برنامه نویسی شی گرا (OOP)

دسته بندی: مباحث عمومی

معرفی برنامه نویسی شیء گرا

پارادایم برنامه نویسی که یک برنامه کامپیوتری را به عنوان ترکیبی از ساختارهای داده (به نام آبجکت)  که می تواند اطلاعات را به شیوه ای استاندارد مبادله کند و می تواند به عنوان ماژول ها یا بلوک ها ترکیب شود نشان می دهد. هر آبجکت مستقل است (می تواند بدون تأثیر بر بلوک های دیگر تغییر کند). همچنین می تواند خودش اجرا شود و می تواند به آبجکت های دیگر متصل شود. آبجکت ها با انتقال اطلاعات بین یکدیگر تعامل دارند و هر آبجکت شامل اطلاعاتی درباره خود و آن دسته از آبجکت هایی است که می تواند با آنها تعامل داشته باشد. زبان های اصلی برنامه نویسی شیء گرا عبارتند از ++C، جاوا و Smalltalk.

برنامه نویسی شیء گرا چیست؟

Object-oriented programming به اختصار OOP، یک مدل زبان برنامه نویسی است که در اطراف آبجکت ها به جای action و داده ها به جای منطق سازماندهی شده است. از لحاظ تاریخی، یک برنامه به عنوان یک روش منطقی مورد توجه قرار گرفته است که داده ورودی را دریافت می کند، پردازش می کند و داده های خروجی را تولید می کند.

اولین گام در OOP این است که تمام آبجکت هایی که برنامه نویسان می خواهند دستکاری کنند و نحوه ی ارتباط آنها با یکدیگر را شناسایی کنند. این امر اغلب به عنوان مدل سازی داده شناخته می شود. هنگامی که یک آبجکت شناسایی می شود، به عنوان یک کلاس از آبجکت ها تعریف می شود که نوع داده ای که در آن وجود دارد و هر توالی منطقی که می تواند آن را دستکاری کند تعریف می کند. هر توالی منطقی مختلف به عنوان یک متد شناخته می شود. آبجکت ها با رابط های تعریف شده به نام پیام ها ارتباط برقرار می کنند.

مزایای برنامه نویسی شیء گرا

  • مدولاسیون برای عیب یابی آسان تر
  • استفاده مجدد از کد از طریق وراثت
  • انعطاف پذیری از طریق پلی مورفیسم
  • موثر در حل مسئله
  • ارائه فریمورک خوبی برای کتابخانه های کد
  • مفهوم کلاس های داده، برنامه نویس را قادر می سازد هر نوع داده جدیدی را ایجاد کند که قبلا در آن زبان مشخص نشده است.

Simula اولین زبان برنامه نویسی شی گرا بود. جاوا، پایتون، سی پلاس پلاس، ویژوال بیسیک دات نت و روبی امروز محبوب ترین زبان های OOP هستند. زبان برنامه نویسی جاوا به خصوص برای استفاده در برنامه های توزیع شده در شبکه های شرکتی و اینترنت طراحی شده است. Ruby در بسیاری از برنامه های وب مورد استفاده قرار می گیرد. Curl، Smalltalk، Delphi و Eiffel نیز نمونه هایی از زبان های برنامه نویسی شی گرا هستند.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟