آموزش اکلیپس

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی اکلیپس (Eclipse)

Eclipse محیط توسعه یکپارچه (IDE) است که در برنامه نویسی رایانه مورد استفاده قرار می گیرد. محیط اکلیپس به عنوان پروژه‌ای در شرکت ABM تولید شد. شرکت های مختلف برای استفاده از اکلیپس، پلاگین های مختلفی مانند WebTools را به طور رایگان منتشر کردند. محیط اکلیپس با زبان های برنامه نویسی جاوا، Fortran، COBOL، پی اچ چی وسی پلاس پلاس نوشته شده است.اگر چه Eclipse برای برنامه های جاوا توسعه داده شد، افزونه ها برنامه نویسان را قادر می سازد برنامه های کاربردی با زبان های دیگر، از جمله C، C ++، COBOL، Perl، PHP و پایتون را توسعه دهند.مکانیزم پلاگین اجازه می دهد تا Eclipse با برنامه های شبکه، سیستم های مدیریت پایگاه داده، سیستم های نسخه همزمان و ابزارهای مدل سازی، در میان دیگران کار کند. Eclipse پلتفرم است که از ابتدا برای ساخت وب سایت و ابزارهای توسعه نرم افزاری طراحی شده است.Eclipse مدل رابط کاربر (UI) برای کار با ابزار فراهم می کند.Eclipse طراحی شده است که در سیستم عامل های مختلف اجرا شود و در عین حال یکپارچه سازی قوی با هر سیستم عامل داشته باشد.پلاگین ها می توانند در API های قابل حمل Eclipse برنامه نویسی شوند و بدون هیچ تغییری در هر یک از سیستم عامل های پشتیبانی شده اجرا شوند.

پایه کد اولیه از IBM VisualAge سرچشمه گرفته است. کیت توسعه نرم افزار Eclipse (SDK)، که شامل ابزارهای توسعه جاوا است، برای توسعه دهندگان جاوا در نظر گرفته شده است. کاربران می توانند با نصب افزونه هایی که برای Platforma Eclipse مانند برنامه های توسعه برای سایر زبان های برنامه نویسی نوشته شده است، توانایی های خود را گسترش داده و می توانند ماژول های افزونه مخصوص خود را بنویسند و به آنها کمک کنند.

تاریخچه اکلیپس (Eclipse)

اکلیپس الهام گرفته از خانواده VisualAge مبتنی بر Smalltalk از محصولات محیط توسعه یکپارچه (IDE) است. اگرچه که نسبتاً موفق بود، اشکال عمده محصولات VisualAge این بود که کد توسعه یافته در مدل مهندسی نرم افزار مبتنی بر کامپوننت نبوده است. در عوض، کلیه کد های یک پروژه در یک توده فشرده نگه داشته شده اند. کلاس های فردی به راحتی قابل دسترسی نیست، قطعاً خارج از ابزار نیست. تیمی که در آزمایشگاه IBM Cary NC قرار دارد، محصول جدید را به عنوان جایگزینی مبتنی بر جاوا تولید کرد. در نوامبر 2001، کنسرسیوم با هیئت مدیره مباشران برای توسعه بیشتر Eclipse به عنوان نرم افزار اوپن سورس تشکیل شد. تخمین زده می شود که IBM تا آن زمان نزدیک به 40 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده بود. اعضای اصلی Borland، IBM، Merant، QNX سیستم های نرم افزاری، نرم افزار منطقی، Red Hat، SuSE، TogetherSoft و WebGain بودند. تعداد مباشران تا پایان سال 2003 به بیش از 80 نفر افزایش یافت. در ژانویه 2004، بنیاد اکلیپس ایجاد شد. Eclipse 3.0 (منتشر شده در 21 ژوئن 2004) مشخصات سیستم عامل OSGi را به عنوان معماری ران تایم انتخاب کرد.

معماری اکلیپس (Eclipse)

اکلیپس

Eclipse از افزونه ها برای ارائه کلیه قابلیت های درون و بالای سیستم ران تایم استفاده می کند. سیستم ران تایم اجرای مشخصات اصلی OSGi آن، مبتنی بر Equinox است. علاوه بر اینکه اجازه می دهد تا با استفاده از سایر زبان های برنامه نویسی مانند C و Python، سیستم عامل Eclipse گسترش یابد، فریمورک افزونه به Eclipse Platform اجازه می دهد تا با زبان های تایپ کردن مانند LaTeX و برنامه های شبکه ای مانند سیستم های مدیریت telnet و پایگاه داده همکاری کند. معماری افزونه از نوشتن هر نوع برنامه دلخواه برای محیط، مانند مدیریت پیکربندی، پشتیبانی می کند. پشتیبانی جاوا و CVS در Eclipse SDK با پشتیبانی از سایر سیستم های کنترل نسخه ارائه شده توسط افزونه های شخص ثالث ارائه شده است.

به استثنای هسته کوچک در ران تایم، همه چیز در Eclipse افزونه است. بنابراین، هر افزونه توسعه یافته با Eclipse همانند سایر افزونه ها ادغام می شود. از این نظر، همه ویژگی ها "برابر" ایجاد می شوند. Eclipse افزونه هایی را برای انواع مختلفی از ویژگی ها فراهم می کند که برخی از آن ها از طرف شخص ثالث با استفاده از مدل های رایگان و تجاری است. نمونه هایی از افزونه ها شامل زبان مدل سازی یکپارچه (UML)، دنباله ها و سایر نمودارهای UML، افزونه ای برای DB Explorer و موارد دیگر است.

Eclipse SDK شامل ابزارهای توسعه (JDT) است و IDE را با کامپایلر افزایشی جاوا (Incremental compiler) و مدل کامل از فایل های منبع جاوا ارائه می دهد. این امکان را برای تکنیک های پیشرفته refactoring و تجزیه و تحلیل کد فراهم می کند. IDE همچنین از فضای کاری استفاده می کند، در این حالت مجموعه ای از ابرداده روی فضای فایل مسطح اجازه می دهد تا فایل های خارجی را اصلاح کند تا زمانی که منبع فضای کاری مربوطه پس از آن تازه شود.

Eclipse عناصر کنترلی گرافیکی جعبه ابزار جاوا به نام Standard Widget Toolkit را پیاده سازی می کند، در حالی که بیشتر برنامه های جاوا از ابزار Java Standard Abstract Toolkit یا Swing استفاده می کنند. رابط کاربری Eclipse همچنین از لایه رابط کاربری گرافیکی واسط به نام JFace استفاده می کند که ساخت برنامه های کاربردی را بر اساس SWT ساده می کند. Eclipse برای اجرای در Wayland طی پروژه Google Summer of Code در سال 2014 ساخته شد. از سال 2017، بسته های زبانی که توسط پروژه Babelبابل ساخته شده اند، ترجمه به بیش از 40 زبان طبیعی را ارائه می دهند.

ابزارهای اکلیپس (Eclipse)

Server platform

Eclipse از توسعه برای Tomcat، GlassFish و بسیاری از سرورهای دیگر پشتیبانی می کند و اغلب قادر به نصب سرور مورد نیاز (برای توسعه) به طور مستقیم از IDE است. این پشتیبانی از اشکال زدایی از راه دور، به کاربر امکان می دهد متغیرها را تماشا کند و از طریق کد برنامه ای که در سرور پیوست اجرا شده است، قدم بگذارد.

Web Tools Platform

پروژه Eclipse Web Tools Platform برنامه افزودنی از بستر Eclipse با ابزار توسعه برنامه های وب و Java EE است. این برنامه شامل ویرایشگر های سورس کد و گرافیک برای انواع مختلف زبان، ویزارد ها و برنامه های داخلی برای ساده سازی توسعه و ابزارها و API ها برای پشتیبانی از استقرار، اجرای و آزمایش برنامه ها است.

Modeling platform

پروژه مدل سازی شامل کلیه پروژه های رسمی بنیاد Eclipse با تمرکز بر فناوری های توسعه مبتنی بر مدل است. همه با فریمورک مدل سازی Eclipse ایجاد شده توسط IBM سازگار هستند. این پروژه ها به چند دسته تقسیم می شوند: Model Transformation ،Model Development Tools ،Concrete Syntax Development ،Abstract Syntax Development ،Technology and Research وAmalgam.

پروژه های دگرگونی مدل از مدل های مبتنی بر فریمورک مدل سازی Eclipse به عنوان ورودی استفاده می کنند و مدل یا متن را به عنوان خروجی تولید می کنند. پروژه های تحول مدل به مدل شامل ATLAS Language Transform Language، زبان تبدیل متن باز و ابزار برای تبدیل مدل معین یا تولید مدل جدید از یک مدل EMF داده شده است. پروژه های تبدیل متن به برنامه شامل Acceleo، اجرای MOFM2T، مدل استاندارد به زبان متنی از گروه مدیریت شی (OMG) است. تولید کننده کد Acceleo می تواند از هر مدل متنی مبتنی بر EMF تعریف شده با هر متامدل (زبان مدل سازی یکپارچه (UML)، زبان مدل سازی سیستم ها (SysML) و غیره) هر زبان متنی (جاوا، PHP، پایتون و غیره) تولید کند.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود