اینترنت اشیاء (IOT)

 

اینترنت اشیا چیست ؟

عبارت اینترنت اشیا یا اینترنت چیزها (Internet of Things/IoT)  اولین بار در سال ۱۹۹۹ ابداع شد که منظورش جهانی بود تا در آن هر چیزی، از جمله اشیا، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به رایانه های مرکزی که به آنها متصل اند، اجازه دهند که آنها را سازماندهی و مدیریت کنند.

دستگاه هایی که در حوزه اینترنت اشیا قرار می گیرند به صورت 3 مرحله زیر عمل می کنند:

  • گرفتن داده ها از دستگاه
  • ارسال داده ها بر روی شبکه (معمولا به ابر پردازشی)
  • انجام عملیات بر اساس هوشمندی گردآوری شده

کاربرد اینترنت اشیا چیست؟

خب قصد داریم تا به بررسی کاربرد IOT در صنعت و زندگی روزمره بپردازیم.

نمونه ای از این دستگاه که ساخته شده است ترموستات نست(Thermostat Nest)  است. این دستگاه نوعی ترموستات کامل هوشمند است که می‌تواند زمان خواب و کلیه عادات شما را یاد بگیرد و زمانی که شما خواب هستید دما را با توجه به دمای دلخواه شما تنظیم کند.

شرکت دیگر که در زیمنه iot فعالیت می کند اسمارت تینگز است که توسط سامسونگ خریداری شده است. این شرکت حسگرهای مختلفی را برای ایجاد خانه هوشمند در اختیار شما قرار می‌دهد.  با استفاده از این حسگرها می‌توانید متوجه شوید چه شخصی وارد منزل شده یا از آن خارج می شود.

این موارد تنها بخشی از کاربردهای اینترنت اشیا است. ظهور کامل اینترنت اشیا نیازمند برطرف کردن چالش های متعددی است که از جمله آن می توان به چالش های فنی، رگولاتوری یا مقرراتی و چالش های مربوط به صنایع و بازار اشاره کرد.

نگاهی دقیق تر به اینترنت اشیا

AVR

این یک میکروکنترلر از خانواده ریزپردازنده های جدید است که شرکت اتمل آن را روانه بازار کرده است  که در زمینه اینترنت اشیا بسیار کاربرد دارد.

ARM

ARM  نوعی از معماری پردازنده های کامپیوتری است که دستور العمل های 32 بیتی را پردازش می کند که در اینترنت اشیا کاربرد فراوانی دارد.

Cortex

کورتکس یکی از معروفترین هسته های معماری ARM می باشد که مدل های مختلفی را شامل می شود.

Robotics

روباتیک، علم مطالعه فن آوری مرتبط با طراحی ساخت و اصول کلی و کاربرد روبات ها است. روباتیک علم و فن آوری ماشین های قابل برنامه ریزی، با کاربردهای عمومی می باشد.

Mechatronics

مکاترونیک تلفیق سه رشته مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر است و هدف آن ارتباط سازی میان رشته های مهندسی مرتبط با اتوماسیون خودکارسازی است.

Raspberry pi

رزبری پای یک رایانه تک برد کوچک در اندازه یک کارت اعتباری است که در اینترنت اشیا بسیار کاربرد دارد.

Arduino

آردوینو  یک میکروکنترلر تک بردی است که به منظور تولید راحت‌تر برنامه‌هایی که با اشیاء یا محیط تعامل داشته باشند طراحی شده‌ است.

Orange pi

این یک کامپیوتر بر روی برد اوپن سورس است که می تواند سیستم عامل های Android 4.4 و Ubuntu و Debian و Rasberry Pi  را اجرا نماید. پردازنده این برد H3 SoC محصول شرکت AllWinner است و دارای ۱ گیگا بایت رم DDR3  می باشد.

FPGA

FPGA  یک مدار مجتمع قابل برنامه ریزی است، که می توان بعد از اتمام فرآیند آن را مطابق نیاز طراح، برنامه ریزی نمود.

LabVIEW

اساسا برنامه نویسی گرافیکی است که برای تولید محصولات الکترونیکی مرتبط یا اینترنت اشیا مانند طراحی مدار استفاده می شود.

بازار کار اینترنت اشیا

در ادامه به این خواهیم پرداخت که اینترنت اشیا در چه حوزه هایی می تواند اشتغال زایی کند.

طراحی مدار

در طراحی مدار، در بازار کار اینترنت اشیا تقاضای بالایی برای برد مدار چاپی و طراحی سه‌ بعدی وجود دارد.

برنامه‌نویسی میکروکنترلر

اینترنت اشیا از میلیارد ها دستگاه کوچک تشکیل شده است که هر کدام از آن ها حداقل به یک میکروکنترلر نیاز دارند تا هوش لازم برای پردازش کار ها را بدست آورند.

اتوکد

اوتکد یک ابزار طراحی در مهندسی است، با پیچیده تر شدن اینترنت اشیا نیاز به یک متخصص اتوکد بیش از پیش محسوس می شود.

یادگیری ماشین

یادگیری ماشینی می تواند با استفاده از داده های جمع آوری شده، دستگاه های اینترنت اشیا را بیشتر از قبل باهوش کند.

زیرساخت امنیتی

با بررسی صورت گرفته توسط شرکت های امنیتی مهمترین مسئله در اینترنت اشیا ، مسئله افشا اطلاعات است ، متخصصان امنیت و شرکت های امنیتی می توانند با ارائه روش های امنیتی در جهت ایمن سازی هر چه بیشتر اینترنت اشیا بازار کار خوبی را برای خود دست و پا کنند.

بیگ دیتا

بدیهی است که اینترنت اشیا قرار است حجم خیلی بزرگی از داده ها را جمع آوری کند و قطعا در این مسئله ما به یک مکانیسم پیشرفته نیاز داریم تا بتواند داده های غیر ضرروی را از داده های ضروری تشخیص دهد و اقدام به حذف آن ها نماید.

مهندسی برق

به احتمال زیاد نسل بعدی دستگاه های شبکه نیاز به متخصص برق داشته باشند.

Node.js

نود جی اس یک بستر open source برای توسعه‌دهندگان وب است که با استفاده از آن می‌توان دستگاه‌های تحت شبکه‌ای ازجمله “اردوینو” و “رزبری پای” را مدیریت کرد. با در دسترس بودن بردهایی مانند رزبری پای،Node.js  بیش ‌از پیش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توسعه‌دهنده GPS

به سبب توسعه آی او تی، بازار جی‌پی‌اس هم بعد از مدت‌ها تکانی خورد، به‌خصوص در حوزه پوشاک هوشمند، وسایل نقلیه هوشمند و شرکت‌های لجستیک شرکت تحلیلگر ABI پیش‌بینی می‌کند که بازار جی‌پی‌اس تا سال ۲۰۱۹ به رقم ۳٫۵ میلیارد دلاری برسد.

برای کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر، مقاله آشنایی با اینترنت اشیا (IoT) را مطالعه کنید. 

آیا این نوشته را دوست داشتید؟