آموزش اس کیوال سرور

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی اس کیوال سرور (SQL Server)

Microsoft SQL Server یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای است که توسط مایکروسافت ساخته شده است. به عنوان سرور پایگاه داده، این محصول نرم افزاری است که دارای عملکرد اصلی ذخیره و بازیابی داده ها طبق درخواست سایر برنامه های نرم افزاری است، که ممکن است در یک رایانه یا بر روی یک رایانه دیگر در سراسر شبکه (از جمله اینترنت) اجرا شود. مایکروسافت حداقل ده ها نسخه مختلف Microsoft SQL Server را با هدف مخاطبان مختلف و برای بارهای کاری اعم از برنامه های کوچک یک دستگاه گرفته تا برنامه های بزرگ اینترنتی با بسیاری از کاربران همزمان به بازار عرضه می کند.

مایکروسافت SQL Server از طیف گسترده ای از پردازش تراکنش، اپلیکیشن های هوشمند و تجزیه و تحلیل کسب و کار در محیط های فناوری اطلاعات پشتیبانی می کند. این یکی از سه تکنولوژی پایگاه داده پیشرو در کنار پایگاه داده اوراکل و DB2 IBM است. اساسا کد SQL Server در دهه 1980 توسط شرکت Sybase سابق توسعه یافت که اکنون متعلق به SAP است. Sybase در ابتدا نرم افزار را برای اجرای سیستم عامل های یونیکس و سیستم عامل های مینی کامپیوتر ساخت. بعد از آن، Microsoft و Ashton-Tate Corp و سپس فروشنده پیشرو پایگاه های داده های کامپیوتری تیمی تشکیل دادند و اولین نسخه از آنچه که امروزه Microsoft SQL Server می نامیم را ایجاد کردند که برای سیستم عامل OS / 2 طراحی شده بود و در سال 1989 منتشر شد.

اس کیو ال یک زبان برنامه نویسی استاندارد است که مدیران پایگاه داده (DBAs) و دیگر متخصصان فناوری اطلاعات برای مدیریت پایگاه داده ها و کوئری داده های موجود در آن ها استفاده می کنند. علاوه بر SQL Server تمامی سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDMS) مانند اس کیو ال لایت، مای اس کیو ال،MS Access ، اوراکل، Sybase،Informix، پستگرس کیوال از SQL به عنوان زبان پایگاه داده استاندارد خود استفاده می کنند. SQL زبان استاندارد برای سیستم پایگاه داده رابطه ای است. SQL Server به Transact-SQL وابسته است که پیاده سازی SQL از مایکروسافت می باشد که مجموعه ای از برنامه های کاربردی اختصاصی را به زبان استاندارد اضافه می کند.

تاریخچه اس کیوال سرور (SQL Server)

مایکروسافت و Sybase نسخه 1.0 را در سال 1989 منتشر کردند. با این حال، همکاری این دو در اوایل دهه 1990 پایان یافت. مایکروسافت حقوق مالکیت خود را با نام SQL Server حفظ کرد. از دهه 1990 نسخه های بعدی SQL Server شامل SQL Server 2000، 2005، 2008، 2012، 2014، 2016 و 2017 منتشر شد.

کاربرد اس کیوال سرور (SQL Server)

عملیات تجاری مدرن کاملاً متفاوت از گذشته است. امروزه بسیاری از مشاغل در سراسر جهان از فناوری برای بهبود بهره وری و افزایش سرعت بهره می گیرند. مشاغل همچنین بیشتر نگران نحوه اداره، ذخیره و استفاده از داده های خود هستند. در هنگام انتخاب فناوری متناسب با شرایط آن ها، مدیران کسب و کار برخی عوامل را در نظر می گیرند. در دسترس بودن، عملکرد و مقیاس پذیری این امکان را برای تجارت فراهم می کند که با رشد و پیشرفت و در حال پیشرفت و پیشرفت صنعت، تعدیل کند.

Microsoft SQL Server یکی از فناوری های نوآورانه است که در نحوه کار با مشاغل داده ها انقلابی ایجاد کرده است. در هر زمان معینی، مشاغل شما داده های مربوط به تأمین کنندگان، کارمندان، مشتریان و سایر ذینفعان را در اختیار خواهد داشت. بسیار مهم است که اطلاعات به راحتی در دسترس باشد اما از دسترسی غیرمجاز در امان باشد. Microsoft SQL Server برای کمک به مشاغل شما در دستیابی به این اهداف طراحی شده است. با این وجود، استفاده از نرم افزار هوشمند نیز به شما نیاز دارد که از یک متخصص خبره استفاده کنید تا از صحت کار در تمام ساعات خود اطمینان حاصل کنید.

Microsoft SQL Server کاربردهای بی شماری در دنیای تجارت دارد. اولین و بدیهی ترین پایگاه داده برای ذخیره و مدیریت اطلاعات استفاده می شود. با این حال، مشاغل دارای اطلاعات حساس مشتری مانند مشخصات شخصی، اطلاعات کارت اعتباری و سایر اطلاعات محرمانه از افزایش امنیت بهره مند می شوند. این سیستم همچنین امکان به اشتراک گذاری پرونده های داده توسط رایانه ها در همان شبکه را فراهم می کند، عاملی که باعث افزایش قابلیت اطمینان می شود. همچنین از سرور SQL برای افزایش سرعت پردازش داده ها استفاده می شود و به این ترتیب امکان اجرای عملیات بزرگ با سهولت فراهم می شود. با اطلاعات ذخیره شده در بانک اطلاعاتی، مشاغل دارای سیستم پشتیبان قابل اعتماد خواهند بود

SQL می تواند پرس و جو ها (Query) بروی دیتابیس انجام دهد. SQL می تواند داده ها رو از از دیتابیس برگرداند. SQL می تواند داده را از دیتابیس حذف کند. SQL می تواند رکوردها را در دیتابیس درج کند. SQL می تواند رکوردها را در دیتابیس بروز رسانی کند. SQL می تواند دیتابیس جدید ایجاد کند. SQL می تواند جدول های جدید در دیتابیس ایجاد کند. SQL می تواند توابع ذخیره شده (stored procedures) در دیتابیس ایجاد کند. SQL می تواند View ها را در دیتابیس ایجاد کند.

کاربرد SQL Server در وب

هنگامی که شما در مورد طراحی وب سایت صحبت می کنید، 2 مورد مدنظر شما است:

 • UI یا طراحی رابط کاربری
 • رندر داده ها در صفحات وب

داده ها یکی از منابع حیاتی برای هر وب سایت جهت عملکرد هستند و این تنها مهم ترین عنصری است که نیاز به مدیریت دارد. از دست دادن داده ها می تواند منجر به فاجعه شود. تصور کنید اطلاعات حساب بانکی شما از بین رفته است و هیچ راهی برای بازگشت آن وجود ندارد. برای بخش Data Rendering نیاز به زبان کوئری مانند SQL دارد تا داده های خاص را به صورت پویا برای هر کاربر و نمایش در عناصر UI دریافت کند. در برنامه نویسی سمت سرور وب شما نیاز دارید تا داده های خودتان را از پایگاه داده فراخوانی کنید و آن ها را در سایت به نمایش بگذارید، SQL Server نیز دقیقا همین کار را انجام می دهد.

ویژگی های امنیتی در اس کیوال سرور (SQL Server)

ویژگی های پیشرفته امنیتی پشتیبانی شده در تمامی نسخه های مایکروسافت SQL Server با SQL Server 2016 SP1 آغاز شد که شامل سه تکنولوژی افزوده شده به نسخه 2016 بود: همیشه رمزگذاری شده است، که به کاربران اجازه می دهد داده های رمزگذاری شده را بدون نیاز به رمزگشایی آن ها به روز رسانی کند. امنیت سطح ردیف، که امکان دسترسی به داده ها را در ردیف به ردیف جداول پایگاه داده فراهم می کند. و پنهان کردن داده داینامیک، که به طور خودکار عناصر داده حساس را از کاربرانی بدون امتیازات دسترسی کامل پنهان می کند.

سایر ویژگی های قابل توجه امنیتی SQL Server عبارتند از رمزگذاری اطلاعات شفاف که فایل های داده را در پایگاه های داده پنهان می کند و حسابرسی دقیق، که اطلاعات دقیق و با جزئیات را در حافظه پایگاه داده برای گزارش دهی مورد استفاده قرار می دهد. مایکروسافت همچنین از پروتکل Transport Layer Security برای ایمن سازی ارتباط بین مشتریان SQL Server و سرورهای پایگاه داده پشتیبانی می کند. اکثر این ابزارها و سایر ویژگی های مایکروسافت SQL Server در پایگاه داده Azure SQL نیز پشتیبانی می شود که یک سرویس پایگاه داده های ابری است که در موتور پایگاه داده SQL Server ساخته شده است. به همین ترتیب، کاربران می توانند SQL Server را به طور مستقیم بر روی Azure اجرا کنند. بدین گونه که از طریق تکنولوژی به نام SQL Server در Azure Virtual Machines که DBMS را در ماشین های مجازی ویندوز سرور که در Azure اجرا می شوند پیکربندی می کند. ارائه VM برای مهاجرت یا گسترش اپلیکیشن های SQL Server به Cloud بهینه سازی شده است، در حالی که Azure SQL Database برای استفاده در اپلیکیشن های جدید مبتنی بر ابر طراحی شده است. در ابر، مایکروسافت همچنین Azure SQL Data Warehouse را ارائه می دهد که یک سرویس ذخیره سازی داده مبتنی بر پیاده سازی پردازش موازی در مقیاس وسیع (MPP) اس کیو ال سرور است. نسخه MPP، در اصل یک محصول مستقل به نام SQL Server Parallel Data Warehouse می باشد. همچنین برای استفاده های محلی به عنوان بخشی از Microsoft Analytics Platform System قابل دسترسی است که آن را با PolyBase و دیگر فناوری های کلان داده ادغام می کند.

حافظه اس کیوال سرور (SQL Server)

داشتن حافظه کافی برای عملکرد SQL Server ضروری است. برای اطمینان از بهینه سازی عملکرد آن، شما باید به طور منظم حافظه SQL Server را بررسی کنید. بدون حافظه کافی، SQL Server مجبور به خواندن و نوشتن داده ها در دیسک برای تکمیل یک کوئری است. دسترسی به حافظه 1000 تا 100 هزار بار سریعتر از دسترسی به دیسک است. خبر خوب این است که SQL Server ابزارهای ساخته شده ای را فراهم می کند که می توانید از آن برای ردیابی علت اصلی تنگناها در حافظه های SQL Server، شناسایی میزان حافظه موجود و نحوه استفاده از حافظه در SQL Server استفاده کنید.

 • Dynamic management views: ابتدا با SQL Server 2005 معرفی شد که اطلاعاتی در مورد وضعیت سرور و پایگاه داده ارائه می دهد. این views برای نظارت بر سلامت کلی SQL Server، شناسایی علت اصلی تنگناها عملکرد SQL Server و تنظیم عملکرد SQL Server یا پایگاه داده مفید است.

 • فرمان DBCC MEMORYSTATUS: ابزار MEMORYSTATUS یک فرمان DBCC نامشخص است که یک snapshot از وضعیت حافظه فعلی SQL Server را فراهم می کند. به شما کمک می کند به سرعت علت اصلی فشار حافظه در SQL سرور را شناسایی کنید و تجزیه و تحلیل کنید که چگونه اس کیو ال سرور از حافظه اختصاصی خود استفاده می کند.
 • Extended Events:یک سیستم نظارت بر عملکرد بسیار مقیاس پذیر و سبک می باشد که از منابع سیستم بسیار کمی استفاده می کند.
 • sp_server_diagnostics: داده های diagnostic مفید و اطلاعات سلامت SQL Server را برای شناسایی نقایص احتمالی ضبط می کند.
 • SQL Server Profiler: یک رابط کاربری گرافیکی است که فعالیت های SQL Server و Analysis Services را شامل می شود. هم زمان که داده ها را ردیابی می کند، رویدادها را نیز ضبط می کند که می توانید آنها را در فایل محلی، فایل شبکه یا داخل یک جدول SQL Server ذخیره کنید.
 • Windows Performance Monitor: چند شمارنده مفید فراهم می کند که شما می توانید برای ردیابی میزان حافظه SQL Server استفاده کنید.

ویرایش های اس کیوال سرور (SQL Server)

مایکروسافت SQL Server را در چندین نسخه با مجموعه ای از ویژگی های مختلف و کاربران مختلف هدف قرار می دهد. این نسخه ها عبارتند از:

نسخه های اصلی

 • Enterprise

SQL Server Enterprise Edition هم موتور اصلی پایگاه داده و هم سرویس های اضافی را شامل می شود، با طیف وسیعی از ابزارها برای ایجاد و مدیریت یک خوشه SQL Server. این پایگاه داده می تواند به اندازه 524 petabytes و 12 آدرس 12 ترابایت حافظه را مدیریت کند و از 640 پردازنده منطقی (هسته CPU) پشتیبانی کند.

 • Standard

نسخه استاندارد SQL Server شامل موتور پایگاه داده اصلی به همراه سرویس های مستقل است. با نسخه Enterprise متفاوت است زیرا از نمونه های فعال کمتری پشتیبانی می کند (تعداد گره های یک خوشه) و برخی از کارکردهای در دسترس بالا مانند حافظه افزودنی و شاخص های موازی را شامل نمی شود (اجازه می دهد حافظه در حالی که سرور در حال کار است اضافه شود).

 • وب (Web)

SQL Server Web Edition یک گزینه TCO برای میزبانی وب است.

 • هوش تجاری (Business Intelligence)

معرفی شده در SQL Server 2012 و تمرکز روی سلف سرویس و هوش تجاری شرکت ها. این شامل قابلیت های نسخه استاندارد و ابزارهای اطلاعاتی کسب و کار: PowerPivot، Power View، مدل معنایی BI، Master Data Services، سرویس های کیفیت داده و تجزیه و تحلیل حافظه xVelocity در حافظه است.

 • Workgroup

SQL Server Workgroup Edition شامل عملکرد پایگاه داده اصلی است اما سرویس های اضافی را شامل نمی شود. توجه داشته باشید که این نسخه در SQL Server 2012 بازنشسته شده است.

 • Express

SQL Server Express Edition یک نسخه کوچک است، نسخه رایگان SQL Server، که شامل موتور پایگاه داده اصلی است. در حالی که هیچ محدودیتی در تعداد دیتابیس ها یا کاربران پشتیبانی نشده وجود ندارد، این محدود به استفاده از یک پردازنده، 1 گیگابایت حافظه و 10 گیگابایت پایگاه داده است (4 گیگابایت فایل پایگاه داده قبل از SQL Server Express 2008 R2). این به عنوان جایگزینی برای MSDE در نظر گرفته شده است. دو نسخه دیگر مجموعه ای از ویژگی های موجود در نسخه اصلی Express را ارائه نمی دهد. اولین مورد SQL Server Express با Tools است که شامل SQL Server Management Studio Basic است. SQL Server Express با سرویس های پیشرفته، قابلیت جستجوی متن و سرویس های گزارش دهی را اضافه می کند.

نسخه های تخصصی

بانک اطلاعاتی Microsoft Azure SQL نسخه ابری مبتنی بر Microsoft SQL Server است که به عنوان یک پلتفرم به عنوان سرویس های ارائه شده در Microsoft Azure ارائه می شود. Azure SQL Data Warehouse نسخه ابری مبتنی بر Microsoft SQL Server در معماری MPP (پردازش موازی انبوه) برای بارهای کاری تحلیلی است که به عنوان یک بستر ارائه دهنده سرویس های در مایکروسافت لاجورد ارائه شده است.

 • Compact (SQL CE)

نسخه جمع و جور یک موتور پایگاه داده تعبیه شده است. برخلاف سایر نسخه های SQL Server، موتور SQL CE مبتنی بر SQL Mobile است (در ابتدا برای استفاده با دستگاه های دستی طراحی شده است) و باینری های مشابه را به اشتراک نمی گذارد. به دلیل کوچک بودن (ردپای 1 مگابایتی DLL)، این مجموعه نسبت به نسخه های دیگر دارای ویژگی قابل توجهی کاهش یافته است. به عنوان مثال، از زیر مجموعه ای از انواع داده استاندارد پشتیبانی می کند، از روش های ذخیره شده یا نمایش ها یا دسته های چند جمله ای پشتیبانی نمی کند (از جمله سایر محدودیت ها). این محدوده به حداکثر حجم داده 4 گیگابایتی محدود است و نمی تواند به عنوان یک سرویس Windows اجرا شود، نسخه کامپکت باید با استفاده از آن توسط میزبان برنامه اجرا شود. نسخه 3.5 شامل پشتیبانی از سرویس های همگام سازی ADO.NET است. SQL CE برخلاف SQL Server مناسب، از اتصال ODBC پشتیبانی نمی کند.

 • توسعه دهنده (Developer)

SQL Server Developer Edition شامل همان ویژگی های SQL Server Enterprise Edition می باشد، اما با مجوز محدود است که فقط به عنوان یک سیستم توسعه و آزمایش و نه به عنوان سرور تولید استفاده شود. با شروع اوایل سال 2016، مایکروسافت این نسخه را بصورت رایگان در دسترس عموم قرار داد.

 • Embedded (SSEE)

SQL Server 2005 Embedded Edition یک نمونه خاص به نام SQL Server Express Engine است که فقط توسط برخی از سرویس های Windows قابل دسترسی است.

 • Evaluation

SQL Server Evaluation Edition که با نام Trial Edition نیز شناخته می شود، کلیه ویژگی های Enterprise Edition را دارد اما به 180 روز محدود می شود، پس از آن ابزارها به کار خود ادامه می دهند، اما سرویس های سرور متوقف می شود.

 • Fast Track

SQL Server Fast Track بطور خاص برای ذخیره سازی داده ها و پردازش اطلاعات تجاری در مقیاس سازمانی است و روی سخت افزار معماری مرجع اجرا شده است که برای Fast Track بهینه شده است.

 • LocalDB

LocalDB معرفی شده در SQL Server Express 2012، نسخه حداقل SQL Server است که برای توسعه دهندگان برنامه طراحی شده است. همچنین می تواند به عنوان یک پایگاه داده تعبیه شده مورد استفاده قرار گیرد.

 • Analytics Platform System (APS)

قبلاً انبار داده موازی (PDW) دستگاه SQL Server پردازش انبوه موازی (MPP) برای بهینه سازی داده های در مقیاس بزرگ مانند صدها ترابایت بهینه شده است.

 • Datawarehouse Appliance Edition

به عنوان بخشی از یک دستگاه با همکاری Dell & HP در معماری Fast Track از قبل نصب و پیکربندی شده است. این نسخه شامل سرویس های ادغام سرور SQL، سرویس های تجزیه و تحلیل یا سرویس های گزارش دهی نمی باشد.

ویرایش های منسوخ شده

 • MSDE

Microsoft SQL Server Data Engine / Desktop Engine / Desktop Edition. SQL Server 7 و SQL Server 2000. در نظر گرفته شده برای استفاده به عنوان یک جزء برنامه ها، آن را شامل نمی شود ابزارهای مدیریت GUI. بعداً، مایکروسافت نیز یک ابزار مدیر وب را در دسترس قرار داد. شامل برخی از نسخه های Microsoft Access، ابزارهای توسعه مایکروسافت و سایر نسخه های SQL Server است.

نسخه شخصی (Personal Edition)

SQL Server 2000. حجم کار یا اتصال مانند MSDE محدود است، اما هیچ محدودیتی در اندازه آن ندارید. شامل ابزارهای مدیریت استاندارد است.

 • Datacenter

SQL Server 2008 R2 Datacenter یک نسخه کامل از SQL Server است و برای دیتاسنترهایی طراحی شده است که به سطح بالایی از پشتیبانی برنامه و مقیاس پذیری نیاز دارند. این پشتیبانی از 256 پردازنده منطقی و حافظه تقریبا نامحدود است و با نسخه StreamInsight Premium همراه است. نسخه Datacenter در SQL Server 2012 بازنشسته شده است. تمام ویژگی های آن در SQL Server 2012 Enterprise Edition موجود است.

سرویس های اس کیوال سرور (SQL Server)

SQL Server همچنین مجموعه سرویس های اضافی را نیز شامل می شود. در حالی که این ها برای عملکرد سیستم دیتابیس ضروری نیستند، آنها سرویس های ارزش افزوده ای را در بالای سیستم مدیریت پایگاه داده اصلی ارائه می دهند. این سرویس ها یا به عنوان بخشی از مؤلفه های SQL Server یا خارج از فرآیند به عنوان ویندوز سرویس اجرا می شوند و API خود را برای کنترل و تعامل با آنها ارائه می دهند.

سرویس یادگیری ماشینی (Machine Learning)

سرویس SQL Server Learning Machine در نمونه سرور SQL عمل می کند و به افراد امکان می دهد یادگیری ماشینی و تجزیه و تحلیل داده ها را بدون نیاز به ارسال داده به شبکه یا انجام حافظه رایانه های خود انجام دهند. این سرویس ها با توزیع R و پایتون مایکروسافت که شامل بسته های معمولی برای علوم داده است، همراه با برخی از بسته های اختصاصی (به عنوان مثال revoscalepy، RevoScaleR، microsoftml) ارائه می شود که می تواند برای ایجاد مدل های دستگاه در مقیاس استفاده شود.

تحلیلگران می توانند دستگاه مشتری خود را پیوند دهند تا به یک سرور SQL از راه دور متصل شوند و اجرای اسکریپت ها را به آن فشار دهند، یا می توانند اسکریپت های R یا Python را به عنوان یک اسکریپت خارجی در یک پرس و جو T-SQL اجرا کنند. مدل یادگیری ماشین آموزش دیده می تواند در یک پایگاه داده ذخیره شود و برای امتیاز دهی استفاده شود.

Service Broker

در یک محیط برنامه نویسی به عنوان مثال استفاده می شود. برای برنامه های کاربردی متقابل، سرویس کارگزار از طریق TCP / IP ارتباط برقرار می کند و اجازه می دهد تا از طریق تبادل پیام، اجزای مختلف را همزمان کنند. سرویس کارگزار، که به عنوان بخشی از موتور دیتابیس کار می کند، یک بستر پیام رسانی و ارسال پیام قابل اعتماد برای برنامه های SQL Server فراهم می کند.

Replication Services

سرویس های SQL Server Replication توسط SQL Server برای تکثیر و همگام سازی اشیاء پایگاه داده، به طور کامل یا زیر مجموعه ای از اشیاء موجود، در میان عوامل تکرار استفاده می شود، که ممکن است سایر سرورهای پایگاه داده در شبکه، یا انبارهای پایگاه داده در سمت مشتری باشند. از مدل ناشر / مشترکین پیروی می کند، یعنی تغییرات توسط یک سرور پایگاه داده ("ناشر") ارسال می شود و توسط دیگران ("مشترکین") دریافت می شود.

Analysis Services

سرویس های تجزیه و تحلیل سرور SQL قابلیت OLAP و داده کاوی را برای پایگاه داده های SQL Server اضافه می کند. موتور OLAP از حالت های ذخیره سازی MOLAP، ROLAP و HOLAP برای داده پشتیبانی می کند. سرویس های تجزیه و تحلیل از XML برای تجزیه و تحلیل استاندارد به عنوان پروتکل ارتباطی اساسی پشتیبانی می کند. داده های مکعب با استفاده از نمایش داده های MDX و LINQ قابل دسترسی هستند. عملکرد خاص داده کاوی از طریق زبان پرس و جو DMX در معرض دید قرار می گیرد. سرویس های تجزیه و تحلیل شامل الگوریتم های مختلف trees درخت تصمیم گیری، الگوریتم خوشه بندی، الگوریتم Naive Bayes، آنالیز سری زمانی، الگوریتم خوشه بندی توالی، تحلیل رگرسیون خطی و لجستیک، و شبکه های عصبی برای استفاده در داده کاوی است.

Reporting Services

سرویس های گزارش دهی سرور SQL یک محیط تولید گزارش برای داده های جمع آوری شده از پایگاه داده های SQL Server است. از طریق رابط وب اداره می شود. سرویس های گزارشگری برای پشتیبانی از توسعه برنامه های گزارش دهی سفارشی، یک رابط سرویس وب دارند. گزارش ها به عنوان پرونده های RDL ایجاد می شوند.

گزارش ها را می توان با استفاده از نسخه های اخیر مایکروسافت ویژوال استودیو (Visual Studio.NET 2003، 2005 و 2008) با استودیوی توسعه هوش تجاری، نصب شده یا همراه با گزارش ساز ایجاد کرد. پس از ایجاد، فایل های RDL می توانند در قالب های مختلفی از جمله اکسل، PDF، CSV، XML، BMP، EMF، GIF، JPEG، PNG و TIFF و HTML Web Archive ارائه شوند.

Notification Services

در ابتدا به عنوان افزودنی پس از انتشار برای SQL Server 2000 معرفی شد، سرویس های اطلاع رسانی به عنوان بخشی از پلتفرم Microsoft SQL Server برای اولین و تنها بار با SQL Server 2005 همراه شد. SQL Server Notification Services مکانیزم تولید داده محور است. اعلان ها، که به مشترکین سرویس های اعلان ارسال می شوند. مشترک برای یک رویداد یا معامله خاص (که در سرور پایگاه داده به عنوان ماشه ثبت شده است) ثبت می کند. در صورت وقوع این رویداد، سرویس های اطلاع رسانی می توانند از یکی از سه روش برای ارسال پیام به مشترک با اطلاع از وقوع این رویداد استفاده کنند. این روش ها شامل SMTP، SOAP یا نوشتن فایل در سیستم فایل ها هستند. سرویس های اطلاع رسانی با انتشار SQL Server 2008 در آگوست 2008 توسط مایکروسافت متوقف شد و دیگر جزء پشتیبانی رسمی از بستر پایگاه داده SQL Server نیست.

Integration Services

سرویس های یکپارچه سازی سرور SQL (SSIS) قابلیت های ETL را برای SQL Server برای واردات داده، ادغام داده ها و نیازهای انبار داده فراهم می کند. سرویس های یکپارچه سازی شامل ابزارهای GUI برای ایجاد گردش کار مانند استخراج داده ها از منابع مختلف، پرس و جو کردن داده ها، تبدیل داده ها از جمله جمع شدن، تکثیر، غیرفعال سازی و ادغام داده ها و سپس صادر کردن داده های تبدیل شده به پایگاه داده ها یا پرونده های مقصد است.

سرویس جستجوی کامل متن (Full-Text Search Service)

سرویس جستجوی متن کامل SQL Server یک سرویس نمایه سازی و پرس و جو تخصصی برای متن بدون ساختار است که در پایگاه های داده SQL Server ذخیره شده است. فهرست جستجوی متن کامل در هر ستون با داده های متنی مبتنی بر کاراکتر ایجاد می شود. این امکان را می دهد که کلمات را در ستون های متن جستجو کنید. در حالی که می توان با عملگر SQL LIKE انجام داد، استفاده از سرویس جستجوی متن کامل SQL Server می تواند کارآمدتر باشد. کامل اجازه می دهد تا تطبیق نادرست رشته منبع، نشان داده شده توسط یک مقدار رتبه که می تواند از 0 تا 1000 range باشد، درجه بالاتر به معنی یک مسابقه دقیق تر است. همچنین این امکان را فراهم می کند که تطبیق زبانی ("جستجوی عاطفی")، یعنی انواع زبانی یک کلمه (مانند فعل در یک تنش متفاوت) برای یک کلمه معین نیز مطابقت داشته باشد (اما با درجه پایین تر از یک مسابقه دقیق). جستجوی مجاورت نیز پشتیبانی می شود، یعنی اگر کلمات جستجو شده در دنباله ای که در پرس و جو مشخص شده است رخ نمی دهند اما در نزدیکی یکدیگر هستند، یک مسابقه هم محسوب می شوند. T-SQL اپراتورهای ویژه ای را که می تواند برای دسترسی به قابلیت های FTS استفاده شود را در معرض دید قرار می دهد.

موتور جستجوی متن کامل به دو فرآیند تقسیم می شود: فرآیند Filter Daemon (msftefd.exe) و فرآیند جستجو (msftesql.exe). این فرآیندها با SQL Server تعامل دارند. فرایند جستجو شامل فهرستگر (ایجاد نمایه های متن کامل) و پردازنده پرس و جو متن کامل است. نمایه ساز از طریق ستون های متنی در پایگاه داده اسکن می کند. همچنین می تواند از طریق ستون های باینری نمایه سازی کند، و از iFilters برای استخراج متن معنی دار از قطعه باینری استفاده کند (به عنوان مثال، وقتی یک سند Microsoft Word به عنوان یک فایل باینری بدون ساختار در یک بانک اطلاعاتی ذخیره می شود). iFilters توسط فرآیند Filter Daemon میزبانی می شود. پس از استخراج متن، فرآیند Filter Daemon آن را به دنباله ای از کلمات تجزیه می کند و آن را به فهرست نمایه می دهد. این فهرستگر کلمات نویز، یعنی کلماتی مانند A، و غیره را فیلتر می کند، که اغلب اتفاق می افتند و برای جستجو مفید نیستند. با کلمات باقیمانده، یک فهرست معکوس ایجاد می شود و هر کلمه را با ستون هایی که در آن یافت می شوند مرتبط می کند. SQL Server خود شامل یک مؤلفه Gatherer است که تغییرات را بر روی جداول نظارت می کند و در صورت بروزرسانی، ایندکس را فراخوانی می کند.

هنگامی که یک پرس و جو متن کامل توسط پردازنده پرس و جو SQL Server دریافت می شود، در فرآیند جستجو به پردازنده پرس و جو FTS داده می شود. پردازنده پرس و جو FTS، پرس و جو را به کلمات سازنده تقسیم می کند، کلمات سر و صدا را فیلتر می کند، و از یک اصطلاحنامه داخلی برای یافتن انواع زبانی برای هر کلمه استفاده می کند. سپس این کلمات در برابر شاخص معکوس علامت زده می شوند و مرتبه ای از صحت آنها محاسبه می شود. نتایج از طریق فرایند SQL Server به مشتری برگردانده می شوند.

SQLCMD

SQLCMD یک برنامه خط فرمان است که با Microsoft SQL Server همراه است و ویژگی های مدیریتی SQL Server را در معرض نمایش می گذارد. این اجازه می دهد تا پرس و جوهای SQL از دستور فرمان نوشته و اجرا شوند. همچنین می تواند مانند یک زبان برنامه نویسی برای ایجاد و اجرای مجموعه ای از عبارات SQL به صورت اسکریپت عمل کند. این اسکریپت ها به عنوان یک فایل .sql ذخیره می شوند و یا برای مدیریت پایگاه داده ها یا برای ایجاد شمای پایگاه داده در هنگام استقرار یک پایگاه داده استفاده می شوند.

SQLCMD با SQL Server 2005 معرفی شد و از طریق SQL Server نسخه های 2008، 2008 R2، 2012، 2014، 2016 و 2019 ادامه داشته است. سلف آن برای نسخه های قبلی OSQL و ISQL بود که از نظر عملکردی معادل عملکرد آن برابر با اجرای TSQL بودند و بسیاری از آنها. پارامترهای خط فرمان یکسان هستند، اگرچه SQLCMD تطبیق پذیری اضافی را اضافه می کند.

ویژوال استودیو (Visual Studio)

Microsoft Visual Studio شامل پشتیبانی بومی برای برنامه نویسی داده ها با Microsoft SQL Server. می توان از آن برای نوشتن و اشکال زدایی کد استفاده کرد که توسط SQL CLR اجرا شود. همچنین شامل یک طراح داده است که می تواند برای ایجاد نمودارها، مشاهده یا ویرایش نقشه های پایگاه داده بصورت گرافیکی مورد استفاده قرار گیرد. نمایش داده شد می تواند بصری یا با استفاده از کد ایجاد شود. SSMS 2008 به بعد، IntelliSense را برای نمایش داده شدگان SQL نیز فراهم می کند.

SQL Server Management Studio

SQL Server Management Studio یک ابزار GUI است که با SQL Server 2005 و بعد از آن برای پیکربندی، مدیریت و مدیریت کلیه مؤلفه های موجود در Microsoft SQL Server تهیه شده است. این ابزار شامل ویرایشگرهای اسکریپت و ابزارهای گرافیکی است که با اشیاء و ویژگی های سرور کار می کنند. SQL Server Management Studio جایگزین Enterprise Manager را به عنوان واسط اصلی مدیریت مایکروسافت SQL سرور از SQL Server 2005 می کند. نسخه ای از استودیوی مدیریت SQL سرور همچنین برای SQL Server Express Edition موجود است، که برای آن به عنوان SQL Server Management Studio Express (SSMSE شناخته می شود) موجود است. )

یکی از ویژگی های اصلی استودیوی مدیریت SQL سرور، Object Explorer است که به کاربر اجازه می دهد هر یک از اشیاء موجود در سرور را مرور، انتخاب و عمل کند. می توان از آن برای مشاهده بصری و تجزیه و تحلیل برنامه های پرس و جو و بهینه سازی عملکرد بانک اطلاعاتی، در میان دیگران استفاده کرد. SQL Server Management Studio همچنین می تواند برای ایجاد یک دیتابیس جدید استفاده شود، و با اضافه کردن یا تغییر جداول و فهرستها یا تجزیه و تحلیل عملکرد، هر طرح بندی پایگاه داده موجود را تغییر دهد. این شامل ویندوزهای پرس و جو است که یک رابط مبتنی بر GUI برای نوشتن و اجرای نمایش داده شد.

SQL Server Operations Studio

SQL Server Operations Studio (پیش نمایش) یک ویرایشگر پرس و جو متقاطع است که به عنوان یک بارگیری اختیاری در دسترس است. این ابزار به کاربران امکان نوشتن نمایش داده شد. نتایج جستجوی صادرات؛ اسکریپت های SQL را به مخازن GIT اختصاص دهید و تشخیص اصلی سرور را انجام دهید. SQL Server Operations Studio از سیستمهای Windows، Mac و Linux پشتیبانی می کند. در سپتامبر 2018 به General Availability منتشر شد، در این مرحله نیز به استودیوی Azure Data تغییر نام داد. عملکرد مانند گذشته باقی مانده است.

Business Intelligence Development Studio

Studio Intelligence Development Business از مایکروسافت است که برای توسعه داده ها و راه حل های اطلاعات کسب و کار با استفاده از سرویس های تجزیه و تحلیل سرور مایکروسافت SQL، گزارش سرویس های و سرویس های ادغام استفاده می شود. این مبتنی بر محیط توسعه مایکروسافت ویژوال استودیو است اما با برنامه های افزودنی و سرویس های خاص SQL Server، از جمله ابزار، کنترل و پروژه ها برای گزارش (با استفاده از سرویس های گزارشگری)، مکعب ها و ساختار داده کاوی (با استفاده از سرویس های تحلیل) سفارشی می شود. . برای SQL Server 2012 و بعد از آن، این IDE به SQL Server Tools تغییر نام داده است

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود