آموزش Objective-C

دسته بندی: زبان برنامه نویسی

معرفی Objective-C

Objective-C زبان ساده و اصلی برنامه نویسی نوشتن نرم افزار برای OS X و iOS می باشد. این یک نسخه از زبان برنامه نویسی C است و قابلیت های شی گرا و اجرا پویا را فراهم می کند.

تفاوت اصلی آبجکتیو سی با دیگر زبان ها در Syntax، مکانیزم مدیریت حافظه و اسامی مفاهیم آن است. این زبان فقط برای اپل برنامه نوشت و با ابزار Xcode برای آن کدنویسی کرد.

اکثر دستورات این زبان برگرفته از زبان سی می باشد و تنها قابلیت ارسال پیغام به آن اضافه شده است.

زبان Objective-C اول و مهمتر از همه، یک زبان شی گرا است. نوع عملکرد که در Cocoa framework قرار گرفته تنها می تواند از طریق تکنیک های شی گرا تحویل داده شود.

به این دلیل که Objective-C فرمت استاندارد ANSI C است، برنامه های C موجود را می توان با استفاده از چارچوب های نرم افزاری بدون از دست دادن هیچ کاری که به توسعه اصلی آنها منتهی شد، سازگار کرد. از آنجا که Objective-C شامل C می شود، هنگامی که در Objective-C کار می کنید، تمام مزایای C را دریافت می کنید. شما می توانید زمانی را انتخاب کنید که چیزی را در یک شی شی گرا انجام دهید  برای مثال یک کلاس جدید تعریف کنید.

در مقایسه با دیگر زبانهای شی گرا بر اساس C، Objective-C بسیار پویاتر است. کامپایلر اطلاعات زیادی در مورد خود اشیا برای استفاده در زمان اجرا حفظ می کند. تصمیماتی که ممکن است در زمان کامپایل صورت گیرد، می تواند تا زمان اجرای برنامه به تعویق بیفتد. قابلیت دینامیک به برنامه های Objective-C انعطاف پذیری و قدرت غیر عادی می بخشد.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟