دات نت

معرفی دات نت

دات نت یک فریمورک برنامه نویسی است که توسط مایکروسافت توسعه یافته و می تواند برای ساخت انواع مختلف اپلیکیشن ها مانند کنسول، ویندوز، اپلیکیشن وب و اپلیکیشن های مبتنی بر موبایل استفاده شود. همچنین محیط کنترل شده با ابزارهای ساخته شده برای توسعه، نصب و اجرای انواع مختلف برنامه ها را فراهم می کند.

دو کامپوننت اصلی Net Framework. عبارت اند از: (Common Language Runtime (CLR و (Net Framework Class Library (FCL.. توسعه اپلیکیشن ها با استفاده از  Net Framework. بسیار قوی و امن و با کیفیت عالی است.

پلت فرم Net. زمان توسعه را کاهش می دهد، برنامه هایی با کیفیت، قابل اطمینان و مقیاس پذیر را ایجاد می کند که عملکرد صحیح اپلیکیشن های کسب و کار پیچیده را تضمین می کند. از این رو به مشتری کمک می کند که به راحتی تجارت خود را بهبود بخشد.

ویژگی های دات نت 

  • دات نت یک فریم ورک است که برای طراحی و توسعه نرم افزار توسط شرکت Microsoft پدید آمده است.
  • نرم افزار هایی که می توان با دات نت نوشت محدودیتی ندارد.
  • دات نت چند زبانه است یعنی می توان در یک برنامه از زبان هایی که دات نت را پشتیبانی میکنند (مانند C#.Net یا ++Visual C یا #J  یا #F  یا  Net.) استفاده کنید.
  • برنامه های نوشته شده در تکنولوژی دات نت قابلیت حمل دارند یعنی به سیستم عامل و یا ماشین وابسته نیستند. دات نت برنامه نویسی کاربردی را واقعا ساده نموده است.
  • دات نت قابلیت برنامه نویسی در کلیه سطوح از قبیل ویندوز، وب و موبایل را به برنامه نویسان می دهد.

مزایای استفاده از NET.

  • یک چارچوب واحد و محیط مجتمع و یکپارچه را جهت تولید و اجرای نرم افزارها ایجاد می نماید.
  • برنامه نویسان در یک پروژه نرم افزاری محدود به یک زبان برنامه نویسی خاص نمی باشند و می توانند از چندین زبان برنامه نویسی در یک پروژه استفاده کنند.
  • برنامه های تولید شده تحت دات نت بدون بروز هیچ مشکلی بر روی کلیه سیستم عاملهای ویندوز قابل اجرا هستند.
  • قابلیت برنامه نویسی در کلیه سطوح از قبیل ویندوز، وب و موبایل را به برنامه نویسان می دهد.

اهداف استفاده از .NET

هدف اولیه استفاده از .NET  خلق نرم افزار های مبتنی بر وب است.

تفاوت بین دات نت، Net framework. و تکنولوژی دات نت 

Dot Net فریمورکی است که مجموعه ای از ابزارهایی می باشد که برای کمک به برنامه نویسان برای توسعه سرویس ها و برنامه ها برای دستگاه های مبتنی بر ویندوز طراحی شده اند. Dot Net Framework  دارای مجموعه گسترده ای از کلاس ها و ویژگی های است که توسط برنامه نویسان استفاده می شود. در قلب فریمورک Dot Net، دو زبان برنامه نویسی معروف یعنی #C و VB وجود دارد. شما می توانید از هر یک از این زبان ها برای توسعه خود استفاده کنید، هر دو نتایج دقیق و مشابهی از لحاظ عملکرد و مقیاس پذیری ارائه می دهند. ASP.NET یک فن آوری است که برای ایجاد وب سایت های دینامیک استفاده می شود که می تواند برای انجام اسکریپت های سمت سرور استفاده شود و داده های فوق العاده ای را به صورت موثر استفاده نماید. از ویژگی ها و قابلیت های مختلف NET Framework. استفاده می کند. بنابراین Net Technology. می تواند تکنولوژی مبتنی بر Net Framework. باشد.

تکنولوژی های مختلف .NET

C#.NET

سی شارپ نیز یکی از زبان های برنامه نویسی است که بر پایه ساختار زبان C و برای برنامه نویسی در محیط .Net طراحی شده است.

VB.NETویژوال بیسیک نیز یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی است که که بر پایه VB.NET ساخته شده است .

ASP.NET

ای اس پی دات نت  یک فریمورک برای برنامه نویسی سمت سرور وبسایت است که زبان برنامه نویسی آن VB.NET و C#.NET  است.

++Visual Cویژوال سی پلاس پلاس همانند زبان برنامه نویسی C++ است با این تفاوت که این زبان بر بستر .NET  اجرا میشود.

#J

جی شارپ یک زبان برنامه نویسی است که توسعه دهندگان را قادر به این میسازد که با استفاده از زبان های Java  و Visual J++  برنامه ای کاربردی بسازند و خدمات بر بستر .NET  را ارائه دهند.

#F

اف شارپ  یک زبان همه منظوره می باشد که بیشتر برای کار های محسابتی و هوش مصنوعی از آن استفاده می شود.

XAML

XAML زبان نشانه گذاری اعلام شده است. همانطور که در مدل برنامه نویسی NET Framework. استفاده شده است، XAML ایجاد یک رابط کاربری برای یک اپلیکیشن .NET Framework را ساده می کند.

WCF

بنیان ارتباطات ویندوز (WCF) یک فریمورک برای ایجاد اپلیکیشن های سرویس گرا است.

WPF

WPF که برای بنیان نمایش ویندوز ارائه شده است، جدیدترین رویکرد مایکروسافت به یک فریمورک GUI است که با فریمورک دات نت مورد استفاده قرار می گیرد.

Silverlight

مایکروسافت سیلورلایت یک پلاگین مرورگر وب رایگان است که تجربه های رسانه های تعاملی، برنامه های کسب و کار غنی و اپلیکیشن های موبایل فراگیر را فراهم می کند.

LightSwtich

LightSwitch یک عضو جدید از خانواده ویژوال استودیو است که بر ساده سازی ایجاد اپلیکیشن های تجاری تمرکز دارد.

ASP.NET Web API

ASP.NET Web API یک فریمورک است که باعث ساخت آسان سرویس های HTTP می شود که به طیف گسترده ای از مشتریان، از جمله مرورگرها و دستگاه های تلفن همراه دسترسی دارند. ASP.NET Web API یک پلتفرم ایده آل برای ساخت اپلیکیشن های RESTful در NET Framework. است.

ASP.NET MVC

یک نرم افزار متنباز از مایکروسافت است. این فریمورک توسعه وب، دارای ویژگی های معماری MVC، ایده ها و تکنیک های به امروز از توسعه Agile و بهترین بخش های پلت فرم ASP.NET است.

(NET Core command-line interface (CLI.

رابط خط فرمان دات نت NET Core.یک ابزار برای توسعه اپلیکیشن های دات نت است. CLI ابزاری است که با آن دیگر ابزارهای سطح بالا مانند محیط توسعه یکپارچه (IDE)، ویراستاران و غیره می توانند به استراحت بپردازند. ساختار فرمان CLI شامل درایور ("dotnet")، فرمان (یا "verb") و احتمالا آپشن ها و آرگومان های فرمان است.

آیا این نوشته را دوست داشتید؟