آموزش های متاورس

متاورس یک فناوری است که توسط هوش مصنوعی، ML و بلاک چین تقویت شده است و قرار است آموزش و یادگیری را در یک تجربه کاملاً جدید متحول کند. 

دنیای مجازی را تصور کنید که در آن میلیاردها نفر زندگی می‌کنند، کار می‌کنند، خرید می‌کنند، یاد می‌گیرند و با یکدیگر تعامل دارند - همه اینها از راحتی روی کاناپه‌هایشان در دنیای فیزیکی قابل رویت می باشد. در این دنیا، صفحه‌های رایانه‌ای که امروزه برای اتصال به یک وب جهانی از اطلاعات استفاده می‌کنیم، درست مانند زندگی واقعی، فقط بزرگ‌تر و بهتر، تبدیل به پورتال‌هایی برای یک قلمرو مجازی سه بعدی شده‌اند که قابل لمس هستند. فکس‌های دیجیتالی خودمان، یا آواتارها، آزادانه از تجربه‌ای به تجربه دیگر می‌روند و هویت و پولمان را با خود می‌برند.

این امر به عنوان متاورس شناخته می شود.

متاورس چیست؟

متاورس چشم اندازی از چیزی است که بسیاری در صنعت کامپیوتر معتقدند تکرار بعدی اینترنت است: فضای مجازی واحد، مشترک، غوطه ور، پایدار و سه بعدی که در آن انسان ها زندگی را به گونه ای تجربه می کنند که در دنیای فیزیکی نمی توانستند.

برخی از فناوری‌هایی که دسترسی به این دنیای مجازی را فراهم می‌کنند، مانند هدست‌های واقعیت مجازی (VR) و عینک‌های واقعیت افزوده (AR) به سرعت در حال تکامل هستند. سایر اجزای حیاتی متاورس، مانند پهنای باند کافی یا استانداردهای قابلیت همکاری، احتمالاً سالها باقی مانده اند یا ممکن است هرگز محقق نشوند.

این مفهوم جدید نیست: اصطلاح متاورس در سال 1992 توسط نویسنده نیل استفنسون در رمان علمی تخیلی خود Snow Crash ابداع شد و کار بر روی فناوری‌هایی که زیربنای یک اینترنت مبتنی بر واقعیت مجازی هستند به دهه‌ها قبل برمی‌گردد.

چرا متاورس مهم است؟

وقتی فیس‌بوک هویت شرکتی خود را در اکتبر 2021 به متا تغییر داد و اعلام کرد که در آن سال حداقل 10 میلیارد دلار در این مفهوم سرمایه‌گذاری می‌کند، «متاورس» به یک کلمه رایج تبدیل شد. علاوه بر متا، غول های فناوری از جمله گوگل، مایکروسافت، انویدیا و کوالکام نیز میلیاردها دلار در این مفهوم سرمایه گذاری می کنند. شرکت مشاوره مدیریت McKinsey & Company به طرز صعودی پیش بینی کرده است که اقتصاد متاورس می تواند تا سال 2030 به 5 تریلیون دلار برسد. انتظار می رود تجارت الکترونیک موتور غالب باشد و بازی، سرگرمی، آموزش و بازاریابی در metaverse نیز به بخش های مهم تبدیل شوند.

امروزه شرکت ها از این اصطلاح برای اشاره به انواع مختلف محیط های آنلاین پیشرفته استفاده می کنند. این اصطلاحات از بازی‌های ویدیویی آنلاین مانند فورتنایت گرفته تا مکان‌های کار مجازی نوپا مانند مایکروسافت Mesh یا Horizon Workrooms متا تا اتاق‌های رختکن مجازی و اتاق‌های عمل مجازی را شامل می‌شود. 

ترکیبی از شور و شوق غیرانتقادی برای متاورس و عدم اطمینان عمیق در مورد چگونگی بیرون آمدن آن، برخی از واکنش‌ها را برانگیخته است. ناظران صنعت این سوال را مطرح کرده‌اند که آیا متاورس در نهایت با تجربیات دیجیتالی که امروز داریم بسیار متفاوت خواهد بود یا اگر چنین است، آیا افراد مایل خواهند بود ساعت‌ها در روز را در یک هدست به فضای دیجیتال بگذرانند. با این حال، آینده‌پژوهان دیگر استدلال می‌کنند که در حالی که روزهای اولیه فراجهت است و موانع فنی اساسی هنوز وجود دارد، متاورس اتفاق خواهد افتاد. و با یک انفجار بزرگ از راه خواهد رسید. دیو رایت، مدیر ارشد نوآوری در ارائه‌دهنده فناوری اطلاعات ServiceNow، به نویسنده TechTarget جورج لاتون در «تاریخ فراجهان توضیح داد» گفت: «روشن است که این یکی از مورد انتظارترین تحولات فناوری در دهه آینده است.

متاورس چگونه کار می کند؟

به طور کلی، متاورس یک اکوسیستم دیجیتالی است که بر اساس انواع مختلف فناوری سه بعدی، نرم‌افزار همکاری بلادرنگ و ابزارهای مالی غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین ساخته شده است.

عواملی مانند میزان قابلیت همکاری بین دنیای مجازی، قابلیت حمل داده ها، حاکمیت و رابط های کاربری به نحوه بیرون آمدن متاورس بستگی دارد.

لورن لوبتسکی، مدیر ارشد Bain & Company، در جلسه ای در مورد متاورس در اجلاس استراتژی پلتفرم MIT 2022، سه سناریو ممکن را تشریح کرد:

 • متاورس همچنان دامنه ای از برنامه های کاربردی است که توسط مصرف کنندگان برای سرگرمی و بازی استفاده می شود، اما از واقعیت مجازی فراگیر فاصله دارد.
 • متاورس توسط اکوسیستم های رقیب بزرگ کنترل می شود - به عنوان مثال، دنیای متا اپل و اندروید - با قابلیت همکاری محدود.
 • متاورس فضایی پویا، باز و قابل تعامل است، بسیار شبیه به اینترنت اما به صورت سه بعدی.

این فناوری ها بیشترین تأثیر را در توسعه متاورس در دهه آینده خواهند داشت:

 • هوش مصنوعی
 • اینترنت اشیا
 • واقعیت گسترده
 • رابط های مغز و کامپیوتر
 • مدل سازی و بازسازی سه بعدی
 • محاسبات فضایی و لبه ای
 • بلاک چین

متاورس امروزه برای چه چیزی استفاده می شود؟

صنعت بازی های آنلاین تجربه چندین دهه در ایجاد دنیای مجازی همهجانبه دارد. تا آنجایی که یک پروتو متاورس کاربرد اصلی دارد، مخاطبان انبوه در بازی هایی مانند Roblox ،Epic Games و Decentraland می‌آیند، پیشنهاد می‌کنند که بازی، ساختن دنیای مجازی و سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است. 

شرکت‌ها در حال آزمایش برنامه‌های متاورس در محل کار هستند که بر اساس برنامه‌های کاربردی مجازی شرکت‌ها در طول همه‌گیری برای پشتیبانی از کار از راه دور مستقر شده‌اند. کاربرد اولیه فناوری های متاورس شامل آموزش در محل کار است. استر آجائو، نویسنده خبری TechTarget گزارش داد که برخی از بیمارستان‌ها در حال حاضر از VR و AR برای آموزش روش‌های پزشکی رایج استفاده می‌کنند. یکی از فناوری‌هایی که اخیراً توسط FDA تأیید شده است Medivis است، یک سیستم جراحی AR که به جراحان اجازه می‌دهد به سرعت با سیستم تصویربرداری دیجیتال بیمارستان همگام شوند.

دیگر برنامه های کاربردی متاورس در حال آمدن است شامل موارد زیر می باشد:

 • آواتارهای دوقلو دیجیتال. به گزارش Ajao، این دوقلوها نه تنها بر روی صفحه نمایش رایانه وجود خواهند داشت، بلکه به عنوان هولوگرام های مبتنی بر هوش مصنوعی یا تصاویر هولوگرافیک ارائه می شوند که وظایف محوله به آنها اختصاص داده شده است. برای مثال، یک مدیر عامل می‌تواند هولوگرام مبتنی بر هوش مصنوعی از خود را فعال کند تا همزمان با چندین گروه ذینفع درگیر شود.
 • Metaverse برای همکاری کاری. J.P. Gownder، تحلیلگر Forrester، گفت که شرکت ها شروع به استفاده از متاورس برای افزودن "یک عنصر واقع گرایی" به تجربیات کاری از راه دور کرده اند. این امر شامل راه اندازی اتاق های سه بعدی است که در آن کارمندان می توانند با یکدیگر همکاری کنند.

چگونه NFT ها در متاورس قرار می گیرند؟

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) نقش مهمی در سودمندی و محبوبیت متاورس دارند. NFT ها نوعی دارایی دیجیتال امن هستند که بر اساس همان فناوری بلاک چین مورد استفاده ارزهای دیجیتال است. به جای ارز، یک ان اف تی می تواند یک اثر هنری، یک آهنگ یا املاک دیجیتال را نشان دهد. NFT نوعی سند دیجیتال یا مدرک مالکیت را به مالک می دهد که می تواند در متاورس خرید یا فروخته شود.

Metaverse Group خود را به عنوان اولین شرکت املاک مجازی در جهان معرفی می کند. به عنوان عاملی برای تسهیل خرید یا اجاره ملک یا زمین در چندین دنیای مجازی متاورس، از جمله Decentraland ،Sandbox ،Somnium و Upland عمل می کند. پیشنهادات شامل فضاهای کنفرانس و تجاری، گالری های هنری، خانه های خانوادگی و "مکان های پاتوق" است.

در حالی که متاورس فرصت هایی را برای شرکت های جدیدی مانند گروه متاورس ایجاد کرده است تا کالاهای دیجیتالی ارائه دهند، شرکت های مستقر در زمینه آجر و ملات نیز وارد این عرصه شده اند. به عنوان مثال، نایک RTFKT را خریداری کرد، استارتاپی که کفش های کتانی مجازی بی نظیری و مصنوعات دیجیتال با استفاده از NFT ها، احراز هویت بلاک چین و واقعیت افزوده تولید می کند.

قبل از خرید، نایک هفت درخواست علامت تجاری برای کمک به ایجاد و فروش کفش‌های کتانی و پوشاک مجازی ثبت کرد. نایک و Roblox همچنین در "Nikeland" شریک شدند، دنیای دیجیتالی که در آن طرفداران نایک می توانند بازی کنند، به آواتارهای خود متصل شوند و لباس مجازی بپوشانند.

نیک دونارسکی، یکی از بنیان‌گذاران Ore System، یک جامعه آنلاین متشکل از گیمرها، سازندگان محتوا و توسعه‌دهندگان بازی، می‌گوید: «NFT و بلاک‌چین پایه‌ای برای مالکیت دیجیتال است. "مالکیت هویت واقعی یک فرد به متاورس منتقل می شود و NFT ها وسیله آن خواهند بود."

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود