آموزش کاتلین (Kotlin)

دسته بندی: زبان برنامه نویسی

کاتلین

آنچه در این صفحه می خوانید:

کاتلین چیست؟

کاتلین یک زبان برنامه نویسی چند سکویی، استاتیک و همه منظوره با استنتاج نوع است. کاتلین توسط JetBrains طراحی شده که طراح رسمی هوشمندانه ترین IDE جاوا، به نام Intellij IDEA است. به گونه ای طراحی شده است که به طور کامل با جاوا همکاری کند. نسخه JVM کتابخانه استاندارد آن به کتابخانه کلاس جاوا بستگی دارد، اما استنتاج نوع باعث می شود که سینتکس آن مختصر تر باشد. همچنین تحت تاثیر زبان های دیگر برنامه نویسی مانند جاوا، اسکالا، Groovy و غیره است. سینتکس Kotlin ممکن است دقیقا مشابه با JAVA نباشد، با این حال، در داخل Kotlin کتابخانه کلاس Java موجود است تا نتایج فوق العاده برای برنامه نویسان تولید کند. قابلیت تعامل، ایمنی کد و وضوح را برای توسعه دهندگان در سراسر جهان فراهم می کند.

به طور رسمی توسط Google برای توسعه تلفن همراه در اندروید پشتیبانی می شود. از زمان انتشار اندروید استودیو 3.0 در اکتبر 2017، کاتلین به عنوان جایگزینی برای کامپایلر استاندارد جاوا درج شده است. کامپایلر اندروید کاتلین به کاربر اجازه می دهد تا از بین کد های سازگار با جاوا 6 یا جاوا 8 استفاده کند.کاتلین از مه 2019 زبان اصلی مورد علاقه Google برای توسعه برنامه اندروید است. در سال 2017، Google اعلام کرد Kotlin زبان رسمی توسعه اندروید است. کاتلین یک زبان برنامه نویسی اوپن سورس است که ویژگی های برنامه نویسی شی گرا و تابعی را در یک پلتفرم منحصر به فرد ترکیب می کند. همچنین از طریق بنیاد کاتلین توسط JetBrains و Google حمایت مالی می شود.

ویژگی های کاتلین

بهره وری

زبان برنامه نویسی Kotlin نه تنها برای یادگیری آسان است، بلکه در شیوه کدگذاری برنامه شما نیز مؤثر است. برنامه نویسان دیگر نیازی به صرف وقت زیادی برای جستجوی در این زبان نخواهند داشت. یکی از جذاب ترین ویژگی های Kotlin برای توسعه دهندگان این است که باعث کاهش طول کد می شود. در مقایسه با جاوا، می توانید همین موارد را با خطوط کمتری بنویسید. در حقیقت، کدگذاری تقریبا 20٪ کمتر از جاوا است. با این کاهش طول، شانس بهتری برای بهبود کیفیت و عملکردها دارید. Kotlin اساسا باعث می شود که برنامه نویسی کارایی داشته باشد و آزمایش آن را بی نقص انجام دهد.

گسترش توابع

همانطور که از نام "Extension Functions" پیداست به شما امکان می دهد ویژگی هایی را به مؤلفه موجود خود اضافه کنید. این برای محاسبات و همچنین برای اضافه کردن رشته ها مناسب است.به عبارت ساده، گسترش توابع به شما امکان می دهد بدون تغییر بخش عمده کد عملکرد را گسترش دهید.

قابلیت همکاری گسترده

این یک نمونه عالی از قابلیت همکاری جاوا است. می توانید کدهای جاوا را روی Kotlin و برعکس اجرا کنید. شما فقط باید کلاس جاوا را در بالا به پروژه Kotlin خود اضافه کنید. این دو زبان با هم تعامل دارند که مسیر پیشرفت توسعه دهندگان را آسان تر و پربارتر می کنند. شما به راحتی می توانید با کمک تابع قابلیت همکاری، پروژه خود را در هر دو زبان کامپایل کنید که به شما امکان می دهد زبان برنامه نویسی را بدون تعویض کدها تغییر دهید. کاتلین زبانی است که 100٪ قابل تعامل است. اگر می خواهید به یک روش Kotlin از یک کلاس جاوا یا برعکس دسترسی پیدا کنید، می توانید بدون هیچ گونه پارامتر اضافی این کار را انجام دهید.

کاهش کراش در زمان اجرا

در کاتلین، می توانید هنگام تهیه پروژه خود، به راحتی NullPointerException را شناسایی کنید. این تضمین می کند که هر متغیر به به صورت غیر معتبر عمل می کند را شناسایی کند، بنابراین تعداد کراش را در زمان اجرا کاهش می دهد. اگر می خواهید بر روی یک مقدار null نگه دارید، فقط علامت سؤال را به عنوان پایان نوع متغیر اضافه کنید.

هزینه پایین

دلیل عمده کسب و کار طرفداری از Kotlin نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی هزینه کم دریافت آن است. اوپن سورس است، بنابراین نیازی به سرمایه گذاری در لایسنس ندارید. ثانیا، نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی، یادگیری Kotlin برای توسعه دهندگان بسیار آسان است.

از دیگر ویژگی های کاتلین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارای سینتکس مشابه جاوا
 • Kotlin بر اساس JVM و یک زبان تابعی است که کدنویسی را مختصر می کند
 • دارای عکلکرد بهتر و زمان اجرای کمتر
 • ساده سازی ساخت اپلیکیشن های تعاملی
 • کاتلین یک زبان با نام تجاری جدید است که به توسعه دهندگان شروع تازه ای می بخشد. درواقع جایگزین جاوا نیست، هرچند که توسعه یافته JVM است.
 • کاتلین اولین زبان رسمی توسعه آندروید شناخته شده است.

Kotlin آینده توسعه برنامه های اندرویدی است. این یک زبان بسیار قابل اعتماد، انعطاف پذیر و ایمن است. با حداقل هزینه درگیر و افزایش راندمان وعده داده شده توسط این زبان، استفاده از Kotlin می تواند باعث افزایش سودآوری و بهبود تجارت شود. علاوه بر این، نه تنها خطاها را کاهش می دهد بلکه باعث کاهش در زمان اجرا می شود، بنابراین اشکال زدایی را قابل اعتماد می کند.

مزایای استفاده از کاتلین

کاملا قابل تعامل با جاوا است

همانطور که قبلا نیز گفته شد، یکی از بزرگترین راحتی استفاده از Kotlin این است که با جاوا سازگار است! با تمام ابزارها و فریمورک های آن، می توانید موارد را به پروژه های کاتلین بدون نیاز به تغییر کل پروژه در جاوا خود اضافه کنید.

مختصر تر از جاوا است

و این بدون شک یکی از بزرگترین مزیت های Kotlin نسبت به توسعه اندروید جاوا است. شما قادر هستید مشکلات مشابه را با استفاده از خطوط کمتری از کد حل کنید که تنها می تواند با یک خطای کمتر و خرابی در سمت UX به یک کد مطمئن تر تبدیل شود. برخی از ویژگی های کاتلین که مسئولیت خاص بودن کد آن را بر عهده دارند عبارتند از:

 • Data classes
 • Smart casts
 • Type interface
 • Properties

کد امن تر

قبلاً تصریح کردیم که کد کاتلین مختصر تر است، بنابراین ناگفته نماند که یک کد مختصر، جمع و جور و روشن به طور ضمنی یک کد امن تر است! فشرده تر بودن، خطاهای کمتری را ممکن می کند و از اشتباهات رایج در برنامه نویسی جلوگیری می کند. منظور از جلوگیری از اشتباه در طراحی این است که توسعه دهندگان تشویق می شوند موضوعات بالقوه ای را که کد آنها ممکن است از مراحل اولیه فرآیند توسعه برنامه ارائه دهد، در نظر بگیرند و بنابراین، کاتلین به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که محتاط باشند و کدهای محکم تر و با ثبات تر را در تولید بنویسند.

با کامپایلر دقیق تر و ایمن تر همراه است

هنگام ایجاد این زبان برنامه نویسی، اضافه کردن یک کامپایلر خوب یکی از اهداف اصلی تیم توسعه Kotlin بوده است. در اینجا برخی از جنبه های مهم کامپایلر در کاتلین آورده شده است:

 • خطاها را در زمان کامپایل و نه در زمان اجرا تشخیص می دهد و از اصل "fail-fast" استفاده می کند.
 • تعداد زیادی چک را انجام می دهد، خطاهای زمان اجرا و تعداد اشکالات موجود در کد را کاهش می دهد.

حفظ آن آسانتر است

بدون دلیل نیست که کاتلین یک زبان یک مرحله ای برای توسعه همه برنامه ها باشد، از IDE های زیادی پشتیبانی می کند که شامل Android Studio می باشد. بنابراین، شما می توانید از همه ابزارهایی که قبلا مورد آزمایش قرار داده اید، برای حفظ کد پایه خود استفاده کنید.

برای تقویت بهره وری شما ایجاد شده است

یکی دیگر از مزیت های مهم Kotlin نسبت به جاوا این است که با بهره وری از توسعه دهنده در ذهن ساخته شده است و ناگفته نماند که بهره‌وری پیشرفته به کد مختصر به سینتکس بصری و طراحی کلی زبان پاک آن برمی گردد. برای نوشتن کد جدید در کاتلین، استقرار آن و حفظ آن، زمان کمتری از شما می گیرد و صرفا كد مشخص و واضح آن، فقط در کاتلین باعث افزایش بهره‌وری توسعه دهندگان است. از این منظر، این زبان با بسیاری از ویژگی های قدرتمند مجهز شده که کارهای روزمره توسعه را تسریع می کند:

 • اعلام شی
 • مقادیر پارامتر
 • توابع توسعه

معماری کاتلین

Kotlin یک زبان برنامه نویسی است و معماری خاص خود را برای اختصاص حافظه و تولید خروجی با کیفیت به کاربر نهایی دارد. سناریوهای مختلفی وجود دارد که کامپایلر کاتلین متفاوت کار خواهد کرد، هر زمان که انواع دیگری از زبان ها مانند Java و جاوااسکریپت را هدف قرار دهد. کامپایلر Kotlin یک کد بایت ایجاد می کند و کد بایت می تواند روی JVM اجرا شود که دقیقا برابر با کد بایت تولید شده توسط فایل Java.class است. هر زمان که دو فایل رمزگذاری شده بایت روی JVM اجرا شود، می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و اینگونه است که یک ویژگی قابل تعامل در Kotlin برای جاوا ایجاد می شود.

معماری کاتلین

هرگاه Kotlin JavaScript را هدف قرار دهد، کامپایلر فایل kt. را به ES5.1 تبدیل می کند و یک کد سازگار برای JavaScript ایجاد می کند. کامپایلر Kotlin قادر است کدهای سازگار با پلتفرم پایه را از طریق LLVM ایجاد کند.

مثال های کاتلین

سبک برنامه نویسی تابعی

کاتلین محدودیت جاوا را برای اجازه دادن به روش های ایستا و متغیرهای موجود فقط در بادی کلاس امکان پذیر می کند. اشیاء و توابع ایستا را می توان در سطح بالای بسته بدون نیاز به سطح کلاس زائد تعریف کرد. برای سازگاری با جاوا، کاتلین حاشیه نویسی از JvmName را ارائه می دهد که نام کلاس را در هنگام مشاهده بسته از یک پروژه جاوا مشخص می کند. شبیه C و ++C، نقطه ورود به برنامه Kotlin تابعی به نام "main" است که ممکن است یک آرایه حاوی هرگونه استدلال خط فرمان منتقل شود.

// Hello, World! example

fun main() { val scope = "World" println("Hello, $scope!") } fun main(args: Array<String>) { for (arg in args) { println(arg) } }

متد های توسعه

کاتلین مشابه سی شارپ، به کاربر اجازه می دهد بدون تشریفات ایجاد کلاس مشتق شده با روش های جدید، متدها را به هر کلاس اضافه کند. کاتلین مفهوم یک متد توسعه را اضافه می کند که اجازه می دهد تابع بدون اینکه به طور رسمی در داخل کلاس قرار بگیرند را به لیست متدهای عمومی هر کلاس چسبانده شود. به عبارت دیگر، متد توسعه یک روش کمکی است که به کلیه رابط های عمومی یک کلاس دسترسی دارد و می تواند از آن برای ایجاد یک رابط متد جدید به یک کلاس هدف استفاده کند و این روش دقیقا مانند یک روش کلاس ظاهر می شود. به عنوان بخشی از بررسی تکمیل کد روش های کلاس به این مثال توجه کنید:

package MyStringExtensions

fun String.lastChar(): Char = get(length - 1) >>> println("Kotlin".lastChar())

با قرار دادن کد قبلی در سطح بالای یک بسته، کلاس String گسترش می یابد تا متد lastChar را شامل شود که در تعریف اصلی کلاس String گنجانده نشده است.

// Overloading '+' operator using an extension method

operator fun Point.plus(other: Point): Point {

return Point(x + other.x, y + other.y)

} >>> val p1 = Point(10, 20) >>> val p2 = Point(30, 40) >>> println(p1 + p2) Point(x=40, y=60)

آیا این نوشته را دوست داشتید؟