آموزش زبان پرل

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی پرل (Perl)

پرل خانواده ای از دو زبان برنامه نویسی سطح بالا، عمومی، تفسیر شده و پویا است. پرل در ابتدا توسط لری وال در سال 1987 به عنوان یک زبان برنامه نویسی همه منظوره یونیکس ساخته شد تا پردازش ها به راحتی انجام شود. از آن زمان تاکنون، دستخوش تغییرات و بازنگری های بسیاری شده است. پرل 5 در اواخر دهه 1990، تا حدودی به دلیل بیان منظم و توانایی های بی نظیر تجزیه رشته ای محبوبیت گسترده ای پیدا کرد. علاوه بر این، Perl 5 برای مدیریت سیستم، برنامه نویسی شبکه، امور مالی، بیوانفورماتیک و سایر کاربردها مانند GUI ها استفاده می شود.

پرل یک زبان برنامه نویسی عمومی است که در اصل برای دستکاری متن طراحی شده و در حال حاضر برای طیف گسترده ای از وظایف از جمله مدیریت سیستم، توسعه وب، برنامه نویسی شبکه، توسعه GUI و موارد دیگر استفاده می شود. اگر چه Perl در واقع کلمه مخفف نیست، اما برخی آن را به عنوان Practical Extraction و Report Language استفاده می کنند. پرل را برای پروژه های مهم در بخش های عمومی بکار می برند. پرل اوپن سورس می باشد و دارای مجوز Artistic و GNU مجوز GPL است.

پرل (Perl) و وب

 • Perl به دلیل قابلیت دستکاری متن و چرخه توسعه سریع، یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی وب است.
 • پرل به طور گسترده ای با عنوان "مجرای اینترنت" شناخته می شود.
 • Perl می تواند داده های وب رمزگذاری شده، از جمله معاملات تجارت الکترونیکی را مدیریت کند.
 • Perl را می توان در وب سرورها جاسازی کرد تا پردازش تا حد 2000٪ سرعت یابد.
 • mod_perl پرل به وب سرور آپاچی اجازه می دهد مفسر Perl را در آن جای دهد.
 • بسته DBI پرل ادغام پایگاه داده وب را آسان می کند.

ویژگی های پرل (Perl)

ساختار کلی پرل به طور گسترده ای از C مشتق می شود. Perl از نظر ماهیت رویه ای است و دارای متغیرها، عبارت ها، استیتمنت ها، بلوک های محدود شده از بلاک، ساختارهای کنترل و ساب روتین ها است.

پرل همچنین از ویژگی های برنامه نویسی Shell استفاده می کند. همه متغیرها با sigils های اصلی مشخص شده اند، که اجازه می دهد متغیرها مستقیماً در رشته ها درون یابی شوند. با این حال، بر خلاف Shell، پرل از همه سیگنال های دسترسی به متغیرها استفاده می کند. پرل همچنین دارای بسیاری از توابع داخلی است که ابزارهایی که اغلب در برنامه نویسی Shell مورد استفاده قرار می گیرند مانند مرتب سازی و فراخوانی امکانات سیستم عامل را ارائه می دهد. پرل لیست هایی از Lisp، هش ها ("آرایه های انجمنی") از AWK و عبارات منظم از sed را می گیرد. این موارد بسیاری از کارهای تجزیه و تحلیل، دستیابی به متن و مدیریت اطلاعات را آسان و تسهیل می کند.

Perl 5 ویژگی هایی را اضافه می کند که از ساختار داده های پیچیده، توابع First-class و مدل برنامه نویسی شی گرا پشتیبانی می کند. تمام نسخه های Perl تایپ خودکار داده ها و مدیریت خودکار حافظه را انجام می دهند. مفسر تایپ و الزامات ذخیره سازی هر شی داده را در برنامه می داند. با استفاده از شمارش مرجع، ذخیره سازی را برای آنها در صورت لزوم اختصاص داده و آزاد می کند.

از دیگر ویژگی های پرل به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • دارای بهترین ویژگی های سایر زبان ها مانند سی، awk، sed،sh و BASIC
 • پشتیبانی پایگاه دادهپرل با ادغام DBI از پایگاه های شخص ثالث مانند اوراکل، پستگرس کیوال، ماس اس کیوال
 • پرل با اچ تی ام ال ،اکس ام ال و دیگر زبان های برجسته کار می کند
 • پشتیبانی از یونیکد
 • سازگار با Y2K
 • پشتیبانی از برنامه نویسی رویه ای و شی گرا
 • اتصال به کتابخانه های خارجی سی پلاس پلاس از طریق XS یا SWIG
 • قابل گسترش
 • دارای بیش از 20،000 ماژول شخص ثالث موجود در شبکه مجله جامع پرل (CPAN)
 • مترجم Perl را می توان در سیستم های دیگر تعبیه کرد.

کاربرد پرل (Perl)

کاربرد زبان پرل

قدرت پرل در بسیاری از زمینه ها قابل اجرا و پیاده سازی است. محبوب ترین کاربرد Perl در توسعه وب است. همچنین از Perl برای خودکار سازی بسیاری از کارها در وب سرورها استفاده می شود و سایر شغل های مدیریتی نیز می تواند به طور خودکار ایمیل و پاک کردن سیستم ها را تولید کند. Perl هنوز هم برای اهداف اصلی خود یعنی استخراج داده ها و تهیه گزارش استفاده می شود. این می تواند گزارشاتی در مورد استفاده از منابع تولید کند و مشکلات امنیتی را در یک شبکه بررسی کند. به همین دلیل، پرل به یک زبان رایج تبدیل شده است که در توسعه وب، شبکه سازی و بیوانفورماتیک نیز مورد استفاده قرار می گیرد. جدا از همه اینها Perl می تواند برای برنامه نویسی CGI نیز استفاده شود.

Perl همچنین می تواند برای ایجاد ایمیج استفاده شود. جدای از شبکه سازی از طریق telnet، FTP و غیره، ایجاد رابط کاربری گرافیکی، الکترونیک VLSI و ایجاد فیلترهای پستی برای کاهش هرزنامه ها از موارد استفاده Perl است.

پرل همچنین برای اجرای شیوه های OOP (برنامه نویسی شی گرا) شناخته شده است و از همه اشکال وراثت (ساده، چندگانه و غیره)، پلی مورفیسم و محصور سازی پشتیبانی می کند. پرل به اندازه کافی انعطاف پذیر است که همزمان از شیوه های رویه ای و OOP نیز پشتیبانی می کند. Perl همچنین دارای ماژول هایی است که به شما امکان می دهد Perl را با سایر زبان های برنامه نویسی ترکیب کنید.

مثال کد پرل (Perl)

در اینجا یک برنامه پیچیده Perl وجود دارد که ثانیه ها را تا آستانه مشخص می کند:

#!/usr/bin/perl
use strict;
use warnings;
use IO::Handle;

my ( $remaining, $total );

$remaining = $total = shift(@ARGV);

STDOUT->autoflush(1);

while ( $remaining ) { printf ( "Remaining %s/%s \r", $remaining--, $total ); sleep 1; }

print "\n";

مفسر پرل همچنین می تواند برای اسکریپت ها در خط فرمان استفاده شود. مثال زیر رشته "Bob" را در کلیه فایل های منتهی به txt. در پوشه فعلی به "Robert" ترجمه می کند:

$ perl -i.bak -lp -e 's/Bob/Robert/g' *.txt

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود