آموزش ویندوز

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی ویندوز

مایکروسافت ویندوز، که معمولاً به عنوان ویندوز خوانده می شود، گروهی از چندین خانواده سیستم عامل گرافیکی اختصاصی است که همگی توسط مایکروسافت تهیه و به بازار عرضه شده اند. هر خانواده به بخش خاصی از صنعت محاسبات متوسل می شوند.

مایکروسافت در پاسخ به علاقه زیاد به واسط های گرافیکی کاربر (GUI)، در 20 نوامبر 1985 محیط عملیاتی به نام Windows را به عنوان یک پوسته سیستم عامل گرافیکی برای MS-DOS معرفی کرد. مایکروسافت ویندوز با بیش از 90٪ سهم در بازار، بر رایانه شخصی جهان (PC) غلبه کرد و بر سیستم عامل Mac که در سال 1984 معرفی شده بود غلبه کرد. در رایانه های شخصی، ویندوز هنوز محبوب ترین سیستم عامل است. با این حال، در سال 2014، مایکروسافت اعتراف کرد که به دلیل رشد گسترده فروش تلفن های هوشمند اندرویدی، بخش عمده ای از بازار کلی سیستم عامل را به اندروید واگذار کرده است. در سال 2014 تعداد دستگاه های ویندوز فروخته شده کمتر از 25 درصد از دستگاه های اندرویدی بود. با این وجود، این مقایسه ممکن است کاملاً مرتبط نباشد، زیرا دو سیستم عامل به طور سنتی سیستم عامل های مختلفی را هدف قرار می دهند. هنوز آمار هایی برای استفاده سرور از ویندوز (که قابل مقایسه با رقباست) یک سوم از بازار را نشان می دهد.

از فوریه 2020، جدیدترین نسخه ویندوز برای رایانه های شخصی، تبلت ها و دستگاه های اینترنت اشیا ویندوز 10 است.

انواع ویندوز

از سال 2014، خانواده های ویندوز زیر به طور فعال توسعه می یافتند:

  • Windows NT: به عنوان یک خانواده سیستم عامل با Windows NT 3.1، یک سیستم عامل برای رایانه های سرور و ایستگاه های کاری شروع به کار کرد. اینک شامل سه زیرمجموعه سیستم عامل است که تقریباً به طور همزمان آزاد می شوند و همان هسته را به اشتراک می گذارند:
  • ویندوز: سیستم عامل رایانه های شخصی اصلی، تبلت و تلفن های هوشمند است. آخرین نسخه ویندوز 10 است. رقیب اصلی این خانواده مک (macOS) توسط Apple برای رایانه های شخصی و اندروید برای دستگاه های تلفن همراه است (به عنوان مثال سهم استفاده از سیستم عامل ها share سهم بازار بر اساس طبقه بندی).
  • ویندوز سرور: سیستم عامل رایانه های سرور. آخرین نسخه ویندوز سرور 2019 است. رقیب اصلی این خانواده لینوکس است.
  • Windows PE: یک نسخه سبک از ویندوز، به معنای کارکردن به عنوان یک سیستم عامل زنده است که برای بازیابی یا عیب یابی استفاده می شود. آخرین نسخه ویندوز PE 10 است.
  • Windows IoT: که قبلاً با نام Windows Embedded شناخته می شد. در ابتدا، مایکروسافت ویندوز CE را به عنوان یک سیستم عامل کلیه برای هر دستگاهی که دارای منابع بسیار محدود بود، توسعه داد و آن را یک کامپیوتر تمام عیار خواند. اما سرانجام، ویندوز CE به Windows Embedded Compact تغییر نام داد و در زیر علامت تجاری Windows Compact قرار گرفت که همچنین شامل Windows Embedded Industry ،Windows Embedded Professional ،Windows Embedded Standard ،Windows Embedded Handheld و Windows Embedded Automotive است.

خانواده های ویندوز زیر دیگر تولید نمی شوند:

  • Windows 9x: یک سیستم عامل که بازار مصرف را هدف قرار داده است و به دلیل عملکرد پایین دیگر تولید نمی شود.
  • ویندوز موبایل: قبل از ویندوز فون، ویندوز موبایل سیستم عامل تلفن همراه بود. نسخه اول Pocket PC 2000 نامگذاری شد. نسخه سوم، ویندوز موبایل 2003 اولین نسخه ای است که علامت تجاری ویندوز موبایل را اتخاذ کرده است. آخرین نسخه ویندوز موبایل 6.5 است.
  • ویندوزفون: یک سیستم عامل که فقط به سازندگان تلفن های هوشمند فروخته می شود.
نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود