آموزش ایکس کد

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی ایکس کد (Xcode)

Xcode یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) برای macOS است که شامل مجموعه ابزارهای توسعه نرم افزار است که توسط اپل برای توسعه نرم افزار برای macOS ،iOS ،iPadOS ،watchOS و tvOS ساخته شده است. آخرین نسخه پایدار در سال 2003 نسخه 11.0 است که از طریق فروشگاه App Mac به صورت رایگان برای کاربران macOS Mojave در دسترس است. توسعه دهندگان ثبت نام شده می توانند نسخه های پیش نمایش و نسخه های قبلی این مجموعه را از طریق وب سایت Apple Developer دانلود کنند.

ویژگی های ایکس کد (Xcode)

یکی از ویژگی های بارز Xcode این است که می تواند امکان توسعه سیستم روی تعدادی از کامپوتر ها را فراهم کند. Xcode طوری طراحی شده تا یک پنجره واحد را به توسعه دهندگان ارائه می دهد. اینکه پنجره به چه شکلی خواهد بود به تسک مورد نظر در آن زمان بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر شما تصمیم به ویرایش یک فایل کنید، رابط تغییر خواهد کرد به طوری که ویرایشگر مناسب برای آن نوع فایل خاص در دسترس باشد. رابط کاربری بسیار انعطاف پذیر است و اجازه می دهد تا شما چندین تب را باز کنید. شما همچنین می توانید لایه رابط کاربر خود و لایه توسعه خود را در همان زمان نیز باز کنید.

Xcode همراه با چک کننده کد منبع است. این ابزار در real-time کار می کند. بدین معنی که هنگام تایپ کردن، Xcode هر خطایی را برجسته و هایلات می کند. چک کردن خطا برای C++ ،Objective-C ،Swift و C در دسترس است. ویرایشگر Xcode اجازه می دهد تا همزمان بیش از یک فایل را مشاهده کنید. Xcode یک ابزار طراحی رابط گرافیکی به نام Interface Builder دارد. این جایی است که شما رابط کاربری خود را توسعه خواهید داد. شما می توانید از این برای طراحی منوها، قرار دادن پنجره ها با هم، و طراحی کنترل ها و سایر عناصر بصری استفاده کنید.

Xcode شامل همه مواردی است که برای ایجاد برنامه های شگفت انگیز و آوردن برنامه های روی دستگاه نیاز دارید. از SwiftUI، یک فریمورک رابط کاربری کاملاً جدید با سینتکس Swift استفاده کنید. فقط با یک کلیک برنامه iPad خود را به Mac بیاورید و با پشتیبانی از بسته های Swift ،Xcode به شما امکان می دهد کدی را بین همه برنامه های خود به اشتراک بگذارید یا از بسته های ایجاد شده توسط جامعه استفاده کنید. Xcode با تبدیل اپلیکیشن موجود iPad به یک برنامه Mac نیتیو، کار را بسیار ساده می کند. برنامه های مک و آی پد شما همان پروژه و کد منبع را به اشتراک می گذارند، بنابراین هر تغییری که ایجاد می کنید در هر دو سیستم عامل قابل ترجمه است.

ایکس کد (Xcode) و سوئیفت (Swift)

Swift و Xcode دو اصطلاح می باشند که معمولا با توسعه نرم افزار IOS و Mac مرتبط هستند. Xcode یک محیط توسعه قدرتمند است و Swift یک زبان برنامه نویسی است. تفاوت اصلی بین Xcode و Swift این است که Xcode یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) است که توسط اپل برای ساخت اپلیکیشن Mac ساخته شده است در حالیکه اپلیکیشن های IOS و Swift یک زبان برنامه نویسی قدرتمند است که توسط اپل طراحی شده اند و الگوهای برنامه نویسی امن برای توسعه برنامه های IOS و مک دارند. Swift مدیریت حافظه امن را فراهم می کند و کد نوشته شده در Swift به راحتی قابل خواندن و قابل نگهداری است.

SwiftUI یک روش ابتکاری و فوق العاده ساده برای ساخت رابط های کاربر در تمام سیستم عامل های Apple با قدرت Swift است. با استفاده از فقط یک مجموعه ابزار و API، رابط های کاربری برای هر دستگاه اپل ایجاد کنید. SwintUI با سینتکس Swift که خواندن آن آسان است و نوشتن آن طبیعی است، یکپارچه با ابزارهای جدید طراحی Xcode کار می کند تا کدها و طراحی شما کاملاً همگام باشد. SwiftUI واقعاً نیتیو است، بنابراین برنامه های شما به طور مستقیم به فناوری های اثبات شده هر پلتفرم دسترسی پیدا می کنند تا زیبایی هر چیزی را که دوست دارند در اکوسیستم اپل اجرا کنند.

برنامه های شما عملکرد نیتیو باور نکردنی را به دست می آورند و از فناوری های ثابت شده، کنترل ها و تجربیات کاربر سیستم عامل های اپل استفاده می کنند تا کاملاً یکپارچه شوند. حالت زنده تغییر طراحی خود را فوراً در یک یا چند پیش نمایش دقیق مشاهده کنید. بوم طراحی را به حالت زنده تغییر دهید تا فوراً با برنامه در حال اجرا در Xcode یا در یک دستگاه متصل تعامل برقرار کنید. Swift اکنون در تمام سیستم عامل های اپل ساخته شده است و رابط باینری پایدار برای Swift در حرکت به جلو است. بسته های Swift در تمام Xcode یکپارچه شده اند و استفاده از یک بسته در برنامه های خود برای سیستم عامل های Apple بسیار ساده است. فقط کافی است بسته جدیدی را به آن اضافه کنید تا بسته خارجی را به پروژه خود اضافه کنید، سپس بسته بندی را از GitHub ،Bitbucket ،GitLab یا میزبان کد خود کلون کنید. Xcode بسته های بسته را بررسی می کند و تمام بسته هایی را که مستقیماً در ناوبر استفاده می کنید نشان می دهد.

نصب و راه اندازی ایکس کد (Xcode)

نصب ایکس کد در مک

ساده ترین راه برای نصب Xcode باز کردن فروشگاه Mac App و جستجو برای Xcode است، سپس بر روی دکمه GET کلیک کنید و به طور خودکار نرم افزار Xcode را نصب خواهد کرد. اگر شما یک توسعه دهنده اپل هستید، همچنین می توانید آخرین نسخه از حساب کاربری خود دانلود کنید. هنگامی که برای اولین بار ایکس کد را اجرا می کنید از شما می پرسد که آیا شبیه ساز های اختیاری، ابزار خط فرمان و اسناد را نیز نصب می کنید در غیر اینصورت می توانید این موارد را در منوی تنظیمات پس از شروع اپلیکیشن Xcode خواهید یافت. فقط باید مدنظر داشته باشید که قبل از نصب ایکس کد اطمینان حاصل کنید که از آخرین نسخه mac OS استفاده می کنید.

نصب ایکس کد در ویندوز

پیش نیازهای نصب:

 • یک ماشین مجازی Mac OS X در VMware یا VirtualBox.
 • بسته Xcode را از سایت اپل دانلود کرد. شما باید اپل آی دی را برای دانلود Xcode از فروشگاه اپل نیاز دارید.
 • پردازنده دو هسته ای اینتل
 • حداقل 2 گیگابایت رم (توصیه شده: 4 گیگابایت رم)

سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مرحله 1: در ابتدا، VMware یا VirtualBox را از رایانه خود دانلود و نصب کنید.
 • مرحله 2: حالا شما باید OSX Mavericks ISO را به عنوان یک ماشین مجازی دانلود و نصب کنید.
 • مرحله 3: باید ماشین مجازی را روی جعبه مجازی اوراکل خود ایجاد کنید. برای آن، شما باید جعبه مجازی را باز کنید و روی New کلیک کنید.
 • مرحله 4: حالا پنجره جدیدی برای نام سیستم عامل جدید دریافت خواهید کرد. نام OSX وارد کنید، نوع سیستم عامل را به عنوان Mac OS X و نسخه نیز به عنوان Mac OS X ( بیتی32) وارد کنید. روی Next کلیک کنید.
 • مرحله 5: شما باید اندازه RAM برای دستگاه مجازی را انتخاب کنید. حجم کافی حافظه برای اندروید برای اجرا در کامپیوتر ویندوز شما نیاز به 1024 مگابایت (1 گیگابایت) دارد. اندازه حافظه را انتخاب کنید و سپس روی Next کلیک کنید.
 • مرحله 6: حالا انتخاب کنید و نوع فایل hard drive مجازی را ایجاد کنید.
 • مرحله 7: نوع فایل سخت افزاری را به عنوان VDI انتخاب کنید (Virtual Disk Image Disk). همیشه توصیه می شود برای VDI از نظر تصویر ISO استفاده شود. روی Next کلیک کنید.
 • مرحله 8: hard drive فیزیکی را همانطور که به صورت پویا اختصاص داده شده انتخاب کنید. در حال حاضر، شما باید محل فایل و اندازه اندروید را از hard drive فیزیکی در دستگاه خود اختصاص دهید. سپس بر روی Create کلیک کنید.
 • مرحله 9: اکنون با موفقیت دستگاه مجازی را روی جعبه مجازی خود ایجاد کردید. شما باید فایل ISO را که قبل از آن دانلود می شود نصب کنید. برای آن، برو به تنظیمات >> ذخیره سازی >> بارگذاری فایل iso >> کلیک کنید >> OK >> شروع.
 • مرحله 10: بعدا فقط مراحل روی صفحه نمایش OSX را به عنوان Wizard دنبال کنید و سپس OSX در Oracle Virtual نصب می شود.
 • مرحله 11: حالا به مرورگر Safari در Virtualbox بروید و فروشگاه Apple App Store را باز کنید. با استفاده از ID اپل خود در فروشگاه App وارد سیستم شوید. شما باید وارد ID اپل و رمز عبور خود شوید و آن را سرچ کرده و دانلود کنید.
 • مرحله 12: در حال حاضر آخرین نسخه Xcode را در ویندوز 10، 8 / 8.1 و 7 کامپیوتر خود با استفاده از نرم افزار مجازی سازی دسک تاپ VMware نصب کرده اید.
نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود