آموزش ارز دیجیتال

آنچه در این صفحه می خوانید:

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا cryptocurrency درواقع پول دیجیتالی است که به عنوان وسیله ای برای مبادله طراحی شده است و از رمزنگاری قوی برای ایمن سازی تراکنش های مالی، کنترل ایجاد واحدهای اضافی و تأیید انتقال دارایی استفاده می کند. Cryptocurrency یک ارز دیجیتال یا مجازی است که از رمزنگاری برای امنیت استفاده می کند. به دلیل این ویژگی امنیتی، جعل ارز دشوار است.

بسیاری از انواع ارزهای دیجیتال سیستم های غیر متمرکزی هستند که مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین می باشند. فناوری بلاک چین یک فهرست توزیع شده توسط یک شبکه متفاوتی از کامپیوتر ها است. کنترل غیر متمرکز هر cryptocurrency از طریق فناوری دفتر کل توزیع‌شده، به طور معمول یک blockchain، که به عنوان یک بانک اطلاعاتی معاملات مالی عمومی عمل می کند، کار می کند.

تاریخچه ارز دیجیتال

در سال 1983، دیوید چام، رمزنگار آمریکایی، پول الکترونیکی رمزنگاری ناشناس به نام ecash را تصور کرد. بعداً، در سال 1995، وی این کار را از طریق Digicash انجام داد، شکل اولیه پرداخت الکترونیکی رمزنگاری شده که برای برداشتن یادداشت ها از یک بانک و تعیین کلیدهای رمزگذاری شده خاص قبل از ارسال به گیرنده، نیاز به نرم افزار کاربر داشت. این امر باعث می شود ارزهای دیجیتالی توسط صادرکننده بانک، دولت یا شخص ثالث غیرقابل ردیابی شوند.

در سال 1996، آژانس امنیت ملی آمریکا مقاله ای را با عنوان چگونه می توان یک ضرابخانه تهیه کرد: رمزنگاری پول نقد الکترونیکی ناشناس، و توصیف یک سیستم Cryptocurrency، ابتدا آن را در یک لیست پستی MIT و بعداً در سال 1997، در «بررسی حقوق آمریکا» منتشر کرد.

اولین Cryptocurrency غیرمتمرکز، بیت کوین، در سال 2009 توسط توسعه دهنده نام مستعار Satoshi Nakamoto ساخته شد. این طرح از SHA-256، یک عملکرد هش رمزنگاری شده، به عنوان طرح اثبات کار استفاده می کند. در آوریل 2011، Namecoin به عنوان تلاش برای ایجاد DNS غیر متمرکز ایجاد شد که سانسور اینترنت را بسیار دشوار می کند. به زودی پس از آن، در اکتبر 2011، Litecoin منتشر شد. این اولین رمزنگاری موفقیت آمیز بود که از scrypt به عنوان عملکرد هش خود به جای SHA-256 استفاده کرد. رمزنگاری قابل توجه دیگر، Peercoin اولین کسی بود که از یک هیبرید اثبات کار / اثبات سهام استفاده کرد.

در 6 آگوست 2014، انگلیس اعلام کرد وزارت خزانه داری خود مأمور شده است كه مطالعه ارزهای رمزنگاری شده را انجام دهد و در صورت وجود چه نقشی می تواند در اقتصاد انگلیس داشته باشد. این مطالعه همچنین گزارشی درمورد اینكه آیا باید مقررات در نظر گرفته شود، گزارش شد.

تلاش های زیادی برای ایجاد یک ارز دیجیتال در طول دهه 90 میلادی انجام شده است. سیستم هایی مانند Flooz، Beenz و DigiCash در بازار ظهور پیدا کردند، اما ناچارا شکست می خورند. سپس، در اوایل سال 2009، یک برنامه نویس ناشناس یا گروهی از برنامه نویسان با نام مستعار Satoshi Nakamoto بیت کوین را معرفی کردند.

ویژگی های ارز دیجیتال

Cryptocurrencies ارز این وعده را آسانتر از انتقال وجوه مستقیم بین دو طرف بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد مانند بانک یا شرکت کارت اعتباری می کند. در عوض، این انتقال با استفاده از کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی و اشکال مختلف سیستم های تشویقی مانند Proof of Work یا Proof of Stake تأمین می شود.

در سیستم های مدرن cryptocurrency، "کیف پول" یا آدرس حساب کاربر دارای کلید عمومی است، در حالی که کلید خصوصی فقط به مالک شناخته می شود و برای امضای معاملات استفاده می شود. نقل و انتقالات صندوق با حداقل هزینه پردازش به پایان می رسد، به کاربران امکان می دهد از پرداخت هزینه های شیب دار توسط بانک ها و موسسات مالی برای انتقال وجه سیم جلوگیری کنند. یک ویژگی بارز ارز دیجیتال و بزرگترین قدرت آن، طبیعت ارگانیک آن است. این بدان معنا است که ارز دیجیتال توسط هیچ قدرتی توزیع نمی شود و از دخالت و دستکاری دولت ها مصون است.

معماری ارز دیجیتال

معماری ارز دیجیتال

رمزنگاری غیر متمرکز توسط کل سیستم cryptocurrency بصورت جمعی و با نرخی که هنگام ایجاد سیستم تعریف می شود و به طور عمومی شناخته می شود، تعریف می شود. در سیستم های متمرکز بانکی و اقتصادی مانند سیستم ذخیره فدرال، هیئت مدیره شرکت ها یا دولت ها با چاپ واحدهای پول فیات یا مطالبه اضافی در دفترهای بانکداری دیجیتال، عرضه ارز را کنترل می کنند. در مورد رمزپرداخت غیر متمرکز، شرکت ها یا دولت ها نمی توانند واحدهای جدیدی تولید کنند و تاکنون پشتوانه دیگری برای شرکت ها، بانک ها یا اشخاص شرکت های دارای ارزش دارایی اندازه گیری شده در آن فراهم نکرده اند. سیستم فنی اساسی که بر اساس آن ارزهای غیرمتمرکز متمرکز مستقر است توسط این گروه یا فرد معروف به Satoshi Nakamoto ایجاد شده است.

از ماه مه 2018، بیش از 1800 مشخصات رمزنگاری وجود داشته است. در یک سیستم cryptocurrency، ایمنی، صداقت و تعادل سربرگ توسط جامعه ای از احزاب متقابل بی اعتماد که به عنوان کارگران ماینیگ نامیده می شوند، حفظ می شود: کسانی که از رایانه های خود برای کمک به اعتبار و معاملات زمانی و اضافه کردن آن ها مطابق با زمان بندی خاص طرح استفاده می کنند.

بیشتر ارزهای رمزپایه به گونه ای طراحی شده اند که به تدریج کاهش تولید آن ارز را کاهش می دهند، و در کل مقدار آن ارز را که همیشه در گردش است قرار می دهد. در مقایسه با ارزهای معمولی که توسط موسسات مالی نگهداری می شوند و یا به عنوان پول نقد در اختیارشان قرار می گیرد، ارزهای رمزپایه می توانند برای توقیف توسط اجرای قانون دشوارتر باشند. این مشکل ناشی از اعمال فناوری های رمزنگاری است.

محبوب ترین ارزهای دیجیتال

اولین رمزنگاری مبتنی بر بلاک چین Bitcoin بود که هنوز محبوب ترین و با ارزش ترین باقی مانده است. امروزه هزاران ارز رمزگذاری متناوب با کارکردها و مشخصات مختلف وجود دارد. برخی از این ها کلون بیت کوین هستند، در حالی که برخی دیگر ارزهای جدیدی هستند که از ابتدا ساخته شده اند.

بیت کوین در سال 2009 توسط یک فرد یا گروهی که با نام مستعار "Satoshi Nakamoto" شناخته می شود، راه اندازی شد. از نوامبر 2019، بیش از 18 میلیون بیت کوین در گردش با ارزش کل بازار در حدود 165 میلیارد دلار در گردش بود. برخی از ارزهای رمزنگاری شده رقابتی ناشی از موفقیت بیت کوین، معروف به "altcoin"، شامل Litecoin،Ripple، Peercoin و Namecoin، و همچنین Ethereum، Cardano و EOS است. امروز، ارزش کل کل ارزهای رمزپایه موجود در حدود 245 میلیارد دلار است. بیت کوین در حال حاضر بیش از 65٪ از کل ارزش را نشان می دهد.

آشنایی با بیت کوین (Bitcoin)

بیت کوین تا به امروز محبوب ترین ارز دیجیتال بوده است. اغلب به عنوان پادشاه ارزهای دیجیال شناخته می شود و هدف اصلی آن این است که به عنوان پول دیجیتال جهانی عمل کند. مخترع Bitcoin به عنوان Satoshi Nakamoto شناخته شده است. بسیاری از گمانه زنی ها در مورد این می باشد که او چه کسی است، اما در نهایت هیچ کس نمی داند. از سوی دیگر، تیمی که به صورت فعال CodeBase منبع باز بیت کوین را به روز می کند توسط کریپتوگرافر در فضا مانند Adam Back مدیریت می شوند.

بیت کوین دارای بالاترین نقدینگی در فضا می باشد، و این بدین معنی است که بهترین ارز دیجیتال برای خریداران مبتدی به حساب می رود. شما هیچ مشکلی در خرید یا فروش Bitcoin نخواهید داشت - همیشه یک نفر در انتها مطابق با سفارش شما وجود دارد. با وجود نوسانات آن، باز هم به عنوان پایدار ترین ارز دیجیتال شناخته می شود. برای دستکاری در قیمت، نیازمند به سرمایه ی فراوان است.

آشنایی با اتریوم (Ethereum)

اتریوم اولین پروژه بزرگ برای معرفی قراردادهای هوشمند بود که به توسعه دهندگان اجازه می داد تا اپلیکشن های غیرمتمرکز دسکتاپ و موبایل را در بالای blockchain نصب کنند. 1000 عدد توکن بر روی شبکه Ethereum اجرا می شود و این توکن ها باعث عرضه اولیه سکه ها (ICO) شد.

اتریوم توسط Vitalik Buterin ایجاد شد و جوزف لوبین همچنین به عنوان بنیانگذار Ethereum شناخته می شود. اتریوم نیز از نقدینگی بالایی برخوردار است و به طور کلی رتبه دوم یا سوم بعد از بیت کوین را به خود اختصاص می دهد. شما هیچ مشکلی در خرید یا فروش Ethereum نخواهید داشت. اتریوم دارای یک جامعه و تیم وفادار است که به این معنی است که قیمت شانس بیشتری برای حفظ ثبات و افزایش در درازمدت دارد.

آشنایی با لایت کوین (Litecoin)

لایت کوین یکی از اولین ارزهای دیجیتال است که پس از بیت کوین ظهور کرده است و یکی از مهم ترین ارزهای دیجیتال این دهه است. به شمار می رود. به دلیل استفاده از کد منبع بیت کوین که انشعابی از بیت کوین به همراه تغییرات فنی در کد آن است، یکی از سریعترین ارزهای دیجیتال می باشد. خالق چارلی لی است. از زمان ابداع آن نقدینگی بالایی داشته و دارای یک بازار بزرگ است.

آشنایی با بیت کوین کش (Bitcoin Cash)

بیت کوین کش دارای جایگاه مهمی در تاریخ کوین هاست، زیرا یکی از سریع ترین و سخت ترین انشعاب های بیت کوین اصلی است. در دنیای ارز دیجیتال یک انشعاب به عنوان نتیجه بحث و استدلال بین توسعه دهندگان و ماینرها اتفاق می افتد. هنگامی که جناح های مختلف نمی توانند به یک توافق برسند، گاهی اوقات پول دیجیتال تقسیم می شود، به طوریکه اصل و ماهیت آن باقی می ماند و کپی آن به عنوان نسخه ی جدید از آن به وجود می آید. بیت کوین کش نیز در اوت 2017 به دلیل یکی از این تقسیمات، زندگی خود را آغاز کرد.

آشنایی با ریپل (Ripple)

ریپل یک شبکه حسابداری جهانی در زمان واقعی است که پرداخت های فوری، مطمئن و کم هزینه بین المللی را ارائه می دهد. با راه اندازی آن در سال 2010، ریپل بانک ها را قادر می سازد تا پرداخت های بین المللی را در real-time با هزینه کمتر انجام دهند. به دلیل ساختار Ripple، استفاده از توان محاسباتی و تاخیر در شبکه را کاهش می دهد.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود