آموزش اتریوم

آنچه در این صفحه می خوانید:

اتریوم چیست؟

اتریوم یک سیستم عامل و پلتفرم محاسبات توزیع شده مبتنی بر blockchain و سیستم عامل است که دارای قابلیت قرارداد هوشمند (اسکریپت) است. این پشتیبانی از یک نسخه اصلاح شده از اجماع ناکاموتو از طریق انتقال دولت مبتنی بر معامله. اتر یک رمزنگاری است که توسط پلتفرم اتریوم تولید شده و برای جبران گره های معدن برای محاسبات انجام شده استفاده می شود. هر حساب Ethereum دارای تراز اتر است و اتر ممکن است از یک حساب به حساب دیگر منتقل شود.

با وجود محبوبیت بیت کوین، فناوری بلاک چین دارای اپلیکیشن های دیگری است که از آنها به عنوان ارز دیجیتال استفاده می شود. اتریوم یک پلتفرم جهانی و غیر متمرکز برای پول است. در Ethereum، شما می توانید کدنویسی کنید تا پول را کنترل کنید و اپلیکیشن هایی ایجاد کنید که در سراسر جهان قابل دسترس است.

معماری اتریوم

اتریوم یک ماشین مجازی غیر متمرکز، ماشین مجازی اتریوم (EVM) ارائه می دهد، که می تواند اسکریپت ها را با استفاده از شبکه بین المللی گره های عمومی اجرا کند. مجموعه دستورالعمل دستگاه مجازی بر خلاف دیگران مانند Bitcoin Script، Turing-کامل است. "گاز"، مکانیسم قیمت گذاری معاملات داخلی برای کاهش اسپم و تخصیص منابع در شبکه استفاده می شود. اتریوم در اواخر سال 2013 توسط Vitalik Buterin، یک محقق و برنامه نویس رمزنگاری پیشنهاد شد. این توسعه توسط یک جمع آنلاین آنلاین که بین ژوئیه و آگوست 2014 انجام شد تأمین شد. این سیستم در تاریخ 30 ژوئیه 2015 بصورت زنده و با 72 میلیون سکه "از پیش تعیین شده" آغاز به کار کرد. این حدود 68 درصد از کل عرضه در گردش در سال 2019 را تشکیل می دهد.

در سال 2016، در نتیجه بهره برداری از یک نقص در نرم افزار هوشمند قرارداد پروژه DAO، و متعاقب آن سرقت 50 میلیون دلار اتر، اتریوم به دو بلوک جداگانه تقسیم شد - نسخه جدید جداگانه با سرقت اتریوم (ETH) شد. معکوس شد، و نسخه اصلی به عنوان Ethereum Classic (ETC) ادامه یافت. به ساده ترین زبان، Ethereum یک پلتفرم نرم افزاری متن باز و مبتنی بر فناوری بلاک چین است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا اپلیکیشن های غیر متمرکز مانند قراردادهای هوشمند و سایر اپلیکیشن های حقوقی و مالی پیچیده را ایجاد و راه اندازی کنند.

شما می توانید اتریوم را به عنوان بیت کوین برنامه نویسی شده در نظر بگیرید که در آن توسعه دهندگان می توانند از بلاک چین اصلی برای ایجاد بازارها، حساب های مشترک، سازمان های دیجیتال و دیگر امکانات بی پایان که نیاز به اطلاعات و توافقات بدون تغییر دارند و بدون نیاز به یک واسطه هستند استفاده کنند.

تاریخچه اتریوم

اتریوم در ابتدا در یک مقاله سفید توسط ویتالیک بوترین، برنامه نویس مجله بیت کوین، در اواخر سال 2013 با هدف ایجاد اپلیکیشن های غیر متمرکز توصیف شد. بوترین استدلال کرد که بیت کوین نیاز به یک زبان اسکریپت نویسی برای توسعه اپلیکیشن ها دارد. او نتوانست توافق را در این زمینه به دست آورد، بنابراین او پیشنهاد توسعه یک پلتفرم جدید با یک زبان اسکریپت نویسی عمومی کرد. اتریوم در کنفرانس بیت کوین آمریکای شمالی در میامی در ژانویه 2014 اعلام شد. در آخر به صورت رسمی اتریوم در سال 2015 توسط ویتالیک بوترین منتشر شد.

ماشین مجازی اتریوم(EVM)

قبل از ایجاد اتریوم، اپلیکیشن های بلاک چین برای انجام مجموعه ی محدودی از عملیات ها طراحی شده بودند. برای مثال، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال به طور انحصاری به عنوان ارزهای دیجیتال peer-to-peer (همتا به همتا) طراحی شده اند. توسعه دهندگان با مشکلی مواجه شدند. برای حل مشکل، یا باید توابع ارائه شده توسط بیت کوین و دیگر اپلیکیشن ها را گسترش می دادند که بسیار پیچیده و وقت گیر بود یا باید یک اپلیکیشن بلاک چین جدید توسعه می دادند که به طور کلی یک پلتفرم کاملا جدید باشد. خالق اتریوم، ویتالیک بوترین، با شناخت این پیش بینی ها، یک رویکرد جدید را توسعه داد.

نوآوری اصلی اتریوم، ماشین مجازی اتریوم یا EVM مخفف Ethereum Virtual Machine نام دارد که یک نرم افزار کاملا توسعه یافته است که بر روی شبکه اتریوم اجرا می شود. ماشین مجازی اتریوم هر کسی را قادر می سازد صرف نظر از زبان برنامه نویسی زمان و حافظه کافی، هر برنامه ای را اجرا کند. همچنین روند ایجاد اپلیکیشن های Blockchain را بسیار ساده تر و کارآمد تر از همیشه انجام می دهد. در عوض ایجاد یک بلاک چین اورجینال برای هر اپلیکیشن جدید، اتریوم به طور بالقوه هزاران اپلیکیشن مختلف را در یک پلتفرم توسعه می دهد.

مزایای پلتفرم اتریوم غیر متمرکز

از آنجا که اپلیکیشن های غیر متمرکز در blockchain اجرا می شوند، از تمام ویژگی های آن بهره مند می شوند.

  • غیر قابل تغییر - شخص ثالث نمی تواند هیچ تغییری در داده ها ایجاد کند.
  • عدم وجود فساد و رشوه - اپلیکیشن ها بر اساس یک شبکه تشکیل شده اند.
  • امن – از حملات هک و فعالیت های جعلی محافظت می شود.
  • خرابی صفر - برنامه ها هرگز از بین نمی روند.

تفاوت اتریوم با بیت کوین

آیا اتریوم شبیه به بیت کوین است؟ خوب، به  نوعی، اما نه کاملا. همانند بیت کوین، اتریوم نیز یک شبکه عمومی بلاک چین توزیع شده است. اگر چه تفاوت های فنی زیادی بین این دو وجود دارد. مهمترین تفاوت این است که بیت کوین و اتریوم به طور قابل توجهی از لحاظ هدف و قابلیت متمایز هستند. بیت کوین یک اپلیکیشن خاص از تکنولوژی بلاک چین ارائه می دهد که سیستم پول نقد الکترونیکی همتا به همتا می باشد و امکان پرداخت آنلاین بیت کوین را فراهم می کند. در حالی که Bitcoin blockchain برای پیگیری مالکیت پول دیجیتال (بیت کوین ها) استفاده می شود، Ethereum Blockchain تمرکز بر اجرای برنامه نویسی کد هر اپلیکیشن غیر متمرکز دارد.

در Ethereum blockchain، به جای استخراج بیت کوین، ماینرها کار می کنند تا Ether بدست آورند. Ether یک نوع از توکن کریپتو است که سوخت شبکه را تامین می کند. همچنین Ether وسط توسعه دهندگان نرم افزار برای پرداخت هزینه های معامله و خدمات در شبکه اتریوم استفاده می شود. نوع دیگر توکن که برای پرداخت هزینه های ماینرها جهت معاملات در بلوک آنها استفاده می شود gas نام دارد. هر اجرای قرارداد هوشمند نیاز به مقدار مشخصی از گس دارد تا ماینر ها را برای قرار گرفتن در بلاک چین جذب و ترغیب کند.

قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند فقط یک عبارت است که دلالت یک کد کامپیوتری دارد که می تواند مبادله پول، محتوا، اموال، سهام یا هر چیز دیگر باارزش را تسهیل کند.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود