آموزش Swift

دسته بندی: زبان برنامه نویسی

Swift چیست؟

سوئیفت جدیدترین زبان برنامه نویسی است که توسط شرکت اپل برای iOS، macOS، watchOS و tvOS ایجاد شده است. سوئیفت زبان قدرتمند، چند شیوه ای، کامپالری می باشد که در نظر دارد خطاهای برنامه نویسی را به حداقل برساند، امنیت بیشتری فراهم کند و از نظر نگارشی کوتاه تر و ساده تر باشد.

فریمورک های Swift:

Cocoa و Cocoa Touch اپل می باشند.

تاریخچه Swift:

کریس لاتنر در سال 2010 با بهره از زبان های Objective-C، Rust، Haskell، Ruby، Python، C#، CLU و غیره شروع به توسعه این زبان کرد. سرانجام نسخه 1 آن در ۹ سپتامبر ۲۰۱۴ منتشر شد. آخرین نسخه ی آن (0/2) در سال 2015 معرفی شد.

کاربرد Swift:

  • امکان اجرای برنامه های نوشته شده توسط سوئیفت بر روی دستگاه های iOS از نسخه 7 به بالا و دستگاه هایی با سیستم عامل OS X نسخه 10.9 به بالا
  • به روزرسانی ساده تر برنامه ها
  • کاهش عیوب و باگ های برنامه ها

با دانلود Xcodeاز Mac App Store یا Apple Developer Center می توانید آخرین نسخه آن را دریافت کنید.

برنامه نویسی با Swift

Swift بیشتر شبیه زبان هایی مانند Ruby و Python است تا Objective-C. به عنوان مثال، لازم نیست که statements را با semicolon در Swift همانند پایتون به پایان برسانید. از طرف دیگر در Objective-C لازم است. زیرا فراموش کردن یک semicolon در انتهای یک statements می تواند خطا ایجاد کند.

گفتنی است که Swift با کتابخانه های موجود Objective-C سازگار است. هیچ مشکلی با نوشتن ماژول های جدید در Swift وجود ندارد که با Objective-C code bases همکاری داشته باشند.

سوئیفت باید یک زبان (safe(r باشد. اپل تلاش کرده است تا Swift را به شیوه ای متنوع و بی نظیر ایمن بسازد. برنامه نویسان باید از brace brackets در ابتدا و پایان If" statements" استفاده کند تا مانع بروز باگ هایی مانند خطای "SSL "goto fail شود. علاوه بر این، statement سوئیچ باید شامل یک statement پیش فرض باشد.

Swift بر خلاف نامش در اجرای اپلیکیشن ها سریع نیست. اگر چه دو زبان Swift و Objective-C متفاوت هستند اما هر دو API های کاکائو و Cocoa Touch (برای OS X و iOS به ترتیب) مورد هدف قرار می دهند، هر دو زبان استاتیک تایپ شده هستند و هر دو از یک کامپایلر LLVM نیز استفاده می کنند. یکی از جالب ترین ویژگی های Swift یک محیط تعاملی به نام Playground می باشد. این ابزار به شما اجازه می دهد تا اثرات تغییرات یا اضافه شده ها را به عنوان کد تایپ کنید، بدون اینکه از طریق رجیستری وقت گیر برای اجرای کد از طریق کامپایلر و اجرای آن استفاده کنید. ویژگی های دیگر Playground عبارتند از: قابلیت مشاهده ارزش متغیر، تایپ کردن نام آن در یک خط جداگانه در کد و مشاهده مقدار فعلی آن در side bar و همچنین مجموعه ای از دکمه های Quick Look که تصاویر، رشته ها و سایر محتوا برای نمایش گرافیکی نشان  داده می شوند.

Swift، مانند Scala، Opa و دیگر زبان های برنامه نویسی  در حال پیشرفت است و از type inference انجام می دهد. کدنویسان نیازی به صرف زمان برای حاشیه نویسی متغیرها با type information ندارد در بیشتر موارد، کامپایلر می تواند type را از مقدار متغیری که با آن تنظیم می شود، استنتاج کند. به عنوان یک نتیجه، شما باگ های مربوط به type کمتری در کد خود پیدا می کنید. به علاوه به لطف بهینه سازی های هوشمند، کد شما باید سریعتر اجرا شود.

سوئیفت Generics را معرفی می کند.  در تایپ استاتیک، هنگام نوشتن یک تابع، شما باید انواع پارامترهای تابع را اعلام کنید. این خوب است البته تا زمانی که یک تابع دارید که می خواهید در شرایط مختلف با تایپ مختلف کار کند. Generics را وارد کنید. ه طور کلی مانند Templates در سی پلاس پلاس، Generics توابعی هستند که می توانند با type های متغیر مختلف مورد استفاده مجدد قرار گیرند بدون اینکه برای هر type بازنویسی شود. برای مثال، یک تابع که محتویات یک آرایه را اضافه می کند. در برخی موارد محتویات ممکن است عدد صحیح باشد؛ در موارد دیگر، اعداد ممیز شناور.

Swift به راحتی رشته ها را کنترل می کند. اگر مدیریت رشته ها در Objective-C شما را دیوانه می کند، پس Swift را دوست خواهید داشت، به طوری که شما با رشته ها در زبان جدید خیلی ساده تر کنار می آیید. مهم تر از همه، شما می توانید با استفاده از  "+=" رشته ها را بهم متصل و با "==" به جای ":isEqualToString" با یکدیگر مقایسه کنید. رشته ها نیز می توانند در statement سوئیچ استفاده شوند.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟