آموزش شبکه های 5G

در این صفحه می خوانیم:

 

فناوری 5G چیست؟

 5G پنجمین نسل از فناوری سلولی بی سیم است که سرعت آپلود و دانلود بالاتر، اتصالات پایدارتر و ظرفیت بهبود یافته را نسبت به شبکه های قبلی ارائه می دهد. 5G بسیار سریعتر و قابل اعتمادتر از شبکه های رایج 4G است و این پتانسیل را دارد که روش استفاده ما از اینترنت برای دسترسی به برنامه ها، شبکه های اجتماعی و اطلاعات را تغییر دهد. برای مثال، فناوری‌هایی مانند ماشین‌های خودران، برنامه‌های بازی پیشرفته، و رسانه‌های پخش زنده که به اتصالات داده بسیار مطمئن و پرسرعت نیاز دارند، قرار است از اتصال 5G بهره‌مند شوند.

 

فناوری 5G چگونه کار می کند؟

همانند شبکه های سلولی قبلی، فناوری 5G از سایت های سلولی استفاده می کند که داده ها را از طریق امواج رادیویی منتقل می کنند. سایت های سلولی با فناوری بی سیم یا اتصال سیمی به شبکه ها متصل می شوند. فناوری 5G با تغییر نحوه رمزگذاری داده ها کار می کند و به طور قابل توجهی تعداد امواج قابل استفاده برای اپراتورها را افزایش می دهد.

فناوری5G پیشرفت هایی را در سراسر معماری شبکه ایجاد خواهد کرد. رادیوی جدید5G، استاندارد جهانی برای رابط هوای بی‌سیم 5G با قابلیت‌تر، طیف‌هایی را پوشش می‌دهد که در 4G استفاده نمی‌شوند. آنتن‌های جدید از فناوری موسوم به mimo عظیم (ورودی چندگانه، خروجی چندگانه) استفاده می‌کنند که چندین فرستنده و گیرنده را قادر می‌سازد تا داده‌های بیشتری را به طور همزمان منتقل کنند. اما فناوری  5G به طیف رادیویی جدید محدود نمی شود. این برای پشتیبانی از یک شبکه همگرا و ناهمگن طراحی شده است که فناوری های بی سیم دارای مجوز و بدون مجوز را ترکیب می کند. این پهنای باند در دسترس کاربران را اضافه می کند.

معماری‌های 5G پلتفرم‌های نرم‌افزاری خواهند بود که در آنها عملکرد شبکه از طریق نرم‌افزار مدیریت می‌شود تا سخت‌افزار. پیشرفت‌ها در مجازی‌سازی، فناوری‌های مبتنی بر ابر، و اتوماسیون فرآیندهای تجاری، معماری 5G را قادر می‌سازد تا چابک و انعطاف‌پذیر باشد و در هر زمان و هر مکان دسترسی کاربر را فراهم کند. شبکه‌های 5G می‌توانند ساختارهای زیرشبکه‌ای تعریف‌شده توسط نرم‌افزار به نام برش‌های شبکه ایجاد کنند. این برش ها مدیران شبکه را قادر می سازد تا عملکرد شبکه را بر اساس کاربران و دستگاه ها دیکته کنند.

 

آموزش شبکه های 5G

تفاوت بین 5G ,4G ,3G چیست؟

در حالی که  5G بر روی همان فرکانس های رادیویی نسل های قبلی کار می کند، چندین تفاوت کلیدی بین5G, 4G, 4G lte, 3G  وجود دارد. آنها عبارتند از:

سرعت های سریع تر: فناوری 5G دارای حداکثر سرعت تئوری 20 گیگابیت در ثانیه است، در حالی که حداکثر سرعت 4G تنها 1 گیگابیت در ثانیه است. شبکه های 5G  می توانند به سرعت 10 گیگابیت در ثانیه دست یابند که 10 برابر سریعتر از شبکه های 4G است. این بدان معناست که کارهای فشرده قبلی، مانند دانلود یک فیلم یا پشتیبان گیری از یک پایگاه داده، اکنون کسری از زمانی را که قبلا انجام می دادند، می گیرد.

زمان تاخیر کم

یکی از دلایل اصلی جهش در سرعت تاخیر کم است. تأخیر تاخیر بین ارسال و دریافت اطلاعات است. شبکه های 4G می توانند تاخیری در حدود 200 میلی ثانیه داشته باشند. که با 5G به یک میلی ثانیه کاهش می یابد.

پهنای باند بالاتر: 5G می‌تواند در محدوده وسیع‌تری از پهنای باند (باند کم، باند متوسط، باند بالا) با گسترش منابع طیف رادیویی، از زیر 3 گیگاهرتز مورد استفاده در 4G تا 100 گیگاهرتز و بیشتر اجرا شود. 5G می تواند هم در باندهای پایین تر و هم در موج میلی متری کار کند و ظرفیت، توان چند گیگابیت بر ثانیه و تأخیر کم را به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهد. این پهنای باند به این معنی است که دستگاه های بیشتری را می توان برای ارسال و دریافت داده در هر زمان متصل کرد.

شبکه 5G همچنین تحرک را با قابلیت‌های رومینگ باز بدون درز بین دسترسی تلفن همراه و Wi-Fi ساده می‌کند. کاربران تلفن همراه می‌توانند بدون دخالت کاربر یا نیاز به احراز هویت مجدد، در حین حرکت بین اتصالات بی‌سیم در فضای باز و شبکه‌های بی‌سیم در داخل ساختمان‌ها متصل بمانند.

فناوری 5G باید اتصال را در مناطق روستایی محروم و در شهرهایی که تقاضا می‌تواند از ظرفیت امروزی با فناوری4G پیشی بگیرد، بهبود بخشد. شبکه‌های جدید  5G همچنین دارای معماری متراکم و دسترسی توزیع‌شده خواهند بود و پردازش داده‌ها را به لبه نزدیک‌تر می‌کنند و کاربران را برای پردازش سریع‌تر داده‌ها نزدیک‌تر می‌کنند.

 

تاثیر فناوری 5G در دنیای واقعی چیست؟

فناوری 5G نه تنها عصر جدیدی از بهبود عملکرد و سرعت شبکه را آغاز می کند، بلکه تجربه های مرتبط جدیدی را برای کاربران به ارمغان می آورد.

در مراقبت های بهداشتی، فناوری 5G و اتصال Wi-Fi 6 بیماران را قادر می سازد از طریق دستگاه های متصلی که به طور مداوم داده های مربوط به شاخص های سلامت کلیدی مانند ضربان قلب و فشار خون را ارائه می دهند، نظارت شوند. در صنعت خودرو، 5G همراه با الگوریتم‌های مبتنی بر ml اطلاعاتی در مورد ترافیک، تصادفات و موارد دیگر ارائه می‌دهد. وسایل نقلیه می توانند اطلاعات را با وسایل نقلیه و نهادهای دیگر در جاده ها مانند چراغ های راهنمایی به اشتراک بگذارند. اینها تنها دو کاربرد صنعتی از فناوری 5G هستند که می توانند تجربه های بهتر و ایمن تری را برای کاربران فراهم کنند.

 

5G چقدر می تواند سریع باشد؟ خیلی

سرعت دانلود 5G نسبت به نسل های قبلی پیشرفت چشمگیری داشته است:

  • می توانید یک فیلم را در چند دقیقه و یک آهنگ را در چند ثانیه دانلود کنید.
  • می توانید صدا و تصویر را با کیفیت HD دریافت کنید.
  • می توانید بازی با کیفیت کنسول را در حال حرکت تجربه کنید.
  • می‌توانید بدون اینکه اطرافیانتان هنگام اتصال، سرعت شما را کاهش دهند، پخش جریانی کنید، به اشتراک بگذارید، پست کنید و در تنظیمات عمومی کار کنید.

 

فواید 5G چیست؟

5G می تواند سرعت بالا، تأخیر کم و ظرفیت انبوه را ارائه دهد و پتانسیل تغییر آنچه را که با دستگاه تلفن همراه خود تجربه می کنید و موارد دیگر ارائه می دهد.

 5G باید به انقلابی شدن صنایع کمک کند و می‌تواند تأثیر فوری برای مشتریان داشته باشد. 5G می‌تواند به کارآمدتر کردن کسب‌وکارها کمک کند و مصرف‌کنندگان را سریع‌تر از همیشه به اطلاعات بیشتری دسترسی داشته باشند. می‌تواند به فعال کردن خودروهای متصل کمک کند و به تجربه‌های جدید طرفداران در ورزشگاه‌ها منجر شود. می‌تواند به تجربیات جدید دانش‌آموز اجازه دهد تا آموزش را تقویت کند و از هوش مصنوعی (ai) در امنیت عمومی پشتیبانی کند. و می‌تواند تجربه‌های پیشرفته بازی و ورزش‌های الکترونیکی را فعال کند.

 

چرا 5G مهم است؟

تقاضا برای دسترسی به اینترنت، همراه با ظهور فناوری‌های جدید مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا (iot) و اتوماسیون، باعث افزایش عظیم در حجم داده‌های ایجاد شده می‌شود. ایجاد داده به طور تصاعدی در حال رشد است و حجم آن در دهه آینده چندین صد زتابایت افزایش خواهد یافت. زیرساخت تلفن همراه فعلی برای چنین بار اطلاعاتی بالایی طراحی نشده است و نیاز به ارتقا دارد. در عین حال، 5G با سرعت بالا، ظرفیت عظیم و تأخیر کم، می‌تواند به پشتیبانی و مقیاس‌بندی چندین برنامه مانند کنترل ترافیک متصل به ابر، تحویل هواپیماهای بدون سرنشین، چت ویدیویی و بازی با کیفیت کنسول در حال حرکت کمک کند. از پرداخت های جهانی و پاسخ اضطراری گرفته تا آموزش از راه دور و نیروی کار سیار، مزایا و کاربردهای 5G بی حد و حصر است. این پتانسیل را دارد که دنیای کار، اقتصاد جهانی و زندگی مردم را متحول کند.  

 

آموزش شبکه های 5G

 

 5G چه سودی برای کسب و کارها خواهد داشت؟

  • قابلیت های 5G می تواند از نوآوری و بهبود تجربیات مشتری برای تجارت پشتیبانی کند. در اینجا مناطقی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.
  • راه حل های حرکتی مستقل :قبلاً، خودروهای کاملاً خودمختار به دلیل طولانی بودن زمان لازم برای ارسال و دریافت اطلاعات توسط یک وسیله نقلیه، قابل اجرا در نظر گرفته نمی شدند. با این حال، تأخیر کم 5G به این معنی است که ما می‌توانیم شاهد رایج‌تر شدن خودروهای خودران باشیم، با جاده‌هایی که با فرستنده‌ها و حسگرهایی متصل هستند که اطلاعات را در 1/1000 ثانیه به وسایل نقلیه ارسال و دریافت می‌کنند. کاهش زمان برای فناوری هوش مصنوعی و رادار بسیار مهم است تا آنچه را که می بینند (ماشین های دیگر، عابران پیاده، علائم ایست) تفسیر کرده و بر این اساس خودرو را کنترل کنند.
  • کارخانه های هوشمند:  شبکه های تلفن همراه 5G فرصتی برای تولیدکنندگان است تا کارخانه های هوشمند بیش از حد متصل ایجاد کنند.5G از اینترنت اشیا پشتیبانی می‌کند، به این معنی که کارخانه‌ها می‌توانند هزاران دستگاه هوشمند مانند دوربین‌ها و حسگرها را به صورت بی‌سیم متصل کنند تا به‌طور خودکار داده‌ها را در زمان واقعی جمع‌آوری کنند. کارخانه ها می توانند این داده ها را تجزیه و تحلیل و پردازش کنند تا عملیات کارآمدتر و مقرون به صرفه تر شود. برای مثال، فناوری حسگر هوشمند می‌تواند پیش‌بینی‌های دقیقی در مورد چرخه عمر تجهیزات انجام دهد، تصمیمات برنامه‌ریزی را اطلاع دهد، و پیش‌بینی کند که ماشین‌ها چه زمانی به تعمیر و نگهداری نیاز دارند.
  • واقعیت مجازی: فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده (vr/ar) به تلفن‌های همراه، هدست‌ها، عینک‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های متصل اجازه می‌دهد تا پوشش‌های دیجیتالی را به نمای زنده اضافه کنند. vr/ar موارد استفاده زیادی از جمله تعمیر و نگهداری هدایت شده، تعمیرات، عملیات در تاسیسات صنعتی، آموزش در محل کار، فروش و بازاریابی و همکاری بلادرنگ دارد. تأخیر کم و پهنای باند بالای فناوری تلفن همراه 5G، vr/ar را برای کسب و کارها و موارد استفاده بیشتری در دسترس قرار می دهد.
  • محاسبات لبه: رایانش لبه فرآیندی است برای ارائه قابلیت‌های ذخیره‌سازی و تجزیه و تحلیل داده‌ها به نقاط پایانی شما. می‌توانید برنامه‌هایی با کارایی بالا بسازید که می‌توانند داده‌ها را در نزدیکی محل تولید پردازش و ذخیره کنند، که تأخیر بسیار کم، پاسخ‌گویی هوشمند و بلادرنگ را ممکن می‌سازد. با کیفیت روزافزون موارد استفاده از محاسبات لبه و نیازهای داده، یک شبکه پرسرعت برای ارضای نیاز به پاسخگویی در زمان واقعی ضروری است. به این ترتیب، زیرساخت شبکه 5G از پیچیدگی و تخصصی شدن روزافزون محاسبات لبه پشتیبانی می کند و آن را قادر می سازد.

 

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود