آموزش جاوااسکریپت (Javascript)

دسته بندی: آموزش طراحی وب

آموزش جاوااسکریپت

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی جاوااسکریپت (Javascript)

جاوااسکریپت زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، پویا، مبتنی بر شی، چند رویه ای و تفسیری است. این زبان اغلب به عنوان بخشی از صفحات وب استفاده می شود که پیاده سازی آن ها به اسکریپت سمت کلاینت اجازه می دهد تا با کاربر ارتباط برقرار کرده و صفحات دینامیکی ایجاد کند. جاوااسکریپت زبان برنامه نویسی تفسیر شده با قابلیت های شی گرا است. جاوااسکریپت برای اولین بار به عنوان LiveScript شناخته شد، اما Netscape نام آن را احتمالا به دلیل هیجاناتی که توسط جاوا ایجاد شد به JavaScript تغییر داد. جاوااسکریپت اولین بار در Netscape 2.0 در سال 1995 با نام LiveScript ساخته شد. هسته همه منظوره این زبان در Netscape، اینترنت اکسپلورر و سایر مرورگرهای وب جاسازی شده است. ECMA-262 Specification نسخه استاندارد از هسته زبان جاوااسکریپت را تعریف می کند. JavaScript 2.0 مطابق با نسخه 5 استاندارد ECMAScript است و تفاوت بین این دو بسیار جزئی است. امروزه، جاوااسکریپت Netscape و JScript مایکروسافت با استاندارد ECMAScript مطابقت دارند، هرچند هر دو زبان هنوز از ویژگی هایی که جزء استاندارد نیستند پشتیبانی می کنند.

Javascript زبان برنامه نویسی داینامیک اسکریپتی است که در کنار اچ تی ام ال و سی اس اس (CSS) یکی از مهم ترین عنصر فناوری های وب استاندارد به شمار می رود. جاوااسکریپت صفحات وب تعاملی را فعال می کند و جزئی اساسی در برنامه های وب است. اکثریت قریب به اتفاق وب سایت ها از آن استفاده می کنند و مرورگرهای اصلی وب برای اجرای آن از موتور جاوااسکریپت اختصاصی استفاده می کنند. این زبان هم به صورت ساخت یافته و هم به صورت شی گرا مورد استفاده برنامه نویسان قرار می گیرد. در حقیقت Javascript به صفحات وب زندگی می بخشد. این برنامه امکان اجرای چیزهای پیچیده را برای شما فراهم می کند. هر بار که صفحه وب، اطلاعات استاتیک، به روزرسانی های محتوا، نقشه های تعاملی، گرافیک های دو بعدی یا سه بعدی، اسکرول کردن jukebox های ویدئویی و غیره را به شما نمایش می دهد، می توانید از دخیل بودن Javascript در آن اطمینان حاصل کنید.

در ابتدا موتورهای جاوااسکریپت فقط با اجرا سمت کلاینت در مرورگرهای وب استفاده می شد، اما اکنون در بسیاری از انواع دیگر نرم افزارهای میزبان از جمله سمت سرور در وب سرورها و دیتابیس ها و در برنامه های غیر وب مانند ورد و نرم افزار PDF و در ران تایم تعبیه شده اند. اصطلاحات Vanilla JavaScript و Vanilla JS به JavaScript اطلاق می شود که توسط هیچ فریمورک یا کتابخانه های اضافی تمدید نشده باشد. اسکریپت های نوشته شده در Vanilla JS کد جاوااسکریپت ساده شده هستند.

تاریخچه جاوااسکریپت (Javascript)

Javascript در ماه مه 1995 توسط Brendan Eich در 10 روز ایجاد شد که در شرکت Netscape کار می کرد و در حال حاضر در Mozilla فعالیت می کند. از جاوااسکریپت همیشه به عنوان جاوااسکریپت نام برده نمی شد. نام اصلی آن Mocha بود، نامی که مارک آندریسن، بنیانگذار نت اسکیپ برگزید. در سپتامبر 1995 نام آن به LiveScript تغییر یافت، سپس در ماه دسامبر همان سال، پس از دریافت مجوز علامت تجاری از Sun، نام جاوااسکریپت پذیرفته شد. در سال های 1996 تا 1997، نت اسکیپ، Javascript را برای استاندارد سازی به سازمان ECMA ارسال کرد که در نهایت منجر به انتشار رسمی نسخهٔ استاندارد شده‌ای به نام ECMA Script شد.

تلفظ صحیح Javascript

JavaScript به صورت «جاواسکریپت» خوانده می‌شود، ولی در فارسی به صورت «جاوااسکریپت» ترجمه می‌شود و اگر به صورت «جاوا اسکریپت» ترجمه شود اشتباه است چون دو کلمه جدا از هم نیست و اگر به صورت دو کلمه جدا نوشته شود خطلاهای نگارشی ایجاد می‌شود، به طور مثال ممکن است کلمه جاوا در انتهای خط و کلمه اسکریپت در ابتدای خط بعدی نوشته شود.

ویژگی های جاوااسکریپت (Javascript)

پشتیبانی جهانی

همه مرورگرهای وب مدرن محبوب از JavaScript با محیط اجرا داخلی پشتیبانی می کنند.

دستورات و ساختار

جاوااسکریپت بخش اعظمی از سینتکس برنامه نویسی ساخت یافته C پشتیبانی می کند (به عنوان مثال، اگر عبارات در حالی که حلقه ها هستند، عبارات سوئیچ، حلقه های dowhile و غیره) را پشتیبانی می کنند.

پویا

 • تایپ: جاوااسکریپت مانند سایر زبان های اسکریپت نویسی به صورت پویا تایپ می شود. نوع به جای تابع با مقدار همراه است. به عنوان مثال، متغیر که در ابتدا به یک عدد محدود شده است ممکن است به رشته مجدداً واگذار شود. جاوااسکریپت از روش های مختلفی برای آزمایش نوع اشیا، از جمله duck typing پشتیبانی می کند.
 • ارزیابی ران تایم: JavaScript شامل تابع Eval است که می تواند در زمان اجرا عبارات ارائه شده به عنوان رشته را اجرا کند.

شی گرا (prototype-based)

prototype وراثت در جاوااسکریپت توسط داگلاس کراکفورد به شرح زیر است:

شما اشیا نمونه اولیه می سازید، و سپس موارد جدید ایجاد می کنید. اشیا در جاوااسکریپت قابل تغییر هستند، بنابراین می توانیم نمونه های جدید را تقویت کنیم و زمینه ها و روش های جدیدی به آنها ارائه دهیم. سپس این ها می توانند به عنوان نمونه های اولیه برای اجسام جدیدتر عمل کنند. ما به کلاس هایی برای ساختن اشیا مشابه احتیاج نداریم، اشیا از اشیا به ارث می برند.

در جاوااسکریپت، یک شی آرایه انجمنی است، که با نمونه اولیه تقویت می شود. هر کلید رشته نامی را برای ویژگی شی ارائه می دهد و دو روش سینتکسی برای مشخص کردن چنین نامی وجود دارد: نشانه گذاری نقطه (obj.x = 10) و نماد براکت (obj ['x'] = 10). ممکن است یک تابع در زمان اجرا اضافه شود، برگردد یا حذف شود. بسیاری از خواص شی (و هر ویژگی متعلق به زنجیره ارثی نمونه اولیه شی) را می توان با استفاده از حلقه for...in شمارش کرد. جاوااسکریپت تعداد کمی اشیا داخلی از جمله Function و Date دارد.

 • Prototypes: جاوااسکریپت از Prototypes استفاده می کند که بسیاری از زبان های شی گرا دیگر از کلاس هایی برای ارث استفاده می کنند. شبیه سازی بسیاری از ویژگی های مبتنی بر کلاس با نمونه های اولیه در JavaScript امکان پذیر است.

تابع

تابع در جاوااسکریپت، first-class است. تابع به عنوان شی در نظر گرفته می شود. به این ترتیب، تابع ممکن است دارای خواص و متد هایی مانند()call. و ()bind. باشد. تابع تو در تو، توابع تعریف شده در تابع دیگر است. هر بار تابع بیرونی فراخوانده می شود. علاوه بر این، هر تابع تو در تو، بسته بندی واژگانی را تشکیل می دهد: دامنه دیکشنری تابع خارجی (شامل هر متغیر ثابت، محلی یا مقدار آرگومان) بخشی از حالت داخلی هر یک از تابع های داخلی می شود، حتی پس از اجرای تابع بیرونی نتیجه می گیرد. جاوااسکریپت همچنین از توابع ناشناس پشتیبانی می کند.

محیط ران تایم

جاوااسکریپت به طور معمول به یک محیط زمان اجرا (به عنوان مثال، مرورگر وب) تکیه می کند تا اشیا و روش هایی را ارائه می دهد که توسط آن ها اسکریپت ها می توانند با محیط ارتباط برقرار کنند (به عنوان مثال، صفحه وب DOM). همچنین برای فراهم کردن امکان درج / وارد کردن اسکریپت به محیط زمان اجرا نیز وابسته است. این ویژگی زبان به خودی خود نیست، اما در اکثر پیاده سازی های جاوااسکریپت رایج است. جاوااسکریپت پیام های صف را یکجا پردازش می کند. جاوااسکریپت تابعی را که همراه با هر پیام جدید است، فراخوانی می کند و قاب فراخوانی پشته با آرگومان های تابع و متغیرهای محلی ایجاد می کند. فراخوانی پشته با توجه به نیاز تابع، کوچک می شود و رشد می کند. هنگامی که فراخوانی پشته پس از اتمام تابع خالی باشد، جاوااسکریپت به پیام بعدی در صف می رود. به این حلقه رویداد گفته می شود که به عنوان "run to completion" توصیف می شود زیرا هر پیام قبل از در نظر گرفتن پیام بعدی کاملاً پردازش می شود. با این حال، مدل همزمانی زبان حلقه رویداد را به عنوان غیر مسدود کننده توصیف می کند: ورودی / خروجی برنامه با استفاده از رویدادها و توابع پاسخ به فراخوانی انجام می شود. به عنوان مثال، به این معنی است که جاوااسکریپت می تواند کلیک ماوس را پردازش کند در حالی که منتظر پرس و جو از پایگاه داده برای بازگشت اطلاعات است.

برنامه های افزودنی Vendor-specific

جاوااسکریپت به طور رسمی توسط بنیاد موزیلا اداره می شود و ویژگی های جدید زبان بصورت دوره ای اضافه می شود. با این حال، تنها برخی از موتورهای جاوااسکریپت از این ویژگی های جدید پشتیبانی می کنند:

 • خاصیت گیرنده و تنظیم کننده تابع (پشتیبانی شده توسط WebKit،Gecko،Opera،ActionScript و Rhino)
 • بندهای catch شرطی
 • پروتکل تکرار (گرفته شده از پایتون)
 • ژنراتورها-كوروتین های كم عمق (گرفته شده از پایتون)
 • درک آرایه و عبارات ژنراتور (گرفته شده از پایتون)
 • دامنه مناسب برای بلوک از طریق کلید واژه let
 • تخریب آرایه و اشیا (شکل محدود از تطبیق الگوی)

چگونه جاوااسکریپت را اجرا کنیم؟

جاوااسکریپت به عنوان یک زبان برنامه نویسی، نمی تواند به تنهایی اجرا شود. در حقیقت، مرورگر مسئول اجرای کد JavaScript است. هنگامی که یک کاربر از یک صفحه HTML با JavaScript در آن درخواست می کند، اسکریپت برای مرورگر ارسال می شود و مرورگر اجرای آن را بر عهده خود دارد. مهمترین مزیت JavaScript این است که همه مرورگرهای وب مدرن از JavaScript پشتیبانی می کنند. بنابراین، لازم نیست نگران این باشید که بازدید کننده سایت شما از Internet Explorer، Google Chrome، Firefox یا هر مرورگر دیگری استفاده کند. جاوااسکریپت پشتیبانی خواهد شد. همچنین، JavaScript بر روی هر سیستم عامل از جمله Windows، Linux یا Mac اجرا می شود. بنابراین، JavaScript بر معایب اصلی VBScript (اکنون مستهلک شده) غلبه می کند که فقط به اینترنت اکسپلورر و ویندوز محدود است.

ابزار مورد نیاز شما

برای شروع، به نوشتن ویرایشگر متن نیاز دارید تا كد خود و یك مرورگر را بنویسید تا صفحات وب شما را توسعه دهد. می توانید از ویرایشگر متن مورد نظر خود از جمله ++Notepad، ویژوال استودیو کد، Sublime Text، Atom یا هر ویرایشگر متن دیگری که در آن راحت هستید استفاده کنید. می توانید از هر مرورگر وب از جمله Google Chrome، Firefox، Microsoft Edge، Internet Explorer و غیره استفاده کنید.

یک برنامه ساده JavaScript

اگر کد جاوااسکریپت خود را درون خود سند HTML ذخیره می کنید، باید تمام کد های جاوااسکریپت خود را در برچسب های (<script> و </script>) قرار دهید. این به مرورگر شما کمک می کند تا کد JavaScript خود را از بقیه کد متمایز کند. از آنجا که سایر زبان های اسکریپت نویسی سمت کلاینت نیز وجود دارد (مثال: VBScript)، توصیه می شود زبان نویسی را که استفاده می کنید مشخص کنید. شما باید از ویژگی نوع در درون برچسب <script> استفاده کرده و مقدار آن را بر روی متن / جاوااسکریپت مانند این تنظیم کنید:

<script type="text/javascript">

چه زبان هایی در بالای جاوااسکریپت قرار دارند؟

سینتکس جاوااسکریپت متناسب با نیاز همه نیست. افراد مختلف ویژگی های متفاوتی می خواهند. این دور از انتظار نیست، زیرا پروژه ها و الزامات برای همه متفاوت است. تعداد زیادی زبان جدید ظاهر شده است، که قبل از اجرای مرورگر به JavaScript تبدیل می شوند. ابزارهای مدرن باعث می شوند که عمل تبدیل بسیار سریع و شفاف انجام شود، در واقع به توسعه دهندگان امکان می دهد تا به زبانی دیگر کد کنند و آن را به صورت خودکار "under the hood" تبدیل کنند.

نمونه هایی از چنین زبان هایی:

کافی اسکریپت (CafeScript)

یک "شیرینی سینتکس" برای JavaScript است.کافی اسکریپت سینتکس کوتاه تر را معرفی می کند و به ما این امکان را می دهد تا کد واضح تر و دقیق تری بنویسیم. معمولاً، Ruby devs آن را دوست دارند.

تایپ اسکریپت (TypeScript)

برای ساده سازی توسعه و پشتیبانی سیستم های پیچیده بر اضافه کردن "تایپ کردن داده های دقیق" متمرکز شده است. توسط مایکروسافت توسعه یافته است.

فلو (Flow)

همچنین تایپ داده ها را به روشی متفاوت اضافه می کند. Flow توسط Facebook ایجاد شده است.

دارت (Dart)

یک زبان مستقل است که موتور مخصوص خود را دارد که در محیط های بدون مرورگر (مانند برنامه های تلفن همراه) اجرا می شود، اما می تواند به JavaScript نیز منتقل شود. توسط Google ساخته شده است. موارد بیشتری وجود دارد البته، حتی اگر از یکی از زبان های تبعید شده نیز استفاده کنیم، باید JavaScript را هم بدانیم تا واقعاً درک کنیم که ما چه کاری انجام می دهیم.

فریمورک های جاوااسکریپت (Javascript)

فریمورک های جاوااسکریپت

نود جی اس (Node.js)

یک محیط ران تایم اوپن سورس و cross-platform (چندسکویی) برای جاوااسکریپت است که کد جاوااسکریپت را در خارج از یک مرورگر اجرا می کند. Node.js به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا از JavaScript برای نوشتن ابزارهای خط فرمان و اسکریپت نویسی سمت سرور استفاده کنند. در نتیجه، Node.js با یکپارچه سازی توسعه برنامه وب حول یک زبان برنامه نویسی واحد، به جای زبان های مختلف برای اسکریپت های سمت سرور و مشتری به عنوان یک نمونه everywhere نشان داده می شود.

جی کوئری (JQuery)

محبوب‌ ترین کتابخانه ی جاوااسکریپت چند مرورگری JQuery نام دارد که به نوشتن اسکریپ‌های سمت کلاینت در HTML را سهولت می بخشد. JQuery تنها یک فایل جاوااسکریپت می باشد که از همه ی DOM ها، Event ها، افکت‌ها و تابع‌های مربوط به ای جکس تشکیل شده است.

انگولار جی اس (AngularJS)

انگولار جی اس یک فریمورک محبوب جاوااسکریپت می باشد که توسط گوگل توسعه پیدا کرده است. با انگولار شما قادر به ساخت برنامه های تک صفحه ای (Single Page) هستید. فریمورک انگولار به خوبی معماری MVC را در سمت کلاینت (کاربر) پیاده سازی می کند. انگولار از Html،Css و Javascript استفاده می کند و تقریبا می توان گفت که نقص های آن ها را برطرف می کند.

ری اکت (React)

در سال 2013 جردن واک، فریمورک متن باز و جاوااسکریپتی به نام React.js را منتشر کرد. ری اکت یک کتابخانه ی جاوااسکریپت رسمی، اوپن سورس، کارآمد و قابل انعطاف برای ایجاد رابط کاربری است. در معماری MVC ری اکت در لایه نمایش کاربرد دارد. ری اکت جی اس می تواند برنامه های کاربردی بسازد که encapsulated و قابل استفاده‌ی مجدد هستند و می‌توان برایشان کامپوننت‌های متفاوت نوشت.

امبر جی اس (Ember.js)

یک فریمورک اوپن سورس، جاوااسکریپتی، رایگان و سمت کلاینت است که برای توسعه برنامه های کاربردی وب طراحی شده. Ember.js اجازه می دهد تا برنامه های جاوااسکریپت سمت کلاینت با ارائه یک راه حل کامل که حاوی مدیریت داده ها و جریان برنامه باشد ایجاد شوند.

فریمورک Backbonejs

Backbone.js یک کتابخانه جاوااسکریپتی است که به خاطر استفاده راحت و ساختار ساده ی آن که در برنامه های جاوااسکریپت اعمال می شود، در بین دیگر کتابخانه ها اهمیت خاصی در جامعه توسعه وب دارد.

فریمورک Meteor.js

یک فریمورک جامع جاوااسکریپت (JS) است که از مجموعه ای از کتابخانه ها و بسته ها تشکیل شده است. اما برخی از مردم آن را جادوی Meteor می نامند. Meteor بر مبنای مفاهیم فریمورک ها و کتابخانه های دیگر ساخته شده است به گونه ای که ایجاد برنامه های کاربردی را آسانتر می سازد.

فریمورک Vue.js

یک فریمورک اوپن سورس جاوااسکریپت در توسعه وب برای ساخت رابط های کاربری و برنامه های تک صفحه ای است. برخلاف سایر فریمورک های یکپارچه، Vue از پایه طراحی شده تا از نظر تدریجی قابل قبول باشد. کتابخانه اصلی فقط روی لایه نمایش متمرکز شده است و به راحتی می توان آن را با سایر کتابخانه ها یا پروژه های موجود جمع کرد. از طرف دیگر Vue همچنین قادر است در هنگام استفاده از کتابخانه های نوین و پشتیبانی از کتابخانه ها، از برنامه های تک صفحه ای پیشرفته استفاده کند.

فریمورک Polymerjs

Polymer.js یک کتابخانه جاوااسکریپت است که توسط Google ایجاد شده و امکان استفاده مجدد از عناصر HTML را برای ساختن برنامه ها با اجزاء فراهم می کند.

فریمورک Knockoutjs

Knockout یک کتابخانه جاوااسکریپت است که به شما کمک می کند تا با مدل داده های پایه ای، نمایشگر واکنش گرا و غنی و رابط های کاربر ویرایشگر ایجاد کند. هر زمانی که بخش هایی از UI در اختیار داشته باشید که به صورت پویا به روزرسانی شده اند (به عنوان مثال، تغییرات با توجه به اقدامات کاربر یا زمانی که یک منبع داده خارجی تغییر می کند اتفاق میفتد)، می تواند به شما در پیاده سازی ساده تر آن کمک کند.

فریمورک extjs

ExtJS یک فریمورک جاوااسکریپت محبوب است که UI غنی برای ساخت برنامه های وب با قابلیت cross-browser فراهم می کند. ExtJS بر اساس معماری MVC / MVVM است. آخرین نسخه Ext JS 6 یک پلتفرم واحد است که می تواند برای هر دو برنامه دسکتاپ و موبایل بدون نیاز به کد های مختلف برای پلتفرم های مختلف استفاده شود.

فریمورک winjs

WinJS یک کتابخانه اوپن سورس جاوااسکریپت است که helper هایی را ارائه می دهد تا برنامه های نیتیو Windows Store را با استفاده از HTML5 و جاوااسکریپت تسهیل بخشد.

فریمورک underscorejs

یک کتابخانه جاوااسکریپت است که بسیاری از برنامه های برنامه نویسی کاربردی را که از Prototype.js (یا Ruby) انتظار می رود، بدون گسترش هر یک از اشیا ساخته شده در جاوااسکریپت فراهم می کند.

فریمورک sailsjs

یک فریمورک با معماری MVC برای Node.js است که به طور خاص برای توسعه سریع برنامه های جانبی سرور در جاوااسکریپت طراحی شده است. معماری مبتنی بر خدمات آن انواع مختلفی از اجزایی را فراهم می کند که می توانید آنها را برای مرتب سازی کد و مسئولیت های جداگانه استفاده کنید. حتی توسعه برنامه کاربردی در سطح سازمانی نیز ممکن است. از آنجایی که Sailsjs با Javascript نوشته شده است، به شما مزیت دیگری را می دهد که بتوانید کد خود را بین سرور و کلاینت به اشتراک بگذارید.

فریمورک babeljs

bablejs یک ترنسپایلر جاوااسکریپت است که کد را به جاوااسکریپت ES5 قدیمی تبدیل می کند و می تواند در هر مرورگری اجرا شود (حتی آنهایی که قدیمی هستند). Bablejs تمام ویژگی های سینتکس که به جاوااسکریپت افزوده شده است را با مشخصات ES6 دارد.

کاربرد جاوااسکریپت (Javascript)

با مرورگرهای فناوری و رایانه های شخصی به حدی بهبود یافته اند که به زبان برای ایجاد برنامه های وب مستحکم نیاز بود. وقتی کاربر نقشه ای را در Google Maps کاوش می کند، کاربر فقط باید کلیک کرده و ماوس را بکشید. تمام نمای دقیق فقط با یک کلیک قابل مشاهده است. این امر به دلیل جاوااسکریپت امکان پذیر است. بدون ارسال پیام به سرورها و مرورگر با مرورگر ارتباط برقرار می کند. جاوااسکریپت از رابط های برنامه نویسی برنامه (API) استفاده می کند که قدرت اضافی را برای کد فراهم می کند.

 • تحرک پذیری المان ها در صفحه وب
 • ارتقای رابط های HTML
 • حل مشکلات صفحه بندی
 • پیشنهاد نتایج در جعبه جستجو در زمانی که شما در آن تایپ می کنید و بر اساس آنچه تا کنون وارد کرده اید نتایجی را ارائه می دهد.
 • سرعت بالا و حافظه کوچک جاوااسکریپت در مقایسه با سایر زبان ها
 • بدون ارسال پیام به سرور، اجازه می دهد تا همه چیز در مرورگر کاربر اتفاق بیفتد.
 • می توانید در مرورگر به HTML استاتیک خود چیزی بیافزایید یا آن را تغییر دهید.

پیاده سازی جاوااسکریپت بسیار آسان است. همه کاری که باید انجام دهید این است که کد خود را در سند HTML قرار دهید و به مرورگر بگویید که این جاوااسکریپت است. جاوااسکریپت بر روی رایانه های کاربران وب کار می کند، حتی زمانی که آفلاین هستند. جاوااسکریپت این امکان را فراهم می کند تا رابط های پاسخگو ایجاد کنید در نتیجه، بدون نیاز به انتظار برای واکنش سرور و نمایش صفحه دیگر، قابلیت های داینامیک را فراهم می کند. زمانی که کاربر نیاز به بارگذاری محتوا در سند را دارد، جاوااسکریپت می تواند بدون بارگذاری کل صفحه این امکان را فراهم کند. جاوااسکریپت می تواند آنچه که در مرورگر شما رخ می دهد را امتحان کند و طبق آن واکنش نشان دهد. این عمل، به عنوان اصول جاوااسکریپت غلط و گاهی اوقات اسکریپت های دفاعی نامیده می شود. جاوااسکریپت می تواند به مشکلات مرورگر و پشتیبانی آن کمک کند. برای مثال: حل مشکلات طرح بندی CSS در مرورگرهای خاص.

استفاده از HTML5 در گرافیک های طراحی جاوااسکریپت در صفحه وب آسان تر شده است. همه شکل های دو و سه بعدی را می توان به راحتی روی بوم رسم کرد و این باعث شده تا مرورگر به عنوان رسانه جدید برای همه پروژه های مختلف هنری دیجیتال باز شود. بوم مرز و محتوا ندارد و از این رو به کاربر اجازه می دهد تا هنر خودش را خلق کند.

جاوااسکریپت پر کاربردترین زبان است زیرا در کلیه دستگاه ها و برنامه های ممکن استفاده می شود. استفاده از JavaScript کتابخانه Pebble JS را فراهم می کند که در برنامه های ساعت هوشمند استفاده می شود. این فریمورک برای برنامه هایی کاربرد دارد که برای عملکرد آن به اینترنت نیاز دارند. استفاده از Pebbles به یک توسعه دهنده اجازه می دهد تا برای تعدادی از ساعت با استفاده از JavaScript برنامه ای ایجاد کند.

تفاوت بین جاوااسکریپت و جاوا

اگرچه بین جاوااسکریپت و جاوا شباهت هایی وجود دارد، از جمله نام زبان، سینتکس و کتابخانه های استاندارد مربوطه، این دو زبان مجزا هستند و از نظر طراحی بسیار متفاوت هستند. جاوااسکریپت تحت تأثیر زبان های برنامه نویسی مانند Self و Scheme بود. فرمت سریال سازی جی سان (JSON)، برای ذخیره سازی ساختار داده ها در فایل ها یا انتقال آنها از طریق شبکه ها، مبتنی بر JavaScript است.

بر خلاف شباهت اسمی آن ها، کاملا متفاوت از یکدیگر هستند. جاوا زبان برنامه نویسی Object Oriented است که با interpreter بر روی چندین سیستم عامل اجرا می شود و توسط شرکت Sub Microsystems طراحی و پیاده سازی شده است. این زبان برنامه نویسی برای تولید نرم افزار قابل استفاده بر روی پلتفرم های مختلف ایجاد شد. درحالیکه، جاوااسکریپت توسط شرکت Netscape طراحی شد و در حقیقت زبان اسکریپت نویسی می باشد. پس، نیازی به فرآیند کامپایل شدن و کامپایلر ندارد و توسط مرورگر اینترنت اجرا می شود.

محدودیت های جاوااسکریپت

ویژگی Client-side JavaScript اجازه خواندن یا نوشتن فایل ها را نمی دهد. این به خاطر دلیل امنیتی حفظ شده است. جاوااسکریپت نمی تواند برای برنامه های شبکه استفاده شود چون چنین پشتیبانی وجود ندارد. جاوااسکریپت هیچ قابلیت multi-threading یا multiprocessor ندارد.

محیط توسعه جاوااسکریپت (Javascript)

محیط توسعه یکپارچه (IDE) یک نرم افزار کاربردی است که امکانات کاملی را برای برنامه نویسان رایانه جهت توسعه نرم افزار فراهم می کند. IDE معمولاً از حداقل یک ویرایشگر کد منبع، ساختن ابزارهای اتوماسیون و دیباگینگ تشکیل شده است. برخی از IDE ها، مانند NetBeans و Eclipse، حاوی کامپایلر، مترجم یا هر دو مورد لازم هستند. دیگران، مانند SharpDevel و Lazarus، چنین کاری نمی کنند. مرز بین یک IDE و سایر قسمت های محیط توسعه نرم افزار گسترده به خوبی مشخص نشده است. گاهی اوقات یک سیستم کنترل نسخه یا ابزارهای مختلف برای ساده سازی ساخت رابط کاربری گرافیکی (GUI) یکپارچه شده است. بسیاری از IDE های مدرن همچنین دارای مرورگر کلاس، مرورگر شی و نمودار سلسله مراتبی کلاس برای استفاده در توسعه نرم افزار شی گرا هستند.

ویژوال استودیو کد

ویژوال استودیو کد، یک ویرایشگر کد رایگان، چندسکویی، فوق العاده سریع و سبک وزن است که توسط مایکروسافت برای ویندوز، لینوکس و Mac ایجاد شده است. Visual studio code مبتنی بر فریمورک Electron می باشد که برای ساخت نرم افزار دسکتاپ چند سکویی با استفاده از فناوری های وب مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای استقرار اپلیکیشن های Node.js برای اجرا بر روی دسکتاپ بر روی موتور طرح ریزی Blink استفاده می شود.

وب استرم (WebStorm)

WebStorm ویرایشگر کامل برای توسعه دهندگان وب و یک IDE کامل است که تمام ابزارها و امکانات را برای توسعه دهندگان جاوااسکریپت، Typescript، NodeJS و البته HTML و CSS فراهم می کند. WebStorm در بالای پلتفرم IntelliJ منبع باز ساخته شده است.

ویم (Vim)

Vim یا Vi Improved یک ویرایشگر متن برای برنامه نویسان می باشد که با Vi سازگار است و مخصوصا برای ویرایش برنامه ها مناسب می باشد. با استفاده از یک رابط خط فرمان و همچنین به عنوان یک برنامه مستقل با رابط کاربر گرافیکی به کار برده می شود.

ایماکس (Emacs)

ویرایشگر متن Emacs حالت های حساس به محتوای متنوعی را برای متن ساده، برنامه نویسی کد منبع و کد HTML ارائه می دهند. چنین حالت هایی دارای سینتکس برجسته سازی هستند که رنگ های مختلف برای برجسته کردن عناصر مختلف سینتکس (مانند حلقه ها، نظرات، متغیرها و ...) استفاده می شوند. این ویژگی می تواند کد برنامه را ساده تر و سریع تر برای خواندن و در نتیجه توسعه سریع تر کند. Emacs بیش از یک ویرایشگر متن است همچنین می تواند دستورات پوسته، دسترسی به اینترنت، نوشتن و تست برنامه ها، و خواندن و ارسال ایمیل در محیط Emacs انجام دهد.

نت بینز (NetBeans)

اکثر توسعه دهندگان، NetBeans IDE را به عنوان IDE اصلی و رایگان جاوامی دانند. NetBeans IDE از چندین زبان (PHP ،JavaFX ، C++ / C، جاوااسکریپت، و غیره) و فریمورک پشتیبانی می کند. NetBeans یک پروژه اوپن سورس است که برای ارائه محصولات توسعه نرم افزار جامع نرم افزار (NetBeans IDE و پلت فرم NetBeans) اختصاص داده شد تا به نیازهای توسعه دهندگان، کاربران و کسب و کارهایی که به NetBeans به عنوان پایه ای برای محصولات خود متکی هستند، پاسخ می دهد. خصوصا آن ها را قادر می سازد تا با سرعت بیشتر، کارآمدتر و راحت تر این محصولات را با استفاده از نقاط قوت پلتفرم جاوا و دیگر استانداردهای صنعت مربوطه، توسعه دهند.

ویژوال استودیو

ویژوال استودیو مجموعه کاملی از ابزارهای توسعه برای ساخت برنامه های کاربردی وبASP.NET، خدمات وب XML، برنامه های کاربردی دسک تاپ و برنامه های کاربردی تلفن همراه است. ویژوال بیسیک، ویژوال سی و ویژوال سی پلاس پلاس همه از یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) استفاده می کنند که به اشتراک گذاری ابزار و ایجاد راه حل های مخلوط زبان را آسان می کند. مایکروسافت ویژوال استودیو به عنوان یک محیط توسعه یکپارچه نرم افزاری استفاده می شود که برای توسعه برنامه های کامپیوتری برای مایکروسافت ویندوز، و همچنین وب سایت ها، برنامه های کاربردی وب و خدمات وب استفاده می شود.

دریم ویور (Dreamweaver)

شرکت ادوبی نرم افزاری را جهت طراحی وب سایت با نام Dreamweaver تولید کرد. بدون نصب هیچگونه نرم افزار دیگری می توان به راحتی یک وب سایت را به کمک Dreamweaver طراحی کرد. این برنامه کاملا هوشمند و کار با آن ساده است. به همین دلیل لازم به حفظ تمامی کد ها و ویرایش کلمات غلط نیست. با زبان HTML می توان صفحات سایت را برپایه استاتیک و یا دینامیک طراحی و ایجاد کرد و با استفاده از گزینه FTP در نرم افزار صفحات ایجاد شده را به هاست انتقال داد.

از دیگر محیط های توسعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • PhpStorm
 • Atom
 • Komodo IDE
 • ++Notepad
 • Angular IDE

مثال های جاوااسکریپت (Javascript)

در زیر نمونه ای از صفحه وب با استانداردهای حاوی JavaScript (با استفاده از HTML 5) و DOM:

<!DOCTYPE html>
<html>
 <head>
  <title>Example</title>
 </head>
 <body>
  <button id="hellobutton">Hello</button>
  <script>
    document.getElementById('hellobutton').onclick = function() {
      alert('Hello world!');          // Show a dialog
      var myTextNode = document.createTextNode('Some new words.');
      document.body.appendChild(myTextNode);  // Append "Some new words" to the page
    };
  </script>
 </body>
</html>

این کد نمونه ویژگی های مختلف JavaScript را نشان می دهد.

/* Finds the lowest common multiple (LCM) of two numbers */
function LCMCalculator(x, y) { // constructor function
  let checkInt = function(x) { // inner function
    if (x % 1 !== 0)
      throw new TypeError(x + "is not an integer"); // var a = mouseX

return x; };

this.a = checkInt(x) // semicolons ^^^^ are optional, a newline is enough this.b = checkInt(y); } // The prototype of object instances created by a constructor is // that constructor's "prototype" property. LCMCalculator.prototype = { // object literal constructor: LCMCalculator, // when reassigning a prototype, set the constructor property appropriately gcd: function() { // method that calculates the greatest common divisor // Euclidean algorithm: let a = Math.abs(this.a), b = Math.abs(this.b), t;

if (a < b) { // swap variables // t = b; b = a; a = t; [a, b] = [b, a]; // swap using destructuring assignment (ES6) }

while (b !== 0) { t = b; b = a % b; a = t; }

// Only need to calculate GCD once, so "redefine" this method. // (Actually not redefinition—it's defined on the instance itself, // so that this.gcd refers to this "redefinition" instead of LCMCalculator.prototype.gcd. // Note that this leads to a wrong result if the LCMCalculator object members "a" and/or "b" are altered afterwards.) // Also, 'gcd' === "gcd", this['gcd'] === this.gcd this['gcd'] = function() { return a; };

return a; },

// Object property names can be specified by strings delimited by double (") or single (') quotes. lcm: function() { // Variable names do not collide with object properties, e.g., |lcm| is not |this.lcm|. // not using |this.a*this.b| to avoid FP precision issues let lcm = this.a / this.gcd() * this.b;

// Only need to calculate lcm once, so "redefine" this method. this.lcm = function() { return lcm; };

return lcm; },

toString: function() { return "LCMCalculator: a = " + this.a + ", b = " + this.b; } };

// Define generic output function; this implementation only works for Web browsers function output(x) { document.body.appendChild(document.createTextNode(x)); document.body.appendChild(document.createElement('br')); }

// Note: Array's map() and forEach() are defined in JavaScript 1.6. // They are used here to demonstrate JavaScript's inherent functional nature. [ [25, 55], [21, 56], [22, 58], [28, 56] ].map(function(pair) { // array literal + mapping function return new LCMCalculator(pair[0], pair[1]); }).sort((a, b) => a.lcm() - b.lcm()) // sort with this comparative function; => is a shorthand form of a function, called "arrow function" .forEach(printResult);

function printResult(obj) { output(obj + ", gcd = " + obj.gcd() + ", lcm = " + obj.lcm()); }

برنامه نویسی سمت سرور با جاوااسکریپت

برنامه های کاربردی سرور

Node JS برای ساختن برنامه های شبکه سریع و مقیاس پذیر در زمان اجرا Javascript Chrome ساخته شده است. این برنامه از برنامه های کاربردی، سبک و کارآمد استفاده می کند که باید به کمک سرور در سیستم ها توزیع شوند. Javascript برای رسیدگی به درخواست HTTP و تولید محتوا استفاده می شود. وقتی کاربر در حال نوشتن برنامه ها در JavaScript روی کلاینت است، ممکن است کاربر حتی منطق را در JavaScript روی سرور بنویسد تا جهش های شناختی از یک زبان به زبان دیگر انجام شود.

وب سرور

با استفاده از نود جی اس می توان سرور وب ایجاد کرد. از مزایای Node JS این است که از رویداد محور است و منتظر پاسخ فراخوانی قبلی نخواهد بود. به فراخوانی بعدی منتقل می شود و هنگامی که پاسخی برای فراخوانی قبلی دریافت می شود، از رویدادها استفاده می کند. سرورهای ساخته شده روی Node JS بسیار سریع هستند و از بافر و انتقال قطعات داده استفاده نمی کنند.

Client-side JavaScript

Client-side JavaScript متداول ترین شکل زبان است. اسکریپت باید با سند HTML برای کدی که توسط مرورگر تفسیر می شود مشمول شود یا ارجاع داده شود. این بدان معنا است که صفحه وب نباید HTML استاتیک باشد، بلکه می تواند شامل برنامه هایی باشد که با کاربر تعامل برقرار، مرورگر را کنترل و محتوای HTML را به صورت پویا ایجاد کند. مکانیزم سمت کلاینت جاوااسکریپت، مزایای بسیاری نسبت به اسکریپت های سمت سرور CGI دارد. برای مثال، شما ممکن است از جاوااسکریپت برای بررسی اینکه آیا کاربر آدرس ایمیل معتبر را در فیلد فرم وارد کرده اید استفاده کنید. کد جاوااسکریپت هنگامی که کاربر فرم را اجرا می کند، اجرا می شود و تنها اگر تمام ورودی ها معتبر باشند، آنها می توانند به وب سرور منتقل شوند. جاوااسکریپت می تواند برای بررسی رویدادهایی که کاربران ایجاد می کنند مانند دکمه های کلیک، ناوبری لینک و سایر اقداماتی که کاربر به طور صریح یا به طور ضمنی انجام می دهد مورد استفاده قرار گیرد.

ساخت اپلیکیشن موبایل با جاوااسکریپت

مهمترین کاری که با استفاده از JavaScript می توان انجام داد ساختن برنامه های کاربردی بدون زمینه های وب است. از موبایل هایی که بیشتر در اپل و اندروید دارای دو سیستم عامل مختلف هستند برای ساخت این موارد استفاده می شود. یک بار برنامه را بنویسید و استفاده از آن در هر دو سیستم عامل این دستگاه ها امکان پذیر باشد. فون گپ فریمورکی است که این امکان را فراهم می آورد. همچنین اخیراً ری اکت نیتیو را داریم که به این منظور سرویس دهی می کند. از این رو با استفاده از Javascript می توان برای استقرار و بارگیری برنامه های مربوطه در محیط های متقاطع استفاده کرد.

کوردوا فریمورک توسعه برنامه کاربردی موبایل است که می تواند برای ایجاد برنامه های تلفن همراه چند سکویی با CSS و HTML5 و JavaScript استفاده شود. منظور از Cross-platform، این است که می توان یک بار کد برنامه را بنویسید و در چندین سیستم عامل تلفن همراه مانند اندروید، iOS یا ویندوز فون اجرا کرد. Apache Cordova فریمورک توسعه برنامه کاربردی تلفن همراه است که در ابتدا توسط نیتوبی ایجاد شده است. Adobe Systems نیتوبی را در سال 2011 خریداری کرد، آنرا دوباره به عنوان PhoneGap معرفی کرد و بعداً نسخه اوپن سورس نرم افزاری به نام Apache Cordova را منتشر کرد. Apache Cordova به برنامه نویسان نرم افزار این امکان را می دهد تا به جای اتکا به API های خاص برای سیستم عامل، برنامه هایی را برای دستگاه های تلفن همراه با استفاده از CSS، اچ تی ام ال و جاوااسکریپت ایجاد کنند. ویژگی های HTML و JavaScript را برای کار با دستگاه گسترش می دهد. برنامه های کاربردی به دست آمده هیبرید هستند، زیرا برنامه ها از طریق وب به جای فریمورک UI نیتیو سیستم عامل انجام می شود و نه بدین معنی که آن ها کاملاً تحت وب باشند زیرا آنها فقط برنامه های وب نیستند بلکه به عنوان برنامه هایی برای توزیع و دسترسی به API های دستگاه نیتیو بسته بندی شده اند. مخلوط کردن قطعات کد نیتیو و هیبرید از نسخه 1.9 امکان پذیر است.

ساخت بازی با جاوااسکریپت

نه تنها برای وب سایت بلکه استفاده از جاوااسکریپت در ایجاد بازی برای اوقات فراغت نیز کمک می کند. ترکیب JavaScript و HTML5 باعث می شود JavaScript در توسعه بازی نیز محبوب شود. این کتابخانه Ease JS را ارائه می دهد که راه حل های ساده ای را برای کار با گرافیک های غنی ارائه می دهد. همچنین دارای API است که با لیست نمایش سلسله مراتبی برای توسعه دهندگان تمام فلش آشنا است. کاربر می تواند Stage ایجاد کند و لیست نمایشگر را به بوم مورد نظر خود نمایش دهد. Ease JS همچنین دارای نقشه های بایت دو بعدی به نام Sprites است که بطور مستقیم برای ارائه هدف برای تحولات ترسیم شده اند.

برخی از بهترین فریمورک های ساخت بازی برای جاوااسکریپت:

کانستراکت (Construct2)

کانستراکت (Construct2) یک ویرایشگر بازی 2D مبتنی بر HTML5 است که توسط Scirra Ltd توسعه یافته است. هدف از ایجاد Construct فراهم کرن شرایطی است تا افراد غیر برنامه نویس، بازی ها را در یک کشیدن و رها کردن با استفاده از یک ویرایشگر بصری و یک سیستم منطقی مبتنی بر رفتار ایجاد کنند. روش اصلی برنامه نویسی بازی ها و برنامه های کاربردی در Construct از طریق "event sheets" است که مشابه فایل های منبع در زبان های برنامه نویسی هستند. برنامه هایی برای پشتیبانی از جاوااسکریپت به عنوان یک زبان اسکریپتی اختیاری در سال 2019 با توجه به نیازهای کاربران پیشرفته و محبوبیت راه حل های موجود، اعلام شد. پلتفرم های اصلی خروجی Construct مبتنی بر HTML5 هستند.

فازر (Phaser)

Phaser یک فریمورک بازی HTML5 است که هدف آن کمک به توسعه دهندگان برای ایجاد بازی های cross-browser HTML5 می باشد. Phaser اجازه می دهد بازی های 2D کامل را در یک مرورگر با دانش کمی در مورد توسعه بازی یا جاوااسکریپت برای طراحی مرورگر به طور کلی انجام دهید.

برنامه نویسی شی گرا در جاوااسکریپت

برنامه نویسی شی گرا (OOP) به استفاده از تک کد ها برای توسعه برنامه ها اشاره دارد. برای برنامه ها از اشیا به عنوان بلوک های ساختمانی استفاده می شود. ساختن برنامه های کاربردی با اشیا به ما اجازه می دهد تا برخی از تکنیک های ارزشمند را اتخاذ کنیم، یعنی وراثت، پلی مورفیسم و Encapsulation.

بررسی Encapsulation و وراثت

می توان اشیا را به عنوان بازیگران اصلی برنامه یا به سادگی "چیزهای" اصلی یا بلوک های ساختمانی دانست که تمام کارها را انجام می دهد. همانطور که اکنون می دانید، اشیا در همه جا در جاوااسکریپت وجود دارند زیرا هر مؤلفه در JavaScript یک Object است، از جمله توابع، رشته ها و اعداد. ما به طور معمول برای ایجاد اشیا از لفظ شیء یا توابع سازنده استفاده می کنیم.

Encapsulation به محصور کردن کلیه ویژگی های شی در آن شی می باشد تا کارهای داخلی شی (روش ها و خصوصیات آن) از بقیه برنامه پنهان شود. این به ما امکان می دهد مجموعه خاصی از ویژگی های موجود در اشیا را انتزاعی یا بومی سازی کنیم. وراثت به شی گفته می شود که می تواند روش ها و خصوصیات شیء والدین را به ارث ببرد (کلاس در زبان های دیگر OOP یا تابع در JavaScript). هر دو این مفاهیم، محصور سازی و وراثت دارای اهمیت هستند زیرا به ما امکان می دهند برنامه هایی را با کد قابل استفاده مجدد، معماری مقیاس پذیر و ویژگی های انتزاعی بسازیم.

الگوهای طراحی (Design Patterns) در جاوااسکریپت

به عنوان توسعه دهنده خوب جاوااسکریپت، شما سعی می کنید کدی تمیز، سالم و با کیفیت را بنویسید. شما چالش های جالب را حل می کنید که، گرچه بی نظیر هستند، لزوماً نیازی به راه حل های منحصر به فرد ندارند. احتمالاً خودتان کدی را نوشتید که به نظر می رسد شبیه به حل مسئله کاملاً متفاوت شما قبلاً رسیدگی کرده باشید. ممکن است شما آن را نشناسید، اما از الگوی طراحی جاوااسکریپت استفاده کرده اید. الگوهای طراحی راه حل های قابل استفاده مجدد برای مشکلات رایج در طراحی نرم افزار هستند.

برخی از الگوهای طراحی اصلی جاوااسکریپت عبارتند از:

 • الگوی سازنده
 • الگوی نمونه اولیه
 • الگوی ماژول
 • الگوی Singleton
 • الگوی کارخانه
 • الگوی ناظر

تست جاوااسکریپت

تست ها می توانند با ایجاد صفحه HTML با کتابخانه های تست و تست های موجود در فایل های JS در مرورگر اجرا شوند. آزمایشات همچنین با وارد کردن تست ها و کتابخانه های وابسته می توانند در Node.js نیز اجرا شوند. jsdom معمولاً در Node.js برای شبیه سازی محیط مانند مرورگر با استفاده از JavaScript خالص استفاده می شود. پنجره، سند، بادی، موقعیت مکانی، کوکی ها، انتخاب کننده ها و هر آنچه را که می توانید وقتی JS خود را درون مرورگر اجرا می کنید، فراهم می کند، اما هیچ چیز واقعی نمی دهد. این متفاوت از "حالت بدون سر" است زیرا برای حالت بدون سر نیاز به مرورگر واقعی دارید و بر خلاف jsdom حتی می تواند عکس بگیرید. ما روش دوم (Node.js + jsdom) را پیشنهاد می کنیم زیرا بسیار سریع تر از اجرای تست ها در مرورگر است. روش اول ممکن است قابل اطمینان تر باشد زیرا شما از همان نرم افزار دقیقی استفاده می کنید که سایت شما را در زندگی واقعی ارائه می دهد. با این حال، استفاده از jsdom سبک تر است و برای بیشتر موارد استفاده باید کافی باشد.

آشنایی با Ecma Script

جاوااسکریپت در Ecma International استاندارد شده است —اتحادیه اروپا برای استاندارد سازی سیستم های اطلاعاتی و ارتباطی (ECMA مخفف انجمن سازندگان کامپیوتری اروپا) بود تا یک زبان برنامه نویسی استاندارد مبتنی بر جاوااسکریپت را ارائه کند. این نسخه استاندارد از جاوااسکریپت، به نام اکما اسکریپت، در تمامی برنامه هایی که از استاندارد پشتیبانی می کنند، یکسان عمل می کند. شرکت ها می توانند از استاندارد زبان باز برای توسعه جاوااسکریپت خود استفاده کنند. استاندارد اکما اسکریپت در مشخصات ECMA-262 مستند شده است.

مشخصات اکما اسکریپت مجموعه ای از الزامات برای پیاده سازی اکما اسکریپت است؛ اگر شما می خواهید ویژگی های زبان سازگار با استاندارد را در پیاده سازی اکما اسکریپت یا موتور خود (مانند SpiderMonkey در فایرفاکس یا v8 در Chrome) پیاده سازی کنید، مفید است.

ECMAScript معمولاً برای اسکریپت نویسی سمت کلاینت در شبکه جهانی وب استفاده می شود و به طور فزاینده ای برای نوشتن برنامه ها و خدمات سرور با استفاده از Node.js مورد استفاده قرار می گیرد. زبان ECMAScript شامل ویژگی های ساختاری، پویا، کاربردی و مبتنی بر نمونه های اولیه است. ES6 حالت جدیدی برای تعریف توابع، به اصطلاح "arrow functions" به همراه آورد. در ES5، تابع به صورت زیر تعریف می شود:

var readWikiArticle = function(content) {
  // Read it!
};

در حالی که در ES6، با استفاده از سینتکس جدید arrow function به این صورت است:

var readWikiArticle = (content) => {
  //Read article!
};

آیا این نوشته را دوست داشتید؟
linkedin-gulp-js-web-project-workflows

آموزش Gulp.js: گردش کارهای پروژه وب


در این دوره یاد می گیرید که چگونه از gulp.js برای ساختن گردش کاری استفاده کنید که مدیریت روند ساخت وب سایت ها را کمی ساده تر می کند. Ray Villalobos، ن...

1399/05/04 271 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-javascript-best-practices-for-code-formatting

آموزش جاوا اسکریپت - بهترین شیوه های قالب بندی کد


در این دوره، مدرس Sasha Vodnik مجموعه ای مهم از شیوه های ایجاد کد را ارائه می دهد که توسط افراد بیشتری نسبت به سازندگانش می تواند خوانده شود. قالب بند...

1399/04/26 1032 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-introduction-to-sap-openui5-apps

آشنایی با اپلیکیشن های SAP OpenUI5


در این دوره سریع یک ساعته نحوه ساخت اولین برنامه موبایل خود را با OpenUI5 بیاموزید. درباره نحوه بارگیری کیت توسعه نرم افزار، از جمله کتابخانه OpenUI5 ...

1399/04/21 258 بازدید زیرنویس دارد
packtpub-react-for-professionals-the-app-building-guide

ری اکت برای حرفه ای ها: راهنمای ساخت اپلیکیشن


در این دوره، شما نحوه ساخت یک اپلیکیشن وب مبتنی بر داده مقدماتی را با نرم افزار React.js را خواهید آموخت. ما شما را در ساخت اولین اپلیکیشن های نقشه بر...

1399/04/13 1628 بازدید
linkedin-svelte-first-look

آموزش Svelte - مبانی


در این دوره به Ray Villalobos بپیوندید؛ او به شما کمک می کند تا با Svelte سریع تر شوید و در مورد چگونگی استفاده از آن برای ایجاد برنامه هایی که کاربرا...

1399/04/12 383 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-building-declarative-apps-using-functional-javascript

ایجاد اپلیکیشن های اعلانی با استفاده از جاوا اسکریپت تابعی


در این دوره، مدرس Michael Rosata شما را با مفاهیم جدید برنامه نویسی تابعی آشنا می کند و چگونگی استفاده از این مفاهیم برای ایجاد یک اپلیکیشن اعلانی واق...

1399/04/10 567 بازدید
linkedin-isomorphic-javascript-with-mevn-stack

آموزش Isomorphic JavaScript با MEVN Stack


در این دوره مبتنی بر پروژه، مدرس David Acosta نحوه استفاده از MEVN (مخفف MongoDB ،Express.js ،Vue.js و Nack.js) را در جاوا اسکریپت نشان می دهد تا بتوا...

1399/04/09 408 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-angular-cloud-powered-apps-with-firebase

آموزش Angular: اپلیکیشن های تقویت شده ابری با Firebase


در این دوره، مدرس Victor Mejia نحوه ساخت اپلیکیشن های قدرتمند با Firebase را نشان می دهد.او نگاهی به کنسول Firebase می اندازد و نحوه استفاده از Fireba...

1399/04/07 510 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-vue-js-building-an-interface

آموزش Vue.js: ایجاد یک رابط کاربری


راه عالی برای یادگیری Vue.js، استفاده از Vue.js است.در این دوره، مدرس Ray Villalobos به شما یاد می دهد چگونه یک برنامه ساده مبتنی بر کامپوننت: یک سیست...

1399/03/27 1170 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-aws-and-react-creating-full-stack-apps

آموزش AWS و React - ایجاد اپلیکیشن های Full-Stack


در این دوره، نحوه استفاده از AWS با React را برای افزایش سرعت گردش کار توسعه اپلیکیشن یاد می گیرید. همچنین در این دوره با نحوه کار با AWS برای افزودن ...

1399/02/25 1278 بازدید زیرنویس دارد
skillshare-the-javascript-toolkit-write-cleaner-faster-better-code

آموزش JavaScript Toolkit - نوشتن کدهای بهتر، سریعتر و تمیزتر


جاوا اسکریپت از زمان آغاز روزهای ابتکاری در وب کاملاً تغییر کرده است. به کمک این دوره می توانید مهارت ها و پتانسیل جاوااسکریپتی خود را افزایش دهید. از...

1399/02/23 977 بازدید
packtpub-api-for-beginners-javascript-and-getting-started-with-apis-and-ajax

آموزش API برای مبتدیان - جاوااسکریپت و شروع کار با APIs و AJAX


این دوره ایجاد درخواست های ایجکس را با استفاده از XMLHttpRequest در داخل جاوا اسکریپت به همراه واکشی را پوشش می دهد. درک اینکه XHR چیست و چگونه کار می...

1399/02/17 1124 بازدید
codewithmosh-angular-4-beginner-to-pro

دوره Angular 4 - از مبتدی تا پیشرفته - Code With Mosh


از همان ابتدا شما در عرض چند دقیقه یاد میگیرید اپلیکیشن Angular 4 خود را ایجاد کنید. اپلیکیشن های حرفه ای و تعاملی با Angular بسازید . به عبارت ساده، ...

1399/02/08 2078 بازدید
linkedin-vanilla-javascript-ajax-and-fetch

آموزش Ajax و Fetch در Vanilla JavaScript


این دوره درخواست و کنترل داده ها و تغییر صفحات وب به وسیله Ajax و vanilla Javascript را به هر دو روش سنتی و مدرن معرفی می کند. نشان می دهد که چگونه با...

1399/02/03 982 بازدید زیرنویس دارد
udemy-javascript-the-complete-guide-2020-beginner-advanced

راهنمای کامل جاوااسکریپت 2020 (مبتدی و پیشرفته)


JavaScript مهمترین زبان برنامه نویسی است که باید به عنوان یک توسعه دهنده وب باید یاد بگیرید و در این دوره همه موارد مرتبط با جاوااسکریپت را فرا خواهید...

1399/02/02 10176 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-vue-js-essential-training

آموزش اصولی Vue.js


در این دوره، اصول Vue.js را بررسی می کنیم. کتابخانه اصلی را بررسی کنید و یاد بگیرید که چگونه می توانید از الگوها، کلاس ها، اشیاء، آرایه ها، استایل ها،...

1399/01/26 4759 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-building-serverless-apps-on-aws

آموزش ایجاد اپلیکیشن های Serverless در AWS


در این دوره یاد می گیرید که چگونه یک برنامه بدون سرور NodeJS در وب سرویس آمازون (AWS) تهیه کنید. ابتدا با چندین سرویس آشنا شوید: Lambda ،DynamoDB ،S3 ...

1399/01/23 1040 بازدید
linkedin-javascript-modern-browser-apis

آموزش جاوااسکریپت: API های مرورگر مدرن


در این دوره، یاد می گیرید که چگونه از جاوااسکریپت استاندارد و مجموعه ای از API های مرورگر مدرن برای بهبود بازیابی و ذخیره سازی داده ها استفاده کنید، ع...

1399/01/22 1411 بازدید
linkedin-javascript-test-driven-development-es6

آموزش جاوااسکریپت - توسعه تست محور (ES6)


در این دوره، به بررسی تکنیک ها و ابزارهای اساسی تست های واحد و یکپارچه می پردازد. با دقت بررسی می کند که چگونه همه آنها در کنار هم قرار گرفته اند. وی...

1399/01/22 1248 بازدید زیرنویس دارد
linkedin-learning-web-audio-and-video

یادگیری صدا و ویدیو در وب


این دوره مقدماتی به شما کمک می کند تا صدا و فیلم تعاملی را در وب سایت ها و اپلیکیشن های خود ایجاد کنید. ابتدا مبانی کامپوننت های رسانه HTML5 و ویژگی ه...

1399/01/21 1264 بازدید