آموزش واقعیت مجازی (VR)

معرفی واقعیت مجازی

virtual reality به اختصار VR، به معنای واقعیت مجازی یک محیط مصنوعی است که با نرم افزار ایجاد شده و به کاربر ارائه می شود به طوری که کاربر آن را به عنوان یک محیط واقعی بپذیرد. در یک کامپیوتر، واقعیت مجازی عمدتا از طریق دو تا از پنج حس، بینایی و شنوایی تجربه می شود.

ساده ترین شکل واقعیت مجازی یک تصویر 3 بعدی است که می تواند به طور تعاملی در یک کامپیوتر شخصی مورد بررسی قرار گیرد، معمولا با دستکاری کلید ها و یا ماوس می توان محتوای تصویر را در برخی جهات حرکت داد  یا در تصویر زوم کرد و یا از حالت زوم خارج شد.

تلاش های پیچیده ای شامل رویکردهایی مانند صفحه نمایش های گرد و پوشیده، اتاق های واقعی با رایانه های پوشیدنی و دستگاه های haptics که به شما اجازه می دهد تا تصاویر صفحه نمایش را احساس کنید.

واقعیت مجازی را می توان به 2 دسته تقسیم کرد:

 • شبیه سازی یک محیط واقعی برای آموزش و پرورش.
 • توسعه یک محیط خیالی برای یک بازی یا داستان تعاملی.

زبان مدل سازی واقعیت مجازی (VRML) اجازه می دهد تا خالق تصاویر و قوانینی برای نمایش و تعامل خود با استفاده از اظهارات زبان متنی مشخص کند.

نقش VR در زندگی روزمره در جلسات، ارتباطات شخصی، نظارت بر کار، بازی سازی و آموزش به وضوح آشکار است و به نوبه خود در کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت تماس، یک حرکت مغناطیسی بوده  تا شاهد ظهور VR امروزی باشیم.

کاربرد واقعیت مجازی

 • مناسب برای توسعه دهندگان، برنامه نویسان آواتار، مهندسین نرم افزار، طراحان سه بعدی، طراحانتجربه کاربری و غیره
 • صنعت بازی سازی
 • صنعت فیلم سازی
 • ایجاد ویدئو 3 بعدی
 • در کنسرت ها و تئاتر ها
 • هوانوردی، پزشکی و نظامی
 • بازاریابی و توسعه محصول
 • خرده فروشی
 • طراحی و معماری
 • سفر و گردشگری
 • ماجراجویی و سرگرمی

واقعیت مجازی در Unity

واقعیت مجازی به کاربران تجربه بازی سازی سه بعدی ارائه می دهد و در کنار Unity با قابلیت های انیمیشن سازی سه بعدی آن، یکی از بهترین گزینه ها برای توسعه دهندگان بازی جهت ساخت بازی های واقعیت مجازی out-of-the-box برای سیستم عامل های مختلف مانند Google Cardboard، Oculus Rift و Samsung Gear VR می باشد.

Unity VR به شما امکان می دهد که دستگاه های واقعیت مجازی را مستقیما از Unity، بدون هیچ گونه پلاگین خارجی در پروژه ها، مورد هدف قرار دهید. Unity VR یک API پایه و قابلیتی را با سازگاری برای چندین دستگاه فراهم می کند.

با استفاده از پشتیبانی از VR بومی در  Unity، نتایج زیر بدست می آید:

 • نسخه های پایدار هر دستگاه VR
 • رابط API برای برقراری ارتباط با دستگاه های مختلف  VR
 • یک پوشه پروژه تمیز با هیچ پلاگین خارجی برای هر دستگاه
 • توانایی اضافه کردن و تغییر بین دستگاه های متعدد در برنامه های خود
 • افزایش کارایی (بهینه سازی موتورهای Unity سطح پایین برای دستگاه های بومی امکان پذیر است)

واقعیت مجازی در Unreal Engine

Unreal Engine یک مجموعه کامل از ابزارهای توسعه بازی است که توسط توسعه دهندگان بازی ساخته شده است. Unreal Engine از بازی های دو بعدی موبایل تا console blockbusters، experiments indie و واقعیت مجازی را می تواند پوشش دهد.

Unreal Engineاز تمام دستگاه های اصلی پشتیبانی می کند و شما هیچ گونه مشکل برای راه اندازی پروژه بازی خود برای VR ندارید.

واقعیت مجازی در Game Maker Studio

 GameMaker یک ابزار توسعه ی بازی است که شما را قادر به ساخت بازی های دو بعدی و سه بعدی می کند که قابلیت خروجی گرفتن برای HTML5، Windows Phone 8، Ubuntu Linux، Tizen، iOS را دارد.

GameMaker میتوند در ساخت بازی های VR در محیط VR مفید باشد.

واقعیت مجازی در C#.net

با یادگیری کدنویسی با سی شارپ می وانید در یونیتی بازی های واقعیت مجازی بسازید. زبان C#.net شی گرا، ساده و چندمنظوره  است. این ویژگی ها سبب شد تا از سی شارپ در پروژه‌های بزرگ برنامه‌نویسی استفاده بهینه شود.

یونیتی به عنوان یکی از محبوب ترین موتورهای بازی دنیا، از زبان برنامه نوسی بسیار قدرتمند سی شارپ استفاده می کند. با اسکریپت نویسی با زبان سی شارپ می توان بازی های VR پیچیده ای ساخت.

واقعیت مجازی در React VR

در حال حاضر برندها گزینه های بیشتری برای ایجاد تجربه واقعیت مجازی برای مشتریان دارند که یکی از آنها React VR است. React VR بسیار شبیه به کاربرد React Native می باشد و بسیاری از مزایای آن را نیز به اشتراک می گذارد. React VR ویژگی های VR مانند توانایی افزودن صحنه های سه بعدی و پانوراماهای 360 درجه در UI را معرفی می کند و همچنین از API هایی مانند WebGL و WebVR استفاده می کند. همچنین این امکان را فراهم می کند تا نمونه کار ها و ایده های VR را تست کنید و امکان توسعه رابط کاربری در VR را فراهم می کند.

واقعیت مجازی در Android Studio

در زمان توسعه ی برنامه Cardboard برای اندروید، موارد زیادی از جمله تمام فایل ها و پوشه ها، کلاس های جاوا و آبجکت ها، توابع و متغیرها باید ردیابی و بررسی شوند. شما نیاز به یک ساختار برنامه سازمان یافته جاوا و نحو زبان، تنظیم گزینه ها و مدیریت فرآیندهای برای ساخت و اشکال زدایی برنامه ها دارید. Android Studio، یک IDE قدرتمند (محیط توسعه یکپارچه) توسط JetBrains بر بالای IntelliJ IDEA ساخته شده است که مجموعه ای از ابزارهای هوشمند و پیشرفته توسعه جاوا می باشد. به راحتی می توان یک Virtual Device در Android Studio ساخت تا با این دستگاه مجازی (گوشی یا تبلت مجازی) پروژه های اندروید را در محیط کامپیوتر (بدون استفاده از هیچ دستگاه واقعی) اجرا و تست کنیم.

ابزارهای قابل استفاده در واقعیت مجازی

آیا این نوشته را دوست داشتید؟