آموزش LESS

معرفی LESS

LESS پیش پردازشگر CSSاست، به این معنی که زبان CSS را گسترش می دهد، ویژگی هایی را اضافه می کند که به متغیرها، مخلوط ها، توابع و بسیاری از تکنیک های دیگر اجازه می دهد تا CSS را که قابل نگهداری و قابل ارتقا باشد.

LESS در داخل node، در مرورگر و داخل Rhinoاجرا می شود. همچنین بسیاری از ابزارهای شخص ثالث وجود دارد که به شما اجازه می دهد فایل های خود را کامپایل و تغییرات  آن را تماشا کنید.

LESS قادر به سفارشی کردن، مدیریت و استفاده مجدد صفحات استایل برای صفحه وب است. LESS گسترش یافته ی CSS و یک زبان برنامه نویسی داینامیک و منبع باز است که می تواند در سمت کلاینت یا سرور اجرا شود.

LESS برای اولین بار در روبینوشته شده بود، اما نسخه های بعدی آن فقط در جاوااسکریپت نوشته شد. LESS در سال 2009 توسط Alexis Sellier طراحی و نوشته شد.

تفاوت LESS  و  SASS

LESS یک  کتابخانه از جاوا اسکریپ بوده و یک زبان  Client-Side  می باشد. اما sassیک زبان server-side است. در  SASS  از دایرکتیو Mixin استفاده می شود ولی در LESS یک سلکتور کلاس تعریف می شود. نمایش خطاها در LESS  دقیق تر از Sass می باشد.

شباهت های LESS   و SASS

پارامترها، قوانین کلاس های تو در تو، توابع محاسبات ریاضی و رنگ ها، اجرا و مدیریت استایل ها، کلاس ها و ارزیابی هایی از جاوا اسکریپ و استفاده از آن در طراحی سایت از شباهت های این دو زبان به شمار می رود.