آموزش انرژی درمانی

در این بخش می خوانید:

انرژی درمانی چیست؟

به گفته مؤسسه ملی سرطان (NCI)، انرژی درمانی یک رویکرد مکمل است که بر این باور است که بدن ما انرژی دارد که از طریق آنها جریان دارد، و شفا می تواند از کمک به تعادل این جریان حاصل شود. به گفته مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه (NCCIH)، انرژی درمانی که به عنوان انرژی تراپی نیز شناخته می شود، تکنیکی است که در آن پزشک انرژی شفابخش را از طریق دستان خود (یا سایر وسایل، مانند سوزن های طب سوزنی) به بدن مشتری هدایت می کند. برای بازگرداندن تعادل انرژی، که به نوبه خود مزایای ظاهری سلامتی را به همراه دارد. انرژی درمانی ممکن است شامل لمس فیزیکی باشد یا نباشد.

انرژی درمانی یک رویکرد درمانی است که بر اعتقاد به وجود یک انرژی حیاتی درونی در بدن و اطراف آن تأکید دارد. این نوع درمان به فرض می‌ پردازد که این انرژی حیاتی یا "قوانین انرژی" می‌ تواند در بهبود و تعادل روحی و جسمی نقش داشته باشد. انرژی درمانی معمولاً بر تسخیر، توجیه، و تعادل دادن این انرژی تأکید دارد تا بهبودی در جنبه‌های مختلف سلامتی فرد ایجاد شود.

برخی از مفاهیم اساسی انرژی درمانی عبارتند از:

چاکراها: در سیستم انرژی درمانی، "چاکراها" نقاط انرژی درونی در بدن هستند که با ارگان‌ ها و نقاط حسی مشخص در اتصال هستند. هر چاکرا معمولاً به یک رنگ، صدا، و ارگان خاص مرتبط است.

آیورودا (Prana) و خلقی (Apana): در آیوروودا، که یک سیستم ترکیبی از پزشکی و فلسفه هندی است، "آیورودا" به عنوان انرژی حیاتی یا "پرانا" شناخته می‌ شود و "آپانا" انرژیی است که به سمت پایین حرکت می‌ کند.

یین و یانگ: این مفهوم از فلسفه چینی تأثیر گرفته است و به تعادل بین انرژی مثبت (یانگ) و منفی (یین) درون بدن و جهان اشاره دارد. نقطه تعادل بین این دو اصل به بهبودی سلامت مرتبط است.

ریکی و دستگاه لمسی:ریکی یک نوع از انرژی درمانی است که در آن، معالج از طریق دست‌ ها به انتقال انرژی حیاتی خود به فرد مشتری می‌ پردازد. این نوع درمان معمولاً با لمس و قرار دادن دست ها در نقاط مشخص انجام می‌ شود.

کوانتوم هیلینگ: بر اساس اصول فیزیک کوانتوم، این نوع درمان به باور اینکه انرژی‌های ناچیز در سطح زیراتمی می‌ توانند تأثیرات قابل توجهی را در سلامتی فرد ایجاد کنند، تأکید دارد.

مهمترین هدف انرژی درمانی افزایش انرژی مثبت، کاهش استرس، تعادل بخشیدن به انرژی درونی، و حفظ یا بهبود سلامت جسم و روح فرد است. این رویکرد در زمینه‌ های مختلفی از جمله رفع درد، مدیریت استرس، افزایش آگاهی و تسریع در فرآیند بهبودی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

تاریخچه انرژی درمانی

انرژی درمانی ریشه در شکل های قدیمی پزشکی مانند طب سنتی چینی (TCM) و آیورودا دارد. با توجه به پزشکی جان هاپکینز، مفهوم اصلی TCM این است که یک نیروی انرژی حیاتی، به نام "چی" در سراسر بدن موج می‌ زند. وقتی عدم تعادل چی وجود دارد، ممکن است بیماری و مریضی ایجاد شود.

به طور مشابه، آیورودا که بیش از 3000 سال پیش در هند سرچشمه گرفته است، یک سیستم پزشکی است که بر اساس این اصل استوار است که طبق پزشکی جان هاپکینز بیماری ناشی از عدم تعادل یا استرس در هوشیاری فرد است. مفهوم انرژی حیاتی در آیورودا "پرانا" نامیده می شود و شباهت هایی به چی در TCM دارد.

هم در TCM و هم در آیورودا، هدف حمایت از بدن برای رسیدن به تعادل و تنظیم مجدد انرژی برای یافتن شفا است. این کار با تعدادی ابزار مانند ماساژ درمانی، طب سوزنی و حرکت درمانی مانند یوگا و تای چی انجام می شود. 

انرژی درمانی چگونه عمل می کند؟

هیچ اتفاق نظر علمی در مورد نحوه عملکرد درمان های انرژی درمانی وجود ندارد. کریستن بلیت، معلم استاد ریکی از منطقه بزرگ بوستون با آموزش بیش از دوازده روش انرژی درمانی از سراسر جهان، می گوید: انرژی درمانی شامل تکنیک های مختلفی است که اعتقاد بر این است که انسدادهای موجود در زمینه انرژی را که به عدم تعادل در زندگی فرد کمک می کند، برطرف می کند. انرژی درمانی بر این اصل کار می کند که بدن فیزیکی و تجربیات زندگی ما از انرژی هایی که در میدان انرژی ما وجود دارد، مطلع می شوند و هرگونه عدم تعادل یا انسداد در میدان انرژی ما می تواند به چالش های عاطفی، درد فیزیکی یا بیماری، محدود کردن الگوهای زندگی کمک کند. 

انواع انرژی درمانی

ده‌ ها روش انرژی درمانی وجود دارد که از سنت‌ ها در سراسر جهان سرچشمه می‌ گیرد، و برخی دیگر خلاقیت‌ های عصر جدید هستند. اینها عبارتند از ریکی، طب سوزنی، شفای کریستال (کریستال درمانی)، صدا درمانی، چی کونگ، رفلکسولوژی یا بازتاب شناسی، لمس درمانی، متعادل کردن چاکرا، متعادل کردن قطبیت، شفای کوانتومی، شفای شمنیسم، تکنیک های آزادی عاطفی، و پاکسازی هاله - اگرچه این فهرست کامل نیست، و موسسه علوم نوئتیک منابعی در مورد تکنیک های بسیار بیشتری دارد.

در حالی که تحقیقات امروزی هنوز برای بسیاری از این شیوه ها در حال ظهور است، انواع انرژی درمانی زیر دارای پشتوانه علمی هستند.

ریکی

ریکی نوعی انرژی درمانی است که در آن پزشک از دستان خود و لمس ملایم خود برای هدایت انرژی به بدن مشتری استفاده می کند. هدف بهبود جریان و تعادل انرژی برای ارتقای آرامش و بهبودی است.

لمس شفابخش و لمس درمانی

این‌ ها تکنیک‌ های مشابهی هستند که مربوط به دهه‌ های 1970 و 1980 هستند و در برخی از محیط‌ های بیمارستانی استفاده می‌ شوند. آنها تا حدودی با ریکی مرتبط هستند و تحقیقاتی برای حمایت از اثربخشی احتمالی آنها دارند، اما در برخی از باورها و تکنیک ها، مانند استفاده از لمس یا عدم لمس، با ریکی تفاوت دارند. 

چی کونگ

به گفته NCCIH، چیگونگ یک تمرین سنتی باستانی چینی است که شامل تمرینات تنفسی و حرکتی است که هدف آن بهینه سازی انرژی در بدن، ذهن و روح به منظور حفظ سلامت و رفاه است.

رفلکسولوژی

رفلکسولوژی نوعی انرژی درمانی است که طبق کلینیک کلیولند، به قسمت‌ های مختلف پا فشار وارد می‌ شود تا بهبودی در سراسر بدن افزایش یابد. ریشه در طب سنتی چینی دارد و اعتقاد بر این است که به تعادل انرژی بدن کمک می کند.

نکته ای ویژه در مورد طب سوزنی

طبق گفته پزشکی جان هاپکینز، طب سوزنی یک عمل از طب سنتی چینی است که در آن سوزن‌ های بسیار نازکی به پوست وارد می‌ شود و سپس به آرامی توسط دست‌ های پزشک یا با تحریک الکتریکی دستکاری می‌ شود. هنگامی که این سوزن ها اعمال می شوند و به نقاط خاصی از بدن منتقل می شوند، اعتقاد بر این است که این سوزن ها جریان انرژی را بازیابی می کنند و سلامتی را بهبود می بخشند.

طب سوزنی اغلب در موضوعات انرژی درمانی گنجانده می شود، اما تحقیقات و شواهد بسیار بیشتری برای حمایت از استفاده از آن برای درد و شرایط مختلف دیگر، از جمله مطالعات بالینی و تحقیقات تجربی در مورد مکانیسم های آن، وجود دارد. این امر آن را کمی از سایر اشکال انرژی درمانی در زمینه زیست پزشکی متمایز می کند. 

جمع بندی 

انرژی درمانی یک رویکرد درمانی مکمل است که ریشه در طب قدیم و سنتی دارد. تحقیقات علمی در حال حاضر برای تعیین میزان مفید بودن این درمان ها در حال انجام است، اما شواهد اولیه نشان می دهد که اشکال خاصی از انرژی درمانی و شیوه ها (ریکی و چی کونگ) ممکن است به درد، افسردگی، اضطراب و بهزیستی کلی کمک کند.

بیشتر رویکردهای انرژی درمانی خطر بسیار کمی دارند، بنابراین اگر در مورد آن کنجکاو هستید، مطمئناً آن را امتحان کنید. فقط مطمئن شوید که تکالیف خود را انجام می دهید و به دنبال تمرین کننده ای باشید که به آن اعتماد دارید یا فردی که توسط خانواده، دوستان یا پزشک شما توصیه شده است. می توانید از طریق دوره های گیت دات آی آر درباره این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود