آموزش ASP.NET

دسته بندی: دات نت (NET.)

آموزش ASP.NET

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی ASP.Net

Active Server Pages (صفحات سرور فعال) به اختصار ASP، زبان برنامه نویسی است که توسط شرکت ماکروسافت ایجاد شد. اما در حال حاضر این زبان منسوخ شده و جایگاه خود را به زبان اسکریپت نویسی ASP.NET داده است. ASP.NET در حقیقت، فن آوری برنامه نویسی وب با بهره گیری از دات نت می باشد. با زبان های برنامه نویسی دات نت مانند سی شارپ یا اف شارپ می توان ASP.NET نوشت. ویژوال استودیو، WebMatrix و Visual Web Developer نام نرم افزاری هایی است که این زبان با آنها هماهنگی بیشتری دارد و در واقع، محیط برنامه نویسی ماکروسافت به شمار می روند. درطراحی سایت با بهره گیری از ASP.NET، وب ماتریکس برای صفحات وب و Web Developer برای MVC و فرم های وب به کار می رود. فابل های ASP.NET معمولا در ویژوال بیسیک یا سی شارپ نوشته می شود. زمانی که مرورگر فایل ASP.NET را درخواست می کند، ابتدا موتور ASP.NET فایل را خوانده، سپس اسکریپت را در فایل اجرا، و در آخر نتیجه را به شکل زبان اچ تی ام ال ساده به مرورگر باز می گرداند. ASP.NET در طراحی سایت تکنولوژی های سرور صفحات وب، کنترل کننده فرم های نمایش و فرم های وب را پوشش می دهد.

  ASP.NET یک فریمورک برنامه وب سرور اوپن سورس است که برای توسعه وب ایجاد شده است تا صفحات وب پویا ایجاد شده توسط مایکروسافت را ایجاد کند تا به برنامه نویسان اجازه دهد تا وب سایت ها، برنامه ها و خدمات پویا بسازند. این نخستین بار در ژانویه 2002 با نسخه 1.0 از .NET Framework منتشر شد و جانشین فناوری Active Pages Pages (ASP) مایکروسافت است. ASP.NET بر روی Common Language Runtime ساخته شده است و به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا کد ASP.NET را با استفاده از هر زبان NET پشتیبانی کنند. فریمورک فرمت ASP.NET SOAP به اجزای ASP.NET اجازه می دهد تا پیام های SOAP را پردازش کنند.

  جانشین ASP.NET هسته ASP.NET است. این یک پیاده سازی مجدد از ASP.NET به عنوان یک فریمورک وب مدولار، همراه با فریمورک های دیگر مانند Entity Framework است. این فریمورک جدید از سیستم عامل منبع باز .NET کامپایلر منبع باز (رمزگذاری شده "Roslyn") استفاده کرده و کراس پلتفرمی است. ASP.NET MVC، ASP.NET Web API و صفحات وب ASP.NET (سکویی که فقط از صفحات تیغ استفاده می کند) در یک MVC 6 یکپارچه شده اند.

  پسوند های ASP.NET

  • فایل های ASP کلاسیک دارای پسوند فایل asp.
  • فایل هایNET دارای پسوند فایل aspx.
  • فایل هایNET با ترکیب #Razor C دارای پسوند فایل cshtml.
  • فایل های NET با ترکیب Razor VB دارای پسوند فایلvbhtml.

  ویژگی های ASP.Net

  بیایید به برخی از مزایای اصلی استفاده از فریمورک Asp.Net نگاهی بیندازیم

  • برنامه های Asp.net خود را با تأیید اعتبار Windows و پیکربندی هر برنامه ایمن نگه دارید.
  • Asp.Net خطوط طولانی کد مورد نیاز برای توسعه برنامه های بزرگ را کاهش داده است.
  • Asp.Net و Html، برای تولید هموار صفحات وب پویا.
  • به عنوان یک فناوری اسکریپت نویسی ایده آل در سمت سرور، کد Asp.Net ابتدا قبل از نمایش بر روی مرورگر وب، روی سرور ویندوز اجرا می شود.
  • فریمورک Asp.Net به صورت مستقل از زبان است، به این معنی که می توانید هر زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید که به بهترین وجه مناسب برنامه شما باشد.
  • با استفاده از اطلاعات پیکربندی داخلی، Asp.Net به راحتی قابل استفاده است.
  • سرور وب ویندوز به طور کامل صفحات وب، چندین مؤلفه و برنامه های اجرا شده بر روی آن را به طور کامل نظارت می کند.
  • Dot Net Framework به سرعت هشدارهایی را برای نشت حافظه، حلقه های بدون محدودیت و سایر رفتارهای اشتباه هشدار می دهد، بلافاصله آنها را می کشد و دوباره آنها را مجدداً راه اندازی می کند.
  • ویژگی های Asp.Net مانند اتصال زودرس، تلفیق JIT، سرویس های ذخیره سازی و پشتیبانی از بهینه سازی بومی به عملکرد شما سطح بالایی از عملکرد را می دهد.
  • کلیه برنامه های Asp.Net بسیار پایش می شوند و موفق به کمک به برنامه های موجود برای رسیدگی به درخواست ها می شوند.
  • بهترین قسمت از فریمورک Dot خالص این است که دارای ویژگی های ذخیره داخلی است.
  • محتوا و منطق برنامه در فریمورک .Net از هم تفکیک می شوند و بدین ترتیب ناراحتی های برنامه کاهش می یابد.

  معماری ASP.Net

  معماری فریمورک ASP.Net بر اساس عناصر زیر است:

  زبان

  این شامل مجموعه های مختلف زبان فریمورک for.net می باشد. انواع زبان شامل C و VB.net است. این زبانها برای کاربردهای توسعه وب قابل استفاده هستند.

  کتابخانه

  فریمورک the.NET مجموعه کتابخانه هایی را که از کلاس استاندارد برخوردار هستند ادغام می کند. کتابخانه عمومی که می تواند برای کاربردهای وب مورد استفاده قرار گیرد، کتابخانه وب است. این کلیه عناصر تشکیل دهنده مورد نیاز برای توسعه برنامه های .Net مبتنی بر وب را جمع می کند.

  ران تایم زبان مشترک

  این یک بستر برنامه های.NET است که بر روی این پلتفرم پیاده سازی شده است. کاربران می توانند از این کار برای انجام فعالیت های مهم مانند جمع آوری زباله و دست زدن به استثناء استفاده کنند.

  مدیریت حالت

  ASP.Net تسهیلاتی را برای کنترل مدیریت حالت در اختیار دارد. پروتکل HTTP به عنوان بی تابعیت شناخته می شود. در بعضی مواقع، پروتکل HTTP ذخیره اطلاعات کاربر دشوار می شود و در چنین شرایطی، ASP.Net مدیریت حالت را آغاز می کند تا مشکل به طور مؤثر برطرف شود.

  ذخیره

  ASP.Net می تواند به طور مؤثر از اجرای مفهوم حافظه پنهان اطمینان حاصل کند. این عملکرد برنامه را افزایش می دهد. این به ذخیره صفحات درخواست شده توسط کاربر به طور موقت با ذخیره اطلاعات می تواند کمک کند. بازیابی صفحات آسان و سریعتر است، همچنین پاسخ های بهبود یافته به کاربر قابل انتقال هستند. بنابراین، حافظه پنهان می تواند به افزایش عملکرد برنامه کمک کند.

  حالت پشت کد

  این مفهوم تفکیک کد و طراحی است. با انجام این جداسازی برای حفظ کاربرد ASP.Net آسانتر می شود. نوع پرونده عمومی ASP.Net aspx است. کاربران پروتکل باید ضمن استفاده از سکوی ASP.Net از اهمیت حالت پشت کد اطلاع داشته باشند.

  کاربرد ASP.Net

  وب سایت ها و برنامه های وب

  ASP.NET سه فریمورک برای ایجاد برنامه های وب ارائه می دهد: Web Forms، ASP.NET MVC و صفحات وب ASP.NET. هر سه فریمورک پایدار و بالغ هستند و می توانید با هر یک از آنها برنامه های کاربردی وب عالی ایجاد کنید. مهم نیست چه فریمورکی را انتخاب کنید، همه مزایا و ویژگی های ASP.NET را در همه جا به دست خواهید آورد. هر فریمورک یک سبک توسعه متفاوت را هدف قرار می دهد. موردی که شما انتخاب می کنید به ترکیبی از دارایی های برنامه نویسی شما (دانش، مهارت و تجربه توسعه)، نوع برنامه ای که ایجاد می کنید و رویکرد توسعه شما با آن راحت هستید بستگی دارد.

  Web Forms

  با استفاده از ASP.NET Web Forms، می توانید وب سایت های پویا را با استفاده از یک مدل آشنا با کشیدن و رها کردن، هدایت کنید. یک سطح طراحی و صدها کنترل و مؤلفه به شما امکان می دهد به سرعت سایت های پیشرفته و قدرتمند با محوریت UI با دسترسی به داده ها بسازید.

  MVC

  ASP.NET MVC یک روش قدرتمند و مبتنی بر الگو برای ایجاد وب سایت های پویا فراهم می کند که جدایی از نگرانی ها را ممکن می سازد و این امکان را برای شما فراهم می کند تا کنترل کاملی بر روی نشانه گذاری برای توسعه لذت بخش و چالاکی داشته باشید. ASP.NET MVC شامل بسیاری از ویژگی ها است که امکان توسعه سریع و TDD را برای ایجاد برنامه های پیشرفته و با استفاده از آخرین استانداردهای وب فراهم می کند.

  صفحات وب ASP.NET

  صفحات وب ASP.NET و نحو Razor روشی سریع، قابل دسترسی و سبک وزن برای ترکیب کد سرور با HTML برای ایجاد محتوای وب پویا ارائه می دهند. به بانکهای اطلاعاتی متصل شوید، ویدئو اضافه کنید، به سایت های شبکه های اجتماعی پیوند دهید و بسیاری از ویژگی های دیگر را نیز در آن ایجاد کنید که به شما کمک می کند سایتهای زیبایی ایجاد کنید که مطابق با آخرین استانداردهای وب باشد.

  فناوری های Real-time

  ASP.NET SignalR یک کتابخانه جدید برای توسعه دهندگان ASP.NET است که توسعه عملکرد وب در Real-timeرا آسان تر می کند. SignalR امکان ارتباط دو طرفه بین سرور و مشتری را فراهم می کند. سرورها می توانند محتوا را به محض دسترسی، فوراً به سمت مشتریان متصل فشار دهند. SignalR از Sockets Web پشتیبانی می کند و به سایر تکنیک های سازگار برای مرورگرهای قدیمی باز می گردد. SignalR شامل API ها برای مدیریت اتصال (برای مثال، وقایع وصل و قطع)، گروه بندی اتصالات و مجوزها می باشد.

  API های وب

  ASP.NET Web API فریمورکی است که باعث می شود خدمات HTTP که به طیف گسترده ای از مشتری ها از جمله مرورگرها و دستگاه های تلفن همراه دسترسی دارند، آسان شوند. ASP.NET Web API یک بستر ایده آل برای ساختن برنامه های کاربردی RESTful در فریمورک .NET است.

  برنامه ها و سایت های تلفن همراه

  ASP.NET می تواند برنامه های تلفن همراه بومی را با استفاده از پشت برنامه API وب، و همچنین وب سایت های تلفن همراه با استفاده از فریمورک های طراحی پاسخگو مانند Twitter Bootstrap، برق دهد. اگر در حال ساخت یک برنامه تلفن همراه بومی هستید، ایجاد یک API مبتنی بر JSON برای دسترسی به داده، تأیید اعتبار و فشار اعلان ها برای برنامه خود آسان است. اگر در حال ساختن یک سایت موبایل پاسخگو هستید، می توانید از هر فریمورک CSS یا سیستم شبکه ای باز استفاده کنید و یا یک سیستم موبایل قدرتمند مانند jQuery Mobile یا Sencha و برنامه های کاربردی عالی موبایل را با PhoneGap انتخاب کنید.

  برنامه های تک صفحه ای

  ASP.NET Single Page Application (SPA) به شما کمک می کند تا برنامه هایی ایجاد کنید که شامل تعامل قابل توجهی در سمت مشتری با استفاده از HTML 5، CSS 3 و JavaScript باشد. ویژوال استودیو شامل الگویی برای ساخت برنامه های تک صفحه ای با استفاده از knockout.js و APP وب ASP.NET است. علاوه بر الگوی SPA داخلی، قالب های SPA ایجاد شده توسط جامعه نیز برای بارگیری در دسترس هستند.

  WebHooks

  WebHooks یک الگوی HTTP سبک وزن است که یک مدل pub / sub ساده برای اتصال به یکدیگر API های وب و خدمات SaaS ارائه می دهد. هنگامی که یک رویداد در یک سرویس رخ می دهد، یک اعلان به صورت درخواست HTTP POST به مشترکین ثبت شده ارسال می شود. درخواست POST حاوی اطلاعاتی در مورد این رویداد است که باعث می شود گیرنده بر این اساس عمل کند.
  WebHooks در معرض تعداد زیادی از خدمات از جمله Dropbox، GitHub، اینستاگرام، MailChimp، PayPal، Slack، Trello و بسیاری موارد دیگر قرار دارد. به عنوان مثال، یک WebHook می تواند نشان دهد که یک پرونده در Dropbox تغییر کرده است، یا تغییر کد در GitHub انجام شده است، یا پرداخت در PayPal آغاز شده است، یا یک کارت در Trello ایجاد شده است.

  تفاوت بین ASP و ASP.NET چیست؟

  ASP.NET:

  • فرم های وب ASP.Net دارای یک فایل پشت کد است که شامل تمام کد های مدیریت رویداد است.
  • فرم های وب ASP.Net کلاس را که در پشت کد نوشته شده است به ارث می برند.
  • فرم های وب ASP.Net از زبان برنامه نویسی تمام عیار استفاده می کنند
  • برنامه های وب ASP.Net قابل تنظیم هستند (web.config)
  • قالب های وب ASP.Net می توانند از طریق بخشنامه ثبت نام @ از کنترل های سفارشی استفاده کنند
  • فرم های وب ASP.Net دارای ADO.Net هستند که از ادغام XML و ادغام داده ها از دو یا چند منبع داده پشتیبانی می کند.

  ASP:

  • ASP چنین امکاناتی برای جدا کردن منطق برنامه نویسی از طراحی ندارد.
  • ASP مفهوم وراثت ندارد.
  • صفحات ASP از زبان برنامه نویسی استفاده می کنند.
  • برنامه های ASP نیستند.
  • با ASP در دسترس نیست.
  • در حالی که ASP دارای ADO است که یک شی COM ساده با امکانات محدود است.
  آیا این نوشته را دوست داشتید؟
  pluralsight-asp-net-authentication-the-big-picture

  احراز هویت The Big Picture :ASP.NET


  شما اصول احراز هویت مدرن را یاد خواهید گرفت. در ابتدا، عوامل مختلفی را مشاهده خواهید کرد که می توانند بر مناسب بودن متدهای تأیید اعتبار برای برنامه شم...

  1399/10/10 560 بازدید
  pluralsight-implementing-autofac-in-asp-net

  پیاده سازی Autofac در ASP.NET


  در این دوره، نحوه پیاده سازی Autofac در اپلیکیشن ASP.NET را فرا خواهید گرفت. در ابتدا، شما با نصب هر برنچ از ASP.NET، از جمله OWIN ،Web API ،MVC و حتی...

  1399/09/08 616 بازدید زیرنویس دارد
  pluralsight-building-a-restful-api-with-asp-net-core-3

  آموزش ساخت یک RESTful API با ASP.NET Core 3


  شما در این دوره، یاد خواهید گرفت که چگونه یک API RESTful با ASP.NET Core بسازید. ایجاد یک RESTful API واقعی با ایجاد یک API وب معمولی کاملاً متفاوت اس...

  1399/08/18 2205 بازدید زیرنویس دارد
  pluralsight-implementing-https-in-asp-net-and-asp-net-core

  پیاده سازی HTTPS در ASP.NET و ASP.NET Core


  در این دوره، شما نحوه ایمن سازی عملکرد اپلیکیشن وب با استفاده از HTTPS را یاد خواهید گرفت. در ابتدا، نحوه کار HTTPS و پروتکل های مربوطه را مشاهده خواه...

  1399/07/12 1209 بازدید
  udemy-complete-guide-to-building-an-app-with-net-core-and-react

  راهنمای کامل ساخت اپلیکیشن با Net Core. و React


  راهنمای کامل برای ساخت اپلیکیشن از شروع تا پایان انتشار با استفاده از ASP.NET Core، ری اکت (با تایپ اسکریپت) و Mobx -نحوه استفاده از بسته های AutoMapp...

  1399/06/26 5528 بازدید زیرنویس دارد
  pluralsight-getting-started-with-asp-net-signalr

  شروع کار با ASP.NET SignalR


  شما در این دوره، نه تنها نحوه کار بلادرنگ وب را یاد می گیرید، بلکه نحوه پیاده سازی آن با استفاده از بهترین فریمورک وب بلادرنگ در دسترس را نیز خواهید آ...

  1399/06/17 1079 بازدید
  linkedin-asp-net-web-forms-essential-training

  آموزش اساسی ASP.NET Web Forms


  Web Forms یک راه آسان برای ساخت صفحات وب می باشند. در این دوره فرا می گیرید که چگونه برنامه های Web Forms را در ASP.NET طراحی کنید. Tiberiu Covaci نشا...

  1398/12/21 3095 بازدید زیرنویس دارد
  pluralsight-building-an-api-with-asp-net-web-api

  ساخت API با ASP.NET Web API


  در این دوره با نقش API های عملکردی در سیستم‌های بزرگتر، نحوه ساخت association API ها و درنهایت چگونگی پیاده سازی یک API کامل با استفاده از Web API آشن...

  1398/09/21 3082 بازدید
  linkedin-learning-asp-net-linkedin-learning

  یادگیری ASP.NET


  در این دوره با چارچوب ASP.NET، ابزارهای این چارچوب برای مدیریت داده‌ها، ایجاد سرویس‌های RESTful و ایجاد اتصالات بلادرنگ وب، ساخت محتوای پویا وب با ASP...

  1398/07/26 3279 بازدید زیرنویس دارد
  packtpub-modernize-asp-net-web-apps-with-azure-app-service

  مدرن سازی اپلیکیشن های وب ASP.NET با Azure App Service


  در این دوره شما یک اپلیکیشن وب ASP.NET را به یک اپلیکیشن مدرن با ASP.NET Core و Azure App Service به عنوان اصلی ترین عامل تغییر مدرن سازی می کنید. در ...

  1398/07/13 1694 بازدید
  packtpub-net-for-beginners

  آموزش دات نت برای مبتدیان


  این دوره یک مقدمه جامع برای یادگیری دات نت و سی شارپ است. شما در این دوره با مفاهیم دات نت، زبان برنامه نویسی سی شارپ، نرم افزار ویژوال استودیو، پروژه...

  1398/02/23 12024 بازدید
  pluralsight-continuously-deliver-iis-based-net-applications

  آموزش تحویل مداوم اپلیکیشن های دات نت مبتنی بر IIS


  ساخت و انتشار تعاریف برای اپلیکیشن های دات نت مبتنی بر IIS یک بلوک ساختمانی حیاتی برای تحویل مداوم واقعی است. در این دوره اولا شما خواهید دید که چگونه...

  1397/08/16 2051 بازدید
  packtpub-beginning-asp-net-elearning

  آشنایی با فریمورک ASP.NET


  ASP.NET یک فریمورک وب است که به توسعه دهندگان کمک می کند تا اپلیکیشن های وب و خدمات پویا را ایجاد کنند. در این دوره با درک معماری MVC، توسعه در دنیای ...

  1397/06/23 2164 بازدید
  teamtreehouse-dependency-injection-in-asp-net

  کارگاه آشنایی با تزریق وابستگی در ASP.NET


  در این کارگاه، با تزریق وابستگی و نحوه استفاده از اپلیکیشن های ASP.NET MVC و ASP.NET Core آشنا می شوید. در مهندسی نرم افزار، تزریق وابستگی یک تکنیک ا...

  1397/05/16 3444 بازدید
  wintellectnow-migrating-asp-net-web-forms-to-mvc

  آموزش مهاجرت از ASP.NET Web Forms به MVC


  در این دوره نحوه تبدیل بخش هایی از یک سایت ساخته شده در ASP.NET Web Forms را برای استفاده از  MVC یاد بگیرید. سرفصل: مقدمه آیا سایت باید به MVC ...

  1397/01/29 4385 بازدید
  wintellectnow-understanding-razor-syntax-basics

  آموزش درک مبانی سینتکس Razor


  Razor یک سینتکس ساده برای برنامه نویسی ASP.NET است. در این دوره با این سینتکس بیشتر آشنا می شوید. سرفصل: مقدمه استفاده از Razor درون خطی عبارت...

  1397/01/28 1812 بازدید
  wintellectnow-rudiments-of-asp-net-routing

  آموزش مبانی مسیریابی در ASP.NET


  مسیریابی یک سرویس اصلی در دسترس برای هر برنامه ASP.NET است. با مسیریابی، می توانید URL های سایت را از مکان های فیزیکی فایل های ASPX جدا کنید. برای توس...

  1397/01/26 1501 بازدید
  wintellectnow-asp-net-core-middleware

  آموزش ASP.NET Core Middleware


  در این آموزش تصویری با ASP.NET Core Middleware آشنای می شوید. سرفصل: مقدمه اصطلاح و تعریف خط لوله In-The-Box Middleware پیاده سازی Inline Me...

  1397/01/26 6274 بازدید
  pluralsight-asp-net-core-1-0-fundamentals

  آموزش ASP.NET Core 1.0


  در این آموزش تصویری با نحوه طراحی وب سایت با ASP.NET Core 1.0 آشنا می شوید. ASP.NET Core 1.0 نسل جدید تکنولوژی توسعه وب است که توسط مایکروسافت بعد از...

  1397/01/09 7611 بازدید