آموزش شطرنج

آنچه در این صفحه می خوانیم:

 

 آموزش شطرنج
شطرنج نوعی ورزش است که بر خلاف تصور عموم مردم با فعالیت بدنی همراه نیست و به جای صرف انرژی جسمی، ذهن را به چالش می‌کشد. این ورزش فکری که سال‌ها از ابداع آن می‌گذرد، این روزها نه تنها ورزشی برای بهبود عملکرد مغز، بلکه چالشی است که مسابقات جهانی هم در سطح آن برگزار می‌شود. یادگیری این ورزش به همه افراد توصیه می‌شود. بیشتر پزشکان تسلط به این ورزش را به بیمارانی که احتمال آلزایمر دارند توصیه می‌کنند. البته آموزش شطرنج و یادگیری آن مزایای دیگری مهم دارد که در این مطلب و با معرفی بیشتر این ورزش و دوره‌های آموزشی مربوط به آن، در مورد این مزایا هم صحبت خواهیم کرد.
 

مزایای یادگیری شطرنج
ورزش کردن راهی برای کسب سلامتی است، اما ورزش‌های زیادی وجود دارند که این سلامتی را در کنار تفریح و سرگرمی برای افراد به وجود می‌آورند. از نمونه این ورزش‌ها می‌توان به رشته‌های ورزشی گروهی مثل فوتبال یا والیبال اشاره کرد که بیشتر افراد ابتدا با هدف سرگرمی وارد آن می‌شوند و به مرور از مزایای دیگر آن‌ها هم بهره‌مند می‌شوند. شطرنج هم یکی از ورزش‌هایی است که بیشتر با هدف سرگرمی انجام می‌شود، اما در صورت انجام منظم آن می‌توان از مزایای زیاد آن هم بهره برد. برخی از مزایای انجام این ورزش فکری که لزوم آموزش شطرنج به همه افراد را نشان می‌دهد، عبارتند از:
•    افزایش ضریب هوشی 
•    جلوگیری از ابتلا به آلزایمر
•    کمک به عملکرد بهتر هر دو نیمکره مغز
•    افزایش خلاقیت 
•    بهبود توانایی ایده‌پردازی
•    تقویت مهارت حل مسئله 
•    تقویت حافظه 
•    بهبود مهارت تمرکز 
•    موثر در عملکرد سیستم عصبی
•    ارتقا مهارت برنامه‌ریزی و.... 
مزایای گفته شده و بسیاری امتیازات دیگر، رویکرد اصلی در آموزش شطرنج هستند و آموزش این رشته با هدف دستیابی به آن‌ها انجام می‌شود. مهم نیست که چقدر از آموزش‌های این رشته استفاده کنید و تا چه حد به مباحث شطرنج تسلط پیدا کنید، زیرا تسلطی نسبی برای انجام این ورزش هم شما را از بیشتر مزایای گفته شده، بهره‌مند خواهد کرد.

 

روش‌های یادگیری شطرنج
برای یادگیری شطرنج و کسب مهارت در آن روش‌های مختلفی وجود دارد. بسیاری از افراد با تصور سخت بودن این بازی فکری یا ورزش به سراغ آن نمی‌روند، در حالی که این ورزش تنها زمانی سخت و چالشی خواهد بود که قصد یادگیری و استفاده حرفه‌ای از آن مانند شرکت در مسابقات را داشته باشید. در غیر اینصورت و با هدف استفاده تفریحی از آن یادگیری این ورزش اصلا سخت نخواهد بود. البته این که چه روشی را برای یادگیری و آموزش شطرنج انتخاب می‌کنید هم تاثیر زیادی در راحتی یا سختی فرآیند یادگیری آن دارد. به طور کل، آموزش این رشته به دو صورت حضوری و آنلاین انجام می‌شود که هر کدام مزایا و معایبی دارند. 

 

آموزش شطرنج به صورت حضوری
در آموزش شطرنج به صورت حضوری ابتدا باید یک مرکز آموزشی خوب و معتبر را انتخاب کنید و سپس براساس تایم ارائه شده از سمت آموزشگاه، برنامه خود را برای شرکت در کلاس‌های آموزشی خالی کنید. آموزش حضوری مزایای زیادی دارد، اما نسبتا زمان‌بر بوده و به خصوص برای افرادی که در سنین بالا یادگیری این ورزش را آغاز می‌کنند، استفاده از آن چندان راحت نخواهد بود. 

 

آموزش آنلاین شطرنج 
آموزش آنلاین شطرنج، دیگر روش یادگیری این رشته است که با استفاده از آن می‌توانید در خانه هم به مباحث و تکنیک‌های این رشته ورزشی مسلط شوید. این روش یادگیری شطرنج مزایای زیادی دارد که از مهم‌ترین آن می‌توان به امکان انتخاب سطح آموزش براساس مهارت و میزان آمادگی قبلی خود، امکان تکرار آموزش‌ها برای تسلط بیشتر، امکان استفاده از مطالب آموزشی در بهترین زمان و... اشاره کرد. دیگر مزیت دوره‌های آموزشی آنلاین، امکان استفاده از دوره‌های اساتید معتبر خارجی است، چیزی که در دوره‌های حضوری امکان‌پذیر نیست یا نیاز به صرف هزینه بسیار زیاد برای شرکت در کلاس‌های اساتید برتر این رشته دارد. 

 

نمونه دوره‌های آنلاین آموزش شطرنج
مزیت دوره‌های آموزش آنلاین شطرنج، امکان استفاده از دوره‌های حرفه‌ای زبان اصلی این رشته است که مباحث را تکنیکی‌تر و طبق تغییرات روز این رشته آموزش می‌دهند. تنوع این دوره‌ها، سطح و مباحث آموزشی در آن‌ها بسیار زیاد است، به همین دلیل در ادامه صرفا، دو دوره پرطرفدار از نمونه دوره‌های آموزش آنلاین شطرنج را معرفی خواهیم کرد. 

 

راهنمای شطرنج موقعیتی 
شطرنج یک بازی موقعیتی است و به عنوان یک بازیکن باید بدانید که در هر موقعیت بهترین عکس‌العمل و واکنش نسبت به زمین بازی و حریف چیست. این موضوع چیزی است که در دوره شطرنج موقعیتی به علاقه‌مندان این رشته آموزش داده می‌شود. از جمله موضوعاتی که با شرکت در این دوره آموزش شطرنج یاد خواهید گرفت، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    بازی حرفه‌ای و کنترل زمین بازی وقتی هیچ تاکتیکی وجود ندارد
•    محافظت از موقعیت برای پیروزی در بازی
•    جایگذاری مناسب مهره‌ها و هماهنگی بین آن‌ها 
•    محدود کردن فرصت‌های حریف
•    ایجاد نقطه ضعف در حریف
•    جلوگیری از تهدید حریف
•    ایجاد هدف مشترک بین مهره‌ها 
•    بهبود عملکرد مهره‌های بلااستفاده در بازی 
•    استفاده از فرصت شکست برای تهدید و حمله به حریف و....
 

آموزش شطرنج2

مسترکلاس گری کاسپاروف
گری کاسپاروف اسطوره شناخته شده شطرنج است که حتی علاقه‌مندان به دیگر رشته‌های ورزشی هم با نام و افتخارات او آشنایی دارند. حال تصور کنید که مباحث و تکنیک‌های شطرنج را در کلاس این استاد بزرگ، آموزش ببینید. این فرصت ویژه هم از طریق دوره‌های آموزش شطرنج آنلاین فراهم است تا علاقه‌مندان به یادگیری حرفه‌ای‌تر شطرنج بتوانند، تکنیک‌های این رشته را زیر نظر قهرمان آن، آموزش ببینند. 
در مسترکلاس ویژه شطرنج گری کاسپاروف که به صورت زیرنویس انگلیسی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد، مباحثی مانند اصول مخصوص شطرنج گری، حملات دو برابر، حمله در خط، مهره‌ها، تداخل، داد و ستد در بازی، بارگیری اضافه و... به علاقه‌مندان آموزش داده می‌شود. 

 

حرف آخر
شطرنج یک بازی فکری بدون محدودیت سنی است که مزایای یادگیری آن شامل حال همه افراد در هر سن و سالی می‌شود. شرکت در دوره‌های آموزش شطرنج و تسلط به این ورزش مزایای زیادی دارد که در این مطلب به برخی از آن‌ها اشاره شد. با یادگیری این ورزش علاوه بر تقویت مغز و قدرت ذهنی خود می‌توانید یک سرگرمی جذاب برای اوقات فراغت و دورهمی‌های دوستانه خود فراهم کنید. شما به کدام جنبه از یادگیری شطرنج علاقه دارید؟

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود