آموزش فون گپ

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی فون گپ (PhoneGap)

PhoneGap یک فریمورک رایگان و اوپن سورس است که توسط شرکت Nitobi توسعه و توسط شرکت ادوبی در سال 2011 خریداری شده است. این فریمورک بر مبنای پروژه آپاچی Cordova است که توسط Adobe ایجاد شده است. PhoneGap به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از تکنولوژی های وب استاندارد مانند اچ تی ام ال، سی اس اس و جاوااسکریپت بجای استفاده از زبان های خاص مانند Objective-C برای آی او اس، جاوابرای اندروید و سی شارپ برای دستگاه های تلفن ویندوز،برنامه های کاربردی دستگاه های تلفن همراه خود را توسعه دهید.

علاوه بر phonegap، با cordova،reactjs ،ionic ،winjs و kendo ui نیز می توان برنامه های موبایل ایجاد کرد. برنامه هایی که با استفاده از PhoneGap توسعه یافته اند،برنامه های هیبریدی هستند که مزایای هر دو برنامه های نیتیو و وب را ارائه می دهند. همچنین،PhoneGap از سیستم عامل iOS ،Google ،Android ،HPwebOS ،Windows Mobile، سیمبین و Blackberry پشتیبانی می کند. PhoneGap به شما این امکان را می دهد که برنامه های موبایل کراس پلتفرم را با اجتناب از هر کدام از زبان توسعه نیتیو پلتفرم تلفن همراه خود بسازید.

برنامه های PhoneGap در داخل بسته بندی که برای هر پلتفرم هدف قرار می گیرند اجرا می شوند. این بسته بندی شامل تکنولوژی های وب استاندارد مانند HTML ،CSS و جاوااسکریپت است و ویژگی های اسکریپت HTML و جاوا را برای کار با دستگاه گسترش می دهد. PhoneGap به شما این امکان را می دهد با استفاده از Apache Cordova به ویژگی های نیتیو موبایل مانند مخاطبین، تقویم، دوربین و هشدار و غیره دسترسی پیدا کنید.

ویژگی های فون گپ (PhoneGap)

استفاده آسان از برنامه ها

همه می دانید که PhoneGap یک فریمورک کراس پلتفرم است. این اولین مزیت این فریمورک است. می توانید یک برنامه را برای یک سیستم عامل ایجاد کنید و سپس با سهولت آن را در سیستم عامل های مختلف دیگر مستقر کنید. کل مراحل زیادی طول نمی کشد و شما قادر خواهید بود کارهای کمتری را در زمان کمتری و با تلاش کمتری انجام دهید.

حفظ یکنواختی بدون در نظر گرفتن بسترهای نرم افزاری

هر مشاغل تجاری برای شروع حضور یکنواخت در تمام سیستم عامل ها هنگام شروع کار، برنامه طراحی شده برای iOS در Android متفاوت است و برنامه طراحی شده برای Android ممکن است در Blackberry و Windows متفاوت باشد. اما برنامه هایی که در PhoneGap طراحی شده اند، در هر پلتفرم دیگر شبیه به هم خواهند بود. این یکی دیگر از مزیت های ستودنی PhoneGap است.

نیازی به استخدام توسعه دهندگان خبره نیست

برای هر شرکتی مهم است که برخی از سرمایه های تجاری خود را پس انداز کند. استخدام توسعه دهندگان متخصص کار ساده ای نیست. آنها مبلغ خوبی را شارژ می کنند. اما با PhoneGap، هر توسعه دهنده ای که دانش خوبی از زبان هایی مانند CSS3 ،HTML و JavaScript داشته باشد برای توسعه برنامه هایی که به اندازه برنامه های نیتیو باشند، کافی است. اگرچه آنها با برنامه های نیتیو مطابقت ندارند، اما در مقایسه با برنامه های وب بهتر هستند.

برنامه های ایجاد شده در PhoneGap مانند برنامه های نیتیو رفتار می کنند.

برنامه ها مانند برنامه های نیتیو رفتار می کنند که قادر هستند و از ویژگی هایی مانند جغرافیایی، شتاب سنج، دوربین و ... استفاده می کنند. این بهترین تجربه را به کاربرانی می دهد که به سختی می دانند این برنامه بر روی یک پایه کراس پلتفرم ساخته و اجرا شده است.

پشتیبانی شده توسط منابع قدرتمند

PhoneGap توسط Apache Cardova طراحی شده است و اکنون جزئی از Adobe است. این فریمورک توسط بهترین منابع پشتیبانی می شود و باعث می شود کل فریم ورک قابل اعتماد باشد. برخی از ابزارها و سایر ویژگی های قابل ستایش را ارائه می دهد که در درازمدت به توسعه دهندگان کمک می کند. با کمک موبایل AEM، توسعه دهندگان می توانند همه فعالیت های برنامه های خود را از یک مکان واحد هماهنگ کنند. همگام سازی محتوای PhoneGap در واکشی محتوای برنامه و ذخیره آن کمک می کند. شما قادر خواهید بود با کمک این AEM تغییراتی که در برنامه ایجاد می کنید را آزمایش و پیش نمایش کنید.

پلاگین ها

ساخت PhoneGap با چندین افزونه Cordova و PhoneGap سازگار است. توسعه دهندگان می توانند با توسعه برنامه ها در PhoneGap ویژگی های نیتیو را گسترش دهند.

از دیگر ویژگی های فون گپ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش هزینه توسعه
 • استفاده ی راحت برای توسعه دهندگان وب آسان است زیرا از مهارت های HTML5،CSS و جاوا اسکریپت در مقابل objective-C،Java و سی شارپ استفاده می کنند.
 • پایه Single code برای همه سیستم عامل iOS،Android،Blackberry،Windows Phone،Bada و Symbian.
 • امکان استفاده از مزایای توزیع و پرداخت یکپارچه طریق فروشگاه اپل یا فروشگاه Google یا فروشگاه ویندوز
 • PhoneGap برای ساخت برنامه های تلفن همراه مفید است که از ویژگی های نیتیو تلفن به طور گسترده استفاده نمی کند.
 • برنامه ای واحد برای توسعه ی سیستم عامل ها
 • هنگامی که استفاده گسترده از ویژگی های تلفن مورد نیاز است،توسعه برنامه های نیتیو توصیه می شود.

کاربرد فون گپ (PhoneGap)

اگر می خواهید با لمس یک برنامه نیتیو، یک برنامه وب موبایل ساده طراحی کنید، PhoneGap گزینه مناسبی است. PhoneGap توانایی دسترسی به API های نیتیو را دارد اما اگر می خواهید یک برنامه نیتیو قوی داشته باشید، گزینه مناسبی برای شما نیست.

اگر می خواهید یک برنامه وب ساده با برنامه های نیتیو داشته باشید، پس برای شما بسیار مفید خواهد بود. در پایان، همه چیز براساس الزامات انجام شده است. اگر در توسعه برنامه ها تخصص خوبی دارید، این PhoneGap برای شما مفید خواهد بود و می توانید برنامه ای را طراحی کنید که از برنامه های وب پاسخگوتر باشد. پاسخ ستودنی است و شما قادر خواهید بود از فریمورک هایی مانند JQuery ،Shensha لذت ببرید تا برنامه شما بی نظیر باشد و در بین سایر برنامه ها بایستد. PhoneGap بسیار مقرون به صرفه است، بنابراین اگر می خواهید چند دلار کاهش دهید، این گزینه مناسب برای شماست. رابط کاربری این فریمورک بصری است، بنابراین افراد تازه کار می توانند با کمک این PhoneGap یادگیری توسعه برنامه را شروع کنند.

مقایسه فون گپ (PhoneGap) با کوردوا (Cordova)

PhoneGap یک توزیع آپاچی کوردووا است. شما می توانید از آپاچی کوردووا به عنوان موتور قدرتمند PhoneGap فکر کنید، شبیه به موتور WebKit موتور است که از Chrome یا Safari استفاده می کند. با گذشت زمان، توزیع PhoneGap ممکن است شامل ابزارهای دیگری باشد که به سایر سرویس های Adobe گره خورده است، که برای یک پروژه Apache مناسب نخواهد بود.

به عنوان مثال، PhoneGap Build و Adobe Shadow در کنار یکدیگر، مفهوم استراتژیک کاملی ایجاد می کنند. PhoneGap همیشه نرم افزار اوپن سورس خواهد بود و همیشه توزیع رایگان Apache Cordova خواهد بود. در حال حاضر، تنها تفاوت در نام پکیج دانلود است است و برای مدتی همچنان باقی خواهد ماند.

مقایسه فون گپ (PhoneGap) با آیونیک (ionic)

اگر PhoneGap و Ionic را با هم مقایسه کنید، محبوبیت سکوی اول کمی سریعتر در حال رشد است. به عنوان مثال، در سال 2012، آن را تنها 30٪ استفاده اولیه تشکیل داد. اکنون 61٪ است. اصلی ترین عواملی که محبوبیت این پلتفرم را تعیین می کند عبارتند از: توسعه سریع، پشتیبانی از سیستم عامل متقابل و قیمت های آزاد.

Ionic محبوبیت خود را مدیون سادگی است. با داشتن یک سیستم عامل آزاد و اوپن سورس، به دلیل عملکردی که دارد، هم از کارآفرینان و هم از رمزگذارها قدردانی کرده است. جامعه این پلتفرم به طور پیوسته در حال رشد است و طبق نتایج تحقیق Ionic Developer Survey، حدود 80٪ برنامه نویسانی که با این فریمورک کار می کنند خود را کاربران Ionic با تجربه می دانند.

PhoneGap در مقابل فریمورک آیونیک: مزایای اصلی.

آیونیک (Ionic)

 • تجربه کاربر ناپایدار: زیرا این سیستم نسبتاً جدید است. استانداردها هنوز در حال تغییر هستند، و كتابخانه ها كاملاً بازنویسی می شوند.
 • مسائل امنیتی: هنگام تهیه برنامه های مالی، Ionic بهترین انتخاب نیست.
 • ایجاد برنامه های سطح بالا و بازی های گرافیکی مناسب نیست.
 • کاملاً رایگان و منبع آزاد است. برای شروع کار با Ionic، تمام آنچه شما نیاز دارید یک کامپیوتر و اتصال اینترنتی است.
 • می توانید بگویید که Ionic عملکرد کاربری Angular را گسترش می دهد و روند توسعه برنامه ها را آسان و راحت می کند.
 • این رابط کاربری پیش فرض عالی و قابل تنظیم دارد. این پلتفرم بسیاری از اجزای پیش فرض جاوا اسکریپت و CSS را در اختیار دارد که ممکن است یک برنامه نویس برای ساخت یک برنامه نیاز داشته باشد.
 • خدمات و ابزار مناسب دیگری را ارائه می دهد. Ionic دارای ده ها سرویس و ابزار مختلف است که تجربه ای دلپذیر و کاربر پسند را تضمین می کند.

فون گپ (PhoneGap)

 • وفور عناصر گرافیکی باعث بروز مشکلات مربوط به عملکرد می شود.
 • اطلاعات کافی یا دستورالعمل های کاربر برای افزایش کارایی و کیفیت کافی نیست.
 • عدم پشتیبانی مداوم از API های نیتیو.
 • بدون کنترل صحیح بر سخت افزار، به روزرسانی های ارائه شده برنامه های مبتنی بر PhoneGap را کندتر کنید.
 • بدون مدیریت حافظه پنهان / حافظه که منجر به نشت حافظه شود.
 • اوپن سورس است. این تفاوت اصلی بین PhoneGap و Ionic است. این فریمورک بخش اعظم عملکرد خود را به صورت رایگان ارائه می دهد. علاوه بر این، به لطف مجوز اوپن سورس، جامعه PhoneGap ماژول ها و کدهای جدید را به صورت رایگان در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد.
 • تسلط بر آن آسان است. این فریمورک نیازی به دانش زبان های جدید ندارد، زیرا از HTML استاندارد، CSS و JS استفاده می کند.
 • برای دستگاه های مختلف مناسب است. این پلتفرم از فناوری های استاندارد سازگار با طیف گسترده ای از دستگاه ها استفاده می کند. این باعث می شود روند توسعه سریعتر انجام شود.
نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود