آموزش بیت کوین

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی بیت کوین (Bitcoin)

بیت کوین (Bitcoin) یک ارز دیجیتال و بدون بانک مرکزی یا مدیریت واحد است که بدون نیاز به واسطه ها می تواند از طریق شبکه peer-to-peer بیت کوین ارسال شود. معاملات توسط گره های شبکه از طریق رمزنگاری تأیید می شوند و در دفترچه عمومی توزیع شده به نام بلاک چین ضبط می شوند. بیت کوین در سال 2008 توسط شخص ناشناخته یا گروهی از افراد با استفاده از نام Satoshi Nakamoto اختراع شد و در سال 2009 شروع به کار کرد که کد منبع آن به عنوان نرم افزار منبع باز منتشر شد. بیت کوین به عنوان پاداش فرآیند معروف به Mining ایجاد می شود. آن ها می توانند برای سایر ارزها، محصولات و خدمات مبادله شوند. تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه کمبریج تخمین می زند که در سال 2017، 2.9 تا 5.8 میلیون کاربر منحصر به فرد با استفاده از کیف پول cryptocurrency وجود داشتند که بیشتر آن ها از بیت کوین استفاده می کرده اند.

بیت کوین بخاطر استفاده خود در معاملات غیرقانونی، مصرف زیاد برق، نوسانات قیمت و سرقت از صرافی ها مورد انتقاد قرار گرفته است. برخی اقتصاددانان، از جمله چندین برنده جایزه نوبل، آن را حباب سوداگرانه توصیف کرده اند. بیت کوین نیز به عنوان سرمایه گذاری مورد استفاده قرار گرفته است، اگرچه چندین آژانس نظارتی هشدارهای مربوط به سرمایه گذاران را درباره بیت کوین صادر کرده اند.

دنیای بیت کوین مملو از هیجان و حس کنجکاوی است. برای برطرف کردن برخی از سردرگمی ها در مورد بیت کوین باید آن را به دو قسمت تقسیم کنیم. از یک طرف، توکن بیت کوین وجود دارد که قطعه ای از کد است که نشان دهنده مالکیت مفهوم دیجیتال است، مانند نوع مجازی IOU و از سوی دیگر، پروتکل بیت کوین را داریم که شبکه توزیع شده است که کل توازن توکن بیت کوین را حفظ می کند. با این حال هر دو به عنوان "بیت کوین" شناخته می شوند.

این سیستم امکان پرداخت را بین کاربران، بدون عبور از قدرت مرکزی، مانند بانک یا دروازه پرداخت فراهم می کند. بیت کوین به صورت الکترونیکی نگهداری می شود. بیت کوین همانند دلار یا یورو به صورت اسکناس چاپ نمی شوند. آن ها توسط رایانه های سراسر جهان با استفاده از نرم افزار رایگان تولید می شوند.

بیت کوین اولین نمونه از آنچه که امروز ما ارز دیجیتال می نامیم می باشد. درواقع بیت کوین کلاس دارایی در حال رشد است که برخی از ویژگی های ارزهای سنتی را با اعتبار بر اساس رمزنگاری به اشتراک می گذارد. بیت کوین به عنوان نرم افزار اوپن سورس در سال 2009 منتشر شد و اغلب به عنوان اولین ارز دیجیتال جهان شناخته می شود و بهترین تعریف آن به عنوان ارز دیجیتال این است که تنها از طریق الکترونیکی وجود دارد. بیت کوین غیر متمرکز است، به این معنی که مرجع صادر کننده مرکزی یا موسسه سیاسی نیست که مقدار بیت کوین در گردش را کنترل کند.

کل پروسه بسیار ساده و سازمان یافته است. دارندگان بیت کوین قادر به انتقال بیت کوین از طریق شبکه peer-to-peer هستند. این نقل و انتقالات بر روی "blockchain" ردیابی می شود که معمولا به عنوان دفترچه حساب بزرگ شناخته می شود. این دفترچه ی حساب هر معامله بیت کوین را ثبت می کند. هر "بلوک" در blockchain از ساختار داده ها بر اساس درختان Merkle رمزگذاری شده ساخته شده است. این امر به خصوص برای تشخیص تقلب یا فایل های مخرب مفید است. اگر فایل در زنجیره فاسد یا جعلی باشد، بلاک چین از از آسیب رساندن به بقیه دفتر حساب جلوگیری می کند.

بجای تکیه بر دولت برای چاپ ارز جدید، برنامه نویسی بیت کوین در هنگام تولید بیت کوین انجام می شود و تعداد زیادی از آن ها تولید می شوند. همچنین محل وجود بیت کوین ها و اطمینان از دقیق بودن معاملات را ردیابی می کند. در حال حاضر حدود 17 میلیون بیت کوین در گردش وجود دارد. سازمان مرکزی نظارتی یا حکومت بر کنترل عرضه بیت کوین وجود ندارد، به این معنی که عرضه توسط طراحی کنترل می شود. اعتقاد بر این است که بیت کوین طراحی شده است تا به ارزی برای مبارزه با استفاده دولت از تورم به عنوان مالیات مخفی برای توزیع ثروت به دست آمده تبدیل شود.

تاریخچه بیت کوین (Bitcoin)

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چه کسی بیت کوین را ایجاد کرد؟ توسعه دهنده نرم افزاری با نام مستعار Satoshi Nakamoto در سال 2008 بیت کوین را به عنوان سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر اثبات ریاضی ارائه کرد. ایده اختراع بیت کوین این بود که وسیله مبادله، مستقل از هر قدرت مرکزی ایجاد کند که بتواند به صورت الکترونیکی، امن، قابل اثبات و غیر قابل تغییر منتقل شود. تا به امروز هیچکس نمی داند که ساتوشی ناکاموتو واقعا چه کسی است.

در 3 ژانویه 2009، شبکه بیت کوین ایجاد شد که ناکاموتو اولین بلوک زنجیره را که به عنوان بلوک پیدایش شناخته می شود، استخراج کرد. گیرنده اولین معامله بیت کوین cypherpunk هال فینی بود که اولین سیستم اثبات مجدد قابل استفاده (RPoW) را در سال 2004 ایجاد کرده بود. سایر طرفداران اولیه cypherpunk سازندگان پیشینیان بیت کوین بودند. در سال 2010، اولین معامله تجاری شناخته شده با استفاده از بیت کوین زمانی اتفاق افتاد که برنامه نویس لازلو هانیسز دو پیتزا را با مبلغ 10،000 پوند خریداری کرد.

تحلیلگران Blockchain تخمین می زنند که ناکاموتو قبل از ناپدید شدن در سال 2010، هنگامی که کلید هشدار شبکه و کنترل مخزن کد را به گاوین آندرسن تحویل داده بود، حدود یک میلیون بیت کوین استخراج کرده بود. آندرسن بعداً در بنیاد بیت کوین توسعه دهنده اصلی شد. آندرسن سپس به دنبال عدم تمرکز کنترل بود. این فرصت برای بحث و گفتگو در مسیر توسعه آینده بیت کوین، بر خلاف قدرت درک شده از کمک های ناکاموتو، باقی مانده است.

بیت کوین (Bitcoin) بیت کوین چگونه کار می کند؟

معماری بیت کوین

به عنوان کاربر جدید، بدون درک جزئیات فنی می توانید با Bitcoin شروع به کار کنید. هنگامی که کیف پول بیت کوین را روی رایانه یا تلفن همراه خود نصب کردید، اولین آدرس بیت کوین شما را تولید می کند و هر زمان که نیاز دارید می توانید تعداد بیشتری ایجاد کنید. می توانید آدرس های خود را برای دوستان خود افشا کنید تا بتوانند به شما پرداخت کنند یا برعکس. در حقیقت، این تقریباً شبیه به نحوه کارکرد ایمیل است، به جز اینکه آدرس بیت کوین فقط باید یک بار استفاده شود.

blockchain دفترچه مشترک مشترک است که بر روی آن کل شبکه Bitcoin متکی است. کلیه معاملات تأیید شده در blockchain گنجانده شده است. به کیف پول های بیت کوین اجازه می دهد تا تعادل قابل خرج خود را محاسبه کنند تا معاملات جدید قابل بررسی باشد و از این طریق اطمینان حاصل شود که آن ها در واقع متعلق به اسپانسر هستند. تمامیت و ترتیب زمانی blockchain با رمزنگاری اجرا می شود.

معامله انتقال ارزش بین کیف پول بیت کوین است که در blockchain گنجانده می شود. کیف پول های بیت کوین یک قطعه مخفی از داده ها به نام کلید خصوصی یا بذر را نگه می دارند، که برای امضای معاملات استفاده می شود و اثبات ریاضی را ارائه می دهد که از طرف صاحب کیف پول حاصل شده است. امضا همچنین مانع از تغییر معامله توسط هر شخصی پس از صدور آن می شود. تمام معاملات به شبکه پخش می شوند و معمولاً طی 10-20 دقیقه از طریق فرآیندی به نام Mining شروع به تأیید می شوند.

Mining سیستم اجماع توزیع شده است که برای تأیید معاملات معلق با درج قرار دادن آن ها در بلاک چین استفاده می شود. این دستورالعمل زمانی را در blockchain اعمال می کند، از بی طرفی شبکه محافظت می کند و به رایانه های مختلف اجازه می دهد تا درباره وضعیت سیستم توافق کنند. برای تأیید، معاملات باید در بلوک بسته شوند که متناسب با قوانین رمزنگاری شده ای بسیار دقیق باشد که توسط شبکه تأیید می شود. این قوانین مانع از تغییر بلوک های قبلی می شوند زیرا با این کار همه بلوک های بعدی را باطل می کنند. استخراج معادن همچنین معادل قرعه کشی رقابتی را ایجاد می کند که مانع اضافه کردن هر شخصی به راحتی متوالی بلوک های زنجیره ای می شود. به این ترتیب، هیچ گروه یا افراد نمی توانند آنچه را که در blockchain گنجانده شده است کنترل کنند یا بخش هایی از blockchain را جایگزین کنند تا خرج های خود را برگردانند.

کسب درآمد از بیت کوین (Bitcoin)

بیت کوین چگونه کار می کند؟ چگونه می توان از بیت کوین درآمدزایی کرد؟ برای کسب در آمد از بیت کوین باید مراحلی را طی کنید و با مفاهیمی آشنا شوید. یکی از جذاب ترین ویژگی های بیت کوین، روند تایید است، که تا حد زیادی خطر تقلب را کاهش می دهد. از آنجا که بیت کوین غیر متمرکز است، داوطلبان که به عنوان "Miners" یا ماینرها نامیده می شوند، بلاک چین را به طور مداوم و به روز رسانی و تایید می کنند. هنگامی که مقدار مشخصی از معاملات تایید می شود، بلوک دیگری به بلاک چین اضافه می شود و کسب و کار به طور معمول ادامه می یابد.

بنابراین، شما این ارز دیجیتال را خریداری می کنید. شما واقعا نمی توانید آن را در جیب خود قرار دهید. در این خصوص از برخی تعاریف مفید استفاده می کنیم:

  • پلتفرم مبادله: جایی که شما با ارزهای دیجیتال مانند Bitcoin، Ethereum، یا Litecoin تجارت می کنید. شما همچنین می توانید با یکی ارزهای دیجیتال برای معامله با ارز دیجیتال دیگر استفاده کنید.
  • پلتفرم کیف پول: اساسا حساب بانکی است که در آن ارزهای دیجیتال شما نگهداری می شوند.
  • کیف پول هارد: کیف پول "آفلاین" که به شبکه متصل نیست.
  • رمزنگاری کلید عمومی: شماره حساب شما است. همانطوریکه فردی از طریق شماره حسابتان به حساب بانکی شما پول واریز می کند، رمزنگاری کلید عمومی شما اطلاعاتی است که شما به فردی می دهید تا برایتان کریپتو ها را واریز کند.
  • رمزنگاری کلید خصوصی: کلیدی که اجازه می دهد بیت کوین ها و دیگر ارزهای دیجیتالی را خرج کنید. شما باید با تمام جان خود از آن محافظت کنید. اگر کسی به آن دسترسی پیدا کند، آن ها می توانند بیت کوین های شما را (سرقت ببرند) به حساب خود انتقال دهند.

چگونه بیت کوین (Bitcoin) بخرم؟

بعد از یادگیری اصول و مفاهیم اولیه بیت کوین باید بدانید چگونه بیت کوین خریداری کنید. برای تهیه بیت کوین می توانید هم از سایت های فروش و هو از اشخاص خرید کنید. برای خرید آن می توانید از ارز دیجیتال، حساب های اینترنتی و حتی کارت اعتباری خود استفاده کنید. برای خرید آن باید مراحل زیر را طی کنید:

  • کیف پول بیت کوین را نصب کنید.
  • فروشنده معتبر و قابل اعتماد بیت کوین را پیدا کنید.
  • پول را به فروشنده پرداخت می کنید و آدرس کیف پول خود یا همان رمزنگاری کلید عمومی را به وی می دهید تا بیت کوین ها را انتقال دهد.
  • بیت کوین ها را به کیف پول خود منتقل کند.

آیا کار با بیت کوین (Bitcoin) در ایران قانونی است؟

کار با بیت کوین و سرمایه گذاری در بیت کوین در ایران قانونی نیست ولی جرم هم محسوب نمی شود.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود