آموزش اندروید استودیو

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی اندروید استودیو (Android Studio)

اندروید استودیو (Android Studio) یک محیط رسمی توسعه یکپارچه (IDE) برای سیستم عامل اندروید گوگل است که بر روی نرم افزار IntelliJ IDEA JetBrains ساخته شده و به طور خاص برای توسعه اندروید طراحی شده است. برای دانلود در سیستم عامل های مبتنی بر ویندوز، macOS و Linux موجود است. این برنامه یک جایگزین برای Eclipse Android Development Tools (ADT) به عنوان IDE اصلی برای توسعه برنامه های کاربردی اندروید نیتیو است.

گوگل برای توسعه برنامه های اندرویدی محیطی به نام Android Studio را در سال 2013 به صورت رایگان منتشر کرد. از مه 2019، Kotlin زبان مورد علاقه Google برای توسعه برنامه Android است. هنوز، سایر زبان های برنامه نویسی توسط اندروید استودیو مانند جاوا و سی پلاس پلاس پشتیبانی می شوند.

در زمان توسعه ی برنامه Cardboard برای اندروید، موارد زیادی از جمله تمام فایل ها و پوشه ها، کلاس های جاوا و آبجکت ها، توابع و متغیرها باید ردیابی و بررسی شوند. شما نیاز به یک ساختار برنامه سازمان یافته جاوا و نحو زبان، تنظیم گزینه ها و مدیریت فرآیندهای برای ساخت و اشکال زدایی برنامه ها دارید. Android Studio، مجموعه ای از ابزارهای هوشمند و پیشرفته توسعه جاوا می باشد. به راحتی می توان یک Virtual Device در Android Studio ساخت تا با این دستگاه واقعیت مجازی (VR) (گوشی یا تبلت مجازی) پروژه های اندروید را در محیط کامپیوتر (بدون استفاده از هیچ دستگاه واقعی) اجرا و تست کنیم.

ویژگی های اندروید استودیو (Android Studio)

اندروید استودیو

ویژگی های ارائه شده:

  • پشتیبانی ساخت مبتنی بر درجه
  • اصلاح و پالایش سریع اندروید
  • ابزارهای خط برای گرفتن عملکرد، قابلیت استفاده، سازگاری نسخه و سایر مشکلات
  • ادغام ProGuard و قابلیت های امضای برنامه
  • ویزارد مبتنی بر الگو برای ایجاد طرح ها و مؤلفه های مشترک Android
  • یک ویرایشگر طرح غنی که به شما امکان می دهد تا اجزای UI را بکشید و رها کنید، گزینه پیش نمایش طرح بندی ها در تنظیمات چند صفحه است.
  • پشتیبانی از ساخت برنامه های Android Wear
  • پشتیبانی داخلی برای Google Cloud Platform، امکان ادغام با Firebase Cloud Messaging (قبلی "Google Cloud Messaging") و Google App Engine
  • دستگاه مجازی Android (Emulator) برای اجرای و اشکال زدایی برنامه ها در استودیوی Android.

Android Studio از تمام زبان های برنامه نویسی یکسانی IntelliJ (و CLion) پشتیبانی می کند، به عنوان مثال: جاوا، ++C و موارد دیگر با پسوندهایی مانند Go؛ و Android Studio 3.0 یا بعد از آن از Kotlin و "کلیه ویژگی های زبان 7 جاوا و زیر مجموعه ای از ویژگی های زبان جاوا 8 پشتیبانی می کند که در نسخه پلتفرم متفاوت است." پشتیبان پروژه های خارجی برخی از ویژگی های جاوا 9 است. در حالی که IntelliJ که اندروید استودیو ساخته شده است از کلیه نسخه های جاوا و Java 12 منتشر شده پشتیبانی می کند، هنوز مشخص نیست که اندروید استودیو از نسخه های Java تا Java 12 پشتیبانی می کند (اسناد ذکر شده از پشتیبانی جزئی Java 8) استفاده می کند. حداقل برخی از ویژگی های جدید زبان تا Java 12 در Android قابل استفاده است.

شبیه ساز اندروید استودیو (Android Studio)

Android Emulator دستگاه های Android را بر روی رایانه شما شبیه سازی می کند تا بتوانید بدون نیاز به داشتن هر دستگاه فیزیکی، برنامه خود را بر روی انواع دستگاه ها آزمایش کنید. شبیه ساز تقریبا تمام قابلیت های یک دستگاه Android واقعی را ارائه می دهد. می توانید تماس های تلفنی و پیام های متنی را شبیه سازی کنید، مکان دستگاه را مشخص کنید، سرعت شبکه های مختلف را شبیه سازی کنید، چرخش و سنسورهای سخت افزاری دیگر را شبیه سازی کنید، به فروشگاه Google Play دسترسی داشته باشید و موارد دیگر.

تست برنامه شما روی شبیه ساز سریعتر و آسان تر از انجام این کار در یک دستگاه فیزیکی است. به عنوان مثال، می توانید داده ها را سریعتر از شبیه ساز به USB متصل کنید. این شبیه ساز از پیکربندی های از پیش تعریف شده برای تلفن های مختلف Android، تبلت ها، Wear OS و دستگاه های Android TV تهیه شده است. می توانید از طریق رابط کاربری گرافیکی آن و به صورت برنامه ای از طریق خط فرمان و کنسول شبیه ساز از شبیه ساز استفاده کنید.

تفاوت Android Studio و Eclipse ADT

به دلیل این امر که Android Studio بر اساس JetBrains می باشد عملکرد سریعتری نسبت به اکلیپس (Eclipse) دارد. همچنین این محیط مانند RAM فضای کمتری اشغال می کند. علاوه بر این، Android Studio به شکل یک پکیج منتشر شده و نیاز به افزودن پلاگین نیست اما برای استفاده از Eclipse باید به Eclipse پلاگین را اضافه کرد. GUI Designer در اندروید استودیو قوی تر از Eclipse ADT می باشد. Android Studio مطمئنا یک قدم جلوتر از Eclipse است، چرا که جایگاه خود را به عنوان IDE اصلی برای توسعه نرم افزار Android در کمتر از یک سال از دست داده است. از آنجایی که اندروید استودیو در سال 2013 اعلام شد، در میان برنامه نویسان برنامه اندروید، تبلیغ عظیمی شکل گرفت و بدون شک این محیط تقریبا همه ی انتظارات را برآورده کرد.

ساخت بازی در اندروید استودیو (Android Studio)

ساخت بازی یا توسعه بازی ویدیویی فرآیندی است که در آن بازی‌های ویدئویی عرضه می‌شوند. توسعه بازی های کامپیوتری و کنسول های تجاری سنتی معمولا توسط یک ناشر تامین می شود. تهیه‌کننده و ناشر معمولاً خارج از تیم طراحی و از شرکت‌های بیرونی هستند و می توانند در طول چند سال این فرآیند را به اتمام برسانند. بازی های Indie معمولا زمان و پول کمتری می گیرند و می توانند توسط افراد و توسعه دهندگان کوچک تولید شوند. صنعت بازی مستقل افزایش یافته است و با رشد سیستم های جدید توزیع آنلاین مانند Steam و Uplay و همچنین مارکت های بازی موبایل برای دستگاه های Android و iOS این روند تسهیل شده است.

مسیر اصلی توسعه بازی های کامپیوتر و کنسول به طور کلی شامل مراحل مختلفی است: ابتدا در پیش تولید بازی استقرار، نمونه اولیه و اسناد طراحی بازی نوشته می شود. چنانچه این ایده تایید شد و توسعه دهنده بودجه ای دریافت کرد، توسعه در مقیاس کامل آغاز می شود. توسعه کامل بازی شامل یک تیم از 20 تا 100 نفر با مسئولیت های مختلف از جمله طراحان، هنرمندان، برنامه نویسان و تسترها است. می توانید با استفاده از موتور بازی LibGDX که به راحتی در دسترس اندروید است، بازی خود را بسازید.

کاتلین و اندروید استودیو (Android Studio)

کاتلین (Kotlin) یک زبان برنامه نویسی چند سکویی، استاتیک و همه منظوره با استنتاج نوع است. کاتلین توسط JetBrains طراحی شده که طراح رسمی هوشمندانه ترین IDE جاوا، به نام Intellij IDEA است. به گونه ای طراحی شده است که به طور کامل با جاوا همکاری کند. نسخه JVM کتابخانه استاندارد آن به کتابخانه کلاس جاوا بستگی دارد، اما استنتاج نوع باعث می شود که سینتکس آن مختصر تر باشد. همچنین تحت تاثیر زبان های دیگر برنامه نویسی مانند جاوا، اسکالا، Groovy و غیره است. سینتکس Kotlin ممکن است دقیقا مشابه با JAVA نباشد، با این حال، در داخل Kotlin کتابخانه کلاس Java موجود است تا نتایج فوق العاده برای برنامه نویسان تولید کند. قابلیت تعامل، ایمنی کد و وضوح را برای توسعه دهندگان در سراسر جهان فراهم می کند.

به طور رسمی توسط Google برای توسعه تلفن همراه در اندروید پشتیبانی می شود. از زمان انتشار اندروید استودیو 3.0 در اکتبر 2017، کاتلین به عنوان جایگزینی برای کامپایلر استاندارد جاوا درج شده است. کامپایلر اندروید کاتلین به کاربر اجازه می دهد تا از بین کد های سازگار با جاوا 6 یا جاوا 8 استفاده کند.کاتلین از مه 2019 زبان اصلی مورد علاقه Google برای توسعه برنامه اندروید است. در سال 2017، Google اعلام کرد Kotlin زبان رسمی توسعه اندروید است. کاتلین یک زبان برنامه نویسی اوپن سورس است که ویژگی های برنامه نویسی شی گرا و تابعی را در یک پلتفرم منحصر به فرد ترکیب می کند. همچنین از طریق بنیاد کاتلین توسط JetBrains و Google حمایت مالی می شود.

برنامه های بهتر Android را با Kotlin سریعتر بنویسید. Kotlin یک زبان برنامه نویسی با فرم مدرن است که باعث افزایش بهره وری و افزایش شادی توسعه دهنده شما می شود. اندروید استودیو پشتیبانی کلاس اول را برای Kotlin ارائه می دهد. این نرم افزار حتی دارای ابزار داخلی برای کمک به شما در تبدیل کد مبتنی بر جاوا به Kotlin است. ابزار Show Kotlin Bytecode به شما امکان می دهد تا هنگام یادگیری کاتلین، کد معادل جاوا را مشاهده کنید.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود