آموزش اوراکل (Oracle)

دسته بندی: آموزش پایگاه داده

آموزش اوراکل

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی اوراکل (Oracle)

شرکت اوراکل یک شرکت چند ملیتی فناوری کامپیوتری آمریکایی است که مقر آن در ردوود شورت، کالیفرنیا است. این شرکت نرم افزار و فناوری پایگاه داده، سیستم های مهندسی ابری و محصولات نرم افزاری سازمانی بویژه مارک های خاص خود سیستم های مدیریت پایگاه داده را می فروشد. در سال 2018، Oracle سومین شرکت بزرگ نرم افزاری با درآمد بود. این شرکت همچنین توسعه و ساخت ابزارهایی برای توسعه بانک اطلاعاتی و سیستم های نرم افزار ردیف میانی، نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP)، نرم افزار مدیریت سرمایه انسانی (HCM)، نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و نرم افزار مدیریت زنجیره تأمین (SCM) را انجام می دهد.

پایگاه داده اوراکل بانک اطلاعاتی است که از طریق سیستم مدیریت پایگاه داده ی شرکت اوراکل مدیریت و سازماندهی می شود. اولین نسخه اوراکل در سال 1979 منتشر شد. وظیفه ی پایگاه داده اوراکل مدیریت و نگهداری اطلاعات و داده ها می باشد. در حقیقت می توان آن را یک سیستم مدیریت بانک اطلاعاتی رابطه ای یا RDBMS دانست. اوراکل در تمامی محیط های سولاریس، لینوکس، یونیکس، مک سرو، اوپن وی ام اس و حتی ویندوز سرور اجرا می شود. اکثر سایت های بزرگ با بانک اطلاعاتی بزگ مانند گوگل و یاهو از پایگاه داده اوراکل استفاده می کنند.

تاریخچه اوراکل (Oracle)

لری الیسون در سال 1977 با شرکت باب ماینر و اد اویتس با نام آزمایشگاه های توسعه نرم افزار (SDL) با همکاری شرکت اوراکل تأسیس کرد. الیسون از مقاله 1970 که توسط Edgar F. Codd در مورد سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS)به نام "یک مدل رابطه ای از داده ها برای بانکه ای داده مشترک مشترک" نوشته شده، الهام گرفته است. وی درباره مقاله IBM System R از مقاله ای در مجله تحقیقات IBM تهیه شده توسط Oates خبر داد. الیسون می خواست محصول Oracle را با System R سازگار کند، اما نتوانست این کار را انجام دهد زیرا IBM کدهای خطایی را برای DBMS خود مخفی نگه داشته است. SDL در سال 1979 نام خود را به نرم افزار ارتباطی، (RSI) تغییر داد و سپس در سال 1982 دوباره به شرکت Oracle Systems تغییر نام داد تا خود را با محصول پرچمدار خود Oracle Database نزدیك كند.

در این مرحله باب ماینر به عنوان برنامه نویس ارشد شرکت فعالیت می کرد. در 12 مارس 1986، این شرکت عرضه عمومی خود را ارائه داد. در سال 1995، شرکت Oracle Systems نام خود را به شرکت Oracle تغییر داد که رسماً با نام Oracle نامگذاری شد، اما گاهی اوقات به عنوان شرکت اوراکل، نام شرکت هلدینگ نامیده می شود. بخشی از موفقیت اولیه شرکت اوراکل ناشی از استفاده از زبان برنامه نویسی سی برای پیاده سازی محصولات آن بود. این ویژگی در سیستم عامل های مختلف (که اکثر آنها از C پشتیبانی می کنند) سهولت دارد.

معرفی اوراکل کلود (Oracle Cloud)

اوراکل کلود

Oracle Cloud یک سرویس محاسبات ابری است که توسط شرکت Oracle ارائه می شود. سرور، ذخیره سازی، شبکه، برنامه ها و سرویس ها را از طریق شبکه جهانی مراکز داده با مدیریت شرکت Oracle ارائه می دهد. این شرکت اجازه می دهد تا این خدمات را از طریق اینترنت ارائه دهند.

Oracle Cloud زیرساخت ها را به عنوان یک سرویس (IaaS)، بستر های نرم افزاری به عنوان یک سرویس (PaaS)، نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) و داده ها به عنوان یک سرویس (DaaS) فراهم می کند. این سرویس ها برای ایجاد، استقرار، ادغام و گسترش برنامه های کاربردی در ابر استفاده می شوند. این پلتفرم از بسیاری از استانداردهای باز (اس کیو ال، اچ تی ام ال، REST و غیره)، برنامه های اوپن سورس (کوبرنتیز، هدوپ، آپاچی کافکا و غیره) پشتیبانی می کند و انواع زبان های برنامه نویسی، بانک اطلاعاتی، ابزارها و فریمورک هایی از جمله اوراکل خاص، اوپن سورس و نرم افزارها و سیستم های شخص ثالث را پشتیبانی می کند.

معرفی اوراکل دیتابیس (Oracle Database)

اوراکل دیتابیس یک سیستم مدیریت پایگاه داده چند مدل اختصاصی است که توسط شرکت اوراکل تولید و به بازار عرضه شده است. این پایگاه داده معمولاً برای اجرای پردازش معاملات آنلاین (OLTP)، انبارداری داده ها (DW) و بار کاری پایگاه داده مختلط (OLTP و DW) است که مورد استفاده قرار می گیرد. آخرین نسخه، اوراکل بانک اطلاعاتی 19c، در اوایل زمان، روی ابر و یا در یک محیط ترکیبی-ابر وجود دارد. 19c ممکن است در سیستم های Oracle Engineered Engine (به عنوان مثال Exadata) از قبل، در ابر Oracle (عمومی) یا (ابر) خصوصی در مشتری مستقر شود. در Openworld 2017 در سانفرانسیسکو، رئیس اجرایی هیئت مدیره و CTO، لری الیسون نسل بعدی پایگاه داده، Oracle Autonomous Database را اعلام کرد.

ویژگی های اوراکل (Oracle)

قابلیت مدیریت

افرادی که عملکرد سیستم پایگاه داده اوراکل را اداره می کنند، به عنوان سرورهای بانک اطلاعاتی (DBA) شناخته می شوند، وظیفه ایجاد پایگاه های داده Oracle، اطمینان از عملکرد صحیح آنها و نظارت بر استفاده از آنها را بر عهده دارند.

پشتیبان گیری از داده ها و ویژگی های بازیابی

در هر سیستم دیتابیس، احتمال وجود سیستم یا خرابی سخت افزار همیشه وجود دارد. اگر یک خرابی رخ دهد و بانک اطلاعاتی را تحت تأثیر قرار دهد، باید بانک اطلاعاتی بازیابی شود. اهداف پس از عدم موفقیت اطمینان از تأثیر تمام معاملات متعهد در بانک اطلاعاتی بازیابی شده و بازگشت به عملکرد عادی در اسرع وقت ممکن در حالی که عایق بندی کاربران از مشکلات ناشی از عدم موفقیت است.

در دسترس بودن بالا

محیط های محاسباتی پیکربندی شده برای دسترسی تقریبا تمام وقت به عنوان سیستم های در دسترس بالا شناخته شده اند. چنین سیستم هایی معمولاً دارای سخت افزار و نرم افزارهای اضافی هستند که این سیستم را با وجود عدم موفقیت در دسترس قرار می دهد. سیستم های در دسترس بالا که به خوبی طراحی شده اند، از داشتن امتیازات ناکام خودداری می کنند.

هنگامی که خرابی رخ می دهد، فرایند عدم موفقیت پردازش انجام شده توسط جز ناموفق را به مؤلفه پشتیبان انتقال می دهد. این فرآیند منابع سیستم را از بین می برد، معاملات جزئی یا ناموفق را بازیابی می کند و سیستم را به حالت عادی ترجیح می دهد، ترجیحاً در یک موضوع میکرو ثانیه. هرچه شفافیت بیشتر برای کاربران باشد، در دسترس بودن سیستم نیز بیشتر خواهد بود.

اوراکل دارای چندین محصول و ویژگی است که در موارد خرابی بدون برنامه ریزی یا خرابی برنامه ریزی شده، دسترسی بالایی را در اختیار شما قرار می دهد. این موارد شامل Quick-Start Fault Recovery، خوشه های نرم افزار واقعی، مدیر بازیابی (RMAN)، راه حل های تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی، Oracle Flashback، پارتیشن بندی، Oracle Data Guard، LogMiner، فایل های ورود مجدد چندگانه، سازماندهی مجدد آنلاین است. این ها می توانند در ترکیب های مختلف برای رفع نیازهای خاص در دسترس بالا استفاده شوند.

هوش تجاری

  • انبار داده

انبار داده یک پایگاه داده رابطه ای است که به جای پردازش تراکنش برای کوئری و تجزیه و تحلیل طراحی شده است. این معمولاً شامل داده های تاریخی است که از داده های معامله گرفته شده است، اما می تواند شامل داده های منابع دیگر باشد. این بار کار تجزیه و تحلیل را از بار کاری معاملات جدا می کند و یک سازمان را قادر می سازد تا داده ها را از چندین منبع تلفیق کند.

علاوه بر بانک اطلاعاتی رابطه ای، یک محیط انبار داده شامل یک راه حل استخراج، حمل و نقل، تحول و بارگیری (ETL)، یک موتور پردازش تحلیلی آنلاین (OLAP)، ابزارهای تحلیل مشتری و سایر برنامه های کاربردی مدیریت فرآیند جمع آوری داده ها و تحویل آن به کاربران تجاری.

  • استخراج، تحول و بارگذاری (ETL)

شما باید به طور مرتب انبار داده خود را بارگیری کنید تا بتواند به هدف خود در تسهیل تحلیل تجارت کمک کند. برای انجام این کار، داده های یک یا چند سیستم عملیاتی باید استخراج و در انبار کپی شوند. فرآیند استخراج داده ها از سیستم های منبع و وارد کردن آن به انبار داده معمولاً ETL نامیده می شود، که مخفف استخراج، تغییر و بارگیری است.

  • فشرده سازی جدول

برای کاهش استفاده از دیسک و استفاده از حافظه (به طور خاص، حافظه نهان بافر) می توانید جداول و جداول تقسیم شده را با فرمت فشرده شده در داخل دیتابیس ذخیره کنید. این اغلب منجر به یک مقیاس بهتر برای عملیات فقط خواندنی می شود. فشرده سازی جدول همچنین می تواند باعث افزایش سرعت اجرای پرس و جو شود. با این حال، یک هزینه اندک در سربار CPU وجود دارد.

  • اجرای موازی

وقتی اوراکل تابع های SQL را به صورت موازی اجرا می کند، چندین پردازش همزمان با هم کار می کنند تا یک جمله SQL را اجرا کنند. با تقسیم کار لازم برای اجرای یک تابع در بین چندین فرآیند، اوراکل می تواند تابع را سریعتر از آنچه فقط یک فرآیند واحد اجرا کرده بود اجرا کند. به این کار اجرای موازی یا پردازش موازی گفته می شود.اجرای موازی به طور چشمگیری باعث کاهش زمان پاسخگویی برای عملیات های فشرده در داده ها در پایگاه های داده های بزرگ می شود، زیرا پردازش تابع می تواند در بین بسیاری از CPU ها در یک سیستم واحد اوراکل تقسیم شود.

  • SQL تحلیلی

اوراکل برای انجام عملیات تحلیلی در پایگاه داده دارای بسیاری از عملیات SQL است. این ها شامل رتبه بندی، میانگین متحرک، مبالغ تجمعی، گزارش نسبت به گزارش و مقایسه دوره های بیش از دوره است.

  • قابلیت های OLAP

توسعه دهندگان برنامه می توانند از عملکردهای پردازش تحلیلی آنلاین اس کیو ال (OLAP) برای گزارش های استاندارد و موقت استفاده کنند. برای قابلیت های تحلیلی اضافی، اوراکل OLAP محاسبات چند بعدی، پیش بینی، مدل سازی و سناریوهای چه را ارائه می دهد. این امر به توسعه دهندگان امکان می دهد تا برنامه های پیچیده تحلیلی و برنامه ریزی مانند تجزیه و تحلیل فروش و بازاریابی، بودجه ریزی و تجزیه و تحلیل مالی و سیستم های برنامه ریزی تقاضا بسازند. داده ها را می توان در جداول رابطه ای یا اشیاء چند بعدی ذخیره کرد.

  • داده کاوی

با استفاده از داده کاوی اوراکل، داده ها هرگز پایگاه داده را ترک نمی کنند - داده ها، تهیه داده ها، ساخت مدل و نتایج به دست آوردن مدل، همه در پایگاه داده باقی می مانند. این اوراکل را قادر می سازد زیرساخت هایی را برای توسعه دهندگان برنامه فراهم کند تا داده کاوی را یکپارچه با برنامه های پایگاه داده ادغام کند. برخی از نمونه های معمولی برنامه هایی که از داده کاوی استفاده می شود عبارتند از: مراکز تماس، دستگاههای خودپرداز، ERM و برنامه های برنامه ریزی شغلی. توابع داده کاوی مانند ساخت مدل، آزمایش و امتیاز دهی از طریق یک API جاوا ارائه می شود.

مدیریت محتوا

اوراکل شامل داده های داده شده برای رسیدگی به انواع محتوای غنی اینترنت مانند داده های رابطه ای، داده های مربوط به شی، ایکس ام ال، متن، صدا، فیلم، تصویر و مکانی است. این داده ها به عنوان انواع بومی در دیتابیس ظاهر می شوند. همه آنها را می توان با استفاده از SQL کوئری کرد.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
linkedin-oracle-java-certification-2-operators-and-decision-statements

گواهینامه Oracle Java - بخش 2 - اپراتورها و Decision Statements


در این دوره - قسمت دوم از مجموعه - مربی Baochuan Lu روی یک موضوع اصلی که در این آزمون قرار دارد یعنی استفاده از اپراتورها و Decision Statements تمرکز ...

1400/04/30 198 بازدید
pluralsight-oracle-on-azure-overview

بررسی اجمالی Oracle در آژور


در این کنفرانس تعاملی، این که چرا آژور یک ابر عالی برای اجرای پایگاه های داده و اپلیکیشن های اوراکل است را نشان خواهیم داد. با اطمینان کامل از Oracle ...

1399/12/20 397 بازدید
pluralsight-monitoring-container-operations-in-oracle-cloud-container-engine-for-kubernetes

مانیتورینگ عملیات کانتینر در Oracle Cloud Container Engine برای کوبرنتیز


در این دوره، شما توانایی نظارت و کنترل بر عملیات کانتینرهای خود در Oracle Cloud را کسب خواهید کرد. در ابتدا، نحوه دسترسی به به Audit Logs را یاد خواهی...

1399/11/30 635 بازدید
pluralsight-oracle-autonomous-transaction-processing-for-developers

آموزش Oracle Autonomous Transaction Processing برای توسعه دهندگان


شما در این دوره، همه مواردی را که برای شروع ایجاد اپلیکیشن ها با Autonomous Transaction Processing نیاز دارید یاد خواهید گرفت. ابتدا یاد خواهید گرفت ک...

1399/11/18 431 بازدید
pluralsight-warehousing-data-with-oracle-autonomous-data-warehouse-cloud

انبارسازی داده با سرویس ابری Oracle Autonomous Data Warehouse


در این دوره، شما دانش بنیادینی از تدارک و استفاده از سرویس ابری Oracle Autonomous Data Warehouse را بدست خواهید آورد. در ابتدا، شما نحوه تدارک یک انبا...

1399/09/23 954 بازدید
pluralsight-provisioning-virtual-machines-on-oracle-compute-cloud

تهیه ماشین های مجازی در Oracle Compute Cloud


شما در این دوره، توانایی ایجاد ماشین های مجازی با استفاده از Oracle's Cloud Console و Command Line Interface را بدست خواهید آورد. ابتدا، گزینه های مخت...

1399/07/12 833 بازدید
linkedin-oracle-java-certification-3-methods-and-inheritance

آموزش طبقه بندی Oracle Java - بخش 3 - متدها و وراثت


در این دوره، بر دو مفهوم اصلی در طراحی شی گرا در جاوا تمرکز دارد: متد ها و وراثت. در حالی که به این مباحث می پردازد، چگونگی انتخاب انواع برگشتی مناسب،...

1399/05/28 1073 بازدید زیرنویس دارد
آموزش-مدیریت-oracle-database-11g

آموزش مدیریت Oracle Database 11g


پایگاه داده Oracle یکی از قدرتمندترین و محبوب ترین پایگاه داده های دنیاست. این دوره آموزشی از موسسه Livelessons نحوه مدیریت Oracle Database 11g را به...

1397/10/06 8589 بازدید
pluralsight-improve-your-big-data-architecture-using-oracle

آموزش بهبود معماری کلان داده با اوراکل


کلان داده یک اکوسیستم بزرگ است. در این دوره با معماری کلان داده در اوراکل، ادغام و تبدیل داده ها از منابع مختلف، نحوه مدیریت، دسترسی و داده های کوئری،...

1397/06/30 2074 بازدید زیرنویس دارد
pluralsight-oracle-12-2-upgrade

آموزش آپگرید Oracle 12.2


بسیاری از شرکت ها نمی خواهند و یا نمی توانند به دلیل نیازهای کسب و کار پیچیده خود به cloud حرکت کنند، بنابراین آنها باید به آخرین نسخه پایگاه داده ارت...

1397/04/11 1761 بازدید
1397/04/10 1936 بازدید زیرنویس دارد
lynda-oracle-primavera-p6-essential-training

آموزش اصولی Oracle Primavera P6


در این دوره با معرفی Primavera P6، رابط کاربری Primavera P6، نحوه برنامه ریزی پروژه، نحوه ایجاد فیلترها، طرح بندی ها و baseline و نحوه چاپ گزارش ها، ی...

1397/03/13 2279 بازدید زیرنویس دارد
lynda-oracle-database-12c-advanced-sql

آموزش پیشرفته SQL در Oracle Database 12c


تسلط بر SQL به عنوان اولین گام در تبدیل شدن به یک متخصص Oracle، مهارتی ضروری برای کسانی است که به صورت حرفه ای با Oracle کار می کنند. در این دوره، مدر...

1397/01/29 4393 بازدید زیرنویس دارد
1396/11/08 1427 بازدید زیرنویس دارد
1396/10/22 3011 بازدید
udemy-java-programming-how-to-get-the-oracle-se-7-certification

آموزش جاوا - نحوه ی گرفتن گواهی نامه Oracle SE 7


در این دوره با برنامه نویسی جاوا و تبدیل شدن به یک برنامه نویس جاوا و نحوه دریافت گواهینامه Oracle Java SE 7 آشنا می شوید. سرفصل ها: مبانی Java ...

1396/10/12 1688 بازدید
آموزش-sql-برای-oracle

آموزش SQL برای Oracle


در این آموزش تصویری با زبان SQL در پایگاه داده های Oracle آشنا می شوید. این دوره آموزشی محصول موسسه InfiniteSkills می باشد. سرفصل های دوره: مقدم...

1396/09/11 3401 بازدید