آموزش لینوکس (Linux)

آنچه در این صفحه می خوانید :

تاریخچه لینوکس

لینوکس در سال 1991 با شروع یک پروژه شخصی توسط دانشجوی فنلاندی، Linus Torvalds برای ایجاد یک سیستم عامل جدید آغاز شد. از آن زمان به بعد، هسته لینوکس نشان دهنده رشد ثابت آن در طول تاریخ است. بدین صورت که از تعداد کمی از فایل های C تحت مجوز منع توزیع تجاری به نسخه 4.15 در سال 2018 با بیش از 23.3 میلیون خط کد منبع، بدون شمردن کامنت ها تحت مجوز عمومی GNU v2 رشد کرده است. Torvalds شروع به توسعه هسته لینوکس در MINIX کرد و برنامه های کاربردی برای MINIX نوشته شده بود که در لینوکس نیز استفاده می شد. بعدها، لینوکس بالغ شد و توسعه لینوکس بیشتر در سیستم های لینوکس صورت گرفت. توسعه دهندگان برای ادغام اجزای گنو با هسته لینوکس، ساخت یک سیستم عامل کاملا کاربردی و رایگان کار کردند.

معرفی لینوکس

لینوکس یک خانواده از سیستم عامل های مشابه یونیکس و اوپن سورس است که بر پایه هسته سیستم عامل لینوکس منتشر شده است. لینوکس به طور معمول در توزیع های لینوکس بسته بندی می شود. توزیع ها شامل هسته لینوکس و پشتیبانی از نرم افزار سیستم و کتابخانه ها، که بسیاری از آنها توسط پروژه GNU ارائه شده است. بسیاری از توزیع های لینوکس از نام «لینوکس» استفاده می کنند. توزیع های محبوب شامل Debian، Fedora و Ubuntu هستند. توزیع های تجاری عبارتند از Red Hat Enterprise Linux و SUSE Linux Enterprise Server. توزیع های لینوکس دسکتاپ شامل یک سیستم پنجره مانند X11 یا Wayland و یک محیط دسکتاپ مانند GNOME یا KDE Plasma 5 می باشند. توزیع های مورد نظر برای سرورها ممکن است تمام گرافها را حذف کنند یا شامل یک پشته راه حل مانند LAMP باشند. از آنجا که لینوکس آزادانه قابل توزیع است، هر کسی ممکن است یک توزیع برای هر هدف ایجاد کند.

لینوکس در اصل برای رایانه های شخصی مبتنی بر معماریx86 ساخته شده است، اما از آن زمان به سیستم عامل های بیشتری نسبت به بقیه سیستم عامل ها منتقل شده است. لینوکس سیستم عامل پیشرو در سرورها و دیگر سیستم های بزرگ mainframe و تنها سیستم عامل مورد استفاده در سوپر کامپیوترهای TOP500 است و از نوامبر 2017، به تدریج تمام رقبا را حذف کرد. لینوکس در حدود 2.3 درصد از رایانه های رومیزی مورد استفاده قرار می گیرد. Chromebook سیستم عامل Chrome OS را بر پایه هسته لینوکس اداره می کند و بر بازار آموزش K-12 ایالات متحده غلبه دارد و تقریبا 20 درصد از فروش نوت بوک های زیر 300 دلار در ایالات متحده را نشان می دهد. لینوکس نیز بر روی سیستم های جاسازی شده، یعنی دستگاه هایی که سیستم عامل آن به طور معمول در firmware ساخته شده است، اجرا می شود و به بسیار در خور سیستم است. این شامل روترها، کنترل های اتوماسیون، تلویزیون ها، ضبط کننده های ویدئویی دیجیتال، کنسول های بازی های ویدئویی و smartwatches است. بسیاری از گوشی های هوشمند و تبلت ها، اندروید و سایر مشتقات لینوکس را اجرا می کنند. به دلیل تسلط اندورید در گوشی های هوشمند، لینوکس بزرگترین پایگاه نصب شده در تمام سیستم عامل های عمومی است. لینوکس یکی از مهمترین نمونه های همکاری نرم افزار رایگان و اوپن سورس است. کد منبع ممکن است توسط هر کسی تحت شرایط مجوزهای مربوطه مانند GNU General Public License مورد استفاده، اصلاح و توزیع تجاری یا غیر تجاری قرار گیرد.

چرا از لینوکس استفاده کنیم؟

لینوکس تقریبا در هر سرور مورد استفاده قرار می گیرد.

لینوکس برای سرورها استاندارد است. لینوکس مدت ها پیش محبوب ترین نرم افزار HTTP سرور بوده و به طور جدی بر روی هسته لینوکس ساخته شده است. کاربران سازمانی ممکن است نسبت به ویندوز برای سازگاری با شرایط کاری به ویندوز متکی باشند، اما مدیران سرور عموما در لینوکس کار می کنند. اگر می خواهید با کارشناسان کار کنید، باید لینوکس را درک کنید.

لینوکس برای محیط های توسعه، استاندارد است.

توسعه دهندگان نیز به لینوکس علاقه دارند، نه فقط به دلیل آن که با سرور HTTP محبوب است. بخشی از این علاقه به سنت مربوط می شود. برنامه نویسان کامپیوتر اولیه از سیستم های مبتنی بر یونیکس استفاده می کردند. البته، این یکی از معدود سیستم عامل های موجود در آن زمان بود و در دانشگاه بسیار محبوب بوده است. امروزه، توسعه دهندگان مدرن نیز همین کار را می کنند. این برای برنامه نویسی نیز بسیار مؤثر است، به لطف بخشی از پوسته قدرتمند و فلسفه سیستم های مبتنی بر یونیکس، "همه چیز یک فایل" است.

ترمینال نیتیو قدرتمند و شل

شبیه خیلی از سیستم عامل های مبتنی بر یونیکس مانند macOS، تمام توزیع های لینوکس دارای یک پوسته قدرتمند هستند که اغلب Terminal نامیده می شود. این رابط فقط متنی برای نزدیک تر شدن به جسم و به روح کامپیوتر شما است و به طریقی قدرتمند ترین ابزار در بیشتر توزیع های لینوکس می باشد.

توانایی کاربران برای حل مشکلات

در لینوکس، کاربر می تواند مشکلات خود را حل کند. این نیز می تواند یک موضوع نزولی باشد زیرا اغلب به این معنی است که کاربر باید مشکلات خود را حل کند. با این حال، به عنوان یک ابزار آموزشی، هیچ چیز بهتر از حل یک مشکل واقعی برای خودتان نیست. این به این معنی است که اکثرا به ما تولید برنامه را آموخته اند و این باعث می شود که توانایی مدیریت بهتر سیستم را نیز یاد بگیرید.

دسترسی کاربران به سیستم های بحرانی را محدود نمی کند.

همانطور که رایانه ها گسترده تر شده اند، دسترسی کاربران به سیستم های بحرانی محدود تر شده است. هر ساله، سیستم عامل های اصلی، کاربر را به نام امنیت محدود می کنند. متاسفانه اغلب آنها درست هستند، زیرا فقط درصد کمی از کاربران به اندازه کافی می دانند که سیستم خود را مسئولانه مدیریت کنند، بنابراین محال است که کاربران متوسط را برای جلوگیری از آسیب های احتمالی یا خطاهای قابل پیشگیری استفاده کند. اما اگر شما یکی از معدود افرادی هستید که در راه تکنیک های هوشمندانه هستید، لینوکس به شما آزادی بیشتری می دهد. شما می توانید چیزی را که می خواهید بریزید و آن را نیز حل کنید تا زمانی که به اندازه کافی هوشمند باشید.

ثبات بالاتر از سایر سیستم ها

هنگامی که شما نیاز به اجرای یک سیستم مهم جهت ماموریت حیاتی دارید، مانند یک رایانه کنترل ترافیک هوایی، آن را ساده و مدولار ساختید یک مشکل در یک سیستم نباید بر دیگر بخش ها تاثیر بگذارد. لینوکس دقیقا بر اساس این فلسفه ساخته شده است، با هسته قوی با انعطاف پذیری یونیکس و همچنین بسته های گسترده آزمایش شده برای آن پشتیبانی می شود.

لینوکس اوپن سورس و رایگان است.

هزینه سیستم عامل شما چیزی نیست که شما به آن فکر کرده اید. ممکن است ویندوز حدود 100 دلار برای مجوز شخصی هزینه کند، اما با توجه به اینکه به ندرت شما سیستم عامل را خریداری می کنید،به سختی قابل تحمل است. اما اوپن سورس به معنی امن تر و وسیع تر است به طور گسترده ای استفاده می شود.

امنیت بیشتر

امنیت بخش مهمی از محیط کاری لینوکس است. از آنجا که این سیستم توسط یک جامعه اوپن سورس ساخته شده است، تعداد زیادی چشم به طور مداوم سیستم امنیتی را بررسی می کنند. با تسلط لینوکس در فضای سرور، نیز برای امنیت وب بسیار مهم است. به همین ترتیب، توسعه ایمن لینوکس برای دنیای مدرن فناوری بسیار مهم است، زیرا بیشتر فناوری های وب بر روی شانه سرورهای قابل اعتماد و امن قرار دارد. البته هیچ چیز کاملا امن نیست، اما عموما امن تر از جایگزین است.

انعطاف پذیری بیشتر

در لینوکس تقریبا می توان هر چیزی را که می خواهید بسازید. در خارج از هسته اصلی شما می توانید اساسا یک سیستم عامل با اضافه کردن بسته ها توزیع خود را بسازید. اگر بخواهید وقت خود را برای ساختن آن آماده کنید، می توانید هر چیزی که می خواهید، از یک سرور ضد گلوله گرفته تا زیبایی که تا به حال دیده اید را ایجاد کنید.

هیچ کس شما را تماشا نمی کند مگر اینکه شما آن را بخواهید.

درجه تله متری فانتزی برای جاسوسی مالی مبتنی بر پایه کاربر شما در سیستم عامل های مدرن می تواند نگران کننده باشد. لینوکس هیچ کدام از این ها را ندارد مگر اینکه شما آن را نصب کنید. با توجه به حجم پایه کاربر لینوکس، تعداد کمی از موسسات سودجو انگیزه ای برای ایجاد برنامه های مزاحم ردیابی برای لینوکس دارند. خارج از محیط مرورگر استاندارد شما، هیچ ابزار ردیابی در سطح سیستم به طور پیش فرض نصب نشده است. شما نمی توانید همین موضوع را در مورد ویندوز یا macOS بگویید.

توزیع های لینوکس

توزیع های لینوکس

توزیع های لینوکس توسط افراد، گروه های نه چندان متشکل و سازمان های حرفه ای گوناگون ایجاد می شوند. این توزیع ها شامل تعدادی نرم افزار سیستم و برنامه های کاربردی به همراه روالی مشخص برای نصب آنها بر روی رایانه هستند. توزیع ها به طور معمول برای منظورهای مختلفی از جمله محلی سازی، پشتیبانی از یک معماری خاص، برنامه های بلادرنگ (real-time applications) و سامانه های جاسازی شده (embedded systems) بوجود می آیند و برخی از آن ها آگاهانه تنها از نرم افزارهای آزاد استفاده می کنند. یک توزیع همه منظوره معمولی شامل هسته لینوکس، کتابخانه ها و ابزارهای گنو، خط فرمان و انبوه بی شماری از نرم افزارهای کاربردی از مجموعه های اداری و سیستم پنجره ای گرفته تا مفسرها، ویرایشگرهای متن و ابزارهای علمی است.

لینوکس تعداد متنوعی دارد که متناسب با هر نوع کاربر است. از کاربران جدید گرفته تا کاربران کرنل، "طعم" لینوکس پیدا خواهید کرد تا نیازهای شما را برآورده سازد. به این نسخه ها توزیع (یا به شکل کوتاه "distos") گفته می شود. تقریباً هر توزیع لینوکس را می توان به صورت رایگان دانلود و نصب کرد.

Debian:یک توزیع غیر تجاری که توسط جامعه‌ای از توسعه دهنده‌های داوطلب نگهداری می‌شود که تعهد قوی ای به قواعد نرم‌افزارهای آزاد دارند.

Ubuntu:توزیع دسکتاپ و سرور از دبیان که توسط شرکت انگلیسی Canonical Ltd پشتیبانی می شود.

Kali:یک توزیع از لینوکس بر پایه دبیان و توسط .Offensive Security Ltd ساخته شده است که توسط متخصان امنیتی برای انجام عملیات تست نفوذ و جرم یابی قانونی دیجیتال یا توسط هکرها برای انجام عملیات نفوذ، هک و کرک به کار برده می‌شود.

CentOS:توزیع حاصل از منابع مشابهی که توسط Red Hat استفاده می شود و توسط یک انجمن داوطلب اختصاصی توسعه دهندگان با نسخه های سازگار با نسخه های100٪ Red Hat پشتیبانی می شود و نسخه ارتقا یافته است که همیشه 100٪ سازگار نیست.

RedHat:یک مشتق تجاری از فدورا توسط Red Hat نگهداری و پشتیبانی می شود. این نسخه برای ارائه آزمایش، امنیت و پایداری لینوکس سرور و ایستگاه کاری برای کسب و کار است.

Arch linux:یک توزیع که بر پایهٔ قوانین KISS بنا شده همراه با سیستم انتشار rolling می باشد.

Slackware:اولین توزیع هنوز زنده لینوکس که شاخه بزرگی از توزیع ها از آن اشتقاق یافته‌اند یا مانند آرچ بعضی دیگر آن را در مواردی مانند اصل KISS الگو قرار دادند. اسلکور با کمترین تغییر در بسته‌های همراه خودش، پایدارترین لینوکس به حساب می‌آید.

Fedora: یک توزیع بر پایه جامعه است که توسط ردهت سرپرستی می‌شود.

Gentoo:یک توزیع هدفمند برای کاربران شناخته شده برای سیستم FreeBSD Ports مانند سیستم خودکار برای کامپایل برنامه ها از کد منبع ایجاد شده است.

Knoppix:اولین توزیع که کاملا از یک رسانه قابل حمل در دیسک سخت بدون نصب اجرا می‌شود و از دبیان مشتق شده‌است.

Linux Mint Debian Edition:توزیع مبتنی و سازگار با اوبونتو و پشتیبانی از چندین محیط دسکتاپ را شامل می شود.

Mandriva Linux:یک توزیع مشتق شده از ردهت که در فرانسه و برزیل محبوب است، امروزه با همان نام و به‌وسیله یک شرکت فرانسوی اداره می‌شود.

openSUSE:توزیع عمومی که عمدتا توسط شرکت SUSE آلمان پشتیبانی می شود.

تفاوت بین لینوکس و سیستم عامل های دیگر

در بسیاری موارد، لینوکس مشابه سایر سیستم عامل هایی است که شما قبلا از آن ها استفاده کرده اید، مانند ویندوز، OS X یا iOS. لینوکس مانند سایر سیستم عامل ها دارای یک رابط گرافیکی و انواع نرم افزار است که شما بر اساس عادت در سایر سیستم عامل ها از آنها استفاده می کردید مانند اپلیکیشن های پردازش متن که دارای معادلات لینوکس هستند. اما لینوکس در موارد متعددی نیز از سیستم های عامل های دیگر متفاوت است. اول و شاید مهمتر از همه، لینوکس نرم افزار اوپن سورس است. کد مورد استفاده برای ایجاد لینوکس رایگان است و برای عموم مردم برای مشاهده، ویرایش و برای کاربران در دسترس است. اگرچه قطعات اصلی سیستم عامل لینوکس عموما رایج هستند، توزیع های زیادی از لینوکس وجود دارد که شامل آپشن های مختلف نرم افزاری هستند. این بدان معنی است که لینوکس فوق العاده قابل تنظیم و سفارش سازی است، زیرا اپلیکیشن هایی مانند پردازنده های کلمه و مرورگرهای وب را نمی توان تغییر داد.

کاربران لینوکس نیز می توانند کامپوننت های اصلی را انتخاب کنند، مانند این که کدام سیستم گرافیک و سایر کامپوننت های رابط کاربری را نمایش می دهد. یونیکس یک سیستم عامل ساخته شده در دهه 1970 در آزمایشگاه Bell توسط Ken Thompson،Dennis Ritchie و دیگران است. یونیکس و لینوکس به طرق مختلفی مشابه هم هستند و در واقع لینوکس برای شبیه بودن به یونیکس ایجاد شده است. هر دو ابزار مشابهی برای ارتباط با سیستم ها، ابزار برنامه نویسی، طرح بندی های فایل سیستم و سایر کامپونت های کلیدی دارند. با این حال، یونیکس رایگان نیست. در طول سال ها، تعدادی از سیستم عامل های مختلف ایجاد شده اند و تلاش کرده اند تا "یونیکس مانند" یا "سازگار با یونیکس" باشند، اما لینوکس موفق تر از آنها بوده و از محبوبیت بیشتری هم برخوردار است.

ویژگی های لینوکس

بعنوان یک سیستم عامل، برخی از ویژگی های لینوکس عبارتند از:

 • قابلیت Multiuser: چند کاربر می توانند به همان منابع سیستم مانند حافظه، هارد دیسک و غیره دسترسی پیدا کنند اما برای کار باید مجبور به استفاده از پایانه های مختلف باشند.
 • چند وظیفه ای: با تقسیم هوشمندانه CPU می توان بیش از یک عملکرد را انجام داد.
 • قابلیت حمل: قابلیت حمل به معنای کوچکتر بودن اندازه نیست یا می توان آن را در درایوهای قلم یا کارت حافظه حمل کرد. این بدان معنی است که آنها از سخت افزارهای مختلف پشتیبانی می کنند.
 • امنیت: امنیت را از سه طریق تأیید هویت (با اختصاص رمز ورود و شناسه ورود به سیستم)، مجوز (با اختصاص اجازه خواندن، نوشتن و اجرای) و رمزگذاری (تبدیل پرونده به قالب غیرقابل خواندن) فراهم می کند.
 • CD CD / USB Live: تقریباً همه توزیع های لینوکس CD / USB زنده را ارائه می دهند تا کاربران بتوانند بدون نصب آن، آن را اجرا یا امتحان کنند.
 • رابط کاربری گرافیکی (X Window System): لینوکس یک سیستم عامل مبتنی بر خط فرمان است اما با نصب بسته ها می توان آن را به GUI تبدیل کرد.
 • صفحه کلید سفارشی پشتیبانی: همانطور که در سراسر جهان استفاده می شود، از این رو از صفحه کلیدهای مختلف زبان پشتیبانی می کند.
 • پشتیبانی برنامه: این مخزن نرم افزار مخصوص به خود را دارد که در آن کاربران می توانند بسیاری از برنامه ها را دانلود و نصب کنند.
 • File System: یک سیستم فایل سلسله مراتبی را فراهم می کند که در آن پرونده ها و فهرست ها قرار دارند.
 • اوپن سورس: کد لینوکس بطور رایگان در دسترس همگان است و یک پروژه توسعه مبتنی بر جامعه است.

لینوکس برای چه کاری استفاده می شود؟

احتمالاً از لینوکس استفاده می کنید، چه آن را می دانید یا نه. بسته به نوع کاربر، بین یک و دو سوم صفحات وب در اینترنت توسط سرورهای دارای لینوکس تولید می شوند. شرکت ها و افراد، لینوکس را برای سرورهای خود انتخاب می کنند زیرا امنیت آن است و شما می توانید علاوه بر شرکت هایی مانند Canonical، SUSE و رد هت (Red Hat) که پشتیبانی تجاری را ارائه می دهند، از جامعه بزرگی از کاربران نیز پشتیبانی عالی دریافت کنید.

بسیاری از دستگاه های شما احتمالاً مانند تلفن های Android، دستگاه های ذخیره سازی دیجیتال، ضبط کننده فیلم های شخصی، دوربین ها، پوشیدنی ها و موارد دیگر، لینوکس را اجرا می کنند. حتی ماشین شما دارای لینوکس است که زیر کاپوت کار می کند.

از دیگر موارد استفاده لینوکس می توان به موارد ز یر اشاره نمود:

 • سرویس وب

تعداد زیادی از کل وب سایت های اینترنتی با استفاده از یک برنامه اوپن سورس با نام "Apache" اداره می شوند. بیشتر اوقات، این برنامه در لینوکس اجرا می شود. اگر تا به حال در وب گشت و گذار کرده اید، از لینوکس (غیر مستقیم) استفاده کرده اید!

لینوکس مبتنی بر یونیکس است، یک سیستم عامل که در دهه 1970 توسعه یافت و امروزه به ویژه برای اجرای اینترنت هنوز به شدت مورد استفاده قرار می گیرد. لینوکس هم برای اجرای قسمت هایی از اینترنت و هم برای اجرای شبکه های کوچک و بزرگ در شرکت ها، دفاتر و خانه ها استفاده می شود.

 • پایگاه داده

از آنجا که لینوکس پایدار، ایمن و قوی است، برای ذخیره سازی پایگاه داده های عظیم اطلاعات مناسب است.

 • سیستم عامل دسکتاپ

افرادی مانند ما به دلیل پایداری و انعطاف پذیری آن از لینوکس در رایانه های منزل و محل کار خود استفاده می کنند.

 • محاسبات علمی

ده ها نفر (یا حتی صدها یا هزاران نفر) سیستم لینوکس را می توان در کنار هم قرار داد تا روی یک کار واحد کار کنند (مانند پیش بینی هوا، شبیه سازی فیزیک، ارائه گرافیک رایانه و غیره) مجموعه بزرگی از رایانه های شخصی ارزان قیمت که لینوکس را اجرا می کنند می توانند به همان اندازه یک کامپیوتر اصلی اما با یک دهم هزینه قدرتمند باشند.

 • محاسبات خانگی

و مطمئناً، افرادی مثل ما و افرادی مانند شما می توانند از لینوکس به صورت روزانه در خانه و دفتر استفاده کنند!

نرم افزار ها در لینوکس

درست همانطور که سیستم عامل به راحتی نصب می شود، برنامه های کاربردی نیز وجود دارند. اکثر توزیع های مدرن لینوکس شامل مواردی هستند که بیشتر فروشگاه برنامه را در نظر می گیرند. این یک مکان متمرکز است که می توان نرم افزار را جستجو و نصب کرد. Ubuntu Linux (و بسیاری از توزیع های دیگر) به نرم افزار GNOME تکیه می کنند، سیستم عامل ابتدایی دارای AppCenter است، Deepin دارای مرکز نرم افزار Deepin است، openSUSE دارای AppStore خود است و برخی از توزیع ها به Synaptic متکی هستند.

صرف نظر از نام، هر کدام از این ابزارها همین کار را انجام می دهند؟ یک مکان اصلی برای جستجو و نصب نرم افزار لینوکس. البته این قطعات نرم افزار بستگی به وجود یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) دارد. برای سرورهای کمتر GUI، برای نصب باید به رابط خط فرمان وابسته باشید.

بیایید به دو ابزار مختلف نگاه کنیم تا نشان دهیم که حتی نصب خط فرمان چقدر ساده است. نمونه های ما برای توزیع های مبتنی بر دبیان و توزیع های مبتنی بر فدورا است. دایرکتوری های مستقر در Debian از ابزار apt-get برای نصب نرم افزار استفاده می کنند و دیواری های مبتنی بر فدورا به استفاده از ابزار yum نیاز دارند. هر دو کار بسیار مشابه دارند. ما با استفاده از دستور apt-get تصویر خواهیم کرد. بیایید بگوییم که شما می خواهید ابزار wget (که یک ابزار دستی است که برای دانلود پرونده ها از خط فرمان استفاده می شود) را نصب کنید. برای نصب این کار با استفاده از apt-get، دستور این را می پسندد:

?sudo apt-get install wget

دستور sudo اضافه شده است زیرا برای نصب نرم افزار به امتیازات فوق العاده کاربر نیاز دارید. به همین ترتیب، برای نصب همان نرم افزار در یک توزیع مبتنی بر فدورا، ابتدا Su را به کاربر فوق العاده (به معنای واقعی کلمه دستور Su را صادر کرده و رمز عبور اصلی را وارد می کنید)، صادر کنید و سپس این دستور را صادر کنید:

yum install wget

نصب نرم افزار بر روی دستگاه لینوکس، تقریباً آنقدر که فکر می کنید چالش برانگیز نیست. هنوز شک دارید؟ نصب آسان Lamp Server از قبل را به خاطر می آورید؟ با یک فرمان واحد:

sudo taskel

می توانید یک سرور کامل LAMP (Linux Apache Apache MySQL PHP) بر روی سرور یا توزیع دسکتاپ نصب کنید. واقعن به همین سادگی است.

آشنایی با رابط خط فرمان لینوکس

رابط خط فرمان (CLI)، دستورات را به یک برنامه رایانه ای در قالب خطوط متن پردازش می کند. برنامه ای که رابط کاربری دارد پردازنده خط فرمان یا پردازنده خط فرمان نامیده می شود. سیستم های عامل برای دسترسی تعاملی به توابع یا خدمات سیستم عامل، یک رابط خط فرمان را در یک پوسته پیاده سازی می کنند. این دسترسی در ابتدا توسط ترمینال های رایانه ای که از اواسط دهه 1960 شروع می شد در اختیار کاربران قرار گرفت و همچنان در طول دهه 1970 و 1980 در VAX / VMS، سیستم های یونیکس و سیستم های رایانه شخصی از جمله DOS، CP / M و Apple DOS مورد استفاده قرار می گرفت.

امروزه، کاربران به واسط های گرافیکی کاربر و تعامل منو محور متکی هستند. با این حال، برخی از کارهای برنامه نویسی و نگهداری ممکن است دارای رابط کاربری گرافیکی نباشند و ممکن است هنوز هم از یک خط فرمان استفاده کنند. خط فرمان لینوکس رابط متنی به رایانه شما است. اغلب به عنوان پوسته، ترمینال، کنسول، سریع یا نام های مختلف دیگر مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند ظاهر پیچیده و گیج کننده ای برای استفاده ایجاد کند. با این وجود، توانایی کپی و چسباندن دستورات از یک وب سایت، همراه با قدرت و انعطاف پذیری خط فرمان، به معنای استفاده از آن ممکن است هنگام تلاش برای پیروی از دستورالعمل های آنلاین - از جمله بسیاری در وب سایت باشد!

اس کیوال سرور و لینوکس

اس کیوال سرور (SQL Server) یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای است که توسط مایکروسافت ساخته شده است. به عنوان سرور پایگاه داده، این محصول نرم افزاری است که دارای عملکرد اصلی ذخیره و بازیابی داده ها طبق درخواست سایر برنامه های نرم افزاری است، که ممکن است در یک رایانه یا بر روی یک رایانه دیگر در سراسر شبکه (از جمله اینترنت) اجرا شود. مایکروسافت حداقل ده ها نسخه مختلف Microsoft SQL Server را با هدف مخاطبان مختلف و برای بارهای کاری اعم از برنامه های کوچک یک دستگاه گرفته تا برنامه های بزرگ اینترنتی با بسیاری از کاربران همزمان به بازار عرضه می کند.

مایکروسافت SQL Server از طیف گسترده ای از پردازش تراکنش، اپلیکیشن های هوشمند و تجزیه و تحلیل کسب و کار در محیط های فناوری اطلاعات پشتیبانی می کند. این یکی از سه تکنولوژی پایگاه داده پیشرو در کنار پایگاه داده اوراکل و DB2 IBM است. اساسا کد SQL Server در دهه 1980 توسط شرکت Sybase سابق توسعه یافت که اکنون متعلق به SAP است. Sybase در ابتدا نرم افزار را برای اجرای سیستم عامل های یونیکس و سیستم عامل های مینی کامپیوتر ساخت. بعد از آن، Microsoft و Ashton-Tate Corp و سپس فروشنده پیشرو پایگاه های داده های کامپیوتری تیمی تشکیل دادند و اولین نسخه از آنچه که امروزه Microsoft SQL Server می نامیم را ایجاد کردند که برای سیستم عامل OS / 2 طراحی شده بود و در سال 1989 منتشر شد.

SQL Server در لینوکس در حال حاضر از Red Hat Enterprise Linux (RHEL)، SUSE Linux Enterprise Server و Ubuntu پشتیبانی می کند. همچنین می توانید SQL Server را در یک ظرف داکر اجرا کنید. این بدان معنی است که می توان SQL Server را روی سیستم عامل های Linux، Mac یا Windows اجرا کرد.

وقتی مایکروسافت برای اولین بار در مورد آوردن SQL Server به لینوکس بحث کرد، این شرکت اعلام کرد که عملکرد حداقل برابر با SQL Server در ویندوز خواهد بود. هدف این است که تجربه مشتری در SQL Server بدون توجه به آنچه در سیستم عامل استفاده می شود باید یکسان باشد. برای این منظور، مایکروسافت دستورالعمل هایی را برای پیکربندی SQL Server در لینوکس منتشر کرده است.

گواهینامه های لینوکس

آزمون بین المللی RED HAT

 • (Red Hat Certified System Administrator (RHCSA
 • (Red Hat Certified Engineer (RHCE
 • (Red Hat Certified Virtualization Administrator (RHCVA
 • (Red Hat Certified Datacenter Specialist (RHCDS
 • (Red Hat Certified Security Specialist (RHCSS
 • (Red Hat Certified Architect (RHCA

آزمون بین المللی LPIC

 • Linux Essentials
 • (Junior Level Linux Certification (LPIC-1
 • (Advanced Level Linux Certification (LPIC-2
 • (Senior Level Linux Certification (LPIC-3

آزمون بین المللی Novell

 • Novell Certified Linux Engineer
 • Certified Linux Administrator
 • Certified Linux Desktop Administrator
 • Novell Certified Linux Professional

آزمون بین المللی ORACLE

 • (Oracle Solaris System Administrator (OCA
 • (Oracle Solaris System Administrator (OCP
 • (Oracle Solaris Network Administrator (OCE
 • (Oracle Solaris Security Administrator (OCE
 • (Oracle Solaris Cluster System Administrator (OCP
 • (Oracle Linux Administrator (OCA
 • Oracle Linux Certified Implementation Specialist
 • Managing Oracle on Linux Certified Expert

آزمون بین المللی IBM

 • IBM Certified Systems Expert – Enterprise Technical Support for AIX and Linux
 • IBM CSE – Virtualization Technical Support for AIX and Linux
 • IBM CSE – High Availability for AIX Technical Support and Administration
 • IBM Certified Operator – AIX Basic Operations
 • IBM Certified System Administrator – AIX

آزمون بین المللی HP

 • CSA – HP-UX
 • CSE – Specialty in High Availability – HP-UX
 • CSE – Specialty in Networking and Security – HP-UX
 • CSE – Specialty in Virtualization – HP-UX

آزمون بین المللی BSD

 • (BSD Associate (BSDA
 • (BSD Professional (BSDP

آزمون بین المللی GIAC

 • (GIAC Certified UNIX Security Administrator (GCUX
آیا این نوشته را دوست داشتید؟
linkedin-cert-prep-comptia-linux-xko-004

آمادگی آزمون گواهینامه - (CompTIA Linux+ (XKO-004


در این دوره، Grant McWilliams به شما کمک می کند تا برای قبولی در آزمون گواهینامه +XKO-004: CompTIA Linux آماده شوید. مدرس در طول این دوره، هر یک از مب...

1399/03/04 710 بازدید
skillshare-introduction-to-bash-scripting

آشنایی با اسکریپت نویسی بش


در این دوره با فرمت یونیک و فایل اتچ شده در پروژه کلاس و notes.org آشنا می شوید. این تنها فایلی است که نیاز دارید. شامل اطلاعاتی است که شما نیاز دارید...

1398/11/16 1949 بازدید
pluralsight-computer-fundamentals-operating-systems

اصول کامپیوتر: سیستم عامل‌ها


در این دوره با قلب تپنده سیستم‌های کامپیوتری، سیستم عامل‌ها، انواع آنها، مزایا و معایب‌شان، کار با ویژگی‌هایی مثل ترمینال macOS، پاور شل ویندوز و موار...

1398/09/22 1599 بازدید
skillshare-find-the-right-it-job-linux-coding-networking-where

آشنایی با یافتن یک شغل فناوری اطلاعات، لینوکس، کدنویسی یا شبکه


آشنایی با مشاغل IT در زمینه های لینوکس، کدنویسی و شبکه - شغل مناسب IT را پیدا کنید - از کجا می توان شغل مناسبی را در این زمینه پیدا کرد؟...

1398/09/15 1607 بازدید
lynda-practical-linux-for-network-engineers-part-1

لینوکس عملی برای مهندسان شبکه: قسمت 1


این دوره لینوکس را از دیدگاه شبکه آموزش می دهد و درس‌های عملی و مفیدی را ارائه می کند که اصول و مبانی لازم برای مهندسین شبکه را ارائه می دهد. قسمت اول...

1398/08/14 2713 بازدید زیرنویس دارد
skillshare-linux-administration-through-practical-examples

مدیریت لینوکس از طریق مثالهای عملی


این دوره برای این طراحی شد تا تجربیات را من به عنوان مدیر سیستم لینوکس از طریق مثال های عملی به اشتراک بگذارد. اگر مایل هستید یک شغل را در لینوکس شروع...

1398/07/27 6337 بازدید
skillshare-learning-shell-scripting-how-to-automate-your-tasks

یادگیری Shell Scripting : چگونگی خودکار سازی کارها


این دوره برای افرادی است که می خواهند برنامه نویس Bash shell scripting باشند، ما دوره را با بحث در مورد دستورات لینوکس شروع می کنیم. ابتدا با نصب محیط...

1398/07/27 2528 بازدید
skillshare-linux-command-line-interface-and-bash-scripting

آموزش رابط خط فرمان لینوکس و BASH Scripting


این دوره شما را با سیستم عامل لینوکس آشنا می سازد. خط فرمان لینوکس و BASH Scripting در کمتر از 3 ساعت. لینوکس یکی از قدرتمندترین سیستم عاملهای موجود ا...

1398/07/27 4184 بازدید
linkedin-linux-system-engineer-network-bonding-ipv6-routing-and-virtual-systems

مهندس سیستم لینوکس: Network Bonding، IPv6، مسیریابی و سیستم‌های مجازی


در این دوره با نحوه ساخت شبکه‌های خصوصی و storage pool برای ماشین‌های مجازی، تکنیک‌های پیشرفته تر شبکه، از جمله آدرس دهی IPv6، teaming اینترفیس شبکه و...

1398/07/24 1940 بازدید زیرنویس دارد
skillshare-perfect-3-days-linux-course

دوره فوق العاده لینوکس در 3 روز


این دوره برای آن دسته از دانشجویانی طراحی شده است که وقت کافی برای یادگیری لینوکس ندارند. آنها با اجرای فرمان ها در 3 روز قادر به نصب لینوکس و مدیریت ...

1398/07/23 4777 بازدید
pluralsight-getting-started-with-linux

آموزش شروع کار با لینوکس


در این دوره  اصول اولیه نصب و مدیریت سیستم های لینوکس را فرا خواهید گرفت. ابتدا، با کار با توزیع ها، دسکتاپ و نرم افزار متن باز لینوکس آشنا می شوید. د...

1398/07/13 2515 بازدید
packtpub-linux-for-network-engineers-practical-linux-with-gns3

آموزش لینوکس برای مهندسان شبکه - لینوکس عملی با GNS3


در این دوره با پیکربندی شبکه لینوکس ، نحوه ایجاد کاربران و اختصاص مجوزها، نحوه نصب و اجرای سرویس های لینوکس مانند DNS و DHCP آشنا می شوید....

1398/06/28 3654 بازدید
pluralsight-centos-enterprise-linux-7-virtualization-management

مدیریت مجازی سازی CentOS Enterprise Linux 7


در این دوره با مدیریت ماشین‌های مجازی در یک محیط متن باز با استفاده از Libvirt و KVM، حفظ دسترسی بالا ماشین‌های مجازی، نحوه ساخت و مدیریت container و ...

1398/06/28 1763 بازدید
packtpub-a-beginners-guide-to-linux

راهنمای مبتدیان لینوکس


در این دوره با مفاهیم و مقدمات سیستم عامل لینوکس آشنا خواهید شد. سیستم عاملی که بیشتر دنیای امروزه را از گوشی‌های هوشمند تا سرویس‌های ابری و فضاپیماها...

1398/06/24 3307 بازدید
packtpub-learning-linux-device-drivers-development

آموزش توسعه درایورهای دستگاه لینوکس


این دوره به شما آموزش می دهد تا هر درایور دستگاه را از ابتدا ایجاد و راه اندازی کنید. همچنین این دوره نصب و پیکربندی مدیریت سرور و حل مسائل مربوط به آ...

1398/06/19 1930 بازدید
packtpub-linux-command-line-from-zero-to-expert

آموزش خط فرمان لینوکس - از صفر تا متخصص


در این آموزش با نحوه کار با خط فرمان (Terminal) لینوکس آشنا می شوید. این دوره هیچ پیشنیازی ندارد و حتی اگر لینوکس بلد نیستید می توانید از آن استفاده ک...

1398/05/04 16980 بازدید
skillshare-ubuntu-linux-for-beginners

آموزش اوبونتو لینوکس برای مبتدیان


لینوکس سریعترین سیستم عامل در حال رشد جهان است که در قلب اینترنت و محاسبات قرار دارد. اوبونتو یکی از محبوب ترین سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس است. در...

1398/02/27 4873 بازدید
infiniteskills-advanced-containerization

کانتینرسازی (Containerization) پیشرفته


این دوره آموزشی برای توسعه دهندگانی که با لینوکس آشنا بوده، و دارای تجربه کاری با کانتینرها می باشند و می خواهند درک خود را از کانتینرسازی و اکوسیستم ...

1398/02/12 3333 بازدید
pluralsight-getting-started-with-the-linux-command-line

شروع کار با خط فرمان لینوکس (Linux Command Line)


در این دوره شما با مبانی مدیریت لینوکس و دستورات خط فرمان آن آشنا می شوید. ابتدا با اتصالات شبکه آشنا می شوید، سپس با مبانی اسکریپت نویسی بش آشنا می ش...

1398/02/06 4177 بازدید
pluralsight-introduction-to-the-linux-essentials-010-160-exam

آشنایی با ملزومات آزمون لینوکس 010-160


در این دوره با ملزومات آزمون لینوکس 160-010 آشنا می شوید. در صورتی که به دنبال توسعه مهارت های جدی خود در لینوکس هستید این دوره مناسب شماست.در این دو...

1398/02/04 2202 بازدید