آموزش پستگرس‌کیوال (PostgreSQL)

دسته بندی: پایگاه داده

آموزش پستگرس‌کیوال

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی PostgreSQL

PostgreSQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای رایگان و اوپن سورس (RDBMS) است که بر توسعه پذیری و انطباق استانداردهای فنی تأکید دارد. این سیستم برای رسیدگی به طیف وسیعی از بارهای کاری، از دستگاه های منفرد گرفته تا انبارهای داده یا وب سرویس ها با کاربران همزمان زیاد طراحی شده است. PostgreSQL، همچنین به عنوان Postgres شناخته می شود،به هیچ شرکتی یا سایر نهادهای خصوصی تعلق ندارد و تحت کنترل آنها نیست و دسترسی به کد منبع آن رایگان است. طراحی پستگرس‌کیوال براساس POSTGRES 4.2 در بخش علوم کامپیوتر دانشگاه برکلی کالیفرنیا تکمیل شده است. این پایگاه داده پیش فرض برای macOS Server است و بر روی سیستم عامل های متعددی شامل لینوکس، اکثر برنامه های کاربردی یونیکس، ویندوز، MacOS X ،Solaris ،Tru64T ،FreeBSD ،OpenBSD اجرا می شود.

پستگرس‌کیوال از متن، تصاویر، صدا و ویدئو پشتیبانی می کند و شامل رابط های برنامه نویسی برای C / C ++ ،Java ،Perl ،Python ،Ruby ،Tcl و ODBC است. اگر شما برنامه های خود را مبتنی بر PostgreSQL توسعه می دهید، هزینه پرداختی در مقایسه با سایر سیستم های مدیریت پایگاه داده بسیار کمتر است. PostgreSQL اولین سیستم مدیریت پایگاه داده است که چندین نسخه کنترل همزمان (MVCC) را حتی قبل از اوراکل اجرا می کند. PostgreSQL طراحی شده است تا قابل گسترش باشد. در PostgreSQL شما می توانید نوع داده های خود، انواع شاخص ها، زبان های عملکردی و غیره را تعریف کنید. اگر هیچ بخشی از سیستم را دوست نداشته باشید، می توانید همیشه یک افزونه سفارشی برای ارتقاء آن به منظور برآورده ساختن نیازهای خود بسازید، مثلا اضافه کردن یک بهینه ساز جدید. شما همیشه می توانید از انجمن PostgreSQL برای موضوعاتی که ممکن است در هنگام کار با PostgreSQL داشته باشید، استفاده کنید. علاوه بر PostgreSQL تمامی سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDMS) مانند MySQL، SQLite ،MS Access، Oracle، Sybase، Informix و SQL Server از SQL به عنوان زبان پایگاه داده استاندارد خود استفاده می کنند. SQL زبان استاندارد برای سیستم پایگاه داده رابطه ای است.

ویژگی های PostgreSQL

PostgreSQL دارای بسیاری از ویژگی های پیشرفته است که سایر سیستم های مدیریت پایگاه داده سازمانی ارائه می دهند، مانند:

 • تایپ تعریف شده توسط کاربر
 • وراثت جدول
 • مکانیسم قفل پیشرفته
 • تمامیت ارجاعی کلید خارجی
 • دیدگاه ها، قوانین، اشیا فرعی
 • معاملات تودرتو (پس انداز)
 • کنترل همزمان چند نسخه (MVCC)
 • تکثیر ناهمزمان

نسخه های اخیر PostgreSQL از ویژگی های زیر پشتیبانی می کند:

 • نسخه سرور مایکروسافت ویندوز
 • جداول
 • بازیابی نقطه به موقع

و در هر نسخه جدید ویژگی های جدید دیگری اضافه می شود.

معماری PostgreSQL

معماری پستگرس کیوال

پردازش داده ها به شرح زیر انجام می شود:

اتصال به نمونه

برنامه های Client، که روی سرور متفاوت از نمونه کار می کنند، از پروتکل IP برای اتصال به آن استفاده می کنند. اگر برنامه کلاینت و به عنوان مثال در همان سرور اجرا شوند، روش اتصال مشابه امکان پذیر است. همچنین استفاده از اتصال از طریق سوکت محلی نیز امکان پذیر است. در مرحله اول، برنامه به فرآیند postmaster متصل می شود. postmaster حقوق برنامه را بررسی می کند و در صورت موفقیت، یک فرآیند Postgres جدید را آغاز کرده و آن را با برنامه مشتری متصل می کند.

دسترسی به داده ها

فرایندهای کلاینت، داده ها را به عنوان نمونه ارسال و درخواست می کنند. به دلیل نوع عملکرد، به عنوان مثال داده های درخواست شده را مستقیماً از فایل های روی دیسک خواندن و نوشتن نمی کند. در عوض، آنها را در یک مکان حافظه مشترک که به آن بافر مشترک گفته می شود، اصطلاحا بافر می کند. برای انجام درخواست کلاینت، فرایند Postgres مربوطه روی بافرهای مشترک و بافرهای WAL عمل می کند و محتویات آنها را دستکاری می کند. وقتی کلاینت درخواستی را COMMIT می کند، فرایند WAL Writer همه سوابق WAL حاصل از این معامله را در فایل WAL می نویسد و پخش می کند. از آنجا که فایل WAL، بر خلاف فایل های داده، کاملاً متوالی نوشته شده است، این عملیات نسبتاً سریع است. پس از آن مشتری تأییدیه COMMIT خود را دریافت می کند. در این مرحله، بانک اطلاعاتی متناقض است، به این معنی که بین بافرهای مشترک و پرونده های داده مربوطه تفاوت هایی وجود دارد.

بطور دوره ای فرآیند نوشتن پس زمینه بافرهای مشترک را برای صفحات "Dirty" بررسی می کند و آنها را در فایل های داده مناسب می نویسد. صفحات "Dirty" صفحاتی هستند که محتوای آنها پس از انتقال آنها از دیسک به حافظه توسط یکی از مراحل Postgres اصلاح شده است. روند بازرسی نیز به صورت دوره ای انجام می شود. با شروع، مانع از تغییر بیشتر بافر می شود، فرایند نوشتن پس زمینه را مجبور به نوشتن و ریختن تمام صفحات "Dirty" می کند و نویسنده WAL را مجبور می کند که یک فایلCHECKPOINT را در فایل WAL بنویسد و پس از آن پایگاه داده سازگار می باشد، این بدان معنی است : الف) محتوای بافرهای اشتراکی همانند داده های موجود در فایل ها است. ب) کلیه تغییرات بافرهای WAL به پرونده های WAL نوشته می شوند و ج) داده های جدول با داده های فهرست ارتباط دارند. این ثبات هدف از بازرسی ها است. در اصل، نمونه شامل حداقل سه فرآیند نویسنده WAL، نویسنده پس زمینه و بازرسی و یک پردازشگر Postgres برای هر اتصال است. در بیشتر موارد، چندین فرآیند در حال اجرا است.

فرآیندهای اختیاری

فرآیند پرتاب خلاء تعدادی از فرآیندهای کارگر را شروع می کند. آنها نسخه های سطر سطحی را مطابق معماری MVCC PostgreSQL حذف می کنند. این کار در حافظه مشترک انجام می شود و صفحات "Dirty" نوشته می شوند تا مانند سایر صفحات "Dirty" مانند صفحاتی که ناشی از تغییر داده ها توسط مشتری ها هستند، ذخیره شوند. فرآیند logger پیام های ورود، هشدار و خطا را در فایل log (و نه به پرونده WAL!) می نویسد. فرایند بایگانی کننده پرونده های WAL را که کاملاً توسط نویسنده WAL پر شده است، در یک مکان قابل تنظیم برای ذخیره سازی میان دوره ای کپی می کند. فرآیند جمع آوری آمار به طور مداوم اطلاعات مربوط به تعداد دسترسی به جداول و شاخص ها، تعداد کل ردیف ها در جداول را جمع آوری می کند و با هماهنگی با VACUUM / ANALYZE و ANALYZE کار می کند.

فرآیندهای گیرنده WAL و گیرنده WAL بخشی از ویژگی Streaming Replication هستند. آنها با دور زدن فایل های WAL روی دیسک، اطلاعات مربوط به تغییرات در سرور اصلی را تبادل می کنند. از آنجا که از نسخه 9.6 امکان اجرای نمایش داده ها به صورت موازی بر روی چندین CPU وجود دارد. در این حالت، آن بخش از برنامه، که به طور موازی اجرا می شود، توسط فرآیندهای اضافی کارگر پس زمینه اجرا می شوند. آنها به همان روشی که Postgres اصلی پردازش می کند به بافرهای مشترک دسترسی پیدا کرده و همزمان با صفحات بافر مختلف اداره می شوند.

مقایسه PostgreSQL با MySQL

چه کسی از این پایگاه داده ها استفاده می کند؟

در اینجا چند نمونه از شرکت هایی که از این بانک های اطلاعاتی استفاده می کنند آورده شده است:

 • PostgreSQL: اپل، BioPharm ،Etsy ،IMDB ،Macworld، دبیان، فوجیتسو، رد هت، سان میکروسیستم، سیسکو، اسکایپ.
 • MySQL: نیروی دریایی ایالات متحده، GitHub، ناسا، تسلا، نتفلیکس، WeChat، فیس بوک، زندزک، توییتر، Zappos، یوتیوب، Spotify.

ساختار بانک اطلاعاتی چیست؟

 • PostgreSQL: یک سیستم مدیریت پایگاه داده شی-رابطه ای (ORDBMS) با تأکید بر توسعه پذیری و انطباق استانداردها است. PostgreSQL سازگار با ACID، معامله گر است، دارای نماها، به روزرسانی ها و کلیدهای خارجی به روز شده و تحقق یافته است. همچنین از توابع و مراحل ذخیره شده پشتیبانی می کند. PostgreSQL از جداول، محدودیت ها، محرک ها، نقش ها، رویه ها و نمایش های ذخیره شده به عنوان مؤلفه های اصلی کار با شما استفاده می کند. یک جدول از ردیف ها تشکیل شده است و هر ردیف شامل ستون های یکسانی است. PostgreSQL از کلیدهای اصلی برای شناسایی منحصر به فرد هر سطر (ضبط a.k.a.) در یک جدول و کلیدهای خارجی برای اطمینان از یکپارچگی مرجع بین دو جدول مرتبط استفاده می کند. شایان ذکر است که PostgreSQL همچنین از بسیاری از ویژگی های NoSQL پشتیبانی می کند.
 • MySQL: MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای اوپن سورس (RDBMS) است. دقیقاً مانند PostgreSQL و سایر بانک های اطلاعاتی رابطه ای برای آن موضوع، MySQL از جداول به عنوان یک جزء اصلی استفاده می کند و کمتر از همان ویژگی تنظیم شده با PostgreSQL استفاده می کند. برای اینکه منصفانه باشید، PostgreSQL را در مقابل MySQL نگذارید. به طوری که همه چیز درباره PostgreSQL بسیار عالی است، شایان ذکر است که نسخه های جدیدتر MySQL (5.7+) از برخی از ویژگی های NoSQL نیز پشتیبانی می کنند.

عملکرد: آیا ایندکس ها لازم هستند؟

ایندکس ها عملکرد بانک اطلاعاتی را افزایش می دهند، زیرا به سرور پایگاه داده اجازه می دهند سطرهای خاص را خیلی سریعتر از بدون فهرست، پیدا و بازیابی کند. اما، ایندکس ها به طور کلی سرور خاصی را به سیستم دیتابیس اضافه می کنند، بنابراین باید از آنها بطور معقول استفاده شود. بدون فهرست، سرور پایگاه داده باید از ردیف اول شروع شود و سپس در کل جدول بخواند تا ردیف های مربوطه را پیدا کند. هرچه میز بزرگتر باشد، عملیات پر هزینه تر خواهد بود.

 • PostgreSQL: PostgreSQL شامل پشتیبانی داخلی برای نمایه های منظم درخت B و هش است. فهرست های PostgreSQL همچنین از ویژگی های زیر پشتیبانی می کنند:
 1. شاخص های بیان: به جای صرفاً یک مقدار ستون، می توان با یک شاخص نتیجه یک عبارت یا عملکرد ایجاد کرد.
 2. فهرست های جزئی: فقط بخشی از جدول را فهرست بندی کنید.
 • MySQL: اکثر شاخصهای MySQL (PRIMARY KEY ،UNIQUE ،INDEX و FULLTEXT) در درختان B ذخیره می شوند. استثنائات شامل ایندکس در انواع داده های مکانی است که از درختان R استفاده می کنند. MySQL همچنین از شاخص های هش پشتیبانی می کند و موتور InnoDB از لیست های معکوس برای شاخص های FULLTEXT استفاده می کند.

معرفی Pgadmin

PgAdmin یک برنامه رابط کاربری رایگان با اوپن سورس PostgreSQL برای سیستم عامل Microsoft Windows ،Mac OS X و Linux است. این برنامه بازیابی اطلاعات سرور بانک اطلاعاتی، توسعه، آزمایش و نگهداری مداوم را ارائه می دهد. pgAdmin یک پروژه جامعه ای است که از تعدادی داوطلب از سراسر جهان تشکیل شده است. pgadmin ابزاری با هدف کلی برای طراحی، نگهداری و اجرای بانک های اطلاعاتی Postgres است.

امکانات آن شامل:

 • ورود SQL دلخواه
 • مرورگرهای اطلاعات برای پایگاه داده ها، جداول، فهرست ها، توالی ها، نمایش ها، محرک ها، عملکردها و زبان ها
 • دیالوگ های پیکربندی کاربر، گروه و Privilege
 • ردیابی نسخه با تولید نسخه بروزرسانی اسکریپت
 • تنظیمات جدول مایکروسافت MSysConf
 • ویزارد ایمپورت و اکسپورت داده ها
 • ویزارد Migration پایگاه داده
 • گزارش های از پیش تعریف شده در پایگاه داده ها، جداول، ایندکس ها، توالی ها، زبان ها و ویوو ها
آیا این نوشته را دوست داشتید؟
skillshare-postgresql-database-full-encryption-ssl-certificates

رمزگذاری کامل و گواهینامه‌های SSL پایگاه داده Postgresql


در این دوره با نحوه رمزگذاری کل داده‌های پایگاه داده Postgresql را با استفاده از تکنیک رمزگذاری Data-At-Rest آشنا خواهید شد....

1398/07/29 991 بازدید
linkedin-learning-jdbc

یادگیری JDBC


در این دوره با اصطلاحات کلیدی JDBC، اصول اولیه پیکربندی پایگاه داده PostgreSQL، نحوه انتخاب و به روزرسانی داده‌ها، کار با transaction ها، اداره کردن ا...

1398/07/25 1395 بازدید زیرنویس دارد
packtpub-advanced-applied-sql-for-business-intelligence-and-analytics

آموزش SQL پیشرفته برای تجزیه و تحلیل و هوش تجاری


این دوره به شما می آموزد تا بر SQL مسلط شوید، کوئری های پیچیده بنویسید و به سوالات خاص جواب بدهید. در این دوره با اشتباهات و تصورات غلط رایج در مفاهیم...

1398/05/29 2010 بازدید
pluralsight-querying-data-from-postgresql

پرس و جوی داده از PostgreSQL


در این دوره، با معرفی جامعی از نحوه پرس و جو داده با استفاده از PostgreSQL و ابزار pgAdmin آشنا خواهید شد. نخست ساختار اصلی یک پایگاه داده رابطه ای را...

1398/05/01 2308 بازدید
teamtreehouse-rails-and-postgresql-in-production

آموزش Rails و PostgreSQL در تولید


فریمورک Rails می تواند به راحتی پیکربندی شود تا با طیف گسترده ای از پایگاه های داده دیگر کار کنند. یکی از محبوب ترین ها برای تولید، PostgreSQL است. ای...

1397/04/16 965 بازدید
stoneriverelearning-devops-with-aws-codepipeline-jenkins-and-aws-codedeploy

آموزش DevOps با AWS CodePipeline  و Jenkins و AWS CodeDeploy


امروزه بخش فناوری در سراسر جهان شاهد رونق است. صدها استارت آپ در هر روز راه اندازی می شوند. به منظور پیشرفت سریع آنها نیاز به افرادی دارند که به انداز...

1397/04/10 1822 بازدید
1396/09/22 1256 بازدید زیرنویس دارد
1396/08/29 2766 بازدید
pluralsight-working-with-data-and-schemas-in-marten

آموزش کار با Data و Schemas در Marten


در این دوره، شما نحوه ارتقای عملکرد query، تشخیص و ورود دستورات SQL، پیاده سازی همزمانی آنلاین، و سفارشی کردن اشیاء طرح PostgreSQL را یاد میگیرید. اول...

1396/02/25 1278 بازدید
pluralsight-postgresql-advanced-server-programming

آموزش برنامه نویسی پیشرفته سمت سرور PostgreSQL


با مشاهده این دوره ی آموزشی یاد می گیرید که چطور برنامه نویسی سمت سرور دیتابیس های PostgreSQL را انجام دهید. در این مجموعه با Trigger ها ، Rule ها و P...

1395/04/27 3511 بازدید
pluralsight-the-postgresql-document-database

کار با پایگاه داده PostgreSQL


در این آموزش تصویری با پایگاه داده PostgreSQL آشنا می شوید. این دوره نحوه ساخت ، حذف و به روز رسانی جداول در پایگاه داده PostgreSQL را می آموزید. ای...

1394/12/27 3179 بازدید
pluralsight-postgres-for-net-developers

آموزش PostgreSQL برای برنامه نویسان دات نت


این آموزش تصویری نحوه استفاده از بانک اطلاعاتی PostgreSQL را برای برنامه نویسان دات نت در محیط Visual Studio آموزش می دهد. این دوره آموزشی محصول مو...

1394/12/27 2245 بازدید
pluralsight-postgresql-introduction-to-sql-queries

آشنایی با کوئری ها در PostgreSQL


در این آموزش تصویری با نحوه نوشتن کوئری ها در پایگاه داده PostgreSQL آشنا می شوید. این دوره آموزشی محصول موسسه Pluralsight است. سرفصل های دوره: ...

1394/12/27 3047 بازدید
آموزش-طراحی-پایگاه-داده-با-postgresql

آموزش طراحی پایگاه داده با PostgreSQL


در این آموزش تصویری با نحوه طراحی پایگاه داده های PostgreSQL آشنا می شوید. این دوره آموزشی محصول موسسه Udemy می باشد. سرفصل های دوره: مقدمه ای ب...

1394/12/27 5378 بازدید
دوره-postgresql-edition

دوره PostgreSQL Edition


در این آموزش تصویری با پایگاه داده رایگان PostgreSQL آشنا می شوید. این دوره آموزشی محصول موسسه LinuxCBT می باشد. سرفصل های دوره: ویژگی های کلیدی...

1394/12/27 2956 بازدید
شروع-کار-با-postgresql

شروع کار با PostgreSQL


PostgreSQL چیست؟ PostgreSQL یک پایگاه داده متن باز و قدرتمند است که تقریبا شبیه SQL Server عمل می کند و با زبان های برنامه نویسی مختلف می توانید با...

1394/12/27 4625 بازدید