آموزش کلود

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی کلود (Cloud)

کلود یا ابر به کامپوتر هایی که به یکدیگر متصل اند و یک اکوسیستم واحد یا یک شبکه را تشکیل دادند می گویند که این امکان را برای سرورها، حافظه های ذخیره سازی و برنامه های کاربردی فراهم می کند تا از طریق اینترنت، به کامپیوترها و تمامی دستگاه های متصل به اینترنت سازمان ها دسترسی داشته باشد. سرویس‌ های ابری از قبل پیکربندی می‌شوند تا کاربر بتواند بدون نیاز به اعمال تنظیمات خاصی، از آنها استفاده کند. در مخابرات، یک ابر بخش غیر قابل پیش بینی از هر شبکه ای است که از طریق آن داده ها بین دو end points عبور می کنند. Cloud Networking بدست آوردن یا استفاده از یک یا چندین منابع و سرویس های شبکه ای از ابر است که شامل تغییر برخی از یا تمام عملیات شبکه بر روی یک شبکه مبتنی بر ابر می باشد. منابع شبکه بر روی یک پلتفرم ابر عمومی، خصوصی یا هیبریدی میزبانی می شوند. منابع شبکه می توانند روترهای مجازی، پهنای باند، فایروال مجازی، نرم افزار مدیریت شبکه و موارد دیگر باشند.

Cloud computing یا رایانش ابری در دسترس بودن بر اساس تقاضا از منابع سیستم رایانه ای، به ویژه ذخیره دیتا و قدرت محاسبه، بدون مدیریت مستقیم توسط کاربر است. این اصطلاح معمولاً برای توصیف مراکز داده در دسترس بسیاری از کاربران از طریق اینترنت استفاده می شود. ابرهای بزرگ، غالب امروز، اغلب توابع توزیع شده در چندین مکان از سرورهای مرکزی دارند. اگر اتصال به کاربر نسبتاً نزدیک باشد، ممکن است یک سرور لبه تعیین شود. ممکن است ابرها به یک سازمان واحد (ابرهای سازمانی) محدود شوند، یا در دسترس بسیاری از سازمان ها (ابر عمومی) باشد. Cloud computing برای دستیابی به انسجام و اقتصاد مقیاس، به اشتراک منابع می باشد.

طرفداران ابرهای عمومی و هیبریدی خاطرنشان می كنند كه محاسبات ابری به شركت ها این اجازه را می دهد كه از هزینه های بالای زیرساخت فناوری اطلاعات بپرهیزند یا به حداقل برسانند. طرفداران همچنین ادعا می كنند كه محاسبات ابری به شركت ها این امکان را می دهد كه برنامه های خود را سریعتر اجرا كنند، با قابلیت مدیریت بهتر و نگهداری كمتری و این امر باعث می شود كه تیم های IT بتوانند با سرعت بیشتری منابع را برای پاسخگویی به نوسان و تقاضای غیرقابل پیش بینی، تنظیم كنند، این كار قابلیت قدرت محاسبات در دوره های معین از اوج تقاضای پشت سر هم را دارد.

ارائه دهندگان ابر معمولاً از یک مدل "pay-as-you-go" استفاده می کنند که در صورت عدم آشنایی مدیران با مدل های قیمت گذاری ابر، می تواند منجر به هزینه های غیر منتظره شود. در دسترس بودن شبکه های با ظرفیت بالا، رایانه های کم هزینه و دستگاه های ذخیره سازی و همچنین اتخاذ گسترده مجازی سازی سخت افزاری، معماری سرویس گرا و محاسبات مستقل و کاربردی باعث رشد رایانش ابری شده است. تا سال 2019، لینوکس پرکاربردترین سیستم عامل، از جمله در پیشنهادات مایکروسافت بود و به همین دلیل غالب توصیف شده است. ارائه دهنده خدمات Cloud (CSP) اطلاعاتی را در مورد فایروال ها، شناسایی نفوذ و / یا فریمورک های اقدام ضد فعالیت و جریان اطلاعات در داخل شبکه نمایش داده، نگه می دارد و جمع می کند.

پلتفرم سرویس Cloud مانند وب سرویس آمازون (AWS) دارای سخت افزار متصل به شبکه مورد نیاز برای این سرویس های کاربردی می باشد، در حالی که شما از طریق یک برنامه وب و از آنچه نیاز دارید استفاده می کنید.

تاریخچه کلود (Cloud)

رایانش ابری با انتشار Amazon.com محصولی Cloud Compute Cloud در سال 2006 رایج شد. ارجاعات به عبارت "رایانش ابری" در اوایل سال 1996 ظاهر شد، و اولین ذکر مشهور در یک سند داخلی Compaq انجام شد. تا اوایل سال 1977 از نماد ابر برای نشان دادن شبکه های تجهیزات محاسباتی در ARPANET اصلی استفاده شد، و CSNET تا سال 1981 - هر دو پیشینیان در اینترنت بودند. کلمه ابر به عنوان استعاره برای اینترنت مورد استفاده قرار گرفت و از یک شکل ابری استاندارد برای مشخص کردن شبکه ای در شماتیک های تلفنی استفاده شده است. با این ساده سازی، دلالت بر این است که ویژگی های اتصال end points یک شبکه به اهداف درک نمودار ربطی ندارد.

اصطلاح ابر برای اشاره به سیستم عامل ها برای محاسبات توزیع شده در اوایل سال 1993 مورد استفاده قرار گرفت، هنگامی که Apple spin-off General Magic و AT&T از آن برای توصیف (زوج) فناوری های Telescript و PersonaLink استفاده کردند.

ویژگی های کلود (Cloud)

 • شرکت ها برای ذخیره سازی مورد استفاده خود به طور متوسط ​​​​فقط در طول یک ماه نیاز به پرداخت دارند. این بدان معنا نیست که فضای ذخیره سازی ابر ارزان است، بلکه صرف هزینه های عملیاتی است نه هزینه های سرمایه.
 • مشاغل با استفاده از فضای ذخیره سازی ابری می توانند مصرف انرژی خود را تا 70 درصد کاهش دهند و آنها را به یک تجارت سبز تبدیل کنند.
 • سازمان ها می توانند بسته به معیارهای تصمیم گیری مربوطه كه مكمل پتانسیل اولیه صرفه جویی در هزینه مستقیم است، از بین گزینه های ذخیره سازی ابر و خارج از محل، یا مخلوطی از دو گزینه را انتخاب كنند. به عنوان مثال، استمرار عملیات (COOP)، ریکاوری فاجعه (DR)، امنیت (PII، HIPAA، SARBOX، IA / CND) و قوانین، مقررات و سیاست های حفظ پرونده را ثبت می کند.
 • در دسترس بودن حافظه و محافظت از اطلاعات برای معماری ذخیره سازی اشیاء ذاتی است، بنابراین بسته به نوع کاربرد، می توان از فناوری، تلاش و هزینه اضافی برای افزودن دسترسی و حفاظت استفاده کرد.
 • وظایف نگهداری انبارداری، مانند خرید ظرفیت ذخیره سازی اضافی، به عهده ارائه دهنده سرویس بارگیری نمی شود.
 • فضای ذخیره سازی Cloud دسترسی سریع به طیف وسیعی از منابع و برنامه های کاربردی را که در زیرساخت های سازمان دیگر از طریق یک رابط سرویس وب میزبان هستند فراهم می کند.
 • از فضای ذخیره سازی ابر می توان برای کپی کردن تصاویر دستگاه مجازی از ابر به مکان های داخلی یا برای وارد کردن تصویر دستگاه مجازی از مکان در محل به کتابخانه تصویر ابر استفاده کرد. علاوه بر این، از حافظه ابری می تواند برای جابجایی تصاویر دستگاه مجازی بین حساب های کاربری یا بین مراکز داده استفاده شود.
 • ذخیره سازی ابر می تواند به عنوان یک نسخه پشتیبان از فاجعه طبیعی استفاده شود، زیرا در حالت عادی 2 یا 3 سرور پشتیبان مختلف وجود دارد که در نقاط مختلف جهان قرار دارند.
 • ذخیره سازی ابر می تواند به عنوان یک درایو محلی با پروتکل WebDAV نقشه برداری شود. این می تواند به عنوان یک فایل سرور اصلی برای سازمان هایی که دارای چندین دفتر هستند، کار کند.

مدل های سرویس کلود (Cloud)

اگرچه معماری سرویس گرا از "همه چیز به عنوان یک سرویس" (با نام های اختصاری EaaS یا XaaS یا به طور ساده AAS) حمایت می کند، ارائه دهندگان محاسبات ابری "خدمات" خود را مطابق مدل های مختلف ارائه می دهند، که سه مدل استاندارد در هر NIST زیرساخت است. این مدل ها انتزاع بیشتری را ارائه می دهند. بنابراین، آنها اغلب به عنوان یک لایه در یک پشته ترسیم می شوند: زیرساخت ها، پلتفرم و نرم افزار به عنوان یک سرویس، اما این ها نیازی به ارتباط ندارند. به عنوان مثال، می توان SaaS را در ماشین های فیزیکی (bare metal) اجرا کرد، بدون استفاده از لایه های PaaS یا IaaS، و برعکس، می توان برنامه ای را روی IaaS اجرا کرد و مستقیماً به آن دسترسی پیدا کرد، بدون آنکه آن را به عنوان SaaS بسته بندی شود.

انواع مدل های سرویس کلود عبارتند از:

 • زیرساخت بعنوان سرویس (IaaS)
 • پلتفرم بعنوان سرویس (PaaS)
 • نرم‌ افزار بعنوان سرویس (SaaS)
 • "بک اند" موبایل به عنوان یک سرویس (MBaaS)
 • محاسبات بدون سرور
 • تابع به عنوان یک سرویس (FaaS)

مدل های توسعه کلود (Cloud)

ابر خصوصی (Private cloud)

ابر خصوصی زیرساخت های ابری است که صرفاً برای یک سازمان واحد اعم از داخلی یا شخص ثالث اداره می شود که بصورت داخلی یا خارجی اداره می شود. انجام یک پروژه ابری خصوصی برای مجازی سازی محیط کسب و کار نیاز به مشارکت قابل توجهی دارد و سازمان را ملزم می کند که تصمیم گیری در مورد منابع موجود را دوباره ارزیابی کند. این می تواند تجارت را بهبود ببخشد، اما هر مرحله در پروژه موضوعات امنیتی را مطرح می کند که باید برای جلوگیری از آسیب پذیری های جدی برطرف شوند.

ابر عمومی (Public cloud)

وقتی خدمات از طریق شبکه ای ارائه می شوند که برای استفاده عمومی باز باشد، "ابر عمومی" نامیده می شود. خدمات ابری عمومی ممکن است رایگان باشد. از نظر فنی ممکن است بین معماری ابری عمومی و خصوصی تفاوت کمی وجود داشته باشد، با این وجود، توجه به امنیت ممکن است برای خدمات (برنامه های کاربردی، ذخیره سازی و منابع دیگر) که توسط یک ارائه دهنده خدمات برای مخاطبان عمومی در دسترس است و وقتی ارتباط برقرار باشد، متفاوت باشد. روی یک شبکه غیر قابل اعتماد تأثیر گذار است.

ابر هیبریدی (Hybrid cloud)

ابر ترکیبی ترکیبی از یک ابر عمومی و یک محیط خصوصی مانند یک ابر خصوصی یا منابع فرضیه است که موجودات متمایز باقی می مانند اما به هم پیوسته اند و مزایای مدل های استقرار چندگانه را ارائه می دهد. ابر ترکیبی همچنین می تواند به معنای توانایی اتصال خدمات جمع شده، مدیریت شده و / یا اختصاصی با منابع ابری باشد. گارتنر یک سرویس ابر ترکیبی را به عنوان یک سرویس محاسبات ابری تعریف می کند که از ترکیبی از سرویس های ابری خصوصی، عمومی و جامعه، از ارائه دهندگان خدمات مختلف تشکیل شده است. یک سرویس ابر ترکیبی از مرزهای انزوا و ارائه دهنده عبور می کند به گونه ای که نمی توان آن را به سادگی در یک دسته از سرویس های ابری خصوصی، عمومی یا جامعه قرار داد. این امکان را به شما می دهد که با جمع شدن، ادغام یا سفارشی سازی با یک سرویس ابری دیگر، ظرفیت یا توانایی سرویس ابری را گسترش دهید.

از دیگر مدل های توسعه کلود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ابر انجمنی (Community cloud)
 • ابر توزیع شده (Distributed cloud)
 • چند ابری (Multicloud)
 • Poly cloud
 • ابر کلان داده (Big Data cloud)
 • HPC cloud

مزایای کلود (Cloud)

انعطاف پذیری

کاربران می توانند خدمات را متناسب با نیازهای خود، سفارشی سازی برنامه ها و دسترسی به سرویس های ابری از هر نقطه با اتصال اینترنتی مقیاس کنند.

سرعت و بهره وری

کاربران سازمانی می توانند بدون نگرانی در مورد هزینه های زیربنایی یا تعمیر و نگهداری، برنامه های کاربردی را به بازار عرضه کنند. درصورتی که بتوانید به جای شش تا نه ماه، در 30 ساعت برنامه جدید خود را تهیه و اجرا کنید، چقدر برای تجارت شما ارزش دارد؟ به همین ترتیب، "بهره‌وری کارکنان" عمومی نسبت به امکاناتی که داشبورد ابری، آمار در real-time و تجزیه و تحلیل فعال دارند، باعث کاهش عدالت در مدیریت نیست. "ساعت شخص" چقدر برای شرکت شما هزینه دارد؟

ارزش استراتژیک

خدمات ابر با ارائه ابتکاری ترین فناوری موجود، به شرکت ها یک مزیت رقابتی می دهد.

زیرساخت ها و حجم کار

بسیاری از شرکت ها، هزینه های اولیه کم و ویژگی های پرداخت را به عنوان صرفه جویی در هزینه بسیار قابل توجه قرار می دهند. آنها هزینه های قابل توجهی در ساخت و بهره برداری از مراکز داده را یادداشت می کنند و برای جلوگیری از پس انداز در این زمینه استدلال می کنند. بسته به نحوه محاسبه آنها، اعداد می توانند نجومی دریافت کنند.

سیستم عامل SaaS و cloud dev

ارائه دهنده خدمات نرم افزاری به عنوان یک سرویس ممکن است در مورد پس انداز پرداخت هزینه دسترسی به برنامه در مقابل خرید نرم افزار غیر قفسه ای بحث کند. ارائه دهندگان نرم افزار آن مزایای "ویژگی ابر" را به مشخصات نرم افزار خود اضافه می کنند. به تازگی، بحث بیشتر در مورد پس انداز است که سیستم عامل های مبتنی بر ابر می توانند به توسعه دهندگان ارائه دهند.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود