یادگیری nft آموزش nft

ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر سر به فلک کشیده‌اند، اما این دارایی‌های دیجیتال چیزی بیشتر از حدس و گمان‌های بی‌سابقه دارند. بلاک چین - فناوری دفتر دیجیتالی که رمزارزها را فعال می کند - کاربرد واقعی دارد. توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) یک مثال هستند. NFT ها توکن هایی مبتنی بر بلاک چین هستند که نشان دهنده مالکیت یک دارایی دیجیتال هستند. شوق اخیر در NFT شامل هنر و خلاقیت دیجیتال می شود (برای مثال، جک دورسی، مدیرعامل توییتر (NYSE:TWTR) اولین توییت منتشر شده را به قیمت 2.9 میلیون دلار از طریق NFT فروخت).

احمقانه به نظر می رسد؟ شاید. اما بحث در مورد NFT ها بیش از آنچه که به نظر می رسد است.

در این بخش می خوانید:

توکن های غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

توکن‌های غیرقابل تعویض به معنای بیت کوین (CRYPTO:BTC) ارزهای دیجیتال واقعی نیستند. ارزهای دیجیتال از بلاک چین برای توانایی آن در ردیابی تراکنش های مالی بین طرفین استفاده می کنند و به عنوان نوعی ارز دیجیتال برای استفاده در اینترنت و در دنیای اول دیجیتال طراحی شده اند.

NFT ها نیز بر روی یک بلاک چین ساخته شده اند اما در عوض برای تضمین مالکیت یک دارایی استفاده می شوند. آن را به عنوان یک گواهینامه مانند یک عنوان خودرو یا ملکی که مالک قانونی یک ماشین یا خانه را ذکر می کند، در نظر بگیرید، با این تفاوت که NFT مدرکی برای مالکیت به شکل دیجیتال است. اکثر NFT ها بر اساس شبکه بلاک چین اتریوم (CRYPTO:ETH) هستند.

NFT یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد است که به طور مستقیم با یک دارایی دیجیتال دیگر قابل تعویض نیست (بنابراین نام "غیر قابل تعویض" را به آن نسبت دادند). بسیاری از دارایی های فیزیکی نیز غیر قابل تعویض هستند. برای مثال، املاک و مستغلات غیرقابل تعویض هستند زیرا هر قطعه از اموال منحصر به فرد است.

در مقابل، یک توکن «fungible یا مثلثی»، توکنی است که با یکی دیگر مشابه آن قابل تعویض است. اتر توکن قابل تعویضی است که در شبکه اتریوم معامله می شود، به این معنی که یک اتر با دیگری یکسان است. در مورد بیت کوین هم همینطور. یک بیت کوین را می توان با بیت کوین دیگری مبادله کرد زیرا ارزش یکسانی دارند. ارزهای فیزیکی نیز به این روش کار می کنند. یک اسکناس فیزیکی دلار با اسکناس دلاری دیگر یکسان است و بنابراین هر یک «قابل تعویض» هستند. اما هر NFT منحصر به فرد است. مورد دیگری دقیقاً مانند آن وجود ندارد، بنابراین غیر قابل تعویض هستند - یا نمی توانند دقیقاً جایگزین دیگری شوند.

کد در این توکن دیجیتال نوشته شده و با استفاده از شبکه بلاکچینی که بر اساس آن است (معمولاً در اتریوم) ثبت می شود تا لیستی از مالکیت تاریخی و مالک فعلی یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد را ثابت کند. یک NFT می تواند هر خلاقیت دیجیتالی را نشان دهد - هنر، موسیقی، ویدئو، نوشتن و غیره.

آموزش nft

چند NFT وجود دارد؟

در پایان اکتبر 2021، نزدیک به 7000 نوع ارز دیجیتال مختلف در سراسر جهان وجود داشت. اکثر NFT ها بر روی اتریوم ساخته شده اند، اما بسیاری از این توکن ها از یک بلاک چین متفاوت یا بر روی یک پلت فرم اختصاصی NFT ساخته شده اند. در نتیجه، تعداد بی‌شماری NFT وجود دارد که آثار هنری، ویدیوها، محتوای بازی‌های ویدیویی، موسیقی و موارد دیگر را نشان می‌دهند. همانطور که تعداد بیشتری از هنرمندان و سازندگان از NFT برای ایمن سازی و کسب درآمد از آثار خود استفاده می کنند، این تعداد به مرور زمان افزایش می یابد.

NFT ها چگونه کار می کنند؟

NFT ها دقیقا چگونه استفاده می شوند؟ برای مثال مجموعه های هنری دیجیتال. در مارس 2021، یک NFT که تصویری به نام «Everydays: The First 5000 Days» اثر هنرمند Beeple را نشان می‌داد، توسط کریستیز به قیمت 69 میلیون دلار به حراج گذاشته شد. خریدار NFT اکنون مالکیت هنر دیجیتال متصل به آن را دارد. Larva Labs خالقان دیجیتال شخصیت‌های کریپتوپانکس را در سال 2017 به حراج گذاشتند. برخی از NFT ها اکنون میلیون ها دلار ارزش دارند.

اینها چند نمونه شدید از بالون کردن مقادیر NFT هستند. با این حال، برای عملکرد مشترک، هنرمندان می توانند از NFT برای فروش آثار خود به مجموعه داران و دیگر سازندگان دیجیتال استفاده کنند. مالک یا خالق یک NFT همچنین می‌تواند برای کپی این هنر یا استفاده آنلاین، حق امتیاز دریافت کند. NFT ها به عنوان راهی برای اجرای قانون کپی رایت دیجیتال و علامت تجاری قول می دهند.

موارد استفاده در دنیای واقعی نیز فراوان است. نایک (NYSE:NKE) دارای حق ثبت اختراع NFT برای احراز هویت کفش های کتانی به عنوان اقلام منحصر به فرد است. اما خارج از قلمرو اقلام کلکسیونر (شکلی از حدس و گمان هنرهای زیبای مدرن)، NFT ها می توانند ارزش عملی و روزمره داشته باشند. عنوان فوق الذکر دارایی های فیزیکی مانند اتومبیل یا املاک را به خاطر دارید؟ توکن های مبتنی بر بلاک چین می توانند برای تضمین مالکیت دارایی فیزیکی و حذف واسطه های گران قیمتی که به طور سنتی خدمات عنوان و اسناد قانونی مرتبط را انجام می دهند، استفاده شوند. با این حال، هنوز روزهای اولیه NFT است، بنابراین ایده‌های بیشتری می‌توانند در سال‌های آینده ظاهر شوند.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود