آموزش ایکس کد (Xcode)

دسته بندی: نرم افزار ها

معرفی Xcode

Xcode نام IDE یا محیط توسعه نرم افزاری است که شرکت اپل آن را در سال 2003 منتشر کرد. Xcode برای توسعه ی برنامه های سیستم عامل مک اواس ده مهیا شده است. شرکت اپل نسخه های Xcode را به صورت رایگان منتشر می کند. آخرین نسخه از این بسته نسخه 9 است. مهم است که به یاد داشته باشید که نسخه 9.0 در حالت بتا قرار دارد.

Xcode  محیط توسعه نرم افزاری را برای توسعه دهندگانی که مایل به ایجاد نرم افزار برای دستگاه های زیر هستند را فراهم می کند:

  • iOS
  • tvOS
  • (watchOS (This was added with version 7.0
  • macOS

ویژگی ها و کاربردهای Xcode

Xcode دارای ابزار های اسناد توسعهٔ اپل، سازنده فاصل و ابزاری جهت ساخت رابط کاربری گرافیکی می باشد. یکی از ویژگی های بارز Xcode این است که می تواند امکان توسعه ی سیستم بر روی تعدادی از کامپوتر ها را فراهم کند.

Xcode طراحی شده است تا به توسعه دهندگان یک پنجره واحد که در آن کار خود را انجام دهد ارائه می دهد. اینکه پنجره به چه شکلی خواهد بود به تسک مورد نظر در آن زمان بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر شما تصمیم به ویرایش یک فایل کنید، رابط تغییر خواهد کرد به طوری که ویرایشگر مناسب برای آن نوع فایل خاص در دسترس باشد. رابط کاربری بسیار انعطاف پذیر است و  اجازه می دهد تا شما چندین تب را باز کنید. شما همچنین می توانید لایه رابط کاربر خود و لایه توسعه خود را در همان زمان نیز باز کنید.

Xcode همراه با چک کننده کد منبع است. این ابزار در زمان واقعی کار می کند. این بدان معنی است که هنگام تایپ کردن، Xcode هر خطایی را برجسته و هایلات می کند. چک کردن خطا برای C ++، Objective C، Swift و C در دسترس است.

ویرایشگر Xcode اجازه می دهد تا همزمان بیش از یک فایل را مشاهده کنید.

Xcode  یک ابزار طراحی رابط گرافیکی به نام Interface Builder دارد. این جایی است که شما رابط کاربری خود را توسعه خواهید داد. شما می توانید از این برای طراحی منوها، قرار دادن پنجره ها با هم، و طراحی کنترل ها و سایر عناصر بصری استفاده کنید.

تنها عیبی که Xcode دارد این است که فضای زیادی را اشغال می کند.

رایطه ایکس کد و سوئیفت

Xcode و Swift دو اصطلاح می باشند که معمولا با توسعه نرم افزار IOS و Mac مرتبط هستند. Xcode یک محیط توسعه قدرتمند است و Swift یک زبان برنامه نویسی است. تفاوت اصلی بین Xcode و Swift این است که Xcode یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) است که توسط اپل برای ساخت اپلیکیشن Mac ساخته شده است در حالیکه اپلیکیشن های IOS و Swift یک زبان برنامه نویسی قدرتمند است که توسط اپل طراحی شده اند و الگوهای برنامه نویسی امن برای توسعه برنامه های IOS و مک دارند. Swift مدیریت حافظه امن را فراهم می کند و کد نوشته شده در Swift به راحتی قابل خواندن و قابل نگهداری است.

نصب و راه اندازی ایکس کد

نصب ایکس کد در مک

ساده ترین راه برای نصب Xcode باز کردن فروشگاه Mac App و جستجو برای Xcode است، سپس بر روی دکمه GET کلیک کنید. این به طور خودکار نرم افزار Xcode را نصب خواهد کرد. اگر شما یک توسعه دهنده اپل هستید، همچنین می توانید آخرین نسخه (بتا را برای مثال) از حساب کاربری خود دانلود کنید: Apple Developer. هنگامی که برای اولین بار ایکس کد را اجرا می کنید از شما می پرسد که آیا  شبیه ساز های اختیاری، ابزار خط فرمان و اسناد را نیز نصب می کنید اما اگر این چنین نشد می توانید این موارد را در منوی تنظیمات پس از شروع اپلیکیشن Xcode یافت. فقط باید مدنظر داشته باشید که قبل از نصب ایکس کد اطمینان حاصل کنید که از آخرین نسخه ی mac OS استفاده می کنید.

نصب ایکس کد در ویندوز

پیش نیازهای نصب:

  • یک ماشین مجازی Mac OS X در VMware یا VirtualBox.
  • بسته Xcode را از سایت اپل دانلود کرد. شما باید اپل آی دی را برای دانلود Xcode از فروشگاه اپل نیاز دارید.
  • پردازنده دو هسته ای اینتل
  • حداقل 2 گیگابایت رم (توصیه شده: 4 گیگابایت رم)
  • مصورسازی  سخت افزار
مرحله 1: در ابتدا، VMware یا VirtualBox را از رایانه خود دانلود و نصب کنید.

مرحله 2: حالا شما باید OSX Mavericks ISO را به عنوان یک ماشین مجازی دانلود و نصب کنید.

مرحله 3: باید ماشین مجازی را روی جعبه مجازی اوراکل خود ایجاد کنید. برای آن، شما باید جعبه مجازی را باز کنید و روی New کلیک کنید.

مرحله 4: حالا پنجره جدیدی برای نام سیستم عامل جدید دریافت خواهید کرد. نام OSX وارد کنید، نوع سیستم عامل را به عنوان Mac OS X و نسخه نیز به عنوان Mac OS X ( بیتی32) وارد کنید. روی Next کلیک کنید.

مرحله 5: شما باید اندازه RAM برای دستگاه مجازی را انتخاب کنید. حجم کافی حافظه برای اندروید برای اجرا در کامپیوتر ویندوز شما نیاز به 1024 مگابایت (1 گیگابایت) دارد. اندازه حافظه را انتخاب کنید و سپس روی Next کلیک کنید.

مرحله 6: حالا انتخاب کنید و نوع فایل hard drive مجازی را ایجاد کنید.

مرحله 7: نوع فایل سخت افزاری را به عنوان VDI انتخاب کنید (Virtual Disk Image Disk). همیشه توصیه می شود برای VDI از نظر تصویر ISO استفاده شود. روی Next کلیک کنید.

مرحله 8: hard drive فیزیکی را همانطور که به صورت پویا اختصاص داده شده انتخاب کنید. در حال حاضر، شما باید محل فایل و اندازه اندروید را از hard drive فیزیکی در دستگاه خود اختصاص دهید. سپس بر روی Create کلیک کنید.

مرحله 9: اکنون با موفقیت دستگاه مجازی را روی جعبه مجازی خود ایجاد کردید. شما باید فایل ISO را که قبل از آن دانلود می شود نصب کنید. برای آن، برو به تنظیمات >> ذخیره سازی >> بارگذاری فایل iso >> کلیک کنید >> OK >> شروع.

مرحله 10: بعدا فقط مراحل روی صفحه نمایش OSX را به عنوان Wizard دنبال کنید و سپس OSX در Oracle Virtual نصب می شود.

مرحله 11: حالا به مرورگر Safari در Virtualbox بروید و فروشگاه Apple App Store را باز کنید. با استفاده از ID اپل خود در فروشگاه App وارد سیستم شوید. شما باید وارد ID اپل و رمز عبور خود شوید و آن را سرچ کرده و دانلود کنید.

مرحله 12: در حال حاضر آخرین نسخه Xcode را در ویندوز 10، 8 / 8.1 و 7 کامپیوتر خود با استفاده از نرم افزار مجازی سازی دسک تاپ VMware نصب کرده اید.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟