیا، تانزانیا،  اسکاتلند، برزیل، در کشور هند و... برگزار شده اند و میزبان افراد مختلفی از سراسر دنیا بوده اند.

سخنرانی های TEDx

تدکس با هدف گسترش سخنرانی های تد اجرا شده و هر کسی در هر جای دنیا می تواند برای برگذاری آن اقدام کند. در این بخش از سخنرانی های تد، برگذار کنندگان می توانند از افراد بزرگ و موثر در جامعه خود دعوت کرده و با اجرای برنامه در جهت رشد جامعه و علاقه مندان گام بردارند. این قبیل سخنرانی ها می بایست با مجوز تد و با پایبندی به قوانین آن صورت گیرد، چرا که هر دوی این سخنرانی ها هدفی مشترک را پیش می برند.

این بخش از سخنرانی های تد که تعداد کثیری را در سراسر جهان شامل می شود دارای زیر مجموعه ای تحت عنوان تدکس جوانان می باشد که برای گروه سنی ۷ تا ۱۲ سال برگزار شده و با هدف رشد شخصیتی آن ها اجرا می شود. در تدکس جوانان به منظور تاثیر بیشتر بر کودکان، شاهد حضور سخنرانان جوان تر و نزدیک به همین گروه سنی هستیم.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود