آموزش HTML

دسته بندی: آموزش طراحی وب

HTML چیست؟

اچ تی ام ال مخفف Hyper Text Markup Language به معنای زبان نشانه گذاری متن است.

Html زبان طراحی صفحات وب است و تمام کدهای صفحه، چه سمت سرور و چه سمت کلاینت در نهايت به کدهای HTML تبديل شده و توسط مرورگر به نمایش در می آیند. به این توجه داشته باشید که Html  یک زبان برنامه نویسی به حساب نمی آید.

 

اهداف اولیه زبان Html:

ساخت انواع وبسایت توسط زبان Html

ساخت هر چه آسان تر سایت

ساخت یک سایت فقط با استفاده از کدنویسی

کاربرد Html:

کاربرد Html در ساخت صفحات وب است. اگر نیاز به ساخت یک سایت داشته باشید، شما حتما باید در ابتدا از زبان Html استفاده کنید. به عبارت دیگر، Html تمام بدنه یک سایت را تشکیل می دهد و شما با استفاده از آن استخوان بندی یک سایت را ایجاد می کنید. تمام وبسایت های جهان اعم از گوگل، فیسبوک، آمازون و ... از Html استفاده می کنند. زبان Html قابلیت توسط مرورگر اجرا می شود و تمام سرور های دنیا از Html پشتیبانی می کنند.

تفاوت Html و Html5:

HTML5 جدیدترین نسخه زبان برنامه نویسی وباست که تغییرات بسیاری نسبت به نسخه های قبل خود کرده است. HTML5 دارای قابلیت ها و امکانات جدیدی است که کار را برای طراحان وب بسیار ساده کرده است. از جمله این امکانات می توان به طراحی اشیا به صورت ۲ بعدی و یا پخش فایل های صوتی و تصویری بدون نیاز به نرم افزار جانبی اشاره کرد.

تغییرات جدید در Html5:

نوشتن Doctype در Html بسیار ساده شده است. Doctype دستوری است که بیانگر نسخه استفاده شده از html است. در واقع Doctype یک کد Html نیست. نحوه رمز گذاری (Charset) در Html5 بسیار ساده تر شده است.

المان های جدید در HTML5:

جالب ترین المان های جدید در HTML5 عبارتند از:

المان های معنایی مثل  header، footer،article و section

خصوصیت های کنترلی جدید فرم ها مثل  number، date، time، calendar  و  range

المان های گرافیکی جدید مثل canvas و  svg

المان های چندرسانه ای جدید مثل audio و  video

در بخش پشتیبانی HTML5 به شما توضیح می دهیم که چگونه مرورگرهای قدیمی را برای پشتیبانی از کدهای معنایی  HTML5  به روز کنید. مرورگرهای اصلی مثل internet explorer، opera، firefox، chrome، safari  ویژگی های جدید HTML5 را در نسخه های جدیدشان اضافه کرده اند.

محیط  کدنویسی Html:

شما می توانید اچ تی ام ال را در هر میطی کدنویسی کنید. حتی شما می توانید در محیط Notepad ویندوز نیست کد Html خود را بنویسید و پس از ذخیره کردن فایل با فرمت Html آن را در مرورگر خود اجرا کنید.

در ادامه به معرفی چند تا از رایج ترین و معروفترین محیط های کدنویسی Html می پردازیم:

Notepad++

Dreamviwer

Phpstorm

Atom

Visual Studio

و غیره.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟