آموزش ویژوال استودیو کد

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی ویژوال استودیو کد (Visual Studio Code)

ویژوال استودیو کد، یک ویرایشگر کد رایگان، چندسکویی، فوق العاده سریع و سبک وزن است که توسط مایکروسافت برای ویندوز، لینوکس و Mac ایجاد شده است. این برنامه شامل پشتیبانی از دیباگینگ، گیت کنترل جاسازی شده و GitHub، برجسته سازی سینتکس، تکمیل کد هوشمند، اسنیپت و اصلاح مجدد کد است. بسیار قابل تنظیم است و به کاربران امکان تغییر تم، کلید های میانبر صفحه کلید، تنظیمات اضافی و نصب برنامه های افزودنی را فراهم می کند که قابلیت های دیگری را اضافه می کند.

ویژوال استودیو کد مبتنی بر Electron است، فریمورکی که برای توسعه برنامه های Node.js برای دسکتاپ در حال کار بر روی موتور طرح ریزی Blink استفاده می شود. اگرچه از مبتنی برElectron است ولی این نرم افزار از Atom استفاده نمی کند و در عوض از همان مؤلفه ویرایشگر (با کدگذاری شده "Monaco") در Azure DevOps استفاده می کند. در بررسی برنامه نویسان Stack Overflow 2019، ویژوال استودیو کد محبوب ترین ابزار محیط توسعه دهنده در رده بندی قرار گرفت که 50.7٪ از 87.317 پاسخ دهنده ادعا می کردند که از آن استفاده می کنند.

تاریخچه ویژوال استودیو کد (Visual Studio Code)

در تاریخ 29 آوریل 2015، در کنفرانس Build 2015 توسط مایکروسافت معرفی و پس از مدتی منتشر شد. در تاریخ 18 نوامبر 2015، ویژوال استودیو کد تحت مجوز MIT منتشر شد و کد منبع آن به GitHub ارسال شد. در تاریخ 14 آوریل 2016، ویژوال استودیو کد مرحله پیش نمایش عمومی را گذراند و در وب منتشر شد.

ویژگی های ویژوال استودیو کد (Visual Studio Code)

ویژوال استودیو کد ترکیبی از یک ویرایشگر کد با ابزار قدرتمند توسعه دهنده، مانند تکمیل و اشکال زدایی کد IntelliSense است.مهمتر از همه، این ویرایشگر چرخه ویرایش-ساخت-اشکال زدایی را بسیار دلپذیر می کند و زمان بیشتر برای اجرای ایده ها دارید.

ویرایش، ساخت و اشکال زدایی

در قلب خود، ویژوال استودیو کد دارای یک ویرایشگر کد سریع، مناسب برای استفاده روزانه است. با پشتیبانی از صدها زبان، VS Code به شما کمک می کند تا بلافاصله با برجسته سازی نحو، تطبیق براکت، تور اتوماتیک و موارد دیگر، سازنده باشید. میانبرهای صفحه کلید بصری، سفارشی سازی آسان و نقشبرهای میانبر صفحه کلید با مشارکت در جامعه به شما امکان می دهند تا کد خود را با سهولت حرکت کنید. برای برنامه نویسی جدی، اغلب از ابزارهایی با درک کد بیشتر از بلوک های متن بهره خواهید برد. ویژوال استودیو کد شامل پشتیبانی داخلی برای تکمیل کد IntelliSense، درک غنی کد معنایی و پیمایش و اصلاح مجدد کد است.

و هنگامی که کد نویسی سخت می شود، اشکال زدایی سخت می شود. اشکال زدایی اغلب ویژگی ای است که توسعه دهندگان بیشتر در یک تجربه کدگذاری تمیز را از دست می دهند. ویژوال استودیو کد شامل یک اشکال زدایی تعاملی است، بنابراین می توانید کد منبع را مرور کنید، متغیرها را بازرسی کنید، فراخوانی های پشته را مشاهده کنید و دستورات موجود در کنسول را اجرا کنید.

VS Code همچنین با ابزارهای ساخت و برنامه نویسی ادغام می شود تا کارهای متداول را سریعتر انجام دهد. VS Code از گیت (Git) پشتیبانی می کند بنابراین می توانید بدون کنترل ویرایشگر از جمله مشاهده تفاوت در انتظار تغییرات، با کنترل منبع کار کنید.

ویژگی خودتان را بسازید.

هر ویژگی را به دلخواه خود سفارشی کنید و هر تعداد برنامه افزودنی شخص ثالث را نصب کنید. در حالی که اکثر سناریوها بدون در نظر گرفتن تنظیمات "خارج از جعبه" کار می کنند، VS Code نیز با شما رشد می کند، و ما شما را ترغیب می کنیم تا تجربه خود را با توجه به نیازهای منحصر به فرد خود بهینه کنید. VS Code یک پروژه اوپن سورس است بنابراین می توانید در جامعه رو به رشد و پر جنب و جوش در GitHub نیز مشارکت کنید.

ساخته شده با حمایت از وب

VS Code شامل پشتیبانی داخلی غنی شده برای توسعه نود جی اس (Node.js) با جاوا اسکریپت، تایپ اسکریپت و دات نت است، با همان فناوری های اساسی که ویژوال استودیو را هدایت می کند. VS Code همچنین شامل ابزاری عالی برای فناوری های وب مانند JSX / ری اکت (React)، HTML، CSS، SCSS، Less و JSON است. همچنین پشتیبانی از تکمیل کد هوشمند با سی اس اس (CSS)، اچ تی ام ال (HTML)، Javascript، TypeScript، جی سان (Json)، less، sass را شامل می شود.

معماری قوی و گسترده

از نظر معماری، ویژوال استودیو کد ترکیبی از بهترین فناوری های وب، نیتیو و زبان خاص است. با استفاده از Electron، فناوری های وب مانند JavaScript و Node.js را با سرعت و انعطاف پذیری برنامه های نیتیو ترکیب می کند. VS Code از یک نسخه جدیدتر و سریعتر از همان ویرایشگر مبتنی بر قدرت HTML استفاده می کند که دارای ویرایشگر ابری "موناکو"، ابزارهای F12 Internet Explorer و سایر پروژه ها است. علاوه بر این، VS Code از یک معماری سرویس ابزار استفاده می کند که به آن امکان می دهد با بسیاری از همان فناوری هایی که Visual Studio را ادغام می کند، ادغام شود. ویژوال استودیو کد شامل یک مدل توسعه پذیری عمومی است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد افزونه ها را بسازند و از آنها استفاده کنند و ایجاد-ویرایش-ساخت-اشکال زدایی را بطور چشمگیر سفارشی کنند.

از دیگر ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پشتیبانی از Snippets با پی اچ پی (PHP)، سوئیفت (Swift)، گرووی (Groovy) و Markdown.
  • می توانید تم ها، میانبرهای صفحه کلید و تنظیمات فضای کاری را تغییر دهید.
  • Snippets خود را ایجاد کنید و همچنین به شما اجازه می دهد تا با 3 فایل در کنار یکدیگر کار کنید.
  • پشتیبانی از refactoring با سی شارپ و TypeScript.

زبان های پشتیبانی شده در ویژوال استودیو کد (Visual Studio Code)

ویژوال استودیو کد شامل پشتیبانی اساسی برای اکثر زبان های برنامه نویسی است. این پشتیبانی اصلی شامل برجسته سازی نحو، تطبیق براکت، تاشو کد، و قطعات قابل تنظیم است.

سی شارپ (#C)

#C یک زبان برنامه نویسی چند پارادایم با هدف کلی است که شامل تایپ قوی، اعلامی، کاربردی، عمومی، شی گرا و از نظر لغوی محدود شده و همچنین از رشته های برنامه نویسی مبتنی بر کلاس و مؤلفه ها است. #C زبان برنامه نویسی است که به طور مستقیم منعکس کننده زیرساخت زبان مشترک (CLI) است. بسیاری از انواع ذاتی آن مطابق با انواع ارزشی است که توسط فریمورک CLI اجرا می شود. با این حال، مشخصات زبان الزامات تولید کد کامپایلر را بیان نمی کند، یعنی اینگونه بیان نمی کند که کامپایلر سی شارپ باید یک Runtime Common Language را هدف قرار دهد، یا یک زبان CIL ایجاد کند، یا قالب خاصی را تولید کند.

اف شارپ ( F#)

#F یک زبان برنامه نویسی بالغ، اوپن سورس و کاربردی است. این زبان توانایی کاربران و سازمان ها را برای مقابله با مشکلات کامپیوتری پیچیده به وسیله کد نویسی ساده اش بالا می برد. #F در طیف گسترده ای از زمینه های کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد و توسط جامعه فعال و شرکت های پیشرو صنعت پشتیبانی می شود که ابزار های حرفه ای را ارائه می دهند. #F یک زبان کاربردی مدرن برای پلتفرم دات نت است که توسط تیم تحقیقاتی مایکروسافت ایجاد شده است. این پروژه با عنوان یک پروژه تحقیقاتی علمی آغاز شد و طی چندین سال به یک زبان آماده تولید تبدیل شد که توسط بسیاری از شرکت های تجاری به ویژه در بخش مالی مورد استفاده قرار می گیرد.

پایتون (Python)

Python زبان برنامه نویسی سطح بالا، تفسیر شده، تعاملی و شی گرا است. به شدت قابل خواندن است و غالبا پایتون از کلمات کلیدی انگلیسی استفاده می کند در حالیکه زبان های دیگر از روش های نقطه گذاری استفاده می کنند. همچنین python دارای ساختارهای syntactical کمتری نسبت به سایر زبان ها است. پایتون مفسر است بدین معنی که در زمان اجرا توسط مترجم پردازش می شود و لازم نیست قبل از اجرای آن برنامه خود را کامپایل کنید.

درحال حاضر، زبان برنامه نویسی پایتون یکی از محبوبترین زبان های برنامه نویسی دنیا است. پایتون یک زبان عالی برای یادگیری برنامه نویسی است. دلایل زیادی برای این ادعا وجود دارد، اما به طور ساده این گونه می توان بیان نمود که براحتی خوانده و به سرعت نوشته می شود و مدت زمان کمتری صرف می شود تا بتوان کدنویسی کرد. پایتون یک سینتکس مشابه گفتار انسان دارد که نوشتن و درک آن را آسان می کند.

آر (R)

Rیک زبان برنامه نویسی اوپن سورس و محیط نرم افزاری است که معمولا برای محاسبات آماری در نقش های سنگین اطلاعات مانند داده کاوی و آمار استفاده می شود. زبان R به طور گسترده ای در بین آماری ها و داده شناسان برای توسعه نرم افزار آماری و تجزیه و تحلیل داده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

گو (Go)

یک زبان برنامه نویسی نیتیو است که عمدتا متعلق به خانواده زبان C از نظر سینتکی پایه است. یک اصطلاح نمایشی را با سیستم سبک وزن ارائه می دهد و همزمان با یک ویژگی داخلی در سطح زبان می باشد. مانند C و ++C به کد ماشین کامپایل می شود، به طوری که ما نیازی به محیط هایی مانند CLR و JVM برای اجرای برنامه های Go نداریم. این به ویژه در هنگام کامپایل برنامه های بزرگ کمک می کند.

جاوا (Java)

جاوا یک زبان برنامه نویسی شی گرا، چند منظوره و چند سکویی، تولید شده توسط Sun Microsystems است و برای اولین بار در سال 1995 منتشر شد. جاوا ابتدا به عنوان یک فناوری وب مستقل از دستگاه طراحی شد. سینتکس جاوا شبیه و بر اساس گرامر C و سی پلاس پلاس است تا کار برنامه نویسان را برای یادگیری آسان کند.

آبجکتیو سی (Objective-C)

Objective-C زبان ساده و اصلی برنامه نویسی نوشتن نرم افزار برای OS X و iOS می باشد. این یک نسخه از زبان برنامه نویسی C است و قابلیت های شی گرا و اجرا پویا را فراهم می کند. تفاوت اصلی آبجکتیو سی با دیگر زبان ها در Syntax، مکانیزم مدیریت حافظه و اسامی مفاهیم آن است. اکثر دستورات این زبان برگرفته از زبان سی می باشد و تنها قابلیت ارسال پیغام به آن اضافه شده است.

پرل (Perl)

پرل یک زبان برنامه نویسی عمومی است که در اصل برای دستکاری متن طراحی شد و در حال حاضر برای طیف گسترده ای از وظایف از جمله مدیریت سیستم، توسعه وب، برنامه نویسی شبکه، توسعه GUI و موارد دیگر استفاده می شود. پرل را برای پروژه های مهم در بخش های عمومی بکار می برند.

روبی (Ruby)

روبی یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده، سطح بالا و عمومی و زبان شی گرا خالص است. روبی دارای نحو مشابهی با بسیاری از زبان های برنامه نویسی مانند C و Java است، بنابراین برنامه نویسان جاوا و C برای یادگیری راحت هستند. عمدتا از تمامی سیستم عامل هایی مانند ویندوز، مک، لینوکس پشتیبانی می کند.

راست (Rust)

Rust یک زبان برنامه نویسی سیستم است که با سرعت بسیار زیاد اجرا می شود و از امنیت ایمنی بالایی برخوردار است. این زبان برنامه نویسی سیستم اوپن سورس است که بر سرعت، امنیت حافظه و موازی بودن تمرکز دارد. توسعه دهندگان از Rust برای ایجاد طیف وسیعی از برنامه های کاربردی جدید نرم افزار مانند موتور بازی، سیستم عامل، سیستم فایل، اجزای مرورگر و موتورهای شبیه سازی برای واقعیت مجازی استفاده می کنند.

اس کیوال (SQL)

SQL یک زبان خاص برای دامنه است که در برنامه نویسی مورد استفاده قرار می گیرد و برای مدیریت داده های نگهداری شده در سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه (RDBMS) یا برای پردازش جریان در سیستم مدیریت جریان داده های رابطه ای (RDSMS) طراحی شده است. این امر به ویژه در پردازش داده های ساخت یافته، یعنی داده هایی که روابط بین واحدها و متغیرها را در بر می گیرند، بسیار مفید است. SQL دو مزیت اصلی نسبت به API های قدیمی تر خواندن و نوشتن مانند ISAM یا VSAM دارد. اولا، مفهوم دستیابی به بسیاری از رکوردها را با فرمان واحد معرفی کرد. ثانیا، نیاز به مشخص کردن نحوه دستیابی به رکورد را حذف می کند.

اکس ام ال (XML)

XML یک زبان نشانه گذاری است که مجموعه ای از قوانین را برای رمزگذاری اسناد به فرمت تعریف می کند که هم قابل خواندن توسط انسان و هم قابل خواندن با ماشین است. مشخصات جهانی کنسرسیوم وب جهانی XML 1.0 مشخصات 1998 و چندین مشخصات مرتبط دیگر، XML را تعریف می کند. اهداف طراحی XML بر سادگی، عمومی و قابلیت استفاده در اینترنت تأکید دارد. این یک فرمت داده متنی با پشتیبانی قوی از طریق یونیکد برای زبان های مختلف انسانی است.

کاربرد ویژوال استودیو کد (Visual Studio Code)

نرم افزار VS Code سبک و کم حجم است و میزان Ram کمی نیز اشغال می کند. شما می توانید روی لینوکس، ویندوز و مک کارهای زیادی با آن انجام دهید. از جمله:

محیط ویژوال استودیو کد (Visual Studio Code)

ویژوال استودیو کد

VS Code متشکل از فایل ها و پوشه ها است. شما می توانید یک فایل یا پوشه ای را که حاوی فایل پروژه یا کد باشد را باز کنید. UI دارای یک ویرایشگر، view bar، status bar و sidebar است. همچنین دارای یک پنجره اکسپلورر برای مدیریت پوشه ها و فایل ها است. از اینجا می توانید هر فایل و پوشه ای را ایجاد، انتقال یا حذف کنید و تغییر نام دهید. همچنین یک ویژگی ذخیره خودکار وجود دارد، زمانی که تغییرات شما فعال می شود به صورت خودکار در دیسک ذخیره می شود.

کار با ویژوال استودیو کد بسیار آسان و سریع است. به راحتی می توانید آن را دانلود، ظرف چند دقیقه نصب و از VS Code استفاده کنید. VS Code یک ویرایشگر کد رایگان است که بر روی سیستم عامل Mac، Linux و Windows اجرا می شود. VS Code در هر ماه نسخه جدیدی با ویژگی های جدید و رفع اشکالات مهم منتشر می کند. اکثر پلتفرم ها از به روز رسانی خودکار پشتیبانی می کنند و از شما خواسته می شود که نسخه جدید را نصب کنید. شما همچنین می توانید با Help > Check for Updates به روزرسانی های ان را بررسی کنید.

مقایسه ویژوال استودیو کد و ویژوال استودیو

توسعه دهندگان ویژوال استودیو را به عنوان "ابزار و سرویس های پیشرفته ای که می توانید برای ایجاد برنامه های عالی برای دستگاه ها، کلود و همه چیز در بین آنها استفاده کنند" توصیف می کنند. ویژوال استودیو مجموعه ای از ابزارهای توسعه نرم افزار مبتنی بر مؤلفه و سایر فناوری ها برای ساختن برنامه های قدرتمند و با کارایی بالا است. از طرف دیگر، ویژوال استودیو کد به عنوان "ساخت و اشکال زدایی برنامه های مدرن وب و ابر، توسط مایکروسافت" شرح داده شده است. برنامه های وب و ابر مدرن را ایجاد و اشکال زدایی کنید. کد رایگان و در بستر مورد علاقه شما - لینوکس، Mac OSX و ویندوز در دسترس است.

ویژوال استودیو را می توان به عنوان ابزاری در گروه "محیط توسعه یکپارچه" طبقه بندی کرد، در حالی که ویژوال استودیو کد تحت "ویرایشگر متن" گروه بندی می شود. "Intellisense، ui"، "Complete ide and debugger" و "Plug-ins" عوامل کلیدی هستند که توسعه دهندگان Visual Studio را در نظر می گیرند. در حالی که "IDE چند زبانه قدرتمند"، "سریع" و "توسعه فرانت اند" از دلایل اصلی مطلوب بودن ویژوال استودیو کد است.

ویژوال استودیو کد یک ابزار اوپن سورس با 78.4K ستاره GitHub و 10.9K فورک GitHub است. با توجه به جامعه StackShare، ویژوال استودیو کد تأیید گسترده تری دارد، که در آن تعداد 1104 شرکت استک و 2298 برنامه نویسان استک ذکر شده است. در مقایسه با ویژوال استودیو، که تعداد 657 شرکت استک و 978 توسعه دهنده استک فهرست شده است.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود