آموزش اس‌کیوال لایت

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی SQLite

SQLite یک کتابخانه نرم افزاری مبتنی بر زبان استاندارد SQL است که یک سیستم مدیریت پایگاه داده Relational را فراهم می کند. SQLite تنها برنامه مدیریت بانک اطلاعاتی مستقل است که عکس مدل های دیگر بانک اطلاعاتی که به صورت Client /Server هستند می باشد و در عوض، در برنامه پایانی تعبیه شده است. علاوه بر SQLite تمامی سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDMS) مانند مای اس کیوال، MS Access، اوراکل، Sybase،Informix، پستگرس کیوال و اس کیوال سرور از SQL به عنوان زبان پایگاه داده استاندارد خود استفاده می کنند. اس کیو ال زبان استاندارد برای سیستم پایگاه داده رابطه ای است.

SQLite سازگار با ACID است و بیشتر استاندارد SQL را پیاده سازی می کند و به طور کلی به دنبال نحو PostgreSQL می باشد. با این حال، SQLite از یک ترکیب سینتکس SQL تایپ شده و ضعیف استفاده می کند که یکپارچگی دامنه را تضمین نمی کند. این بدان معناست که به عنوان مثال می توانید یک رشته را در ستونی که به عنوان عدد صحیح تعریف شده است وارد کنید. SQLite در این حالت تلاش خواهد کرد که داده ها را بین قالب ها، رشته "123" را به یک عدد صحیح تبدیل کند، اما چنین تبدیل هایی را تضمین نمی کند و در صورت امکان پذیر نبودن داده ها، داده های موجود را ذخیره می کند.

SQLite یک انتخاب محبوب به عنوان نرم افزار پایگاه داده تعبیه شده برای ذخیره محلی و کلاینت در نرم افزارهای کاربردی مانند مرورگرهای وب است. مطمئناً این مستقرترین موتور پایگاه داده است، زیرا امروزه در بین سایر مرورگرها، سیستم عامل ها و سیستم های جاسازی شده (مانند تلفن های همراه) از آن استفاده می شود. SQLite دارای بسیاری از زبان های برنامه نویسی است.

بر خلاف سیستم های مدیریت پایگاه داده کلاینت-سرور، موتور SQLite هیچ فرآیند مستقل با برنامه ارتباط با برنامه ندارد. در عوض، کتابخانه SQLite با هم مرتبط شده و بدین ترتیب به بخشی جدایی ناپذیر از برنامه کاربردی تبدیل می شود. ارتباط ممکن است استاتیک یا پویا باشد. برنامه برنامه نویسی از عملکرد SQLite از طریق فراخوان های عملکردی ساده استفاده می کند، که باعث کاهش تأخیر در دسترسی به دیتابیس می شود؛ فراخوان های عملکردی در یک فرایند واحد نسبت به ارتباطات درون فرایندی کارآمدتر هستند.

SQLite کل دیتابیس (تعاریف، جداول، شاخص ها و داده ها) را به عنوان یک فایل متقاطع در دستگاه میزبان ذخیره می کند. این طرح ساده را با قفل کردن کل فایل بانک اطلاعاتی در حین نوشتن پیاده سازی می کند. عملیات خواندن SQLite می تواند چند وظیفه ای باشد، اگرچه نوشتن ها فقط به صورت متوالی انجام می شوند. به دلیل طراحی server-less، برنامه های SQLite به پیکربندی کمتری نسبت به پایگاه داده های سرویس دهنده-سرور نیاز دارند. SQLite به دلیل عدم نیاز به مدیریت خدمات (مانند اسکریپت های راه اندازی) یا کنترل دسترسی مبتنی بر GRANT و کلمه عبور، به zero-conf گفته می شود. کنترل دسترسی با استفاده از مجوزهای سیستم فایل داده شده به خود فایل پایگاه داده انجام می شود. بانک های اطلاعاتی در سیستم های کلاینت-سرور از مجوزهای سیستم فایل استفاده می کنند که دسترسی به فایل های پایگاه داده را فقط به فرایند Daemon می دهد.

پیامد دیگر طراحی server-less این است که چندین فرآیند ممکن است قادر به نوشتن در فایل پایگاه داده نباشند. در بانک های اطلاعاتی مبتنی بر سرور، چندین نویسنده همه به همان Daemon متصل می شوند، که قادر است قفل های خود را به صورت داخلی اداره کند. از طرف دیگر، SQLite باید به قفل های فایل سیستم اعتماد کند. دانش کمتری نسبت به سایر فرآیندهای دسترسی همزمان به پایگاه داده دارد. بنابراین، SQLite گزینه مستقیمی برای استقرار گسترده در نوشتن نیست. با این حال، برای سؤالات ساده با همزمانی اندک، عملکرد SQLite از جلوگیری از انتقال اطلاعات خود به فرآیند دیگری سود می برد.

SQLite از PostgreSQL به عنوان یک بستر مرجع استفاده می کند. "آنچه PostgreSQL انجام می دهد" برای ایجاد استاندارد SQL استفاده می شود. یک انحراف بزرگ این است که، به استثنای کلیدهای اصلی، SQLite بررسی نوع را اجرا نمی کند. نوع یک مقدار پویا است و به شدت توسط شماتیک محدود نمی شود (گرچه این طرح هنگام ذخیره سازی باعث می شود اگر چنین تبدیل بالقوه برگشت پذیر باشد باعث تبدیل می شود). SQLite تلاش می کند تا از قانون Postel پیروی کند.

تاریخچه SQLite

D. Richard Hipp در بهار سال 2000، در حالی که برای General Dynamics مشغول عقد قرارداد با نیروی دریایی ایالات متحده بود، SQLite را طراحی کرد. Hipp در حال طراحی نرم افزاری بود كه برای سیستم كنترل آسیب در ناوشكن های موشك هدایت شونده استفاده می شد، كه در ابتدا از HP-UX با یك پایگاه داده IBM Informix استفاده می كرد. SQLite به عنوان یک پسوند Tcl شروع شد.

اهداف طراحی SQLite این بوده است که بدون نصب سیستم مدیریت پایگاه داده یا نیاز به مدیر بانک اطلاعاتی، این برنامه عملیاتی شود. هیپ نحو و معناشناسی را بر اساس PostgreSQL 6.5 پایه گذاری کرد. در آگوست سال 2000، نسخه 1.0 SQLite منتشر شد که ذخیره سازی آن براساس gdbm (مدیر پایگاه داده گنو) انجام شده است. SQLite 2.0 جایگزین gdbm با پیاده سازی درخت B سفارشی شد و قابلیت تراکنش را اضافه کرد. SQLite 3.0، که بخشی از آن توسط America Online تأمین می شود، بین المللی سازی، تایپ آشکار و سایر پیشرفت های مهم را اضافه کرد. در سال 2011، هیپ برنامه های خود را برای اضافه کردن یک رابط NoSQL (مدیریت اسناد بیان شده در JSON) به بانک های اطلاعاتی SQLite و توسعه UnQLite، یک بانک اطلاعاتی مبتنی بر محور اسناد، اعلام کرد.

ویژگی های SQLite

 • تراکنش های اتمی، سازگار، جدا شده و با دوام (ACID) حتی پس از خرابی سیستم
 • عدم نیاز به نصب و پیکر بندی و عدم نیاز به راه اندازی یا مدیریت
 • اجرای کامل SQL با قابلیت های پیشرفته مانند شاخص های جزئی، شاخص های بیان، JSON و عبارات جدول رایج
 • یک پایگاه داده کامل در یک فایل دیسک cross-platform ذخیره می شود که برای استفاده به عنوان فرمت فایل برنامه مناسب است
 • پشتیبانی از پایگاه داده های ترابایتی و رشته ها و حباب های گیگابایتی
 • استفاده ساده و آسان از API
 • نوشته شده در ANSI-C
 • قابل دسترسی به عنوان یک فایل کد منبع ANSI-C برای تسهیل کامپایل شدن و اضافه کردن به یک پروژه بزرگتر
 • مستقل
 • پشتیبانی از اندروید،BSD،آی او اس، لینوکس، مک، سولاریس، VxWorks و ویندوز (Win32، WinCE، WinRT)
 • وجود منابع در دامنه ی عمومی

کاربرد SQLite

موارد کاربردی پیشنهادی برای SQLite:

بانک اطلاعاتی برای اینترنت اشیاء

SQLite یک انتخاب محبوب برای موتور دیتابیس در تلفن های همراه، PDA ها، پخش کننده های MP3، جعبه های تنظیم شده و سایر وسایل الکترونیکی است. SQLite دارای ردپای کد کوچکی است، استفاده از حافظه، فضای دیسک و پهنای باند دیسک را بسیار کارآمد می کند، بسیار قابل اعتماد است و از سرپرست بانک اطلاعات نیازی به نگهداری ندارد.

قالب فایل برنامه

به جای استفاده از ()fopen برای نوشتن ایکس ام ال،جی سون،CSV یا برخی از قالب های اختصاصی در فایل های دیسک مورد استفاده برنامه شما، از یک پایگاه داده SQLite استفاده کنید. شما از نوشتن و عیب یابی یک تحلیلگر اجتناب خواهید کرد، داده های شما به راحتی قابل دسترسی و تقابل خواهند بود و به روزرسانی های شما معامله خواهد شد.

پایگاه داده وب سایت

از آنجا که به هیچ پیکربندی نیاز ندارد و اطلاعات را در فایل های دیسک معمولی ذخیره می کند، SQLite به عنوان پایگاه داده برای پشتیبان گیری از وب سایت های کوچک و متوسط ​​یک انتخاب محبوب است.

آماده به کار برای RDBMS

SQLite اغلب به عنوان جانشین RDBMS پروژه برای نمایش اهداف یا برای آزمایش استفاده می شود. SQLite سریع است و نیازی به راه اندازی ندارد، که بسیاری از دردسرها را از آزمایش خارج می کند و این امر باعث می شود که نسخه های نمایشی دچار مشکل و راه اندازی شوند.

تحلیل داده ها

افرادی که SQL را درک می کنند می توانند از پوسته خط فرمان sqlite3 (یا برنامه های مختلف دسترسی شخص ثالث SQLite) برای تجزیه و تحلیل داده های بزرگ استفاده کنند. داده های خام را می توان از فایل های CSV وارد کرد، سپس این داده ها را می توان قطعه قطعه کرد تا تعداد بیشماری از گزارش های خلاصه تولید شود. تجزیه و تحلیل پیچیده تر با استفاده از اسکریپت های ساده نوشته شده در Tcl یا Python (هر دو موجود با ساخته شده در SQLite) یا به زبان R یا سایر زبان ها با استفاده از آداپتورها انجام می شود. کاربردهای ممکن شامل تجزیه و تحلیل گزارش وب سایت، تجزیه و تحلیل آمار ورزشی، تلفیقی از معیارهای برنامه نویسی و تجزیه و تحلیل نتایج تجربی است. بسیاری از محققان زیست فناوری در این روش از SQLite استفاده می کنند.

البته همین کار را می توان با بانک اطلاعاتی سرور یا سرویس دهنده انجام داد. مزیت SQLite این است که نصب و استفاده راحت تر است و بانک اطلاعاتی حاصل شده، یک فایل واحد است که می تواند به یک حافظه USB ارسال یا به یک همکار ارسال شود.

حافظه پنهان برای داده های سازمانی

بسیاری از برنامه ها از SQLite به عنوان حافظه نهان مطالب مربوطه از شرکت RDBMS استفاده می کنند. این تاخیر را کاهش می دهد، زیرا اکثر نمایش داده ها در برابر حافظه نهان محلی اتفاق می افتد و از یک سفر دور شبکه جلوگیری می کند. همچنین باعث کاهش بار شبکه و سرور پایگاه داده مرکزی می شود. در بسیاری موارد، به این معنی است که برنامه سمت کلاینت می تواند در حین قطع شبکه به فعالیت خود ادامه دهد.

بانک اطلاعاتی سمت سرور

طراحان سیستم، موفقیت را با استفاده از SQLite به عنوان یک ذخیره داده در برنامه های سرور که در دیتاسنتر کار می کنند یا به عبارت دیگر، استفاده از SQLite به عنوان موتور ذخیره سازی اصلی برای یک سرور پایگاه داده خاص برنامه را گزارش می دهند.

با استفاده از این الگو، سیستم کلی هنوز کلاینت / سرور است: کلاینت ها درخواست هایی را به سرور ارسال می کنند و پاسخ ها را از طریق شبکه باز می گردند. اما به جای ارسال SQL عمومی و بازگشت به محتوای جدول خام، درخواست های کلاینت و پاسخ های سرور از سطح بالایی و مخصوص برنامه ها هستند. سرور درخواست ها را به چندین پرس و جو SQL ترجمه می کند، نتایج را جمع می کند، پردازش، فیلتر کردن و تجزیه و تحلیل را انجام می دهد، سپس یک پاسخ سطح بالا را ایجاد می کند که فقط شامل اطلاعات ضروری است.

توسعه دهندگان گزارش می دهند که SQLite در این سناریو معمولاً سریعتر از موتور پایگاه داده کلاینت / سرور SQL است. درخواست های پایگاه داده توسط سرور سریالی می شوند، بنابراین همزمان بودن مسئله ای نیست. همزمانی با "shading پایگاه داده" نیز با استفاده از فایل های پایگاه داده جداگانه برای زیر دامنه های مختلف بهبود می یابد. به عنوان مثال، سرور ممکن است یک بانک اطلاعاتی SQLite جداگانه برای هر کاربر داشته باشد، به گونه ای که سرور می تواند صدها یا هزاران اتصال همزمان را کنترل کند، اما هر پایگاه داده SQLite فقط با یک اتصال استفاده می شود.

معماری SQLite

بر خلاف سیستم های مدیریت پایگاه داده مشتری-سرور، موتور SQLite هیچ فرآیند مستقل با برنامه ارتباط با برنامه ندارد. در عوض، کتابخانه SQLite با هم مرتبط شده و بدین ترتیب به بخشی جدایی ناپذیر از برنامه کاربردی تبدیل می شود. ارتباط ممکن است استاتیک یا پویا باشد. برنامه برنامه نویسی از عملکرد SQLite از طریق تماس های عملکردی ساده استفاده می کند، که باعث کاهش تأخیر در دسترسی به دیتابیس می شود: تماس های عملکردی در یک فرایند واحد نسبت به ارتباطات درون فرایندی کارآمد تر هستند.

SQLite کل دیتابیس (تعاریف، جداول، شاخص ها و داده ها) را به عنوان یک پرونده متقابل پلتفرم در یک دستگاه میزبان ذخیره می کند. این طرح ساده را با قفل کردن کل پرونده بانک اطلاعاتی در حین نوشتن پیاده سازی می کند. عملیات خواندن SQLite می تواند چند وظیفه ای باشد، اگرچه نوشتن ها فقط به صورت متوالی انجام می شوند.

به دلیل طراحی کمتر از سرور، برنامه های SQLite به پیکربندی کمتری نسبت به پایگاه داده های سرویس دهنده-سرور نیاز دارند. SQLite به دلیل عدم نیاز به مدیریت خدمات (مانند اسکریپت های راه اندازی) یا کنترل دسترسی مبتنی بر GRANT و کلمه عبور، به صفر اعتراف گفته می شود. کنترل دسترسی با استفاده از مجوزهای سیستم فایل داده شده به خود پرونده پایگاه داده انجام می شود. بانکهای اطلاعاتی در سیستم های مشتری-سرور از مجوزهای سیستم فایل استفاده می کنند که دسترسی به پرونده های پایگاه داده را فقط به فرایند Daemon می دهد.

پیامد دیگر طراحی بدون سرور این است که چندین فرآیند ممکن است قادر به نوشتن در پرونده پایگاه داده نباشند. در بانکهای اطلاعاتی مبتنی بر سرور، چندین نویسنده همه به همان Daemon متصل می شوند، که قادر است قفل های خود را به صورت داخلی اداره کند. از طرف دیگر، SQLite باید به قفل های فایل سیستم اعتماد کند. دانش کمتری نسبت به سایر فرآیندهای دسترسی همزمان به پایگاه داده دارد. بنابراین، SQLite گزینه مستقیمی برای استقرار گسترده در نوشتن نیست. با این حال، برای سؤالات ساده با همزمانی اندک، عملکرد SQLite از جلوگیری از انتقال اطلاعات خود به فرآیند دیگری سود می برد.

SQLite از PostgreSQL به عنوان یک بستر مرجع استفاده می کند. "آنچه PostgreSQL انجام می دهد" برای ایجاد استاندارد SQL استفاده می شود. یک انحراف بزرگ این است که، به استثنای کلیدهای اصلی، SQLite بررسی نوع را اجرا نمی کند. نوع یک مقدار پویا است و به شدت توسط شماتیک محدود نمی شود (اگرچه این طرح هنگام ذخیره سازی باعث تبدیل می شود. اگر چنین تبدیل بالقوه برگشت پذیر باشد). SQLite تلاش می کند تا از قانون Postel پیروی کند.

مزایا و معایب SQLite

SQLite یک پایگاه داده بسیار مشهور است که با موفقیت در قالب فایل دیسک برای برنامه های دسک تاپ مانند سیستم های کنترل نسخه، ابزار تجزیه و تحلیل مالی، فهرست بندی رسانه ها و ویرایش سوئیت ها، بسته های CAD، برنامه های نگهداری سوابق و غیره مورد استفاده قرار گرفته است.

مزایای زیادی برای استفاده از SQLite به عنوان فرمت فایل برنامه وجود دارد:

سبک وزن

 • SQLite یک پایگاه داده با وزن بسیار سبک است، بنابراین، استفاده از آن به راحتی به عنوان یک نرم افزار تعبیه شده با دستگاه هایی مانند تلویزیون، تلفن های همراه، دوربین، دستگاه های الکترونیکی خانگی و غیره بسیار آسان است.

عملکرد بهتر

 • عملیات خواندن و نوشتن برای پایگاه داده SQLite بسیار سریع است. تقریباً 35٪ سریعتر از سیستم File است.
 • این فقط داده های مورد نیاز را بارگیری می کند نه اینکه کل پرونده را بخواند و آن را در حافظه نگه دارد.
 • اگر قسمت های کوچک را ویرایش کنید، فقط بخش هایی از پرونده را که تغییر کرده است بازنویسی می کنید.

بدون نیاز به نصب

 • یادگیری SQLite بسیار آسان است. نیازی به نصب و پیکربندی آن نیست. فقط كتابخانه های SQLite را روی رایانه خود بارگیری كنید و برای ایجاد دیتابیس آماده است.

قابل اعتماد

 • محتوای شما را به طور مداوم به روز می کند، بنابراین در صورت قطع برق یا خرابی، کار کم یا زیاد از دست نمی رود.
 • SQLite به جای کدهای I / O فایل نوشته شده توسط سفارشی، کمتر در معرض اشکالات است.
 • نمایش داده شد SQLite از کدهای رویه معادل کوچکتر است، بنابراین، احتمال اشکالات حداقل است.

قابل حمل

 • SQLite در کلیه سیستم عاملهای 32 بیتی و 64 بیتی و معماریهای بزرگ و کوچک کمیاب قابل حمل است.
 • چندین پردازش را می توان با همان پرونده برنامه پیوست کرد و بدون دخالت یکدیگر، می تواند بخواند و بنویسد.
 • می توان آن را با تمام زبان های برنامه نویسی و بدون هیچ گونه مشکل سازگاری مورد استفاده قرار داد.

قابل دسترسی

 • بانک اطلاعاتی SQLite از طریق طیف گسترده ای از ابزارهای شخص ثالث قابل دسترسی است.
 • در صورت گم شدن، محتوای دیتابیس SQLite احتمالاً قابل بازیابی است. داده ها طولانی تر از کد هستند.

هزینه و پیچیدگی را کاهش دهید

 • این هزینه برنامه را کاهش می دهد زیرا به جای پرس و جوهای رویه ای طولانی و مستعد خطا، می توانید با استفاده از نمایش داده های مختصر SQL به محتوا دسترسی پیدا کنید و به روز شوید.
 • فقط با اضافه کردن جداول و ستون های جدید، SQLite می تواند در نسخه های آینده به راحتی گسترش یابد. همچنین سازگاری عقب را حفظ می کند.

معایب SQLite

 • SQLite برای رسیدگی به درخواست های HTTP با ترافیک کم تا متوسط ​​استفاده می شود.
 • اندازه بانک اطلاعاتی در بیشتر موارد به 2 گیگابایت محدود شده است.

معرفی SQLite در پایتون

در این بخش گام به گام نحوه کار با بانک اطلاعات SQLite با استفاده از زبان برنامه Python را نشان می دهد. پایتون دو رابط محبوب برای کار با کتابخانه پایگاه داده SQLite فراهم می کند: PySQLite و APSW. هر رابط مجموعه ای از نیازهای مختلف را هدف قرار می دهد.

PySQLite

PySQLite یک رابط استاندارد سازگار Python DBI API 2.0 را به پایگاه داده SQLite ارائه می دهد. اگر برنامه شما نه تنها از پایگاه داده SQLite بلکه از پایگاه داده های دیگری مانند MySQL، PostgreSQL و Oracle نیز پشتیبانی کند، PySQLite انتخاب خوبی است. PySQLite از زمان پایتون نسخه 2.5 بخشی از کتابخانه استاندارد Python است

APSW

اگر برنامه شما باید فقط از پایگاه داده SQL پشتیبانی کند، باید از ماژول APSW استفاده کنید که به عنوان یکی دیگر از Python SQLite Wrapper شناخته می شود. APSW باریکترین لایه بر روی کتابخانه پایگاه داده SQLite را در اختیار شما قرار می دهد. APSW به گونه ای طراحی شده است که از SQLite C بومی تقلید کند، بنابراین، هر کاری که می توانید در SQLite C API انجام دهید، می توانید این کار را از Python نیز انجام دهید.

علاوه بر پوشش كتابخانه SQLite،APSW بسیاری از ویژگی های سطح پایین از جمله توانایی ایجاد مصالح، كاركرد و تركیبات تعریف شده توسط كاربر را از پایتون ارائه می دهد. حتی به شما امکان می دهد با استفاده از پایتون یک جدول جداول مجازی بنویسید.

تفاوت بین SQLite و SQL

SQL: این یک زبان پرس و جو ساختاری است که برای پرس و جو از یک پایگاه داده معمولاً از سیستم های پایگاه داده رابطه ای استفاده می شود. SQL استانداردی است که چگونگی ایجاد یک شماتیک رابطه ای، داده ها را در روابط وارد یا به روز می کند، معاملات آغاز و متوقف می شود و غیره.

زبان تعریف داده ها (DDL) و زبان دستکاری داده ها (DML)، SQL Embedded و Dynamic SQL مؤلفه های SQL هستند.

برخی از بانک های اطلاعاتی SQL عبارتند از MySQL،Oracle،Microsoft SQL Server،IBM DB2 و غیره.

 • SQLite: این یک سیستم مدیریت پایگاه داده ارتباطی جاسازی شده است که در ANSI-C نوشته شده است.
 • SQLite مبتنی بر فایل است در حالی که SQL Server و MySQL مبتنی بر سرور هستند.
 • SQLite از بسیاری از ویژگی های SQL پشتیبانی می کند و از کارایی بالایی برخوردار است و از روش های ذخیره شده پشتیبانی نمی کند.
 • SQLite در Android Development برای پیاده سازی مفهوم پایگاه داده استفاده می شود.

هر پایگاه داده SQL از زبان خاص خود استفاده می کند که کمی متفاوت است. در حالی که نمایش داده های اولیه تقریباً جهانی هستند، تفاوت های چشمگیری بین MySQL،PostgreSQL،Microsoft SQL Server، بانک اطلاعات Oracle و غیره وجود دارد.

نکته قابل توجه در مورد SQLite این است که برخلاف سایر موارد ذکر شده در بالا، این نرم افزار بانک اطلاعاتی با Daemon که از طریق آن کوئری ها منتقل می شود، ارائه نمی شود. این بدان معناست که اگر چندین پردازش به طور همزمان از پایگاه داده استفاده کنند، مستقیماً داده ها را از طریق کتابخانه SQLite تغییر داده و فراخوانی های خواندن / نوشتن داده ها را به خود سیستم عامل تبدیل می کنند. همچنین این بدان معنی است که مکانیسم های قفل خیلی خوب با بحث و جدال برخورد نمی کنند.

این برای اکثر برنامه های کاربردی مشکلی ایجاد نمی کند که در جایی که فکر می کند از SQLite استفاده کند - مزایای سربار کوچک و بازیابی آسان داده ارزش آن را دارد. اما اگر با بیش از یک فرآیند به پایگاه داده خود دسترسی پیدا کنید یا نقشه برداری از تمام درخواست های خود را از طریق یک موضوع در نظر نگیرید، می تواند کمی مشکل ساز باشد.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود